DE CE suntem atat de inumani?:(

  •  
    • 495 mesaje
    4 Iun 2015, 21:54
    1 0
    Am ramas impresionata de povestea aceasta,cat de trist ca am ajuns atat de rai cu semenii nostri....nu am cuvinte.  
    George Papadache‎Romanians in UK

    "Fac un apel de umanitate. Sunt lasata fara cuvinte de atitudinea autoritatilor fata de o situatie inumana. Langa blocul meu a aparut cam de doua saptamani o fata care zacea, se misca foarte rar si cand o facea, gemea si nu se putea ridica fara ajutor. Mi-a cerut intr-o zi o tigara, si intreband-o daca are 18 ani, un cersetor mi-a zis "da-i ca si asa moare!". Atunci am aflat ca are inca 17, e infectata cu virusul HIV, nu are acte, iar mama ei a dat-o afara din casa iar de atunci sta pe strazi. Starea ei de sanatate e foarte grava. Am intrebat-o daca imi da voie sa o ajut si mi-a zis ca da. Am scris in locurile unde eu am facut voluntariat in trecut. M-am lovit de promisiuni, iar apoi de respingeri: "Noi nu ne ocupam de asemenea cazuri".Prin Paul, care e unul din singurii oameni care au sarit intr-un asemenea caz fara sa stea pe ganduri si caruia ii sunt recunoscatoare, am contactat-o pe Alina, prin care am ajuns la o alta Alina, o doamna extraordinara, care fara sa stea pe ganduri a sunat la unul din doctorii pe care ii cunostea de la Spitalul "Matei Bals". Cum ieri a facut febra foarte mare, azi, am ajuns la spital. Toate bune si frumoase. Personal dragut, oameni saritori, s-au purtat foarte frumos insa nu ne-au putut ajuta din motive obiective. Ne-au pus la dispozitie o salvare care ne-a dus pe amandoua la "Victor Babes". Acolo treaba nu a mai fost asa de draguta si roz si nici oamenii saritori si intelegatori. Doctorita care i-a facut consultul o trata cu o scarba nemaivazuta. In fine, i se face internarea si e trimisa pt o radiografie. Acolo, radiologul, de fata cu ea, imi zice mie: "auzi, da nu ajuti si tu macar oameni care merita! Asta nu merita nimic! Merita sa moara!". Mi s-a suit sangele in cap. I-am zis respectuos ca eu nu cred ca el a avut viata ei, asa ca sa faca bine sa se controleze. El repeta: "Oamenii pana la varsta asta isi pot face sanse. Daca nu si-a facut-o, asta merita! Sa moara!". Am crezut ca pic. I-am zis frumos ca nimeni nu merita sa moara si ca daca un om nu are puterea sa isi faca o sansa e datoria noastra sa ii dam sansa sa traiasca macar. La care el mai repeta o data, catre asistenta de data asta: "Ia auzi ce zice asta! Zi tu, fata asta merita sa moara sau nu?". Asistenta ii da dreptate dupa care ii zice fetei: "Sa stai cuminte ca daca nu te legam! Ai auzit? Daca nu cooperezi, tu nu ai viata aici! Te leg de pat!". Deja eram fara cuvinte si imi venea sa plang de ciuda. I-am zis ca e ilegal sa o lege de pat. Fata deja se purta agresiv si cu asistenta si cu radiologul (cumva pe buna dreptate). Asistenta zice:" Pai uite cum vorbeste cu mine!". Eu zic: "Pai uite ca ea cu mine vorbeste frumos pentru ca ii vorbesc frumos!". Ea, cu o rautate care m-a socat ii mai zice o data:" Te leg de pat! Ai auzit? Tu o sa ai o viata foarte grea aici!". Nu aveam cu cine sa comentez. I-am zis fetei sa o ignore ca eu o sa vin sa ma interesez daca ii merge bine si nu o sa ii las sa ii faca rau. In fine, o duc inapoi pe sectie. Trebuia sa se duca la etajul 1 ca sa isi ia in primire patul de salon. Zice doctorita "Nu cu liftul, ca ni-l impute!". Deja era tardiv sa mai comentez. Eu o ajut sa se ridice din carucior. Ea saraca aproape plangea ca nu poate sa urce atatea scari (si nu putea). Nicio asistenta nu a ajutat-o. Am urcat-o eu aproape pe brate. Iar in timp ce ea se chinuia sa urce, o alta doctorita urla: "Hai mai repede! Ca daca nu, sa te ia acasa cine te-a adus!". O duc in sfarsit in salon. Incerc sa vorbesc cu alti asistenti sa o trateze totusi cu grija si ii rog sa anunte protectia copilului. Mi se zice sec ca ei nu o sa faca asta, ca daca vreau sa o fac eu. Iau nr de telefon si sun.O ora a sunat ocupat. Dupa o ora, imi raspunde o cucoana: nu e in sectorul nostru, sunati la adresa dvs de domiciliu. Sun la Protectia Copilului sector 4, unde raspunde un domn care imi zice: "Si ce vreti sa fac eu? Cand ajunge inapoi pe strada, reveniti!" Ma enervez si ii zic ca e platit pt asta si ca il rog sa isi faca treaba. Imi da nr. de la Protectia Copilului sector 2, unde e spitalul, in ideea ca ei se pot ocupa ca e in raza lor de acoperire. Sun acolo si mi se zice ca pot suna la telefonul copilului care nu poate fi apelat decat de pe telecom sau romtelecom. Dupa o criza de-a mea la telefon imi fac legatura catre o domnisoara care a fost prima care auzind povestea a exclamat "cata inumanitate!". Bun. Ea imi zice ca o sa o caute in spital, dar fata de personalul medical nu poate lua masuri si sa sun eu la discriminari, unde ghiciti ce, nu raspunde nimeni. Mi-e rusine mie ca asociatii chiar de renume, cu filiale in Romania, unde am sunat unul din coordonatori, eu fiind voluntara acolo au dat din umeri si nu au facut nimic, la fel ca restul ONG-urilor. Mi-e rusine mie ca stau intr-o tara in care unui copil i se zice in fata "Meriti sa mori!" chiar de catre personalul medical al unui spital de renume! Va rog, daca stiti cumva o asociatie serioasa care o poate prelua si ajuta, contactati-ma! Daca nu, macar dati un share acestui post! Este revoltator ce se intampla in Romania si cum astfel de copii mor sub ochii nostri! Este un copil care are nevoie urgenta de ajutor! Multumesc anticipat!"

    Daca ai ajuns pana aici, sper ca nu mai esti atat de mandru/a ca esti roman. Si, cam atat. Dupa un crampei de viata dura


    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 4 Iun 2015, 21:55
  •  
    • 10065 mesaje
    5 Iun 2015, 12:56
    1 0
    Sint ei frati de singe, rude apropiate ce nu-si acorda sprijin, d'apoi unui strain ...

    Astia sintem, domnisoara Vera, ne halim intre noi ...

    Le e scirba cocoanelor de ceia ce presteaza ? Sa stea acasa sau sa-si caute altceva de facut.
  •  
    • 1890 mesaje
    7 Iun 2015, 21:49
    0 0
    Este inadmisibil vocabularul asistentelor si medicilor! Poate ar fi fost de inteles in cazul unui boschetar beat si agresiv dar nu in cazul unei copile batute de soarta. Cazul ei poate fi intr-adevar depasit, dar esti obligat sa acorzi asistenta medicala si unui muribund. Chestia cu legatul e discutabila. De multe ori personalul medical e nevoit sa lege pacientii agresivi pentru siguranta lor (a pacientilor si a asistentilor). Imaginea este socanta dar de multe ori nu e loc de intors.
    Acum, daca nu s-au sesizat autoritatile, Protectia Copilului, si alte institutii abilitate, nu stiu ce ai mai putea face in plus (eu cred ca deja ai facut si prea mult).
    Pe mine ma mai deranjeaza si procesul indelungat si plin de hatisuri birocratice al adoptarii unui copil. Unei prietene i-a cerut o gramada de acte, analize si paraanalize, anchete si supraanchete, situatie financiara, pana cand fata s-a lasat pagubasa. O alta colega nici acum nu-i sunt perfectate actele pentru adoptie (dupa doi ani!), o amana din oala in poala.
  •  
    • 10065 mesaje
    8 Iun 2015, 13:17
    0 0
    scorpion112 said:Este inadmisibil vocabularul asistentelor si medicilor! Poate ar fi fost de inteles in cazul unui boschetar beat si agresiv dar nu in cazul unei copile batute de soarta. Cazul ei poate fi intr-adevar depasit, dar esti obligat sa acorzi asistenta medicala si unui muribund. Chestia cu legatul e discutabila. De multe ori personalul medical e nevoit sa lege pacientii agresivi pentru siguranta lor (a pacientilor si a asistentilor). Imaginea este socanta dar de multe ori nu e loc de intors.
    Acum, daca nu s-au sesizat autoritatile, Protectia Copilului, si alte institutii abilitate, nu stiu ce ai mai putea face in plus (eu cred ca deja ai facut si prea mult).
    Pe mine ma mai deranjeaza si procesul indelungat si plin de hatisuri birocratice al adoptarii unui copil. Unei prietene i-a cerut o gramada de acte, analize si paraanalize, anchete si supraanchete, situatie financiara, pana cand fata s-a lasat pagubasa. O alta colega nici acum nu-i sunt perfectate actele pentru adoptie (dupa doi ani!), o amana din oala in poala.

     

    Da, insa pentru asta trebue sa fii absolut constient de indatoririle ce le ai .

     

  •  
    • 495 mesaje
    9 Iun 2015, 09:44
    0 0
    Nici un o ființă umană nu are dreptul sa spună despre alta ființă umană:"Meriți sa mori".Doar un monstru poate spune aașa ceva.E plina tara de imbecili și oameni de nimic care se cred Dumnezeu.Daca ești medic înseamnă ca ești superior altei ființe umane?Oricine ajunge sa spună așa ceva este cel mai inferior om.
    Eu una am evitat mereu persoanele cu aere de superioritate,nu pot sa respect asemenea oameni.
  •  
    • 10065 mesaje
    9 Iun 2015, 11:44
    0 0
    Suparici mic ce esti ...



    Multi is medici din greseala, fara voia lor parerea mea. Una e sa faci un lucru cu pasiune si alta e sa fie facut din diverse motive.

    Din nefericire nu doar in medicina stau lucrurile astfel.
  •  
    • 3765 mesaje
    9 Iun 2015, 13:41
    0 0
    Io ma îndoiesc de veridicitatea povestii.
  •  
    • 495 mesaje
    9 Iun 2015, 21:09
    0 0
    E adevărată și Cum. Din păcate. ..Au arătat și la Observator cazul.E de admirat fata asta care a ajutat-o.
  •  
    • 7959 mesaje
    10 Iun 2015, 09:57
    1 0
    Personal medical fara suflet si rigid gasesti peste tot. Eu am avut de furca cu medici si asistente cand era taica-meu bolnav. Pana nu-i "ungeam" nu aratau vreun pic de omenie, niste infumurati toti. Daca n-ai o cunostinta in spital singura solutie care iti ramane sunt banii, ce tigari sau ciocolata ca pe vremuri?
  •  
    • 292 mesaje
    23 Iun 2015, 20:12
    0 0
    Ohoho.. Noi suntem generatia vremurilor de basm si sa fim fericiti ca o traim. Inuman? sa te intrebi ce inseamna inuman cand umanitatea va fi lovita de razboaie sau cataclisme. Aceste lucruri sunt normale din pacate si reflectate tot din pacate spre copi...