Nu stiu cum sa ma port cu proprii copii

  •  
    • 10065 mesaje
    18 Mai 2015, 10:46
    0 0
    Mda, e chiar misto a confunda marfa cu ambalaju' . Sentimente cu stiinta.

    Cu alte cuvinte, un copil nu-l pupa pe ta-su ca nu-i bita de carte s.a.m.d.

    Io mi-s unu ce nu are nevoie de repere si cu toate astea, fica-mea a urlat ca in gura de sarpe doar ce am trecut strada pentru un min. la masina, crezind ca plec la serviciu fara sa o pup. Era in geam si mama ce mai bocea ...

    Cum adica bre sa ples si pe ea sa nu o pup ...

    Mititica ...

  •  
    • 22 mesaje
    18 Mai 2015, 15:26
    2 0
    Nu inteleg de unde au unele persoane atata rautate. White sa sti ca am citit ce mi ai dat tu si voi mai citi in continuare.multumesc!
  •  
    • 10065 mesaje
    18 Mai 2015, 16:53
    2 0
    Bre da' se prinde cartea de tine, nu gluma ...

    Doar ce te-ai apucat de citit si deja ... pari cu totul alta persoana.

  •  
    • 7959 mesaje
    18 Mai 2015, 20:12
    0 0
    CristianDima said:Nu inteleg de unde au unele persoane atata rautate. White sa sti ca am citit ce mi ai dat tu si voi mai citi in continuare.multumesc!

     Cu placere! Gasesti pe net tot ce vrei, cauta!

  •  
    • 7959 mesaje
    19 Mai 2015, 12:48
    0 0
    ViktorC said:Da' bine bre nenea Cristian, matale te-ai apucat de facut copii fara a citi o gramada de carti "model" ? Nu tu standare , nu tu un idol acolo dupa care sa te ghidezi ... nimic, nimic ? Ai de capu' meu ...

    Pai unde crezi bre ca se afla reteta succesului ?

    Ti-o meriti nene, ti-o meriti, ce mai ...

     Bre, Viktoras, nu toti ne-am nascut invatati ca tine, unii invatam din mers.

  •  
    • 10065 mesaje
    19 Mai 2015, 13:22
    0 0
    White_Storm said:
    ViktorC said:Da' bine bre nenea Cristian, matale te-ai apucat de facut copii fara a citi o gramada de carti "model" ? Nu tu standare , nu tu un idol acolo dupa care sa te ghidezi ... nimic, nimic ? Ai de capu' meu ...

    Pai unde crezi bre ca se afla reteta succesului ?

    Ti-o meriti nene, ti-o meriti, ce mai ...

     Bre, Viktoras, nu toti ne-am nascut invatati ca tine, unii invatam din mers.

     

     

    Asta-i buna , nu s-o nascut nimeni invatat, io nici atit .

     

    Io unu as fi avut citeva intrebari pentru d-na si cred eu, acolo ar trebui sa intervina citeva schimbari parerea mea. Altfel, mami o sa fie "cea buna" iar tati calaul. Cind unul din parti poarta o discutie cu copilul, celalalt ar trebui sa stea deoparte, nu sa-i puna palma, sa-l incurajeze pe cel mic. Au nelamuriri, le discuta intre patru ochi, ca intre adulti . Eu astfel vad lucrurile.

     

  •  
    • 3816 mesaje
    19 Mai 2015, 16:54
    1 1
    Frate, pe mine ma apuca damblalele cand unii de castiga cateva mii de euro gata, au impresia ca copiii lor sunt copii de bani gata.
    Copiii mei au invatat in primul rand sa nu isi bata joc de bani si sa nu aiba pretentii exaggerate.
    Si la mine vor haine de multe ori dar le spun:nu va suparati, nu se poate acum.
    De unde pina unde bataie, mai ales din partea unui tata?
    Pai cand o sa isi gaseasca barbati, fetelor tale o sa li se para normal ca aia sa dea in ele, ca si taxo facea la fel.
    Nu e normal ca barbat sa iti bati fiicele.
    Asta nu inseamna ca e normal bataia, indifferent de sex.
    Vorbesti frumos pina ti se fac ochii mov, nu exista sa dai.
    Daca tu gresesti ceva la job sau ai o discutie contradictorie cu seful tau, ce ar trebui sa faca ala, sa te pocneasca?
    Sa iti fie rusine ca iti bati copiii, nu ai stiut sa ti-i faci prieteni si acum vrei ca ei sa stea smirna in fata ta.
    I-ai incuraja vreodata, I-ai sustinut vreodata?
    Banii pot fi azi si maine nu.
    Mai gandeste-te ca gresala e la tine, nu la ei
  •  
    • 7959 mesaje
    19 Mai 2015, 20:01
    0 0
    Bre, Miki, ce bine le zici. Dar oameni suntem si greseli facem. So, gresim si ne asumam.
  •  
    • 10065 mesaje
    19 Mai 2015, 22:09
    0 0
    Nenea Cristian o promis ca nu-i mai ciocaneste .

  •  
    • 7959 mesaje
    22 Mai 2015, 18:58
    0 0
    CristianDima said:

     

    Probabil am gresit , probabil si "muuult" . Marea mea problema e ca nu stiu unde . Nu sunt mai
    rau ca alti tati .


    Eu cred ca gresiti atunci cand le pedepsiti, daca tu nu le permiti ceva, sotia trebuie sa te sustina si mai ales trebuie sa le explicati de ce au primit acea pedeapsa. Cum spuneam pe undeva mai acu' ceva timp, copiii sunt smecheri si cand voi va contraziceti ei vad o scapare, o salvare la unul dintre voi. Tu nu le dai bani, las' ca le da mama, s-a dus dracu pedeapsa. Tu nu le lasi in club si oricum lipsesti mult de acasa, las' ca mama ne lasa. Mi se pare atat de evident lucrul asta ca ma mir ca tu nu-l vezi! Mult noroc!

    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 24 Mai 2015, 12:17
  •  
    • 4346 mesaje
    23 Mai 2015, 08:58
    0 0
    deci boul asta isi bate fetele si asteapta sfaturi??!!
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Mai 2015, 11:01
    0 0
    Care bou? Bre, incep sa-l inteleg pe Alcides. La unele toti sunt "boi". Sa inteleg ca sunt lesbi? Toate?
  •  
    • 22 mesaje
    24 Mai 2015, 17:23
    1 0
    White_Storm said:
    CristianDima said:

     

    Probabil am gresit , probabil si "muuult" . Marea mea problema e ca nu stiu unde . Nu sunt mai
    rau ca alti tati .


    Eu cred ca gresiti atunci cand le pedepsiti, daca tu nu le permiti ceva, sotia trebuie sa te sustina si mai ales trebuie sa le explicati de ce au primit acea pedeapsa. Cum spuneam pe undeva mai acu' ceva timp, copiii sunt smecheri si cand voi va contraziceti ei vad o scapare, o salvare la unul dintre voi. Tu nu le dai bani, las' ca le da mama, s-a dus dracu pedeapsa. Tu nu le lasi in club si oricum lipsesti mult de acasa, las' ca mama ne lasa. Mi se pare atat de evident lucrul asta ca ma mir ca tu nu-l vezi! Mult noroc!

     

    Ai dreptate... Sotia mea ii divinezeaza si nu le poate rexista .. e o fire foarte blanda si pAsnica . Pot sa spun ca ei ii datorez ce sunt astăzi. Cand eram tineri , aveam o situatie materiala proasta si totusi nu m-a parasit , din contra mi-a suportat "crizelele de personalitate" si m-a susținut , m-a încurajat cand nimeni nu a facut-o (nici macar parintii) . Niciodata nu s-a plans , desi in trecut au fost multe dati cand avea motive. Deci nici eu nu ii pot reprosa ei . Ce sa ii reproșez:? Ca e prea buna . Am încercat sa îi zic ca trebuie sa fie mai severa , dar ea nu poate . Relatia cu Vanessa s-a mai imbunatatit .. dar cu elissa nuuu
  •  
    • 7959 mesaje
    24 Mai 2015, 17:44
    0 0
    Pedepsele corporale nu sunt bune, oricum nu tin si nici nu mai sunt acceptate in societate in ziua de azi. Ma repet, copiii v-au prins slabiciunea si profita de ea. Vorbeste cu sotia, mi se pare putin fortata bunatatea asta, cu trei copii o mai iei razna si mai urli la ei, mai trantesti o usa si cand sunt mici, dar mai ales cand sunt mari. De unde atata calm la ea? E un fel de delasare poate, decat sa ii auda contrazicand-o sau ridicand vocea ii lasa in treaba lor. N-ar strica sa te implici mai mult si mai des, dar cu vorba buna si pedepse normale si poate asa reusiti sa ii mai domoliti putin.
    Nu trebuie sa-i reprosezi ei nimic, doar sa stabiliti niste limite, eu banuiesc ca ea a stat cu ei tot timpul si pentru putina liniste pentru sufletul ei i-a scapat/ lasat cum au vrut ei.
    Azi sunt psihologul de serviciu.
  •  
    • 4455 mesaje
    25 Mai 2015, 00:36
    0 0
    Trist ce faci. Bagi parul la inaintare ca nu stii sa te faci inteles. Cum au zis si fetele, tu si cu nevasta-ta i-ati invatat pe copii ce e important. De la cine altcineva sa invete? Schimbarea trebuie sa fie la voi in primul rand. Tu poti sa spui ca iti cunosti copiii? Sau ca o sa-i cunosti vreodata? Ca n-o sa-ti arate niciodata cine sunt, de frica. Atitudinea de stapan pe mosie nu te face tata. In ai mei nu am dat niciodata, nu i-am jignit, nu i-am umilit si le-am aratat ca sunt importanti tot timpul. Ca parerea lor conteaza, deciziile care ii privesc le-am luat impreuna. Nu-i roz tot timpul, avem opinii si pareri diferite, dar orice ar fi, au incredere in noi si ne spun orice. Stiu ca nu-s pe post de judecator si calau absolut, ci pe post de parinte, indrumator. Fiica-ta iti "vinde" afectiune pt o pereche de opinci si tot nu pricepi ca tu ai de muncit sa te schimbi?
  •  
    • 5035 mesaje
    25 Mai 2015, 09:15
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10065 mesaje
    25 Mai 2015, 11:16
    0 0
    Cristiane, sa nu se surprinzi bre cu "kill" tatuat pe pumn ...

  •  
    • 22 mesaje
    26 Mai 2015, 01:07
    0 0
    I_have_a_dream said:extraordinar, mama preaaaa buna, sta acasa cum se cuvine, tata munceste prea mult, e realizat, copiii vor doar shopping, io cred ca ai venit aici sa te lauzi cu nevasta, cu banii, si ca uite, ai totusi o mica problema cu superficialitatea copiilor, cu propria-ti violenta, dar sfaturi nu accepti, ceea ce inseamna ca iti convine, copiii tai sunt trendy, au tzoale, merg la sala, se bronzeaza. iar mama e prea buna, tu ii disciplinezi, deci v-ati facut datoria de parinti, macar temele sa si le faca. nu mergea o lauda simpla, ai si probleme, pe care oricum le gestionezi cum vrea pumnul tau. e o lauda sofisticata, totul e prea misto la voi acolo.

    ce mai vrei in plus de la viata. Pai .. Sincer eu cred ca tie iti lipsesec neuronii daca crezi ca eu am scris aici sa ma laud . Trist ! ti se pare un lux sa fi bronzat ? Nu numai in Dubai se prinde bronzul de om , ci si aici la noi la mare si in cazul fetelor mele fac solar . Dar.. De batranii aia care muncesc saracutii pe camp si sunt bronzati .. De ei ce zici?)) In general fetelor le plac hainele ...ce vrei sa nu le cumpar haine ? Sa aiba 5 haine , sa ne facem de ras ? Ti se pare un lux sa faci sala ? Eu nu le am mai atins , dar si pentru ca nu mai m au enervat si pentru ca nu am stat pe acasa . Pe Aian l am urecheat ieri putin . Dar nu batut . Si chiar am incercat sa tin cont de sfaturi . Am incercat alta metoda : daca au note bune la scoala , citesc , nu sunt obraznici , respecta regulile pe care li le impun le cumpar ce doresc , altfel nu! Vane a citit 2 carti pentru o geanta in mai putin de o saptamana .
  •  
    • 5035 mesaje
    26 Mai 2015, 09:27
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10065 mesaje
    26 Mai 2015, 17:19
    1 0
    Cum - necum, evita a aplica "legea junglei" nenea Cristiane.

    Pina si in cazul adultilor o lovitura poate fi fatala, crede-ma .

    In cazul unui copil ... pe cine sa lovesti ? Ii arzi una apoi ii spui ca il iubesti ? O sa-i fie ceva mai greu de crezut ... Sa nu mai vorbim ca la nervi Doamne fereste ii scapi o necontrolata si il lasi cu urmari pe viata . Se merita ? Cu siguranta nu !

    Cauta alte modalitati de a regla conturile cu ei, de consideri ca e cazul.