Ajutor! Simt..... ca nu mai pot!

  •  
    • 7959 mesaje
    7 Aug 2015, 00:56
    0 0
    ViktorC said:
    White_Storm said:Serios?
    Oamenii se casatoresc pentru ca se iubesc, de regula.

     

    Sa zicem ...

     

     Adica???? Vrei sa spui ca...?

  •  
    • 10065 mesaje
    7 Aug 2015, 13:38
    0 0
    White_Storm said:
    ViktorC said:
    White_Storm said:Serios?
    Oamenii se casatoresc pentru ca se iubesc, de regula.

     

    Sa zicem ...

     

     Adica???? Vrei sa spui ca...?

     

    Asta era cindva, parerea mea, ca se casatoreau din dragoste, ca se iubeau .

     

    Mai putin probabil in ziua de azi.

     

     

  •  
    • 18 mesaje
    7 Aug 2015, 20:23
    1 1
    White_Storm said:

     Perfecto!!! Unde dracu mai gasea omul o tuta ca tine care sa-l dirijeze si sa-l conduca? Ce norocos!!!

      Furtuna_Alba esti tare agresiva! Ai pus deja mana pe par si dai in stanga si-n dreapta judecand dupa bunu-ti plac! Ai ceva frustrari, se pare!

  •  
    • 18 mesaje
    7 Aug 2015, 20:25
    0 0
    Va multumesc pentru mesaje! Nu am putut raspunde pana azi, deoarece nu m-am putut loga! Le multumesc si celor care m-au judecat si jignit fara a intelege situatia sau fara a trai o experienta similara!
  •  
    • 18 mesaje
    7 Aug 2015, 20:28
    0 0
    veracara said:95% la suta din femei se mărită cu "speranta" asta sa-l faca un cățeluș.

     

    Te numeri printre cei 95%? Eu, nu!

  •  
    • 18 mesaje
    7 Aug 2015, 20:32
    0 0
    gabriela42 said:Janan , treaba cu construirea unei case este uriasa , se poate ca omul sa fie indolent si nepasator pentru ca are pe cine se baza , adica pe tine .
    Posibil! Mi s-a mai spus!


     Sau, se mai poate ca tu sa fii foarte pretentioasa si perfectionista, ei atunci orice elan ar fi avut el i l-ai omorat din fasa !Omul mai trebuie si incurajat , zic si eu !Acum se poate sa primesti sfatul de tipul -daca nu faci nimic cu el lasa-l frate ca nu s-au terminat barbatii . Aici te-as ruga sa faci un exercitiu de imaginatie si sa te intrebi cum ti-ar fi viata fara el deloc , ai fi fericita ....ai fi multumita asa , caci tata la copil si un nou sot nu gasesti asa usor in lumea in care traim ..

    Il iubesc mai mult decat orice!Nu as putea trai fara el... dar sunt momente cand simt ca nu mai pot!

    .deci !Fie il iei mai usor , ii dai sarcini "usoare 'pe care el sa le poata face ..ca nu e omu vre-un super constructor acuma ...Fie renunti la el dar iti asumi ceea ce urmeaza...

     Problema nu e doar acasa, ci si la servici!!! Asta e si mai grav!

  •  
    • 495 mesaje
    7 Aug 2015, 21:48
    0 0
    Trebuie sa existe o modalitate sa-l "trezesti".
    Eu încerc sa iubesc necondiționat persoanele din jurul meu.Toti avem defecte și calități, perfect nu e nimeni.Am învațat ca ori accept oamenii așa cum sunt, ori îi scot din viața mea.Nu mă obosesc sa încerc sa îi schimb.
    Ai vrut sa te descarci aici.Dar nimeni nu te poate ajuta prea mult, soluția tot la tine este.
    El este mulțumit de relația voastră? Îi oferi dragostea decare are nevoie? Un barbat fericit face orice pentru femeia care iîl iubește.
  •  
    • 18 mesaje
    7 Aug 2015, 22:16
    0 0
    veracara said:Trebuie sa existe o modalitate sa-l "trezesti".
    Eu încerc sa iubesc necondiționat persoanele din jurul meu.Toti avem defecte și calități, perfect nu e nimeni.Am învațat ca ori accept oamenii așa cum sunt, ori îi scot din viața mea.Nu mă obosesc sa încerc sa îi schimb.
    Ai vrut sa te descarci aici.Dar nimeni nu te poate ajuta prea mult, soluția tot la tine este.
    El este mulțumit de relația voastră? Îi oferi dragostea decare are nevoie? Un barbat fericit face orice pentru femeia care iîl iubește.

      Nu stiu daca reiese din mesajele mele ca nu mi-as iubi sotul! Nici nu m-am gandit la despartire! doar ca as fugii in lume desculta! Simt ca am ajuns la saturatie!

    Nimeni nu e perfect! Iar apoi cand ne casatorim, ne casatorim atat cu minusuri cat si cu plusuri! Trebuie sa ne acceptam asa cum suntem, doar ca sunt momente in care trebuie sa dam dovada de maturitate! avem un copil la care trebuie sa ne gandim! Poate nici mie nu-mi place job-ul, sau treburile din casa dar le fac pentru ca ma consider un om responsabil! In viata nu facem doar ce ne place!

    Nu sunt un om perfectionist sunt doar un om care-si cunoaste responsabilitatile! Si nu, nu ma plang! Nici nu-mi barfecsc sotul p-aici, asa cum spunea "furtnoasa"  ci doar imi spuneam un offff, care m-apasa!

    Si da, il iubesc si ma iubeste enorm doar ca nu cred ca e suficient! Sunt multe de spus.... Multumesc, pentru raspuns!

  •  
    • 10065 mesaje
    7 Aug 2015, 22:36
    0 0
    Ma intreb si te intreb, Jano .

    Voi, inainte de a veni meseriasii lui peste, ati discutat asa ca intre soti si sa cadeti comun de-acord cum sa fie montat geamul sau in ce parte sa se deschida usa ? V-ati notat intelegerea ce sa le-o puneti in fata meseriasilor in cauza ?

    Si apropo, aminteai de "trebue sa ne acceptam asa cum sintem" .

    Din nou intreb, tie iti merge chestia asta ?

    Din punctul meu de vedere voua, vina vi se imparte pe din doua.

  •  
    • 18 mesaje
    7 Aug 2015, 22:54
    0 0
    ViktorC said:Ma intreb si te intreb, Jano .

    Voi, inainte de a veni meseriasii lui peste, ati discutat asa ca intre soti si sa cadeti comun de-acord cum sa fie montat geamul sau in ce parte sa se deschida usa ? V-ati notat intelegerea ce sa le-o puneti in fata meseriasilor in cauza ?

    Si apropo, aminteai de "trebue sa ne acceptam asa cum sintem" .

    Din nou intreb, tie iti merge chestia asta ?

    Din punctul meu de vedere voua, vina vi se imparte pe din doua.

    "Din nou intreb, tie iti merge chestia asta ?" Nu am inteles intrebarea! daca ai putea fi mai explicit sunt sigura ca-ti voi putea raspunde!

     

    cat despre partea cu geamul... bineinteles ca s-a notat, respectiv desenat cu o sageata "simbolic" cum vine deschis geamul etc. Si bineinteles ca am discutat in mod calm fiecare detaliu! S-au adus argumente iar alegerea cea mai logica a fost acceptata de comun accord! Au fost idei pe care sotul meu le-a adus si pe care le-am gasit absolut geniale dar si idei ale inginerului de proiect care ne-au fost extrem de utile! Rolul meu a fost alegerea gresiei, stil, design etc.

     

     

     

  •  
    • 18 mesaje
    7 Aug 2015, 23:09
    0 0
    ViktorC said:Ma intreb si te intreb, Jano .

    Voi, inainte de a veni meseriasii lui peste, ati discutat asa ca intre soti si sa cadeti comun de-acord cum sa fie montat geamul sau in ce parte sa se deschida usa ? V-ati notat intelegerea ce sa le-o puneti in fata meseriasilor in cauza ?

    Si apropo, aminteai de "trebue sa ne acceptam asa cum sintem" .

    Din nou intreb, tie iti merge chestia asta ?

    Din punctul meu de vedere voua, vina vi se imparte pe din doua.



    Inainte sa-mi raspunzi, am incercat sa fac o analiza mai atenta la  "trebue sa ne acceptam asa cum sintem"! Cred ca te-ndoiesti ca nu am comunica! Gresesti, comunicam foarte mult doar ca e un tip caruia ii lipseste initiativa! atata tot! Imi doresc sa vina cu idei, mi-as dori sa fie liber in gandire si dorinte - fara ca eu sa-l intreb daca e bine sau rau !!! sa vina intr-o zi cu ideea de a pune un ghiveci in mijlocul casei si tareee m-as bucura!


  •  
    • 10065 mesaje
    7 Aug 2015, 23:21
    0 0
    janan said:
    ViktorC said:Ma intreb si te intreb, Jano .

    Voi, inainte de a veni meseriasii lui peste, ati discutat asa ca intre soti si sa cadeti comun de-acord cum sa fie montat geamul sau in ce parte sa se deschida usa ? V-ati notat intelegerea ce sa le-o puneti in fata meseriasilor in cauza ?

    Si apropo, aminteai de "trebue sa ne acceptam asa cum sintem" .

    Din nou intreb, tie iti merge chestia asta ?

    Din punctul meu de vedere voua, vina vi se imparte pe din doua.

    "Din nou intreb, tie iti merge chestia asta ?" Nu am inteles intrebarea! daca ai putea fi mai explicit sunt sigura ca-ti voi putea raspunde!

     

    cat despre partea cu geamul... bineinteles ca s-a notat, respectiv desenat cu o sageata "simbolic" cum vine deschis geamul etc. Si bineinteles ca am discutat in mod calm fiecare detaliu! S-au adus argumente iar alegerea cea mai logica a fost acceptata de comun accord! Au fost idei pe care sotul meu le-a adus si pe care le-am gasit absolut geniale dar si idei ale inginerului de proiect care ne-au fost extrem de utile! Rolul meu a fost alegerea gresiei, stil, design etc.

     

     

     

     

    La accept faceam referire, la vointa si puterea de a accepta pe cei din jur ( dupa cum aminteai ) asa cum sint, in cazul de fata sotul tau, moale asa cum e (ca oricum nu vei scote un hiperactiv dintr-o persoana programat in doua trepte, incet si foarte incet ).

     

    Sa inteleg ca voi v-ati impartit sectoarele ? Oricum, din punctul meu de vedere nu puteti ajunge pe astfel de discutii cit tip aveti o intelegere clara in scris sau schita inminata meseriasilor, in plus, orice lucrare (indiferent de natura acesteia) se ia in primire verificata cap-coada.

     

    Sa va fi luat frumos de minuta si sa dati de jur-imprejur cu verificarile iar neclaritatile ce nu corespund schitei, cerintelor, sa cereti a fi remediate, parerea mea .

     

  •  
    • 7959 mesaje
    7 Aug 2015, 23:32
    1 0
    janan said:
    White_Storm said:

     Perfecto!!! Unde dracu mai gasea omul o tuta ca tine care sa-l dirijeze si sa-l conduca? Ce norocos!!!

      Furtuna_Alba esti tare agresiva! Ai pus deja mana pe par si dai in stanga si-n dreapta judecand dupa bunu-ti plac! Ai ceva frustrari, se pare!

     Adevarul doare, nu-I asa? Cititnd topicul "depresie" se poate vedea cine e mai frustrata dintre noi. Asa ai crescut, asa te porti, sunt putini cei care invata din greselile altora.
    Altfel, sanatate si virtute!  

  •  
    • 10065 mesaje
    7 Aug 2015, 23:48
    0 0
    Am lucrat cindva la prototipuri, unde imi era inminata o schita doar.

    Ia de execut-o ... apoi precizie nene ... altfel te riscai sa mai aduci si bani de-acasa ...

  •  
    • 10065 mesaje
    8 Aug 2015, 00:17
    0 0
    janan said:
    ViktorC said:Ma intreb si te intreb, Jano .

    Voi, inainte de a veni meseriasii lui peste, ati discutat asa ca intre soti si sa cadeti comun de-acord cum sa fie montat geamul sau in ce parte sa se deschida usa ? V-ati notat intelegerea ce sa le-o puneti in fata meseriasilor in cauza ?

    Si apropo, aminteai de "trebue sa ne acceptam asa cum sintem" .

    Din nou intreb, tie iti merge chestia asta ?

    Din punctul meu de vedere voua, vina vi se imparte pe din doua.



    Inainte sa-mi raspunzi, am incercat sa fac o analiza mai atenta la  "trebue sa ne acceptam asa cum sintem"! Cred ca te-ndoiesti ca nu am comunica! Gresesti, comunicam foarte mult doar ca e un tip caruia ii lipseste initiativa! atata tot! Imi doresc sa vina cu idei, mi-as dori sa fie liber in gandire si dorinte - fara ca eu sa-l intreb daca e bine sau rau !!! sa vina intr-o zi cu ideea de a pune un ghiveci in mijlocul casei si tareee m-as bucura!


     

    Din punctul meu de vedere, nici nu o va avea vreodata. Asta e felul lui de a fi si incearca a il accepta asa cum e de intr-adevar va iubiti . Si zau de se merita a va scoate ochii pentru un amarit de geam. Pe viitor, fi tu mai indrazneata si ia-o pe mineca de consideri ca nu se descurca intr-o situatie anume.

     

    Imi dau cu parerea doar, sper sa nu fiu inteles gresit...

     

  •  
    • 18 mesaje
    8 Aug 2015, 08:20
    0 0
    ViktorC said:
    janan said:
    ViktorC said:Ma intreb si te intreb, Jano .

    Voi, inainte de a veni meseriasii lui peste, ati discutat asa ca intre soti si sa cadeti comun de-acord cum sa fie montat geamul sau in ce parte sa se deschida usa ? V-ati notat intelegerea ce sa le-o puneti in fata meseriasilor in cauza ?

    Si apropo, aminteai de "trebue sa ne acceptam asa cum sintem" .

    Din nou intreb, tie iti merge chestia asta ?

    Din punctul meu de vedere voua, vina vi se imparte pe din doua.

    "Din nou intreb, tie iti merge chestia asta ?" Nu am inteles intrebarea! daca ai putea fi mai explicit sunt sigura ca-ti voi putea raspunde!

     

    cat despre partea cu geamul... bineinteles ca s-a notat, respectiv desenat cu o sageata "simbolic" cum vine deschis geamul etc. Si bineinteles ca am discutat in mod calm fiecare detaliu! S-au adus argumente iar alegerea cea mai logica a fost acceptata de comun accord! Au fost idei pe care sotul meu le-a adus si pe care le-am gasit absolut geniale dar si idei ale inginerului de proiect care ne-au fost extrem de utile! Rolul meu a fost alegerea gresiei, stil, design etc.

     

     

     

     

    La accept faceam referire, la vointa si puterea de a accepta pe cei din jur ( dupa cum aminteai ) asa cum sint, in cazul de fata sotul tau, moale asa cum e (ca oricum nu vei scote un hiperactiv dintr-o persoana programat in doua trepte, incet si foarte incet ).

     

    Sa inteleg ca voi v-ati impartit sectoarele ? Oricum, din punctul meu de vedere nu puteti ajunge pe astfel de discutii cit tip aveti o intelegere clara in scris sau schita inminata meseriasilor, in plus, orice lucrare (indiferent de natura acesteia) se ia in primire verificata cap-coada.

     

    Sa va fi luat frumos de minuta si sa dati de jur-imprejur cu verificarile iar neclaritatile ce nu corespund schitei, cerintelor, sa cereti a fi remediate, parerea mea .

     

     

     

    Victor, iti multumesc pentru parere! Este atat de .... curata, reala etc.!

     

    In alta ordine de idei, problema geamului a fost rezolvata inca din acea zi! Proiect a fost facut pe cladire ( fier beton etc.),cat si una pe instalatia electrica cat si pe cea a apei! Sunt detalii care nu pot fi incluse in schita! vad ca te pricepi, si cred ca intelegi ce spun! De exemplu, in proiect nu este proiectat cum se deschide geamul, design-ul acestuia sau cum se deschid usile sau design-ul acestora!

    Pe mine m-a deranjat imobilizarea lui!

    In fine, multumesc frumos pentru mesajele tale, cat si a celorlati useri!

     

    Un week-end placut!

  •  
    • 18 mesaje
    8 Aug 2015, 08:46
    0 1
    White_Storm said:
    janan said:
    White_Storm said:

     Perfecto!!! Unde dracu mai gasea omul o tuta ca tine care sa-l dirijeze si sa-l conduca? Ce norocos!!!

      Furtuna_Alba esti tare agresiva! Ai pus deja mana pe par si dai in stanga si-n dreapta judecand dupa bunu-ti plac! Ai ceva frustrari, se pare!

     Adevarul doare, nu-I asa? Cititnd topicul "depresie" se poate vedea cine e mai frustrata dintre noi. Asa ai crescut, asa te porti, sunt putini cei care invata din greselile altora.
    Altfel, sanatate si virtute!

     

    Buun! Banuiesc, ca inca mai cauti "conjugarea" substantivului "violenta". Btw... substantivele se declina! Scolile sunt inca deschise! Ma rog, acestea se fac la timp dar cred ca inca te pot accepta!

     

    Cu tot efortul tău penibil de a te arăta interesanta si dupa cum te manifesti, in scris, mi te imaginez o femeie grasa, slinoasa cu facaletul in mana si baticul legat in varful capului si in lipsa de....!

    Nu știu în ce măsură ești conștienta de atitudinea ta, și nu mă interesează nici ce crezi despre comentariul meu, vreau doar să spun că lungul nasului ar trebui să-ți fie mai aproape decât orificiul posterior care-ți substituie ceea ce în mod normal se numește.... gură.

    Si ca sa citez pe cineva mai inteligent decât mine: ''Fetita, grosolănia de care dai dovadă este depășită doar de prostia care te caracterizeaza''.
    Nu încerca să faci pe deșteapta cu mine, că te asigur că n-o să-ți meargă.

     

    O zi pe masura ta iti doresc!

     

    P.S. Cearta-te cu altcineva! Nu-mi place sa ma cert si astfel nu-ti voi mai raspunde la mesaje!

     

     

     

     

     

  •  
    • 7959 mesaje
    8 Aug 2015, 09:28
    1 0
    Ti se pare ca ma cert cu tine? Te crezi prea importanta si nu esti, stai calma. Mi-am spus doar parerea referitor la subiectul deschis de tine sau accepti doar pupincuristi si lingusitori...
    Credeai ca te vor mangaia toti pe crestet si te vor consola ca iti povestesti omul pe forumuri?
    Te-ai expus singura. O zi mai...senina iti doresc!
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Aug 2015, 09:29
  •  
    • 7959 mesaje
    8 Aug 2015, 09:32
    1 0
    PS: Si da, sunt grasa si mustacioasa si am si facalet si basma!
    Vrei sa vorbim de "orificii"?
  •  
    • 18 mesaje
    8 Aug 2015, 11:27
    0 0

     

     



    Acest mesaj a fost editat de către janan: 8 Aug 2015, 15:10