Fetita iubitului meu

  •  
    • 10065 mesaje
    16 Iul 2015, 23:56
    0 0
    Mimira said:Până la urmă, vorbim despre un copil, nu despre un terorist urmărit internațional. )) Cu bunăvoință, cu bune intenții, cu dorința de a fi bine pentru toată lumea se poate face treabă. Zic și io...

     

    Ei ... aici e aici , si bine zici ..

     

     

  •  
    • 10065 mesaje
    17 Iul 2015, 00:11
    0 0
    Doamna Storm, domnu' Piti ...

    Io unu dau crezare afirmatie la adresa fostei in discutie. In astfel de situatii isi expun adevaratele fete. Rare cazuri cred eu unde se poarta un dialog pozitiv si constructiv intre parti/soti. De regula bete-n roate, mirsavii, minciunarii s.a.m.d.

  •  
    • 7959 mesaje
    17 Iul 2015, 01:32
    0 0
    ViktorC said:Doamna Storm, domnu' Piti ...

    Io unu dau crezare afirmatie la adresa fostei in discutie. In astfel de situatii isi expun adevaratele fete. Rare cazuri cred eu unde se poarta un dialog pozitiv si constructiv intre parti/soti. De regula bete-n roate, mirsavii, minciunarii s.a.m.d.

    Topicul era pentru fetita, adica toti suntem perfecti, hai sa o f---m pe mama fetii, ca noi estem grozavi, nu? Fiecare vede lucrurile prin prisma propriilor trairi.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Iul 2015, 08:57
  •  
    • 11561 mesaje
    17 Iul 2015, 09:44
    0 0
    Este nerelevant si lipsit de profesionalism sa emitem pareri si concluzii intr un caz pe care l cunoastem relatat doar prin "ochii" actualei , care nu are nici un motiv de a o preaslavi pe "fosta"!!!
    A emite pareri despre ce se poate face (daca se mai poate face ceva )pentru o astfel de copila , este OK , a emite judecati la adresa mamei , fara a sti realitattea , este doar un exercitiu de imaginatie!!!!
  •  
    • 7959 mesaje
    17 Iul 2015, 09:50
    0 0
    Dublat.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Aug 2015, 00:02
  •  
    • 5035 mesaje
    17 Iul 2015, 12:27
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10065 mesaje
    17 Iul 2015, 13:50
    0 0
    White_Storm said:
    ViktorC said:Doamna Storm, domnu' Piti ...

    Io unu dau crezare afirmatie la adresa fostei in discutie. In astfel de situatii isi expun adevaratele fete. Rare cazuri cred eu unde se poarta un dialog pozitiv si constructiv intre parti/soti. De regula bete-n roate, mirsavii, minciunarii s.a.m.d.

    Topicul era pentru fetita, adica toti suntem perfecti, hai sa o f---m pe mama fetii, ca noi estem grozavi, nu? Fiecare vede lucrurile prin prisma propriilor trairi.

     

    Pai ... fie , nu ma pun io rau cu tine ...

     

     

    Altfel, pestele de la cap se impute, d-na Storm.

     

    Iti pare plauzabila atitudinea coanei ? A tine copilul departe de tata-su o consider greseala in ghilimele, ca aia e o gafa voita ; a intoli pe copil intr-un mod jalnic cind merge la tata-su, iarasi e cu buna stiinta; a nu ii preda (inca) copilei  igiena de baza, iarasi e problematic...

    Deci ...

     

    Apoi mama ei de viata ca iau sapunul de rufe si o perie , apoi asa frecus ii dau copchilei de imi da cu NU fac baie ... de nu se vede ...

     

     

    Apoi mearga ma-sa sa ma toarne la protectia copilului ca am tat jegu' jos de pe ea ...

     


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 17 Iul 2015, 13:51
  •  
    • 10065 mesaje
    17 Iul 2015, 14:06
    0 0
    Alice, iubi tau era paznic la spital sau ... cum de ii dadea roata ?

    Ii fu rusine sa intre sau cum ?



    Fica-mea fu internata citeva zile. Nu a fost o urgenta, ci un control in prima faza apoi au retinut-o citeva zile . In fine.

    Sun pe coana in ideea de a o intreba ce e cu mica si unde e (etaj, salon ...) sa-i imping o vizita, undeva la ~150 km.
    Eu ii adresez intrebarea, pe cind ea o da de gard ... ca nu e cazul sa merg, ca bla bla bla ...

    Beeey ... eu am intrebat unde e copila si nu daca e cazul sa merg sau nu ... asta nu tine de tine ... Nu ai grai, nici o problema, o gasesc io fi sigura ...

    Iote bre ... cum imi da cu praf in ochi, ha ha ha ...



    LE.

    Am si mers, desigur.

    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 17 Iul 2015, 14:11
  •  
    • 7959 mesaje
    17 Iul 2015, 19:24
    0 0
    Bre Viktor, fetita are 11 ani, a crescut-o mama, e sanatoasa si bine mersi, doar cateva lacune in educatie care se pot indrepta lejer. Eu nu zic ca ma-sa e vreo sfanta, dar putea sa nu fie inclusa in discutie.
    Pana la urma e treaba lor, ei stiu ce au trait si ce probleme sunt inca intre ei.
    Nu sunt de acord cu ideea ca un copil cocolosit este un copil neglijat, pai cum sa fie asa cand ma-sa ii face toate poftele, ii usureaza toate sarcinile, ii da "mura-n gura" cum se spune, nici pe departe, poate doar ciuntit sufleteste si un viitor adult nesigur pe el.
     Un copil nu-ti vine cu instructiuni de folosire, fiecare il creste cum se pricepe, mai arunca un ochi prin carti, mai afla pe net una alta. Dar greseli facem toti, niciodata nu stii totul si toata viata tot inveti. Sa scoti in evidenta greselile altcuiva pentru a creste tu in ochii cui trebuie e ...urat.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Iul 2015, 20:25
  •  
    • 90 mesaje
    17 Iul 2015, 20:37
    1 0
    Victor, tendința părinților divorțați este de a se denigra unul pe altul, în diverse doze, dictate de cât au suferit în timpul căsniciei, al divorțului, după divorț, după ce unul și-a refăcut viața, în funcție de caracter etc și de a se răzbuna prin intermediul copilului. Părerea mea este că deja fac ei destul rău, deja simte copilul suficientă presiune - pentru că simte! - nu mai este nevoie să mai vină cineva să arunce paie pe foc. Sunt așa de sensibile chestiile astea încât, dacă cineva, ca actual partener al unuia din foștii soți, nu se simte confortabil, capabil, altruist, etc, mai bine nu se bagă, pentru că este păcat și de copil, și de tata / mama care nu știe cum să împace pe toată lumea.
    A se reține că nu direcționez comentariul meu către cineva, doar arăt cât mă pricep eu să dau sfaturi de viață.
    Acest mesaj a fost editat de către Mimira: 17 Iul 2015, 21:17
  •  
    • 10065 mesaje
    17 Iul 2015, 22:18
    2 0
    White_Storm said:Bre Viktor, fetita are 11 ani, a crescut-o mama, e sanatoasa si bine mersi, doar cateva lacune in educatie care se pot indrepta lejer. Eu nu zic ca ma-sa e vreo sfanta, dar putea sa nu fie inclusa in discutie.
    Pana la urma e treaba lor, ei stiu ce au trait si ce probleme sunt inca intre ei.
    Nu sunt de acord cu ideea ca un copil cocolosit este un copil neglijat, pai cum sa fie asa cand ma-sa ii face toate poftele, ii usureaza toate sarcinile, ii da "mura-n gura" cum se spune, nici pe departe, poate doar ciuntit sufleteste si un viitor adult nesigur pe el.
     Un copil nu-ti vine cu instructiuni de folosire, fiecare il creste cum se pricepe, mai arunca un ochi prin carti, mai afla pe net una alta. Dar greseli facem toti, niciodata nu stii totul si toata viata tot inveti. Sa scoti in evidenta greselile altcuiva pentru a creste tu in ochii cui trebuie e ...urat.

     

    Haoleu ... mai bine ma duc in padure ...

     

     

    Adevar graiesi, fiecare le stie pe ale sale. In general ma rezum la situatia data ce in opinia unora poate fi ok, iar in al altora nu (la urma toata sint opinii doar si nu judecati ). Copila asta a invatat pina in prezent, asta face, iar din punctul meu de vedere , cel in masura a finisa lucrurile este tata-su. In pic mai cu picioarele pe pamint, ca de-i cinta-n struna la fiecare pas, n-o sa rezolve absolut nimic, parerea mea.

     

    Ca fata normal si de drept pe tata-su il viziteaza ? Da , intr-adevar, insa Alice e membru al familiei, alegerea lui tata-su si trebue respectata. Ca nu e mama-sa si nu isi permite sa se implice in profunzime in educarea copilei, e de inteles, dar nici a se trage intr-un cot muteste de teama de a nu o supara pe cea mica. Cit timp nu o invata a fece ce stiu eu ce nazbitii si are intentii bune ... nu vad unde e problema si sincer, eu nu i-as permite copilei sa ridice tonul .

     

     

  •  
    • 10065 mesaje
    17 Iul 2015, 22:29
    1 0
    Mimira said:Victor, tendința părinților divorțați este de a se denigra unul pe altul, în diverse doze, dictate de cât au suferit în timpul căsniciei, al divorțului, după divorț, după ce unul și-a refăcut viața, în funcție de caracter etc și de a se răzbuna prin intermediul copilului. Părerea mea este că deja fac ei destul rău, deja simte copilul suficientă presiune - pentru că simte! - nu mai este nevoie să mai vină cineva să arunce paie pe foc. Sunt așa de sensibile chestiile astea încât, dacă cineva, ca actual partener al unuia din foștii soți, nu se simte confortabil, capabil, altruist, etc, mai bine nu se bagă, pentru că este păcat și de copil, și de tata / mama care nu știe cum să împace pe toată lumea.
    A se reține că nu direcționez comentariul meu către cineva, doar arăt cât mă pricep eu să dau sfaturi de viață.

     

    Foarte multi nu sint capabili a accepta o situatie, o infringere asa zis si riposteaza . Din orice croieste o arma sa atace si mult mai vulnerabili devin cind tinta aleasa ricoseaza . E mult mai simplu un "te fac eu, te dreg eu" ,  decit a se regasi pe sine si trata situatia cu calm si civilizat, fara hir si mir ce nu duc niciunde.

     

  •  
    • 7959 mesaje
    18 Iul 2015, 00:10
    1 0

     

    Haoleu ... mai bine ma duc in padure ...

     

     

    Adevar graiesi, fiecare le stie pe ale sale. In general ma rezum la situatia data ce in opinia unora poate fi ok, iar in al altora nu (la urma toata sint opinii doar si nu judecati ). Copila asta a invatat pina in prezent, asta face, iar din punctul meu de vedere , cel in masura a finisa lucrurile este tata-su. In pic mai cu picioarele pe pamint, ca de-i cinta-n struna la fiecare pas, n-o sa rezolve absolut nimic, parerea mea.

     

    Ca fata normal si de drept pe tata-su il viziteaza ? Da , intr-adevar, insa Alice e membru al familiei, alegerea lui tata-su si trebue respectata. Ca nu e mama-sa si nu isi permite sa se implice in profunzime in educarea copilei, e de inteles, dar nici a se trage intr-un cot muteste de teama de a nu o supara pe cea mica. Cit timp nu o invata a fece ce stiu eu ce nazbitii si are intentii bune ... nu vad unde e problema si sincer, eu nu i-as permite copilei sa ridice tonul .

     

     

     Pai e misto bre la padure acum, pe caldurile astea...
    Eu nu cred ca Oana face parte din familie, "iubit" e una, "sot" e alta, dar si ca simpla iubita poate face lucruri bune. Oricum daca vrea se poate implica si ajuta foarte mult, e deschisa la idei noi si pare sa vrea ceva bun pentru copilul asta.
     Am observat ca si-a modificat postarile si a corectat multe  lucruri.

  •  
    • 10065 mesaje
    18 Iul 2015, 09:49
    2 0
    White_Storm said:

     

     Pai e misto bre la padure acum, pe caldurile astea...
    Eu nu cred ca Oana face parte din familie, "iubit" e una, "sot" e alta, dar si ca simpla iubita poate face lucruri bune. Oricum daca vrea se poate implica si ajuta foarte mult, e deschisa la idei noi si pare sa vrea ceva bun pentru copilul asta.
     Am observat ca si-a modificat postarile si a corectat multe  lucruri.

     

    Nu cred sa aibe vreo importanta de le atirna sau nu pe perete un certificat de casatorie.  Cit timp au o relatie in toate mintile , totul e discutabil si toate se rezolva.

     

    Unde dragoste e, de toate eee ...

     

  •  
    • 742 mesaje
    20 Iul 2015, 09:52
    0 0
    Mi-a cam luat un pic de timp sa citesc de la inceput povestea ,mama ramine mama si tata-l ramine tata,nici o alta persoana nu are putere asupra ei Oricit ar incerc OANA sa educe acel copil nu va putea momentan.Problema e ca ce e rau se mosteneste..sunt foarte sigur ca mama ei nu merita nota 10,are niste caractere si ideei care lasa mult de dorit.Si eu am trecut prin foarte multe dar eu sunt de principiul ..ori tot ori nimic.Trebuie copilul sa isi doreasca o shimbare in viata de zi cu zi,dac sustii ca o cunosti personal pe mama fetitei .atunci sunt sigur ca tu ai alte principii.Fa un copil cu masculul si toate problemele se vor schimba radical.In spatele oricarei despatirii se ascund lucruri murdare care nu se vor sterge niciodata.
    BAFTA
     
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Iul 2015, 13:15
    0 0
    Alin42 said:Mi-a cam luat un pic de timp sa citesc de la inceput povestea ,mama ramine mama si tata-l ramine tata,nici o alta persoana nu are putere asupra ei Oricit ar incerc OANA sa educe acel copil nu va putea momentan.Problema e ca ce e rau se mosteneste..sunt foarte sigur ca mama ei nu merita nota 10,are niste caractere si ideei care lasa mult de dorit.Si eu am trecut prin foarte multe dar eu sunt de principiul ..ori tot ori nimic.Trebuie copilul sa isi doreasca o shimbare in viata de zi cu zi,dac sustii ca o cunosti personal pe mama fetitei .atunci sunt sigur ca tu ai alte principii.Fa un copil cu masculul si toate problemele se vor schimba radical.In spatele oricarei despatirii se ascund lucruri murdare care nu se vor sterge niciodata.
    BAFTA
     

     

    Din punctul meu de vedere nu tine de dominare, care pe care . Posibilitatea si probabilitatea de a culege pozitive e larg deschisa . Posibil ca in unu-doi ani sa invete lucruri ce nu le-a invatat de la ma-sa in unspe ani. Deci ...

    Un ex. simplu.

    De rama unui adidas din fabrica esta alba, apoi alba trebue sa ramina pina ii arunci si nu galbena sau curcubeu . Pentru a mentine albul trebuesc intretinuti, asta-i clar. Eu nu tii pot curata la infinit, asadar trecem la fapte si invatam a ii intretite. II ei frumos in minuta pe ai tai, eu pe ai mei si-apoi sa vedem care iese mai curati ... Iote, ti-am luat si o periuta misto, mai cu Barbie asa ... uhuuu ... merge treaba struna, si de final iti mai plingi si de mila ca a ei au iesit mult mai curati ca ai tai ... bingo ! ii suride de minune si o sa mai vrea si miine ... Altfel, de ramine la ideea prinsa de cealalta baricada : "la's ca merge si asa ca oricum dupa-amiaza au anuntat ploaie si n-are nici un rost sa-i cureti" ... nasol.

     

    Imi povestea cindva o doamna ca ea pina in jurul virstei de 20 ani, nu stia nici de una nici de alta, datorita faptului ca ea de la mama-sa nu prea a avut ce invata . In schimb, dupa ce si-a schimbat domiciliu , a intinlit o doamna (vecina, a doua mama cum o numea ea) ce a format-o. De o parte "stiinta" iar de cealalta bunavointa ... o combinatie perfecta, parerea mea.

     

  •  
    • 90 mesaje
    20 Iul 2015, 13:34
    1 0
    Și puterea exemplului este foarte...puternică. Un copil se opune ostentației, băgatului pe gât a unor sfaturi, treburi de făcut șamd. Dar dacă te vede pe tine, adult, făcând ceva care are niște rezultate super, rezultate pe care și le-ar dori și el, copilul, atunci în mod clar te va copia în gesturi și fapte.
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Iul 2015, 13:48
    0 0
    Mimira said:Și puterea exemplului este foarte...puternică. Un copil se opune ostentației, băgatului pe gât a unor sfaturi, treburi de făcut șamd. Dar dacă te vede pe tine, adult, făcând ceva care are niște rezultate super, rezultate pe care și le-ar dori și el, copilul, atunci în mod clar te va copia în gesturi și fapte.

     

    Exact . Vorba dulce mult aduce .

     

    Nu e totuna de i te alaturi sau ii dai cu " ia fa de iti curata trancalai ... "

     

    Eu ma stiu pe mine, de imi dai ordin nu prea o sa-mi iasa treburile sau pur si simplu le fac pe dos si de mintuiala.

     

    In schimb, de ma rogi frumos si ma mai si pupi ... valeiii ... umblu ca mercuru' ... le execut si pe alea de nu me-au fost cerute ...

     

  •  
    • 90 mesaje
    20 Iul 2015, 13:56
    0 0
    La fel sunt și eu, Viktor! )))) Să ferească Sfântul pe cineva să îmi impună să fac un lucru, că nu îl va vedea pe veci făcut! Iar ca bonus la încăpățânarea mea, îi vor auzi urechile multe și deloc plăcute chestii!
    Acest mesaj a fost editat de către Mimira: 20 Iul 2015, 13:56
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Iul 2015, 23:36
    0 0
    Mimira said:La fel sunt și eu, Viktor! )))) Să ferească Sfântul pe cineva să îmi impună să fac un lucru, că nu îl va vedea pe veci făcut! Iar ca bonus la încăpățânarea mea, îi vor auzi urechile multe și deloc plăcute chestii!

     

    Imi poti enumera citeva ?

     

    Doar asa ... sa vad de imi sint cunoscute ...