un sfat pentru centrala termica va rog

  •  
    • 9 mesaje
    31 Aug 2015, 16:41
    0 0
    Va rog sa ma ajutati cu un sfat/parere. Pana la iarna vreau sa-mi montez centrala si nu stiu daca raman la una clasica sau sa aleg varianta in condensatie. Nu dispun nici de un buget prea generos, asa ca as vrea sa stiu daca merita investitia pentru centrala in condensatie la un apartament cu 3 camere la bloc, 65 mp. Una de 24KW este potrivita?
  •  
    • 11 mesaje
    1 Sep 2015, 11:43
    0 0
    JuanMarcos said:Va rog sa ma ajutati cu un sfat/parere. Pana la iarna vreau sa-mi montez centrala si nu stiu daca raman la una clasica sau sa aleg varianta in condensatie. Nu dispun nici de un buget prea generos, asa ca as vrea sa stiu daca merita investitia pentru centrala in condensatie la un apartament cu 3 camere la bloc, 65 mp. Una de 24KW este potrivita?

     

    eu am  o centrala murala, clasica de acum sapte ani de care sunt multumit, functioneaza perfect, dar anul trecut am montat la parintii mei una in condensatie pentru preparare apa calda si caldura, un Viessmann 050 care nici nu a costat mult si diferenta se vede clar la consumul de gaz. Pentru apartament de 3 camere da este suficienta una cu 24KW, iar diferenta de pret dintre o centrala in condensatie si una clasica o amortizezi sper in 2-3ani, deci e clar ca merita investitia. Eu am facut si un calcul la parintii mei si am vazut ca au un consum mai scazut cu aproximativ 30-35% fata de mine.

  •  
    • 9 mesaje
    1 Sep 2015, 12:40
    0 0
    zapi75 said:
    JuanMarcos said:Va rog sa ma ajutati cu un sfat/parere. Pana la iarna vreau sa-mi montez centrala si nu stiu daca raman la una clasica sau sa aleg varianta in condensatie. Nu dispun nici de un buget prea generos, asa ca as vrea sa stiu daca merita investitia pentru centrala in condensatie la un apartament cu 3 camere la bloc, 65 mp. Una de 24KW este potrivita?

     

    eu am  o centrala murala, clasica de acum sapte ani de care sunt multumit, functioneaza perfect, dar anul trecut am montat la parintii mei una in condensatie pentru preparare apa calda si caldura, un Viessmann 050 care nici nu a costat mult si diferenta se vede clar la consumul de gaz. Pentru apartament de 3 camere da este suficienta una cu 24KW, iar diferenta de pret dintre o centrala in condensatie si una clasica o amortizezi sper in 2-3ani, deci e clar ca merita investitia. Eu am facut si un calcul la parintii mei si am vazut ca au un consum mai scazut cu aproximativ 30-35% fata de mine.

     

    multumesc de info

  •  
    • 9 mesaje
    10 Nov 2015, 10:04
    0 0
    zapi75 said:
    JuanMarcos said:Va rog sa ma ajutati cu un sfat/parere. Pana la iarna vreau sa-mi montez centrala si nu stiu daca raman la una clasica sau sa aleg varianta in condensatie. Nu dispun nici de un buget prea generos, asa ca as vrea sa stiu daca merita investitia pentru centrala in condensatie la un apartament cu 3 camere la bloc, 65 mp. Una de 24KW este potrivita?

     

    eu am  o centrala murala, clasica de acum sapte ani de care sunt multumit, functioneaza perfect, dar anul trecut am montat la parintii mei una in condensatie pentru preparare apa calda si caldura, un Viessmann 050 care nici nu a costat mult si diferenta se vede clar la consumul de gaz. Pentru apartament de 3 camere da este suficienta una cu 24KW, iar diferenta de pret dintre o centrala in condensatie si una clasica o amortizezi sper in 2-3ani, deci e clar ca merita investitia. Eu am facut si un calcul la parintii mei si am vazut ca au un consum mai scazut cu aproximativ 30-35% fata de mine.

     

  •  
    • 9 mesaje
    10 Nov 2015, 10:06
    0 0
    Am citit, am mai intrebat in stanga si-n dreapta si trebuie sa ma decid ca m-a prins iarna nepregatit. un coleg de serviciu are exact modelul de care mi-ai zis tu Viessmann Vitodens 050 si este foarte multumit. Se pare ca ma incadrez in buget cu acest model