povestea mea

  •  
    • 1 mesaje
    13 Aug 2015, 15:56
    0 0

    Ce greu e sa fii singur...ma refer la faptul,chiar daca sunt casatorita tot singura ma simt.Deoarece al meu sot nu prea comunica cu mine si pe langa acest lucru mai vine si seara tarziu de la servici,stand numai prin baruri.

    Acasa eu ma chinui cu parintii lui, care sunt in varsta ,medicamente ,mancare,curatenie,spalare si toate cele trebuie facute numai de mine.Pentru ca soacra acum 2 saptamani a cazut jos si are fisura craniana ,iar acum e la pat si  nici nu se poate ridica din pat.Eu o schimb de pampers ,ii dau sa manance cu lingurita si tot asa.


    Ma intreb cate odata cu cea am gresit de merit eu toate aceste lucruri..de ce mi se intampla nu mai mie.Oare pentru faptul ca acum ceva timp nu am fost atenta pe cine am deschis ochii?ca uneori simt ca nu mai rezist,simt ca nu mai am putere si nici cine sa ma inteleaga.


    Pe langa aceste lucruri mai sunt si unele persoane care rad,si mai fac misto de tine ,ii vine cateodata sa plec departe si sa uit de toate....Nu mai rezist si tinand cont ca viata ma chinuie inca de pe acum,pentru ca nu sunt chiar asa in varsta,imi vine sa le las pe toate balta..Ma gandesc si acum la acele momente de anul trecut cand pregatirile de nunta erau in toii,acum parca au luat o intorsatura gresita si toate merg numai pe dos...mai ma gandesc cate odata ca o persoana nu  o poti cunoaste in 4 -5 ani,se poate schimba chiar si dupa o casnicie indelungata.Si cum eu de la bun inceput i-am spus ca nu imi plac oamenii care consuma alcool,el parca intentionat face toate aceste lucruri,de ascultat ,sau sa comunice cu mine???...nici nu se mai pune vorba,vorbesc cate odata singura,si el pare mereu ganditor...

    AAA...si din intotdeauna imi doream sa muncesc dar el mereu imi spune,ca nu pot face fata programului,ca nu-i de mine,stai acasa cu ai mei ai grija de ei....dar eu pana la urma nu m-am maritat sa am grija de parinti lui,m-am maritat sa am grija de el si sa.l iubesc,dar de la un timp toate aceste lucruri nu mai sunt asa...


    Nici nu stiu ce sa fac?ma puteti ajuta cu sfaturi,ideei....

  •  
    • 151 mesaje
    13 Aug 2015, 17:11
    2 0
    Buna,

    sincer, te compatimesc.

    Prima greseala: ca ai acceptat sa locuiesti cu socrii.
    A doua greseala: ca ai acceptat sa nu ai serviciul tau, oricat de mic ar fi fost, dar era ceva al tau, un banut al tau.

    Probabil ca esti foarte tanara si ai cazut in acest "miraj" al maritisului si de bucurie ai acceptat tot, asa cum fac multe alte fete, care cred ca cel pe care l-au gasit e Unicul/Ultimul barbat de pe lumea asta... Realitatea e asa de cruda...

    Dar hai sa nu ma lungesc la filozofii. Eu vad doua solutii aici:

    - fie strangi din dinti pana cand socrii pleaca la cele vesnice , caci, sa nu fim ipocriti, asta e mersul vietii... Apoi, incet incet, veti face voi doi ce veti vrea, un copil, un serv pt tine...

    - fie il iei la separeu, cand e treaz, si ii spui clar ca nu mai poti, luati pe cineva sa va ajute cu cei batrani, iti iei un serviciu; ca daca nu, asta e, e liber...
    Cu banii care-i da prin baruri mai bine platiti o femeie sa va ajute.

    In definitiv, ei sunt la mana ta ! Ia sa vedem daca maine te-ai volatiliza, sa vedem cine o mai schimba pe mamitica lui, cine ii spala lui rufele ...

    Dar, inainte de discutie, asigura-te ca ai unde sa te refugiezi daca devine agresiv, sau daca te da afara (parinti, sora, prietena). Ca din cate inteleg, casa e a lor.

    Nu dramatiza, nu esti singura, sunt o multime de femei in situatia ta, din pacate...
    Dar , cum zicea raposata Bunica (Fie-i tarana usoara !).. nici un barbat nu e ultimul .

    Curaj,
    cu bine.

  •  
    • 10065 mesaje
    13 Aug 2015, 19:20
    2 0
    Violeto, cum necum, nu te impinga pacatu a ii grabi pe batrini cu plecatu' in tabara pentru a scapa de chin ...

    Cit despre iubi tau ... io cred ca se indreapta (de pui haragu' pe el ... ).

  •  
    • 495 mesaje
    14 Aug 2015, 18:50
    0 0
    Cred ca nu exista șanse sa te înțeleagă cineva pana tu însuți nu te înțelegi pe tine.
    E o relație în care tu ești manipulata și folosita.nicidecum iubită. Nu e vina nimănui, singura ai ales asta.
  •  
    • 10065 mesaje
    14 Aug 2015, 23:13
    0 0
    veracara said:Cred ca nu exista șanse sa te înțeleagă cineva pana tu însuți nu te înțelegi pe tine.
    E o relație în care tu ești manipulata și folosita.nicidecum iubită. Nu e vina nimănui, singura ai ales asta.

     

    Ceva mai greu de pus in practica, domnisoara Vera.

     

     

    De situatie el ar fi trebuit sa se ocupe, de nu personal , sa fi gasit o posibilitate ca la urma toata is parintii lui si nu sa o bage la inaintare pe ea .

     

    Dara na, omu are preocupari mult mai importante si de ea tot se plictiseste acasa ...

     

  •  
    • 414 mesaje
    2 Sep 2015, 13:41
    0 0
    Hm... greu.. mai ai prietene cu care sa stai de vorba? sa socializezi sa iesi la o prajitura.... sau ceva ce te face sa uiti.. ce faci ceva pozitiv?
  •  
    • 90 mesaje
    4 Sep 2015, 22:50
    1 0
    veracara said:Cred ca nu exista șanse sa te înțeleagă cineva pana tu însuți nu te înțelegi pe tine.
    E o relație în care tu ești manipulata și folosita.nicidecum iubită. Nu e vina nimănui, singura ai ales asta.

     

    Ai folosit diateza pasivă pentru verbe: " ești manipulată", "ești folosită", ceea ce arată că altcineva face acțiunea care se răsfrânge asupra subiectului. Așadar, vina este a celor care o manipulează și o folosesc pe această femeie! Ce tot îi dai înainte cu aceste teorii, că nu este vina altcuiva pentru tratamentul rău care i se aplică unui om?!? De unde această superioritate pe care o afișezi ostentativ? E vina cuiva că are încredere, bun-simț, educație etc, în loc să fie o otravă, o înveninată ori o imbecilă și că alții profită? În ce c..at de lume îți imaginezi tu că ar trebui să trăim? Undeva unde să privim mereu peste umăr, fără speranță în bine și în capacitatea unui om de a se îndrepta? Într-o lume de schilodiți la suflet? Alta care nu a avut jucării când era mică...
  •  
    • 495 mesaje
    5 Sep 2015, 00:18
    1 0
    Nu sa ne uitam peste umar...sa ne vedem de drumul nostru si sa avem in primul rand grija de noi insine.Daca nu ai grija de tine,cum poti avea grija de altii???Cine tine la tine...vrea sa iti fie bine.
    Cat timp accepti sa fii victima..doar atat vei fi si nimic mai mult.Dupa parerea ta cum poti ajuta un om?NU POTI ATATA TIMP CAT EL NU ISI DORESTE ASTA.Iubeste-te si respecta-te si atunci vei avea ce meriti.
    Daca ai o problema cu mine...e problema ta.Eu nu iau nimic personal.
    Nici nu stau sa discut cu oameni care incurajeaza manipularea persoanelor.Fiecare om pe pamantul asta are dreptul de a fi iubit,inteles,ascultat,respectat.
    Nu voi incuraja in veci relatiile unde exista manipulare,interes.Aia nu e iubire.Iar oamenii Nu se schimba in 99% din cazuri
  •  
    • 495 mesaje
    5 Sep 2015, 00:27
    0 0
    Daca tu vrei sa stai cu un asemenea barbat...e alegerea ta.Nu te opreste nimeni.Stai si speri toata viata sa se schimbe,sa se intample o minune.
    Naiva am fost si eu,ca multe altele.Acum m-am vindecat.
  •  
    • 129 mesaje
    5 Sep 2015, 00:40
    0 0
    veracara said:Daca tu vrei sa stai cu un asemenea barbat...e alegerea ta.Nu te opreste nimeni.Stai si speri toata viata sa se schimbe,sa se intample o minune.
    Naiva am fost si eu,ca multe altele.Acum m-am vindecat.

     

     

    si cum te-ai vindecat? daca se poate stii sa nu mai fi naiva...ma refer. daca ne poti impartasi...

  •  
    • 495 mesaje
    5 Sep 2015, 00:42
    0 0
    Mimira said:
    veracara said:Cred ca nu exista șanse sa te înțeleagă cineva pana tu însuți nu te înțelegi pe tine.
    E o relație în care tu ești manipulata și folosita.nicidecum iubită. Nu e vina nimănui, singura ai ales asta.

     

    Ai folosit diateza pasivă pentru verbe: " ești manipulată", "ești folosită", ceea ce arată că altcineva face acțiunea care se răsfrânge asupra subiectului. Așadar, vina este a celor care o manipulează și o folosesc pe această femeie! Ce tot îi dai înainte cu aceste teorii, că nu este vina altcuiva pentru tratamentul rău care i se aplică unui om?!? De unde această superioritate pe care o afișezi ostentativ? E vina cuiva că are încredere, bun-simț, educație etc, în loc să fie o otravă, o înveninată ori o imbecilă și că alții profită? În ce c..at de lume îți imaginezi tu că ar trebui să trăim? Undeva unde să privim mereu peste umăr, fără speranță în bine și în capacitatea unui om de a se îndrepta? Într-o lume de schilodiți la suflet? Alta care nu a avut jucării când era mică...

     imi place ca faci morala dar blochezi ca nu iti convine ce scrie cineva
    cred ca traim intr o lume foarte nebuna 

  •  
    • 129 mesaje
    5 Sep 2015, 00:54
    0 0
    nu imi raspunzi si mie vera?
  •  
    • 495 mesaje
    5 Sep 2015, 08:25
    1 0
    Înveți sa alegi oamenii pe care sa primești în viața ta.
  •  
    • 129 mesaje
    5 Sep 2015, 17:18
    0 0
    veracara said:Înveți sa alegi oamenii pe care sa primești în viața ta.

     

     

    noi femeile facem mereu greseala de a idealiza o persoana de a proiecta imaginea noastra despre barbatul ideal asupra cuiva si apoi ne trezim ca el nu este asa sau ca s-a schimbat pe parcurs dar de fapt noi de la inceput am vazut doar ce am vrut noi...in general vedem ceva de genu: iubitor, atent, protector...iar el nu este deloc asa....si eu tot din exeperinte mai nasoale am invatat sa fiu atenta la fapte nu la vorbe si la comportament sa las voalul de pe ochi sa vad omul cum este nu cum vreau eu sa fie doar atunci poti fi sincera cu tine..atunci cand privesti atent la cei din jur

  •  
    • 246 mesaje
    5 Sep 2015, 17:28
    0 0
    Exista si divortul pe lumea asta.
  •  
    • 7959 mesaje
    5 Sep 2015, 17:48
    0 0
    Criza-n-tema said:Exista si divortul pe lumea asta.

     Sigur ca da." Rau cu rau, dar si mai rau..."

  •  
    • 1890 mesaje
    5 Sep 2015, 18:10
    0 0
    violeta1910 said:

    AA...si din intotdeauna imi doream sa muncesc dar el mereu imi spune,ca nu pot face fata programului,ca nu-i de mine,stai acasa cu ai mei ai grija de ei....dar eu pana la urma nu m-am maritat sa am grija de parinti lui,m-am maritat sa am grija de el si sa.l iubesc,dar de la un timp toate aceste lucruri nu mai sunt asa...


    Nici nu stiu ce sa fac?ma puteti ajuta cu sfaturi,ideei....

    In primul rand cati ani ai? De cand timp il cunosti? De cand esti maritata? Din cele scrise rezulta ca esti extrem de tanara, de-aia te-a si aburit ca sa nu ai serviciu. De unde stie el ca nu faci fata? E seful tau? In al doilea rand, ii placea sa bea si inainte de casatorie? Dupa cum vad proasta alegere ai facut: ai acceptat sa locuiesti cu socrii, nu ai pus piciorul in prag in legatura cu serviciul, iar partenerul prieten cu paharul.