Nu stiu cum sa ma port cu proprii copii

  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 20:47
    0 0
    Norocul ti-l faci cu mana ta.
  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 20:52
    0 0
    White_Storm said:Nu sunt din Bucuresti, norocul meu. Desi cred cu tarie ca nu are importanta orasul de unde esti, cat ceea ce reusesti sa faci in familia ta. Nu am spus ca nu mi se raspunde pe ton superior, uneori.  Si copiii mei sunt obraznici uneori, al mic face si el 13 ani curand, dar niciodata n-au indraznit sa foloseasca asemenea expresii la adresa mea. Ca vorbesc cu prietenii in felul ala e ok, astea sunt vremurile, n-o sa stau sa ii urmaresc si sa-i taxez. Dar in casa si mai ales cu mine si cu tatal lor nu-si permit asemenea expresii.
    Fetele sunt mai dezghetate si mai iuti de picior, baietii sunt mai bleguti. Asa a fost mereu, dar faptul ca tu nu te intelegi cu fetele arata rau. Pai fetele isi iubesc tatii mai presus de orice, baietii sunt cu mamele. Vezi unde gresesti si reconfigureaza traseul!

     

    Crede-ma ca orasul conteaza enorm! Aici daca niste banuti mai multi in buzunar faci fite . Pe mine unul ma enerveaza groaznic . Umbla cu multi baieti de varsta mai mare (fata nu arata de 16ani ,ci mult mai matura) . Bine , toti copiii de varsta ei umbla prin cluburi dar mie oricum nu mi se pare normal. De exemplu , merg in Fratelli si vin toti beti si mai si conduc . Crede ma ca Bucurestiul strica copiii!!! Crede-ma ca e groaznic sa auzi despre copilul tau ca e "copil de bani gata cu aere in cap" sau mai stiu eu .
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 21:02
    0 0
    Taie-i sponsorizarea si nu va mai fi o fata de bani gata. Se va simti umilita un timp, dar poate va aprecia mai mult banul si implicit eforturile parintilor sai. Sotia nu lucreaza?
  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 21:12
    0 0
    White_Storm said:Taie-i sponsorizarea si nu va mai fi o fata de bani gata. Se va simti umilita un timp, dar poate va aprecia mai mult banul si implicit eforturile parintilor sai. Sotia nu lucreaza?

     

    nu, sotia nu lucreaza . Dar nu pentru ca ca nu ar fi un stare , doar ca daca ar lucra si ea chiar ca nu am mai putea sta deloc impreuna . Si daca nu ii dau eu ii da sotia ca am mai incercat.
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 21:27
    0 0
    Pai puneti-va de acord! E pacat de fetele astea pe care le aveti, cum ai inima sa le altoiesti, calcati-va pe inima si puneti-va de acord sa le si aduceti la realitate. Le-ati pierdut un pic, nu cred sa fie asa greu sa le "treziti" la realitate, mai ales pe cea mare, ca vad ca ea are probleme, dar promite si a mica. Sotia trebuie sa fie mai impunatoare si mai stricta. Apoi va creste si praslea si va creea alte probleme, luati din timp masuri.
    Ziceai ca nu crezi ce povestesc pe forum despre fiu-miu al mare, pai nu ma cunosti, nu ma stie nimeni. Pot spune orice, deci nu am niciun motiv sa mint sau sa infloresc. Suntem pe forum sa aflam unii de la altii diferite chestii, nu sa ne dam mari sau sa mintim. Aici, sub anonimat putem fi noi insine, nu?
  •  
    • 5035 mesaje
    16 Mai 2015, 22:34
    2 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Mai 2015, 22:41
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 23:11
    0 0
    White_Storm said:Pai puneti-va de acord! E pacat de fetele astea pe care le aveti, cum ai inima sa le altoiesti, calcati-va pe inima si puneti-va de acord sa le si aduceti la realitate. Le-ati pierdut un pic, nu cred sa fie asa greu sa le "treziti" la realitate, mai ales pe cea mare, ca vad ca ea are probleme, dar promite si a mica. Sotia trebuie sa fie mai impunatoare si mai stricta. Apoi va creste si praslea si va creea alte probleme, luati din timp masuri.
    Ziceai ca nu crezi ce povestesc pe forum despre fiu-miu al mare, pai nu ma cunosti, nu ma stie nimeni. Pot spune orice, deci nu am niciun motiv sa mint sau sa infloresc. Suntem pe forum sa aflam unii de la altii diferite chestii, nu sa ne dam mari sau sa mintim. Aici, sub anonimat putem fi noi insine, nu?

     

    Problema la noi in familie e ca nu putem sa ne organizam foarte bine.. Din pacate . Sotia mea nu ii pedepseste niciodata in niciun fel. De exemplu , atunci cand i-a vorbit urat , foarte urat . Nici pe ea nu au pedepsit-o parintii in niciun fel cand era mica si a ajuns bine. Doar ca ea nu intelege ca ea era un altfel de copil, mai ascultator. Ma bucur ca ma intelegi si ca nu ma ironizezi si deasemenea iti multumesc pentru sfaturi. In ultimul timp am certuri cu Elissa de cate ori ne vedem .daca nu avem motive .... Cumparam
  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 23:15
    0 0
    I_have_a_dream said:bate-o, da in ea, apoi pup-o cu de-a sila, ia-i hainele, ia-i prietenii, ia-i telefonul, taie-i netul, ia-i banii in avans pe 5 ani inainte, tunde-o, mut-o la tzara, ia-i rujurile, parfumurile, pune-i un sac de rafie pe ea si trimite-o la scoala pe magar, da, ar fi niste eforturi, astea ar cere ceva imaginatie. si da URLETUL mai tare!
    da si foc la bamboo, urateste-o cumva, sa nu mai fie frumoasa, sa nu se mai distreze, sa nu aiba iubit, sa nu mai iubeasca, sa nu mai fie iubita, trimite-o la munca, sa aiba o viata urata cum ai avut si ai tu de cand te stii!
     

     

    V nu cred ca ai copii . Si ai vrea ? Am inteles ca multi nu sunt de acord cu pedepsele fizice , dar celelalte ? Si ce vrei sa ii lasam sa faca prostii ? Continuu? Unde se ajunge ? La niste depravati . Eu am o viata frumoasa sa stii , a unui om realizat (sau cum vad eu realizarea ) . Mai am de lucrat la eduatia copiiilor . Ai copii ?
  •  
    • 1890 mesaje
    16 Mai 2015, 23:26
    0 0
    Copilul e la nastere o bucata de lut pe care Dumnezeu ne-o da sa o modelam. Din pacate, tie nu ti=a prea reusit.
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Mai 2015, 23:27
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    16 Mai 2015, 23:36
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 23:41
    0 0
    E_rica, ai pui mic, sa te fereasca sfantul mai tarziu. Acum razi de necazul altuia, te vedem noi peste 10, 14ani!
  •  
    • 1890 mesaje
    16 Mai 2015, 23:42
    1 0
    I_have_a_dream said:de ce, vrei tu sa-mi faci?

    daca dispar realizarile cu ce ramai? spunea cineva pe aici, cand ramai fara niciun leu afli cine esti cu adevarat.  

    copiii sunt puri si nevinovati, adultii ii corup si ii schimba. fata ta e normala, tu esti invidios. de ce ti-e frica nu scapi, fata ta a crescut, nu mai are 5 ani, tu imbatranesti, va pleca ea, vor pleca toti 3, si tu vei ramane gol pe dinauntru, fara nimeni care sa-ti dea iluzia ca esti bun la ceva, vei ramane doar cu tine insuti si cu o casnica fara veselie, fara perspective, doi mosi tristi, care isi vor suna zilnic copiii in speranta ca acestia le vor povesti ceva interesant care sa le dea iluzia ca traiesc cu adevarat. 
    nu stii sa traiesti nici acum si nu ai stiut niciodata, viata ta a fost si este superficiala, fara nimic adevarat in ea, nu ai satisfactii reale si vrei ca si copiii tai sa aiba aceeasi viata searbada, perfect incadrata in norma, fara nimic deosebit in ea. fara dragoste, fara indrazneala, fara experiente la limita, fara incercari, fara tristete, fara veselie.

    succes in a distruge personalitatea si viata tuturor, incepand cu a ta! 
     

     Bati campii la modul voios, se cunoaste ca n-ai copii, de-aia iti permiti atitudinea asta. Ia sa-ti misune v'o doi-trei prin batatura si apoi mai stam de vorba.

  •  
    • 5035 mesaje
    16 Mai 2015, 23:46
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Mai 2015, 23:46
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    16 Mai 2015, 23:48
    2 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Mai 2015, 23:51
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 23:52
    0 0
    Sigur ca am si alte griji! Nimeni nu e perfect si nimeni nu stie tot. Sa fim seriosi totusi. Toti intreaba si vor sa afle, nu e ceva deosebit, nu?
  •  
    • 5035 mesaje
    16 Mai 2015, 23:53
    1 0
    Mesaj şters de administrator