unghie incarnata

  •  
    • 1 mesaje
    22 Oct 2007, 15:21
    3 1
    de 2 ani ma chinui cu fiul meu cu o ungie incarnata. 1 an am stat cu comprese cu varza rasa pusa pe tifon si invelit degetul in punga de nailon.Fiind umed tot timpul puroiul a iesit si nu il durea la mers.Am scos si ungia in cele di urma si a crescut la loc tot asa.Acum stau cu comprese ude de apa si otet,cam tot de un an.In ziarul asul verde a aparut un articol in care spune ca daca subtiezi toata suprafata ungiei cu o pila sau un smirglu de granulatie medie in timp se rezolva problema.A incercat cineva asa ceva?
  •  
    • 2 mesaje
    29 Mai 2009, 17:37
    0 2
    vreau si eu nr de tel al medicului...sau un e-mail la care il pot contacta...nu e foarte grava problema mea...e in 1 stare...rosu si fierbinte...doare la atingere....este vb despre unghia de la picior....si nu vreau sa imi bag sarma aia in unghie....mai bine operatie...si are efect sigur...please dami nr pe e-mail littlepandabearannya@yahoo.com
  •  
    • 2 mesaje
    29 Mai 2009, 18:12
    0 2
    aaa...si exista posibilitatea programarii onlinesi inca ceva am nevoie de un medic ortoped tot din tg mures daca ma poate ajuta ciineva...va rog...date de contact sau ceva pe id littlepandabearannya@yahoo.clom
  •  
    • 32 mesaje
    29 Mai 2009, 21:01
    0 1
    Buna anna ! A mai fost un topic deschis "leac pentru unghii incarnate " , unde i-am raspuns lui alexai ! Pentru ca este rosu si fierbinte degetul , eu zic sa te duci la chirurgie , nu pentru extractie de unghie , ci pentru dezinfectare si curatarea inflamatiei , dupa care iti sugerez sa procedezi cum i-am spus ei ! Te-am pupat si sanatate iti doresc !
  •  
    • 50 mesaje
    1 Iun 2009, 13:37
    0 2
    Fetita mea a suferit de asa ceva. Am vindecat-o pilindu-i partea de sus a unghiei (patul unghiei) si cel mai important COLTURILE NU TREBUIE TAIATE, este dureros pana cresc la baza degetului. De atunci isi taie unghiile la picioare drept, nu isi mai taie colturile. Am folosit pe aceasta perioada ceaiul de galbenele si alifia de galbenele + frunza de aloe. Pilirea are rol de a subtia unghia si asa devine mai flexibila pana trece de marginea degetului. La mine a dat rezultate, multa sanatate si voua
  •  
    • 20 mesaje
    3 Iun 2009, 08:30
    0 2
    buna justine asa cum tiam promis te tin la curent cu evolutia unghiei incarnate,ei bine eu zic ca se va vindeca,partea buna e ca nu mai am dureri deloc,ca nu mai puroiaza,si ca sa mai strins putin carnea aia de pe unghie.acum astept sa se usuce de tot si sa ma vindec complet.oricum o sa iti scriu cum merge cu vindecarea.inca o data iti multumesc din suflet pt sfatul dat si pt incurajari,care se pare ca dau rezultate.sanatate multa iti doresc din suflet.cind se mai usuca si se mai trage o sa iti scriu sati spun cum imi merge.te pup.mersi mult
  •  
    • 1 mesaje
    9 Iul 2009, 17:36
    2 1
    am avut si eu unghie incarnata,si am in continuare... , defapt de un an ma tot chinue, prima date imi era frica sa o tai de una singura si pe mama nu o lasam ca durea cam tare, am fost la doctor,cat am mai indurat eu..... . dar nu prea sunt multumita de doctorul care m-a operat mi-a lasat aschii la ingustare si din cauza lor faceam unghie incarnata

    dupa aceea mi s-a facut la celalalt picior si m-am descurcat sa-mi tai singura pana acum nu mai sa mi-o tai dar am gasit un remediu cu ulei de masline sper sa mearga, daca nu o sa ajung iar pe masa de operatie..
  •  
    • 2 mesaje
    10 Iun 2011, 12:19
    0 1
    As dori si eu va rog sa-mi recomandati o pedichiurista buna in Constanta. Sufar si eu... am probleme cu unghiile incarnate,am ajuns si la medic unde mi-a extras o sectiune din unghie.
    Multumesc!
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    10 Iun 2011, 12:33
    2 1
    Indiferent de pedichiurista, specificati de la inceput ca nu vreti sa vi se taie colturile si gata.
  •  
    • 3354 mesaje
    10 Iun 2011, 13:00
    1 2
    daca nu se rezolva la pedichiura, trebuie mers neaparat la doctor... nepotul meu a facut granulom la deget din cauza asta, trebuie operat de urgenta...
  •  
    • 1 mesaje
    19 Iun 2011, 20:16
    3 1
    Buna. Daca aveti probleme cu unghiile incarnate , cititi despre tehnica 3 To spange.Functioneaza de 5 ani in romania in cateva orase din tara. Este o solutie sigura si de durata in vindecarea unghiilor incarnate sau deformate.Aplicatia este fara durere si rezultatul se simte instantaneu.Se aplica pe unghie niste sarmulitte similare aparatului dentar care invata unghia sa creasca corect . Numai bine.
  •  
    • 10 mesaje
    30 Iul 2021, 16:36
    3 0
    Există multe produse disponibile pentru îngrijirea picioarelor și a unghiilor. Dar vreau să recomand o cremă care să mă ajute să fac față ciupercilor și să-mi facă unghiile sănătoase și îngrijite. Aceasta este crema Candidol http://eng.candidolnd.com/?TID=60C520FB005B7A609A0AF090&c=de
    Conține ingrediente pe bază de plante. Acum fac o pedichiură, deși nu am mai făcut-o niciodată. Sfătuiesc, fetelor!