Ajutor! Simt..... ca nu mai pot!

  •  
    • 18 mesaje
    4 Aug 2015, 16:38
    0 0
    Buna! Nici nu stiu cum sa incep!!.. Sunt casatorita si am o fetita minunata de 10 anisori! Problema mea este sotul! Este prea moale si nu stie sa rezolve anumite probleme legate de familie si care tine de el, ca barbat... Bun! Sa o iau de la-nceput: sotul meu e mai mare cu 10 ani. Acest lucru nu l-am vazut ca un defect ci ca o calitate. Am considerat ca e suficient de matur incat sa stie sa rezolveeee, sa ma simt in siguranta etc!?..... dar m-am inselat! Desi sunt mai tanara ca el simt ca  nu mai pot! Am un sentiment de nesiguranta alturi de el! Simt ca imping o stanca imensa si grea in amonte! Stanca e chiar ... el! In tot ce facem trebuie impins! In urma cu 1 an am hotarat sa incepem sa construim o casa.  nu am stiut in ce ma bag ca daca as fi stiut sincer nu ma apucam. Inca de la inceput stam numai in cearta! Da banii muncitorilor dinainte si pe urma nu mai raspund la telefon! Insa, un lucru care mi s-a intamplat azi mi-a pus capac: au venit sa puna tamplaria si ... un geam l-au pus invers! l-am chemat, i-am aratat si ca sa nu se ia de ei a incercat sa dea vina pe mine ca asa le-am cerut eu.... absolut eronat cat si ilogic! Am urcat la etaj iar el in loc sa rezolve problema, a urcat dupa mine si s-a asezat in fotoliu cu o expresie a fetei de om nevinovat... m-au apucat nervii si am izbucnit necontrolat in plans! L-am intrebat cum gestioneaza situatia si mi-a raspuns ca:" si acum ce sa fac?" Mai mult, in curand a primit notice ca va fi concediat ... culmea pe acelasi motiv! - lasa lucrurile nerezolvate, le amana sau le rezolva dupa 2 luni. Oamnei buni, simt ca turbez! E prea moale!!! Va rog, ca si persoane neimplicate, dati-mi un sfat! Multumesc!
  •  
    • 4350 mesaje
    4 Aug 2015, 18:30
    3 0
    janan said:Buna! Nici nu stiu cum sa incep!!.. Sunt casatorita si am o fetita minunata de 10 anisori! Problema mea este sotul! Este prea moale si nu stie sa rezolve anumite probleme legate de familie si care tine de el, ca barbat... Bun! Sa o iau de la-nceput: sotul meu e mai mare cu 10 ani. Acest lucru nu l-am vazut ca un defect ci ca o calitate. Am considerat ca e suficient de matur incat sa stie sa rezolveeee, sa ma simt in siguranta etc!?..... dar m-am inselat! Desi sunt mai tanara ca el simt ca  nu mai pot! Am un sentiment de nesiguranta alturi de el! Simt ca imping o stanca imensa si grea in amonte! Stanca e chiar ... el! In tot ce facem trebuie impins! In urma cu 1 an am hotarat sa incepem sa construim o casa.  nu am stiut in ce ma bag ca daca as fi stiut sincer nu ma apucam. Inca de la inceput stam numai in cearta! Da banii muncitorilor dinainte si pe urma nu mai raspund la telefon! Insa, un lucru care mi s-a intamplat azi mi-a pus capac: au venit sa puna tamplaria si ... un geam l-au pus invers! l-am chemat, i-am aratat si ca sa nu se ia de ei a incercat sa dea vina pe mine ca asa le-am cerut eu.... absolut eronat cat si ilogic! Am urcat la etaj iar el in loc sa rezolve problema, a urcat dupa mine si s-a asezat in fotoliu cu o expresie a fetei de om nevinovat... m-au apucat nervii si am izbucnit necontrolat in plans! L-am intrebat cum gestioneaza situatia si mi-a raspuns ca:" si acum ce sa fac?" Mai mult, in curand a primit notice ca va fi concediat ... culmea pe acelasi motiv! - lasa lucrurile nerezolvate, le amana sau le rezolva dupa 2 luni. Oamnei buni, simt ca turbez! E prea moale!!! Va rog, ca si persoane neimplicate, dati-mi un sfat! Multumesc!

     Asa a fost de la inceput sau s-a schimbat de-a lungul timpului? Poate este doar obosit, depresiv sau are anumite probleme de sanatate. Cu totii avem momente sau perioade mai lungi cand ne simtim fara energie si fara chef, obositi de viata de zi cu zi. Pore are nevoie de ceva sa-l motiveze, sa-l scoata din starea in care se afla, de un om care sa-l inteleaga...Incearca sa vorbesti cu el mai calm, daca te enervezi tot timpul pe ceea ce face nu veti ajunge acolo unde iti doresti tu. Bineinteles ca exista si posibilitatea ca omul sa fie nepasator, lenes, etc, iar atunci ar fi mai bine sa mergeti pe drumuri separate.

  •  
    • 18 mesaje
    4 Aug 2015, 19:34
    0 1
    Nu! Asa a fost de la-nceput! Inca de cand m-am casatorit asa a fost! Am tot sperat in schimbare! ba mai mult am incercat sa-l accept asa crezand ca nu toti suntem perfecti, dar sunt situatii in care el, ca si barbat, trebuie sa se implice mai mult! Sunt situatii in care este nevoie ca el sa ia decizii si nu eu! Tocmai acesta a fost motivul pentru care am considerat ca diferanta de varsta este un avantaj! nu iti imagina ca am cautat in el omul care sa ma duca in spate iar eu sa nu fac nimic, doar ca..... sunt si situatii ca cele cu fereeastra! oricum, de cand facem casa, toti muncitorii m-au clasificat ca fiind nebuna! Mi-au facut peretii strambi, usi care poti baga mana cu usurinta printre garnitura tocului si usa, piatra pusa aiurea etc. momente in care nu am putut tace pe banii mei cu munca de mantuiala....
    Inca de la inceputul casniciei mama lui s-a bagat intre noi pana [peste masura! cand plecam la mama 2 zile, sta in alta localitate, gaseam patul schimbat pe celalat perete, hainele din dulapul meu purtate de cumnata, haine pe care nici macar nu se catadicsea sa le aduca inapoi! El ce facea? Statea si nu zicea nimic! Simt ca nu mai pot! Vreau sa fiu fericita! punct!
  •  
    • 1148 mesaje
    4 Aug 2015, 20:06
    2 0
    Draga mea, eu am fost foarte transanta in aceasta chestie: cand mi-am dat seama ca nu ajung nicaieri cu omul respectiv, adica sotul meu si tatal copilului meu si ca niciodata nu voi fi fericita si ca nu voi putea construi nimic cu el, mi-am spus simplu ”eu nu m-am nascut ca sa fiu nefericita si nici sluga cuiva!” Am indurat si eu vreo 2 ani pana sa realizez asta i apoi am luat decizia de a divortat, pt ca nu doream sa imi traiesc restul vietii in nefericire si nici sa-i dau copilului meu un astfel de model...
    Acest mesaj a fost editat de către evaa2010: 4 Aug 2015, 20:12
  •  
    • 18 mesaje
    4 Aug 2015, 20:12
    0 0
    Trag de mine de cativa ani! problema este ca asa a fost educat! a fost educat sa execute! A fost tratat de mama lui ca un robot! daca ii zici sa faca, face daca nu, nu vede ce e de facut! Am ajuns sa repar, sa dau cu vopsea, sa bat cuie, sa schimb intrerupatoare etc. pt. ca m-am plictisit sa ii tot spun ce sa faca ca la un mic robotel pe a carui telecomanda apesi!
  •  
    • 10065 mesaje
    4 Aug 2015, 20:15
    0 0
    Daca el e moale de felul sau, de ce nu i-ai urecheat tu pe meseriasi , ai ?

    Ce inseamna sa porti palarie, nene ...

    Tii puneam sa refaca lucrarea pina iese bine, pe buzunarul lor de au dat-o strimb, desigur .

    Iote bre...





    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 4 Aug 2015, 20:16
  •  
    • 12208 mesaje
    4 Aug 2015, 20:17
    2 0
    Janan , treaba cu construirea unei case este uriasa , se poate ca omul sa fie indolent si nepasator pentru ca are pe cine se baza , adica pe tine . Sau, se mai poate ca tu sa fii foarte pretentioasa si perfectionista, ei atunci orice elan ar fi avut el i l-ai omorat din fasa !Omul mai trebuie si incurajat , zic si eu !Acum se poate sa primesti sfatul de tipul -daca nu faci nimic cu el lasa-l frate ca nu s-au terminat barbatii . Aici te-as ruga sa faci un exercitiu de imaginatie si sa te intrebi cum ti-ar fi viata fara el deloc , ai fi fericita ....ai fi multumita asa , caci tata la copil si un nou sot nu gasesti asa usor in lumea in care traim ...deci !Fie il iei mai usor , ii dai sarcini "usoare 'pe care el sa le poata face ..ca nu e omu vre-un super constructor acuma ...Fie renunti la el dar iti asumi ceea ce urmeaza...
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 4 Aug 2015, 20:19
  •  
    • 742 mesaje
    4 Aug 2015, 22:45
    0 0
    DOAMNEE....
     
  •  
    • 7959 mesaje
    6 Aug 2015, 07:05
    1 0
    janan said:Nu! Asa a fost de la-nceput! Inca de cand m-am casatorit asa a fost! Am tot sperat in schimbare! ba mai mult am incercat sa-l accept asa crezand ca nu toti suntem perfecti, dar sunt situatii in care el, ca si barbat, trebuie sa se implice mai mult! Sunt situatii in care este nevoie ca el sa ia decizii si nu eu! Tocmai acesta a fost motivul pentru care am considerat ca diferanta de varsta este un avantaj! nu iti imagina ca am cautat in el omul care sa ma duca in spate iar eu sa nu fac nimic, doar ca..... sunt si situatii ca cele cu fereeastra! oricum, de cand facem casa, toti muncitorii m-au clasificat ca fiind nebuna! Mi-au facut peretii strambi, usi care poti baga mana cu usurinta printre garnitura tocului si usa, piatra pusa aiurea etc. momente in care nu am putut tace pe banii mei cu munca de mantuiala....
    Inca de la inceputul casniciei mama lui s-a bagat intre noi pana [peste masura! cand plecam la mama 2 zile, sta in alta localitate, gaseam patul schimbat pe celalat perete, hainele din dulapul meu purtate de cumnata, haine pe care nici macar nu se catadicsea sa le aduca inapoi! El ce facea? Statea si nu zicea nimic! Simt ca nu mai pot! Vreau sa fiu fericita! punct!

     Perfecto!!! Unde dracu mai gasea omul o tuta  o femeie ca tine care sa-l dirijeze si sa-l conduca? Ce norocos!!!


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 11 Aug 2015, 13:06
  •  
    • 7959 mesaje
    6 Aug 2015, 07:27
    1 1
    janan said:Trag de mine de cativa ani! problema este ca asa a fost educat! a fost educat sa execute! A fost tratat de mama lui ca un robot! daca ii zici sa faca, face daca nu, nu vede ce e de facut! Am ajuns sa repar, sa dau cu vopsea, sa bat cuie, sa schimb intrerupatoare etc. pt. ca m-am plictisit sa ii tot spun ce sa faca ca la un mic robotel pe a carui telecomanda apesi!

     Sa mori tu? Iti place sa porti pantaloni?
    Baieti, feriti-va de asemenea femei, nu stiu decat sa critice!
     Madam, ti s-a urat cu binele, cred ca voiai unul care sa-ti dea la ficati si sa te injure la tot pasul. Altfel, nu-mi explic atitudinea ta.
     Unele nu stiu sa aprecieze, nu au pic de intelegere, nici toleranta, se cred perfectiunea intruchipata.   Cum poti sa vi pe un forum si sa-ti barfesti sotul? Nu-ti mai ajung cunostintele pentru vaitat? Simti nevoia sa-l faci de cacao peste tot? Lasa-l bre, ca poate s-o potrivi naiba cu alta! 

  •  
    • 495 mesaje
    6 Aug 2015, 12:32
    0 0
    Mda...asta ar rezolva toate, sa îndure și sa se prefacă ca totul este perfect.Duce la o boala sigura...
    Sa fim serioși, orice cuplu are neînțelegeri sau probleme...nu poți găsi persoana chiar 100 % compatibila cu tine.Secretul este comunicare și iar comunicare.Multi se tem sa comunice...Am fost învățate ca trebuie sa suportam, ca așa merge o căsnicie.
    Soluții se gasesc...când amândoi își doresc asta .
  •  
    • 10065 mesaje
    6 Aug 2015, 15:42
    1 0
    veracara said:Mda...asta ar rezolva toate, sa îndure și sa se prefacă ca totul este perfect.Duce la o boala sigura...
    Sa fim serioși, orice cuplu are neînțelegeri sau probleme...nu poți găsi persoana chiar 100 % compatibila cu tine.Secretul este comunicare și iar comunicare.Multi se tem sa comunice...Am fost învățate ca trebuie sa suportam, ca așa merge o căsnicie.
    Soluții se gasesc...când amândoi își doresc asta .

     

    Imi permiteti a fi de-acord cu dumneavoastra ?

     

  •  
    • 7959 mesaje
    6 Aug 2015, 15:50
    1 0
    Bre, dar tu nu vezi ca ei "comunica"? Ea ordona si el trebuie sa execute!!! Ea e seful.
    Sunt oameni printre oameni, unii mai calmi si inceti, altii prea iuti si temperamentali. Cand ai unul calm vrei unul iute si viceversa.
    Am o "prietena" care se plange de sotul ei de vreo 12 -14 ani:"mai bine imi mai dadea una peste ochi din cand in cand, decat sa fie asa moale"! Nu zau!!!
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 6 Aug 2015, 15:54
  •  
    • 495 mesaje
    6 Aug 2015, 16:41
    1 0
    Un barbat îl "educi"...daca vrei.Si nu prin critica sau reproșuri...
    Evit mereu persoanele care nu fac decât sa se plangă de alții toată ziua...e penibil și obositor.Ai dreptate! Cea mai frumoasa relatie:sa fii tu însuți si sa poți vorbi absolut orice cu cealaltă persoana (părinte , partener, copil, prieten).
    Ea poate este nemulțumită și de alte lucruri...de a ajuns la limita.
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 6 Aug 2015, 16:43
  •  
    • 7959 mesaje
    6 Aug 2015, 16:49
    1 0
    Pai eu ce spun, da-I frate liber daca nu mai corespunde! Sa o vedem p-orma.
    Pai daca a fost asa de la inceput, ea vrea sa il schimbe? De ce l-a luat?
  •  
    • 495 mesaje
    6 Aug 2015, 16:55
    0 0
    95% la suta din femei se mărită cu "speranta" asta sa-l faca un cățeluș.
  •  
    • 7959 mesaje
    6 Aug 2015, 17:24
    2 0
    Serios?
    Oamenii se casatoresc pentru ca se iubesc, de regula.
  •  
    • 495 mesaje
    6 Aug 2015, 19:18
    0 0
    Iubirea ar trebui sa fie necondiționată. Dar de multe ori e ceva de genul "mă iiubește, se va schimba".
  •  
    • 10065 mesaje
    6 Aug 2015, 21:57
    0 0
    veracara said:95% la suta din femei se mărită cu "speranta" asta sa-l faca un cățeluș.

     

    Doar ca planul de acasa cu cel din tirg nu intotdeauna se potrivesc.

     

    Iar cind damelor nu le iese pasenta o dau in "nu ne potrivim "si apare si suportul : fugi draga fugi, fi-i-ar mutra sa-i fie de mirlan ca n-as sta linga un paduchios din asta nici arsa cu ceara ...

     

     

  •  
    • 10065 mesaje
    6 Aug 2015, 21:59
    0 0
    White_Storm said:Serios?
    Oamenii se casatoresc pentru ca se iubesc, de regula.

     

    Sa zicem ...