Fetita iubitului meu

  •  
    • 21 mesaje
    16 Iul 2015, 11:24
    0 0
    Mimira said:
    I_have_a_dream said:oana, pai incet stabiliti limite.
    nu-i faceti baie cat sta la voi. daca vrea, spuneti-i calm sa faca singura dus.
    cate una pe saptamana.
    "aici regulile sunt altele". spune-i ca tii la ea, ca vrei sa o inveti cateva lucruri.
    copiii au multi neuroni oglinda, invata cel mai mult prin imitatie.
    daca pare neglijata de mama, de ce nu, o sesizare la Protectia Copilului i-ar da fetei sentimentul ca e protejata. 

     

    Din ce a povestit Oana, copila nu este deloc neglijată de către mamă , dimpotrivă. Este poate prea cocoloșită, educată altfel, dar nicidecum neglijată.
     

     Mimira, ce vroiam sa te intreb, care crezi ca tu ca este limita intre cocolosire si normal? 

  •  
    • 7959 mesaje
    16 Iul 2015, 11:44
    2 2
    Ti-am dat sfaturi cu bunacredinta si doar pentru a te ajuta in problemele pe care le ai cu acest copil care nu este al tau, dar cu care inevitabil vi in contact si trebuie sa-l ajuti cumva. Ma deranjeaza teribil si as putea sa-mi vad de treaba si sa nu-ti mai scriu faptul ca tu crezi ca "mama ei nu face nimic", ca nu o educa etc. Nu ai de unde stii tu ce relatie au cele doua si nici nu ma intereseaza pe mine treaba asta. Tu ai cerut niste sfaturi pentru copilul asta al ei, nu o mai desconsidera atat, cata vreme esti pasagera prin viatatatalui eu cred ca n-ai dreptul sa-i judeci nevasta, fie ea si fosta. Sa te vedem pe tine cand vei fi casatorita si cu copii cum vei gestiona toate lucrurile care survin si implicit educatia "impecabila" pe care vei reusi sa le-o dai copiilor tai. E usor sa stai pe margine si sa comentezi, e mai dificil sa fii implicata si sa trebuiasca sa rezolvi lucrurile.
  •  
    • 21 mesaje
    16 Iul 2015, 12:13
    0 0
    White Storm,
    sunt casatorita deci pasagera, sa speram ca nu.
    Nu mai continui discutia asta aici, nu are absolut nicio legatura cu postulNu o sa ma apuc sa iti descriu ce am facut sau ce nu am facut, fiecare e liber sa judece cum considera. Repet, iti respect opinia.
  •  
    • 10065 mesaje
    16 Iul 2015, 13:24
    2 0
    OANAALICE said:
    ViktorC said:

     

    Ma tem ca punem problema gresit.

     

    Solo si fara obligatii, nu inseamna o persoana cu capul pe umeri.

     

    Situatia poate fi adusa in echilibru, dar e datoria lui, la urma toata e copilul lui si el ar trebui sa ia masuri de situatia impune.

     
    Sunt foarte de acord Dar iti dai seama ca locuind in aceeasi casa, de fiecare data cand vine copilul in vizita, nu pot reactiona de fiecare data nu stiu, vorbeste cu tatal taucand vine in vizita , vine la amandoi, si cand face vreo tampenie specifica, o face fata de amandoi...tu cum ai gestionat problema asta? 

     

    In primul rind sa nu ne scape din vizor ca is copii, si cred ca in fiscare exista o doza mai mica sau mai mare de mofturele , zile grele ... si nu e cazul a sta cu ochii/gura pe ei la fiecare miscare. Cind se sare calul ... schimbam si noi foaia, iar de as fi in cauza , eu as fi ala de o ia pe mineca in ce priveste domnisoara .

    Doua moduri/stiluri de viata diferite, ma-sa o protejeaza de apa, tata-su nu, la ma-sa se destrabaleaza, la tata-su sint reguli , s.a.m.d. Ca mama-sa nu e in stare sa o invete a se imbaia singura, nici o problema, te invat eu si asta nu e pe vrute ci o trecem la reguli. Minimul o data-n zi te balacesti . Pe fica-mea eu am invatat-o sa faca baie singurica, cu putin dupa ce a implinit sase anisori.

    Legat de "imprumutul" banilor.

    Neee ... e o proasta deprindere si trebue sistata, parerea mea. Nu de banutii aia e vorba, ci de bunul simt. Nu te intinzi (cu japca) la ceia ce nu iti apartine. Ai nevoie de bani ? Deschide gura si cere. Ai nevoie sa-ti cumperi una alta ... Bun, nici o problema, dar fii atenta la detalii de suma X ti-a fost inminata si acordata in totalitate sau partial. In caz ca partial nu "uita" a inapoia restul cit timp nu ti-a fost adus la cunostinta ca il poti pastra. Fi corecta ! Regula prioritara.

     

  •  
    • 11561 mesaje
    16 Iul 2015, 13:39
    0 0
    Si era una la parinti si mandra in toate cele .........................................................si au trait fericiti pana la adanci batranete!!!
  •  
    • 10065 mesaje
    16 Iul 2015, 14:01
    2 0
    Deh, in viata mai sint si lucruri ce trebuesc tratate cu seriozitate si nu doar craceala.

    Pe copil cum in cresti asa il ai, si de nu-l formezi de mic ... la douj de ani nu te mai chinui degeaba ... nici sa nu te mire de-ti trinteste usa-n nas.

    Fiecare cu logica sa, fiecare dupa cum crede ...

    E la libera alegere.



  •  
    • 7959 mesaje
    16 Iul 2015, 14:28
    2 0
    "Mama ei este extraordinar de problematica, este santajista, amenintatoare si rea, dar mai urat decat orice este faptul ca ii ofera copilului o educatie....oribila."
    " Da stiu, dar din pacate mama ei nu face nimic" etc. Astea nu sunt jigniri?
  •  
    • 11561 mesaje
    16 Iul 2015, 14:37
    0 0
    White_Storm said: "Mama ei este extraordinar de problematica, este santajista, amenintatoare si rea, dar mai urat decat orice este faptul ca ii ofera copilului o educatie....oribila."
    " Da stiu, dar din pacate mama ei nu face nimic" etc. Astea nu sunt jigniri?

     Nuuuuu , sigur  nu  sunt , erau doar  niste  constatari  "nevinovate"  si  obiective!!!

  •  
    • 21 mesaje
    16 Iul 2015, 14:50
    0 0
    ViktorC said:Deh, in viata mai sint si lucruri ce trebuesc tratate cu seriozitate si nu doar craceala.

    Pe copil cum in cresti asa il ai, si de nu-l formezi de mic ... la douj de ani nu te mai chinui degeaba ... nici sa nu te mire de-ti trinteste usa-n nas.

    Fiecare cu logica sa, fiecare dupa cum crede ...

    E la libera alegere.


     Dap, asa e din pacate...

  •  
    • 11561 mesaje
    16 Iul 2015, 14:59
    2 0
    Ce buni si frumosi suntem noi , si ce proasta si urata e curva de masa!!!??? Ce va mai place cliseul asta , voua astora de vreti sa "refolositi" un "echipament" uzat!!!
  •  
    • 21 mesaje
    16 Iul 2015, 15:10
    1 0
    White_Storm said: "Mama ei este extraordinar de problematica, este santajista, amenintatoare si rea, dar mai urat decat orice este faptul ca ii ofera copilului o educatie....oribila."
    " Da stiu, dar din pacate mama ei nu face nimic" etc. Astea nu sunt jigniri?

      
    Nu ca sa ma justific in vre-un fel, dar am promis ca rectific si ma tin de cuvant

    O persoana care iti spune nu te las sa iti vezi copilul decat daca imi dai bani sa imi platesc avansul la concediu (in care copilul nu e invitat) este....? (eu zic santajista, poate gresec.)

    O persoana care ii spune propriului copil, dute la tati cu adidasii aia vechi, nu ca aia noi, sa i se faca mila de tine sa iti ia altii, este....? (eu zic manipulatoare, poate gresesc.)

    O persoana care, scuzati-mi ironia, are MICI probleme cu alcoolul, si pe acest fond spune, plateste-mi pensia de intretinere in avans ca daca nu, nu raspund cu ce pot face fata de copil este....? (eu am zis rea si amenintatoare, poate gresesc)

    Pare rau white storm, dincolo de niste termeni din dex pe care eu i-am folosit, nu cred ca exista cineva care ar putea spune ca sa faci asa ceva e ..ok. Sau, ma rog, asta e parerea mea, si la fel cum tu sustii ca eu nu o respect pe mama ei si ti-am respectat opinia in acest sens, asa te rog si eu sa imi respecti opinia de mai sus.

    Si da, e adevarat, nu am copii si cu siguranta voi fi pusa la incercare atunci - dar nu voi face niciuna dintre cele doua de mai sus -  si e bine ca am aceste principii inainte sa fac copii

    Whatever, daca pentru tine asta inseamna ca sunt nesigura pe mine si altele, vorba lui Victor, fiecare judeca cum doreste. 

    Ok, si daca tot am clarificat problema asta, o sa ma rezum la mesajele in legatura cu topicul Zi buna in continuare!

  •  
    • 12208 mesaje
    16 Iul 2015, 15:20
    0 0
    Oana tu proiectezi inconstient asupra femeii toate frustrarile tale legate de faptul ca ea a fost cu el inaintea ta si ca ei doi sunt inca legati din cauza copilului ....Incearca si nu o mai judeca caci adevarul este la mijloc oricum ....!Tu traieste-ti viata ta cu el cat mai frumos fara cleveteli de tzatza ..ca nu te-apus nimeni judecator de caractere acolo ....daca tot s-au terminat barbatii singuri de pe pamant si nu ai gasit unul fara complicatii...
  •  
    • 11561 mesaje
    16 Iul 2015, 15:27
    1 0
    cRed ca fetele din ziua de astazi se uita prea mult la telenovele , altfel nu mi explic "imbarligaturile" in care se baga singure!!Succes fetelor , dar lasati o mai moale cu judecata altora si cu lectiile de morala!!!
  •  
    • 6557 mesaje
    16 Iul 2015, 15:39
    1 0

    2 oameni care au avut copii impreuna nu raman pe veci legati din cauza asta

    legatura ramane cu copilul respectiv, nu cu cealalta persoana, zau asa )))))
    d'aia in extrem de multe cazuri se ajunge la invrajbirea unui copil impotriva celuilalt parinte, din cauza mentalitatii asteia

    on topic, iti trebuie extrem de multa rabdare in situatia asta, dar prea multe sanse de reusita nu cred ca exista daca tot timpul copilul e pisat la cap din cealalta parte
    poate doar cand o mai creste sa se schimbe ceva

  •  
    • 7959 mesaje
    16 Iul 2015, 16:33
    1 0
    OANAALICE said:
    White_Storm said: "Mama ei este extraordinar de problematica, este santajista, amenintatoare si rea, dar mai urat decat orice este faptul ca ii ofera copilului o educatie....oribila."
    " Da stiu, dar din pacate mama ei nu face nimic" etc. Astea nu sunt jigniri?

      
    Nu ca sa ma justific in vre-un fel, dar am promis ca rectific si ma tin de cuvant

    O persoana care iti spune nu te las sa iti vezi copilul decat daca imi dai bani sa imi platesc avansul la concediu (in care copilul nu e invitat) este....? (eu zic santajista, poate gresec.)

    O persoana care ii spune propriului copil, dute la tati cu adidasii aia vechi, nu ca aia noi, sa i se faca mila de tine sa iti ia altii, este....? (eu zic manipulatoare, poate gresesc.)

    O persoana care, scuzati-mi ironia, are MICI probleme cu alcoolul, si pe acest fond spune, plateste-mi pensia de intretinere in avans ca daca nu, nu raspund cu ce pot face fata de copil este....? (eu am zis rea si amenintatoare, poate gresesc)

    Pare rau white storm, dincolo de niste termeni din dex pe care eu i-am folosit, nu cred ca exista cineva care ar putea spune ca sa faci asa ceva e ..ok. Sau, ma rog, asta e parerea mea, si la fel cum tu sustii ca eu nu o respect pe mama ei si ti-am respectat opinia in acest sens, asa te rog si eu sa imi respecti opinia de mai sus.

    Si da, e adevarat, nu am copii si cu siguranta voi fi pusa la incercare atunci - dar nu voi face niciuna dintre cele doua de mai sus -  si e bine ca am aceste principii inainte sa fac copii

    Whatever, daca pentru tine asta inseamna ca sunt nesigura pe mine si altele, vorba lui Victor, fiecare judeca cum doreste. 

    Ok, si daca tot am clarificat problema asta, o sa ma rezum la mesajele in legatura cu topicul Zi buna in continuare!

     Zau ca n-am vrut sa te supar, dar mi se pare aiurea sa judeci un om cata vreme nu-l cunosti deloc. Apoi copilul ala e parte din iubitul tau, daca nu-l poti iubi macar incearca sa-l intelegi si mai ales nu o uri pentru ca nu-ti place ma-sa. Promit ca este ultimul mesaj!!!!

  •  
    • 21 mesaje
    16 Iul 2015, 17:00
    1 0
    White_Storm said:
    OANAALICE said:
    White_Storm said: "Mama ei este extraordinar de problematica, este santajista, amenintatoare si rea, dar mai urat decat orice este faptul ca ii ofera copilului o educatie....oribila."
    " Da stiu, dar din pacate mama ei nu face nimic" etc. Astea nu sunt jigniri?

      
    Nu ca sa ma justific in vre-un fel, dar am promis ca rectific si ma tin de cuvant

    O persoana care iti spune nu te las sa iti vezi copilul decat daca imi dai bani sa imi platesc avansul la concediu (in care copilul nu e invitat) este....? (eu zic santajista, poate gresec.)

    O persoana care ii spune propriului copil, dute la tati cu adidasii aia vechi, nu ca aia noi, sa i se faca mila de tine sa iti ia altii, este....? (eu zic manipulatoare, poate gresesc.)

    O persoana care, scuzati-mi ironia, are MICI probleme cu alcoolul, si pe acest fond spune, plateste-mi pensia de intretinere in avans ca daca nu, nu raspund cu ce pot face fata de copil este....? (eu am zis rea si amenintatoare, poate gresesc)

    Pare rau white storm, dincolo de niste termeni din dex pe care eu i-am folosit, nu cred ca exista cineva care ar putea spune ca sa faci asa ceva e ..ok. Sau, ma rog, asta e parerea mea, si la fel cum tu sustii ca eu nu o respect pe mama ei si ti-am respectat opinia in acest sens, asa te rog si eu sa imi respecti opinia de mai sus.

    Si da, e adevarat, nu am copii si cu siguranta voi fi pusa la incercare atunci - dar nu voi face niciuna dintre cele doua de mai sus -  si e bine ca am aceste principii inainte sa fac copii

    Whatever, daca pentru tine asta inseamna ca sunt nesigura pe mine si altele, vorba lui Victor, fiecare judeca cum doreste. 

    Ok, si daca tot am clarificat problema asta, o sa ma rezum la mesajele in legatura cu topicul Zi buna in continuare!

     Zau ca n-am vrut sa te supar, dar mi se pare aiurea sa judeci un om cata vreme nu-l cunosti deloc. Apoi copilul ala e parte din iubitul tau, daca nu-l poti iubi macar incearca sa-l intelegi si mai ales nu o uri pentru ca nu-ti place ma-sa. Promit ca este ultimul mesaj!!!!

       
      Daca ti se pare aiurea sa judeci un om cata vreme nu-l cunosti deloc, tu de ce ma judeci pe mine?
    si apropo, de unde stii ca nu o cunosc pe mama? o cunosc, doar e veche povestea asta - cred ca daca in loc sa ma judeci citeai mai atent ce am scris, reuseam sa ramanem la topic
    Eu nu m-am suparat don't worry 

  •  
    • 7959 mesaje
    16 Iul 2015, 17:49
    1 0
    Am zis ca nu-ti mai scriu, dar din moment ce-mi pui o intrebare trebuie sa-ti raspund, asa-i? Tu te-ai expus singura pe forum, nu te-a intrebat cineva ceva despre tine. Te-ai expus singura si implicit vei fi judecata sau nu. Dar mama copilei si felul ei de a fi este treaba ei. Tu parca voiai sfaturi pentru indreptarea copilului, e foarte urat sa vorbesti de rau pe cineva, topicul putea fi unul ajutator pentru multi oameni, asta daca nu stricai tu directia lui. Recunosc ca am o vina, subliniind cuvintele urate spuse de tine la adresa mamei fetitei, dar asta nu te scoate din cauza pe tine. Vezi-ti de treburile tale, mama e una si tu inca nu esti, iar pentru copilul ala sigur nu vei fi niciodata. Ma indoiesc sincer ca iti va spune mama vreodata. Daca asa vorbesti si cu fata te cred si eu ca nu va puteti intelege, iti trebuie multa rabdare, iar tu n-ai timp prea mult si nici nu-ti faci.
    P. S. Nici nu ma intereseaza ca o cunosti pe mama ori ba. Topicul era pentru comportamentul fetitei, de ce trebuie pusa la zid mama? De ce sa credem, sa luam de bun ce zici tu despre ea? Ce legatura are cu ajutorul cerut de tine pentru indreptarea unui copil rasfatat sau prea "cocolit"?
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Iul 2015, 18:02
  •  
    • 10065 mesaje
    16 Iul 2015, 21:55
    0 0
    OANAALICE said:

    O persoana care iti spune nu te las sa iti vezi copilul decat daca imi dai bani sa imi platesc avansul la concediu (in care copilul nu e invitat) este....? (eu zic santajista, poate gresec.)

    O persoana care ii spune propriului copil, dute la tati cu adidasii aia vechi, nu ca aia noi, sa i se faca mila de tine sa iti ia altii, este....? (eu zic manipulatoare, poate gresesc.)

    O persoana care, scuzati-mi ironia, are MICI probleme cu alcoolul, si pe acest fond spune, plateste-mi pensia de intretinere in avans ca daca nu, nu raspund cu ce pot face fata de copil este....? (eu am zis rea si amenintatoare, poate gresesc)


     

    Este "de noapte" , zic io.

     

     

    Asa se cred unele zmeoaice (valabil si in cazul barbatilor) ce incearca a face regula jocului neavind o aparare solida impotriva partenerului ii baga la inaintare pe cei mici. "Nu-ti permit sa-ti vezi copilul ... " tine in cazul alor mai slabi de inger ca altfel ... se trezesc demolati, da-i in durere ...

     

     

    Acum, sa fim realisti . Pensia alimentara e o nimica toata, de nu contribui cu plus peste intretinerea copilului ... nici pretentii nu putem avea.

  •  
    • 10065 mesaje
    16 Iul 2015, 22:14
    0 0
    Mimira said:
    I_have_a_dream said:oana, pai incet stabiliti limite.
    nu-i faceti baie cat sta la voi. daca vrea, spuneti-i calm sa faca singura dus.
    cate una pe saptamana.
    "aici regulile sunt altele". spune-i ca tii la ea, ca vrei sa o inveti cateva lucruri.
    copiii au multi neuroni oglinda, invata cel mai mult prin imitatie.
    daca pare neglijata de mama, de ce nu, o sesizare la Protectia Copilului i-ar da fetei sentimentul ca e protejata. 

     

    Din ce a povestit Oana, copila nu este deloc neglijată de către mamă , dimpotrivă. Este poate prea cocoloșită, educată altfel, dar nicidecum neglijată.

     

    Absolut de-acord cu dumneavoastra.

     

     

    Incetul cu incetul si nu cu furtunul masinii de spalat in mina, ci cu calm si vorba buna , se poate integra in "standarele" lu' tata-su. Zic io.

     

  •  
    • 90 mesaje
    16 Iul 2015, 22:52
    1 0
    Până la urmă, vorbim despre un copil, nu despre un terorist urmărit internațional. )) Cu bunăvoință, cu bune intenții, cu dorința de a fi bine pentru toată lumea se poate face treabă. Zic și io...
    Acest mesaj a fost editat de către Mimira: 16 Iul 2015, 23:00