Nu stiu cum sa ma port cu proprii copii

  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 00:16
    0 0
    Ma numesc Cristi si am 3 copii. Un baietel, Eriko, care are 9 ani si 2 fete ,Vanessa care are 14 ani si Elissa care are 16 ani . Expresia "imi iubesc copiii ca pe ochiii din cap "cred ca e prea putin spus pentru ce simt eu pentru copiii mei si bineînțeles pentru femeia care mi a fost mereu sprijin , iubita mea sotie. Problema mea e ca nu am suficient timp pentru copiii mei din cauza jobului ... Si din cauza asta nu prea stiu sa ma comport pe placul lor . Imi resproseaza mereu cand ii cert pentru note ca ei nu au nevoie numai de bani , ci de iubire si afeCtiune si de aceea ei au note mici pt lipsa mea in viata lor reprezintă un stres . Ii cred , dar nu in totalitate . Imi reproșează mereu ca sunt excesiv de strict , cel mai des reprosurile de acest gen vin din partea Elissei sau a lui Vane ... Pe maica-sa nu o prea asculta niciunul :))) De ce ? Ea spune ca nu e un motiv , eu spun ca e prea permisiva. Mi-as dori sa devin si eu pe placul lor . Elisa, cel putin, nu sta niciodata sa o pup si eu , ceea ce ma doare chiar daca nu arat . Mereu cand merg sa o tin si eu in brate , sa o pup ma intampina cu expresii de genul " un pupic valoreaza o pereche de pantofi cu talpa rosie / o geanta nu stiu de care / vreo iesire in Bamboo"si ma enervează groaznic cand reactioneaza asa .. se poarta de parca nu m-ar iubi ,desi stiu ca nu e asa , doar asa da de inteles . Nevastă'mea spune ca asa sunt toate fetele la varsta ei si ca e normal etc . Mi as dori sa fim mai apropiati , dar aici sotia mea spune ca e tot vina mes pentru ca sunt prea sever si lor le e frica sa imi spuna pentru a nu ii pedepsi. Aici are dreptate , pentru ca eu le " ofer" mereu pedepse , dar asta pentru ca ii iubesc enorm si nu vreau sa o ia pe cai gresite . Si probabil ca nu as proceda asa daca sotia ar fi mai stricta . . Insa ea daca le pune sa isi faca temele , Eriko si le face deobicei fara prea mari rugaminti" , efectiv o ignora . Eu le iau cu vorba buna la început , dar cand nu merge ? ( găsesc mereu motive banale) le mai bag si in ședința (asta foarte rar , dar se mai intampla) . Adica le pedepsesc fara telefon , fara farduri etc sau le plesnesc cand imi intind nervii la maxim. Sunt incapatane. Sotia se baga mereu si le tine partea pentru ca ii e mila de ele . Ma gandeam sa fac urmatorul experiment , daca il pot numi asa : sa incerc sa lipsesc de la job cam o săptămână si sa le dau foarte putini bani de buzunar , motivandu-le ca am renuntat sa mai lucrez asa mutl pentru a sta cu ei mai mult . Ce ziceti , ?vreau pareri doar de la parintii cu copii si in special de la tatici.
  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 01:25
    0 0
    I-am aratat sotiei mele ce am scris aici si mi a spus ca ma veti cataloga drept un tata barbar. Si stiu ca e ceva destul de anormal sa lovesti un copil , dar câteodată chiar daca nu va vine sa credeti functioneaza . Nu spun ca mi-am facut un obicei de a imi lovi copiii , Doamne ferește! Tocmai de aceea am scris aici , poate mai sunt parinti in situatia mea . Am uitat sa menționez ca am fost la psiholog si mi s a zis ca ii tarez emotional pedepsindu-i mereu si ca ii umilesc cu punandu-i sa imi arate carnetele de note .
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 05:02
    0 0
    Da, o mama prea relaxata si un tata absent din viata de familie. La ce te asteptai? Le-ati scapat din maini pe fete, orice ai face e cam tarziu, iar ce iti reproseaza fetele cum ca au "nevoie de iubire si afectiune mai mult decat de bani" eu zic ca sunt cuvintele mamei lor, cuvinte pe care ea le rosteste in fata copiilor in lipsa ta.
    Adolescentii nu mai stau la pupat asa ca atunci cand erau copii, stai calm ca toti sunt la fel. Materialismul fetelor tale insa da de gandit si nu se pupa cu nevoia de afectiune de mai inainte si apoi mie nu mi se pare ca le-ar fi frica de tine, din moment ce iti cer cu tupeu o pereche de pantofi pentru un pupic sau o iesire in club.
    Cum adica sa tii in brate o fata la 16 ani? Ai impresia ca mai are 6 ani sau ce? Normal ca nu sta in bratele tale, a crescut si poate ar sta in bratele unui iubit, nu cu ta-su.
    Ca nu asculta nici de mama, inteleg ca ea petrece mai mult timp cu copiii, e un lucru ciudat totusi ar trebui sa fie mai apropiata de ei, sa le stie cat de cat tabieturile si mofturile mai bine ca tine si sa poata ocoli neintelegerile cu ei. Daca nici ea nu poate, tu nici atat.
    Alt lucru mentionat de tine era ca se baga sotia cand tu le faci " morala" copiilor. In fata copiilor parintii nu trebuie sa se contrazica sau sa-si dea peste nas, pentru ca in felul asta le dau copiilor curaj sa nu mai asculte de niciunul. Vorbiti separat despre ce veti spune/ reprosa copiilor si nu va contraziceti in fata lor. Sunt smecheri si prind iute cum bate vantul...si profita din plin.
    Personal eu consider ca ii umilesti batandu-i, nu cerandu-le carnetul de note. Eu nu sunt de acord cu pedepsele fizice, nu au alt scop decat racorirea frustrarilor adultului si nicidecum corectarea greselilor unui copil. Un copil il sfatuiesti, il inveti, il ajuti, il corectezi nu il caftesti ca nu ai tu rabdare sa-ti faci datoria de parinte.
  •  
    • 3 mesaje
    16 Mai 2015, 10:26
    0 0
    Eu va sfatuiesc sa faceti altceva. Luati si cititi doua carti destul de scurte care va vor schimba perspectiva asupra copiilor si modul in care va veti comporta cu ei.
    Personalitate Plus - Florence Littawer - veti intelege temperamentul lor si veti intelege de ce fac lucrurile asa cum le fac la momentul actual
    Cele cinci limbaje ale iubirii - Gary Chapman - de unde veti invata sa va iubiti copii in asa fel in cat ei chiar sa o simta.

    Nu sunt inca parinte de aceea nu imi dau cu parerea despre ce se intampla cu toate ca si eu am fost copil si ma regasesc in comportamentul copiilor vostri
  •  
    • 5035 mesaje
    16 Mai 2015, 10:35
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 11:31
    0 0
    Uite, Cristi citeste aici: http://www.eva.ro/psihologie/familia-ta/adolescentul-tau-stie-sa-te-asculte-articol-6286.html si aici
    http://www.psychologies.ro/anchete-si-dosar/familie-copii-anchete-si-dosar/cum-tratezi-cu-un-adolescent-1180100
  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 14:00
    0 0
    White_Storm said:Da, o mama prea relaxata si un tata absent din viata de familie. La ce te asteptai? Le-ati scapat din maini pe fete, orice ai face e cam tarziu, iar ce iti reproseaza fetele cum ca au "nevoie de iubire si afectiune mai mult decat de bani" eu zic ca sunt cuvintele mamei lor, cuvinte pe care ea le rosteste in fata copiilor in lipsa ta.
    Adolescentii nu mai stau la pupat asa ca atunci cand erau copii, stai calm ca toti sunt la fel. Materialismul fetelor tale insa da de gandit si nu se pupa cu nevoia de afectiune de mai inainte si apoi mie nu mi se pare ca le-ar fi frica de tine, din moment ce iti cer cu tupeu o pereche de pantofi pentru un pupic sau o iesire in club.
    Cum adica sa tii in brate o fata la 16 ani? Ai impresia ca mai are 6 ani sau ce? Normal ca nu sta in bratele tale, a crescut si poate ar sta in bratele unui iubit, nu cu ta-su.
    Ca nu asculta nici de mama, inteleg ca ea petrece mai mult timp cu copiii, e un lucru ciudat totusi ar trebui sa fie mai apropiata de ei, sa le stie cat de cat tabieturile si mofturile mai bine ca tine si sa poata ocoli neintelegerile cu ei. Daca nici ea nu poate, tu nici atat.
    Alt lucru mentionat de tine era ca se baga sotia cand tu le faci " morala" copiilor. In fata copiilor parintii nu trebuie sa se contrazica sau sa-si dea peste nas, pentru ca in felul asta le dau copiilor curaj sa nu mai asculte de niciunul. Vorbiti separat despre ce veti spune/ reprosa copiilor si nu va contraziceti in fata lor. Sunt smecheri si prind iute cum bate vantul...si profita din plin.
    Personal eu consider ca ii umilesti batandu-i, nu cerandu-le carnetul de note. Eu nu sunt de acord cu pedepsele fizice, nu au alt scop decat racorirea frustrarilor adultului si nicidecum corectarea greselilor unui copil. Un copil il sfatuiesti, il inveti, il ajuti, il corectezi nu il caftesti ca nu ai tu rabdare sa-ti faci datoria de parinte.

     

    Sincer , nu cred ca sunt cuvintele mamei lor . Pt ca eu am o relatie foarte buna cu ea si nu ne certam ,ce spui tu ar suna ca o barfa si nu o vad in stare , plus ca sotia mea e cea mai impaciutoare persoana pe care am cunoscut-o . Stiu ca bataia nu e o solutie prea buna , dar eu inafara de sambata si duminica muncesc pana tarziu si cateodata chiar si sambata si duminica sunt ocupat si de aceea nu am nervi de fier , din cauza oboselii. Dar sa sti ca niciodata nu ii bat din prima , pentru ca nu imi face placere . Dar daca sotia ii roaga ceva in cel mai frumos mod posibil nici nu se clintesc , eu la imceput le rog si ele incep sa inventeze diferite motive , ba ca le doare un picior , ca le doare capul , ca nu au chef.. Atunci eu incerc sa le spun de ce e bine sa Faca acel lucru si cateodata inteleg . dar cand nu??!?! Atunci le mai dau cateva . O singura data am batut-o pe Elissa mai rau , am venit acasa pe la 12 (era vineri seara ) si am intrat pe hol si am auzit tipete , m-am oprit sa aud si eu adevaratul motiv pentru daca as fi intrat si as fi intrebat , cu siguranta as fi auzit vreo inventie . Elissa se certa de zor cu maica.sa . Motivul ? Sotia nu vroia sa ma sune sa ma roage sa o las pe Eli in club sa nu ma deranjeze . Si atunci au apucat-o nervii si a vorbit ca ultimul om " Si ăla ce mortii lui are ? Pe toate le lasa , eu stau ca proasta in casa .. Hai , mai du-te si tu in pula mea !". Bineinteles ca dupa ce am auzit am intrat rosu de furie , ea deja era sus in camera ei ... Si nevasta-mea plangea . Am intrebat-o de ce si mi-a raspuns are o stare proasta . I-am spus ca am auzit si a tacut . In momentul ala am bagat-o in birou si am batut-o cu adevarat mai rau . Si de atunci nu stiu sa fi mai vorbit urat. Ce e rau in a o tine in brate ?! E copilul meu si deobicei o vad doar in weekend , pt ca eu vin seara , cand ea sta in camera ei si dimineata eu plec. Chiar saptamana trecuta , eram in trafic si am vazut intr-o masina ,un tatic impreuna cu fata lui ( care avea vreo 15 -16 ani ) si si a lasat tatal sa o pupe pe frunte . In acel moment mi s-a facut un dor de copii...
    Acest mesaj a fost editat de către CristianDima: 16 Mai 2015, 14:25
  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 14:02
    0 0
    Gabriela.v said:Eu va sfatuiesc sa faceti altceva. Luati si cititi doua carti destul de scurte care va vor schimba perspectiva asupra copiilor si modul in care va veti comporta cu ei.
    Personalitate Plus - Florence Littawer - veti intelege temperamentul lor si veti intelege de ce fac lucrurile asa cum le fac la momentul actual
    Cele cinci limbaje ale iubirii - Gary Chapman - de unde veti invata sa va iubiti copii in asa fel in cat ei chiar sa o simta.

    Nu sunt inca parinte de aceea nu imi dau cu parerea despre ce se intampla cu toate ca si eu am fost copil si ma regasesc in comportamentul copiilor vostri

     

    O sa citesc , multumesc mult !!
  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 14:27
    0 0
    I_have_a_dream said:Cand iubesti pe cineva, nu il lovesti, pedepsesti, nu ii iei gadget-urile. tu iti privesti copiii ca pe niste obiecte, nu ca pe niste persoane. ce ai spune tu daca la birou ai fi pleznit, ti s-ar lua calculatorul si sefii ar tipa la tine ca dementii, dar apoi ar sta calare pe tine sa te tzuce? eeee, ti-ar parea normal? de ce cu niste copii care nu se pot apara singuri asa ceva e normal?
    ai un comportament total lipsit de respect fata de copiii tai, nu ai niciun sistem de valori, nu exista disciplina cu creier, reguli normale samd. ce tot o pupi pe fie-ta? corpul ei trebuie respectat, nu ea trebuie sa-ti ofere tie afectiune, pupatul e cu nevasta in pat. 
    mie una mi se pare ca esti un fel de serif acasa, poate tu aduci banii si consideri ca ai dreptul sa te comporti cum si cand ai tu chef, fara niciun fel de consideratie, empatie, respect si logica pentru niste fiinte umane. daca tu asa consideri ca e normal, si totodata consideri ca tu nu trebuie sa faci eforturi, de ce te miri ca ei nu fac eforturi?
    pedepsele sunt din filme abuzive, nu vei ajunge la niciun rezultat bun cu ele, dimpotriva, niste copii abuzati vor face  tampenii si va fi numai vina ta.
    nu stiu ce au de invatat bun de la tine: pesepse, pupat cu sila, bani si cam atat. nu, asta nu e iubire, iubirea inseamna altceva. 

     

    Cum adica eu nu fac eforturi?! Stiu ca bataia ca pedeapsa nu e buna . Dar celelalte ? Celelalte ce au? Nu ii pot lasa nici de capul lor .
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 14:31
    0 0
    CristianDima said:Si atunci au apucat-o nervii si a vorbit ca ultimul om " Si ăla ce mortii lui are ? Pe toate le lasa , eu stau ca proasta in casa .. Hai , mai dute si tu in pula mea !". Bineinteles ca dupa ce am auzit am intrat rosu de furie , ea deja era sus in camera ei ... Si nevasta-mea plangea . Am intrebat-o de ce si mi-a raspuns are o stare proasta . I-am spus ca am auzit si a tacut . In momentul ala am bagat-o in birou si am batut-o cu adevarat mai rau . Si de atunci nu stiu sa fi mai vorbit urat.

     Wow, le-ati scapat bine din mana! Dar daca te uiti in jur ai sa observi ca in ultimii 10- 15 ani tineretul cam asa vorbeste ( si nu numai el) indiferent ca sunt fete sau baieti. Dar vorbesc asa intre ei si asta e doar teribilism la varsta lor. Cum naiba sa-i spuna mamei asa?

    Vrei sa zici ca desi stai foarte putin timp cu ele nici in timpul ala (sambata si duminica) nu le poti educa, mai bine o bataie buna, nu? Iti spun un secret: cu adolescentii nu tine bataia, nu faci decat sa le indepartezi mai mult de tine. Taie-i portia de club, ia-i telefonul, nu-i dati bani de buzunar, fara chefuri, fara calculator o perioada, astea sunt pedepse destul de drastice pentru ei, doar astea sunt vremurile si lucrurile astea sunt cele mai importante pentru ei, vor conta mult mai mult decat doua dosuri de palma.

    Fetele sunt destul de mari sa le altoiesti, oare ele nu stiu ca exista un numar de telefon unde pot suna sa reclame ca sunt "abuzate si batute" acasa? Da, exista, ai mei stiu de mici de telefonul asta, li s-a spus de la gradinita de el si ca au si ei drepturi. Ai mare grija ca nu e de joaca! "Limba dulce mult aduce" si mai era o vorba " cu miere prinzi mai multe muste", cu vorba buna poti face mai mult pentru ele.

  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 15:28
    0 0
    White_Storm said:
    CristianDima said:Si atunci au apucat-o nervii si a vorbit ca ultimul om " Si ăla ce mortii lui are ? Pe toate le lasa , eu stau ca proasta in casa .. Hai , mai dute si tu in pula mea !". Bineinteles ca dupa ce am auzit am intrat rosu de furie , ea deja era sus in camera ei ... Si nevasta-mea plangea . Am intrebat-o de ce si mi-a raspuns are o stare proasta . I-am spus ca am auzit si a tacut . In momentul ala am bagat-o in birou si am batut-o cu adevarat mai rau . Si de atunci nu stiu sa fi mai vorbit urat.

     Wow, le-ati scapat bine din mana! Dar daca te uiti in jur ai sa observi ca in ultimii 10- 15 ani tineretul cam asa vorbeste ( si nu numai el) indiferent ca sunt fete sau baieti. Dar vorbesc asa intre ei si asta e doar teribilism la varsta lor. Cum naiba sa-i spuna mamei asa?

    Vrei sa zici ca desi stai foarte putin timp cu ele nici in timpul ala (sambata si duminica) nu le poti educa, mai bine o bataie buna, nu? Iti spun un secret: cu adolescentii nu tine bataia, nu faci decat sa le indepartezi mai mult de tine. Taie-i portia de club, ia-i telefonul, nu-i dati bani de buzunar, fara chefuri, fara calculator o perioada, astea sunt pedepse destul de drastice pentru ei, doar astea sunt vremurile si lucrurile astea sunt cele mai importante pentru ei, vor conta mult mai mult decat doua dosuri de palma.

    Fetele sunt destul de mari sa le altoiesti, oare ele nu stiu ca exista un numar de telefon unde pot suna sa reclame ca sunt "abuzate si batute" acasa? Da, exista, ai mei stiu de mici de telefonul asta, li s-a spus de la gradinita de el si ca au si ei drepturi. Ai mare grija ca nu e de joaca! "Limba dulce mult aduce" si mai era o vorba " cu miere prinzi mai multe muste", cu vorba buna poti face mai mult pentru ele.

     </p. Da , ai mare dreptate in ce spui !!! dar pur si simplu , mi-am iesit din pepeni ca sa spun asa . Sotia mea plangea si nu am gandit la rece ... Nu cred ca ar suna niciodata la un astfel de telefon pentru ca ei stiu ca atunci cand un copil suna acolo , e luat si dus intr-un centru de plasament. Iar copiii mei , mai mult fetele au mai multe fite in cap ca un presedinte . Cand am auzit-o am simtit ca mi se taie picioarele si ca paralizez de nervi. Uite , sincer eu cand etam mic mai luam cate o palma peste ceafa sau vreo bataie mai serioasa si nu am ramas traumatizat . Tu crezi ca eu mai intai nu le vorbesc frumos ? Ba da , asa incep . Nepoata mea are si cam foarte obraznica , lipsea noptile de acasa acum vreo 2 anib(cand avea 15 ani ), vorbea urat cu maica-sa si fratimiu la fel incerca cu diferite pedepse fara telefon , fara bani etc . Pana s-a enervat si a batut-o . Ciudat dar si- a revenit . Dar cunosc si cazuri (prieteni de familie) care au rezolvat cu pedepse . Depinde si de copil , cred..

  •  
    • 3765 mesaje
    16 Mai 2015, 16:44
    1 0
    CristianDima said:. Mereu cand merg sa o tin si eu in brate , sa o pup ma intampina cu expresii de genul " un pupic valoreaza o pereche de pantofi cu talpa rosie / o geanta nu stiu de care / vreo iesire in Bamboo"

     

     

    tu vorbesti seriios????? la 16 ani in Bamboo!!?

     adopta-ma si pe mineeeeee!!

  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 16:56
    0 0
    Da' ce are dom'le clubul asta, e diferit de altele? Fii-miu al mare face curand 16 ani si merge intr-un club inainte de ore uneori sa bea un suc si sa joace biliard cu prietenii. N-a cerut niciodata voie sa mearga noaptea, dar se stie ca baietii sunt mai inceti ca fetele.
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 17:02
    0 0
    Cristi, eu n-am luat bataie niciodata, dar cand ridica mama vocea inlemneam de teama. N-am mancat bataie, dar stiam de rusine si implicit copiii mei stiu de rusine, nu de palme. Cum ai fost invatat asa te porti cu proprii copii. Nu zic ca e usor sa-i tii in frau, dar nu e imposibil, doar noi suntem adultii si noi am trecut prin ce trec ei, iar ei inca nu au vazut cate am vazut noi pana azi.
  •  
    • 3765 mesaje
    16 Mai 2015, 18:11
    0 0
    White_Storm said:Da' ce are dom'le clubul asta, e diferit de altele? Fii-miu al mare face curand 16 ani si merge intr-un club inainte de ore uneori sa bea un suc si sa joace biliard cu prietenii. N-a cerut niciodata voie sa mearga noaptea, dar se stie ca baietii sunt mai inceti ca fetele.

     

    ma duc si io in bamboo sa joc remyy si sa beau ceai de menta.

  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 18:21
    0 0
    igivansenior said:

    ma duc si io in bamboo sa joc remyy si sa beau ceai de menta.

     Aka, e vorba de preturi? N-am mancat usturoi, so nu miros a...

  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 19:52
    0 0
    CristianDima said:. Chiar saptamana trecuta , eram in trafic si am vazut intr-o masina ,un tatic impreuna cu fata lui ( care avea vreo 15 -16 ani ) si si a lasat tatal sa o pupe pe frunte . In acel moment mi s-a facut un dor de copii...

     Ai adaugat chestia asta, nu prea pricep care e treaba. Sincer vorbind, fetele ii iubesc mai mult pe tati, probabil ca ai gresit muuuult, altfel nu se explica de ce esti pus la colt de ele.

    Eu am baieti, ai mei sunt pupaciosi din cale afara. Bineinteles ca in afara casei trebuie sa fim decenti ca sa nu rada lumea de ei ca sunt baietii mamei. Dar nu pleaca nicaieri fara sa ma pupe, daca ii cert cu ceva ma impaca cu un pupat, orice bucurie le fac ma rasplatesc cu pupaturi, daca sunt de acord cu ei la ceva sunt gratulata cu acelasi gest, zau de nu ii trimit eu la plimbare ca prea sunt lipiciosi.

  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 20:24
    0 0
    White_Storm said:Da' ce are dom'le clubul asta, e diferit de altele? Fii-miu al mare face curand 16 ani si merge intr-un club inainte de ore uneori sa bea un suc si sa joace biliard cu prietenii. N-a cerut niciodata voie sa mearga noaptea, dar se stie ca baietii sunt mai inceti ca fetele.

     

    Parerea mea e ca te poti considera un parinte noroc !!! Niciodata ? Wow ! Aici pot spune ca e putin si vina nevestei mele ca a lasat-o cu prietenele in club si acum a dat de gust ca sa zic asa . Eu sunt sensibil de felul meu si de aceea simt nevoia sa ii strang si eu in brate , sa ii pup .. Dar ei nu vor! Eu sunt convins ca nu bataia e cea mai buna solutie , dar cateodata merge. Dar , sincer nici nu imi vine sa cred ca povestesti de copilul tau . Esti din Bucuresti? Daca da , la ce liceu e ? Copilul tau nu ti-a vorbit niciodata urat?
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Mai 2015, 20:39
    0 0
    Nu sunt din Bucuresti, norocul meu. Desi cred cu tarie ca nu are importanta orasul de unde esti, cat ceea ce reusesti sa faci in familia ta. Nu am spus ca nu mi se raspunde pe ton superior, uneori.  Si copiii mei sunt obraznici uneori, al mic face si el 13 ani curand, dar niciodata n-au indraznit sa foloseasca asemenea expresii la adresa mea. Ca vorbesc cu prietenii in felul ala e ok, astea sunt vremurile, n-o sa stau sa ii urmaresc si sa-i taxez. Dar in casa si mai ales cu mine si cu tatal lor nu-si permit asemenea expresii.
    Fetele sunt mai dezghetate si mai iuti de picior, baietii sunt mai bleguti. Asa a fost mereu, dar faptul ca tu nu te intelegi cu fetele arata rau. Pai fetele isi iubesc tatii mai presus de orice, baietii sunt cu mamele. Vezi unde gresesti si reconfigureaza traseul!
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Mai 2015, 20:42
  •  
    • 22 mesaje
    16 Mai 2015, 20:46
    0 0
    White_Storm said:
    CristianDima said:. Chiar saptamana trecuta , eram in trafic si am vazut intr-o masina ,un tatic impreuna cu fata lui ( care avea vreo 15 -16 ani ) si si a lasat tatal sa o pupe pe frunte . In acel moment mi s-a facut un dor de copii...

     Ai adaugat chestia asta, nu prea pricep care e treaba. Sincer vorbind, fetele ii iubesc mai mult pe tati, probabil ca ai gresit muuuult, altfel nu se explica de ce esti pus la colt de ele.

    Eu am baieti, ai mei sunt pupaciosi din cale afara. Bineinteles ca in afara casei trebuie sa fim decenti ca sa nu rada lumea de ei ca sunt baietii mamei. Dar nu pleaca nicaieri fara sa ma pupe, daca ii cert cu ceva ma impaca cu un pupat, orice bucurie le fac ma rasplatesc cu pupaturi, daca sunt de acord cu ei la ceva sunt gratulata cu acelasi gest, zau de nu ii trimit eu la plimbare ca prea sunt lipiciosi.

     

    Probabil am gresit , probabil si "muuult" . Marea mea problema e ca nu stiu unde . Nu sunt mai rau ca alti tati . Acum vreo luna , i-am anuntat ca nu ajung acasa (chiar asa credeam initial) si i-am anuntat ziua . Si cand am ajuns seara pe la 12-1 acasa , erau doar Elissa si Eriko ,jos in living, i-am intrebat unde e maica-sa ei mi-au spus ca s-a dus dupa vanessa . Si i-am intrebat de unde s-au dus sa o ia. Raspunsul???? Raspunsul a fost ca s-a dus sa o ia de la prietenul ei (la ora 12 ) . Eram foarte nervos si am sunat-o pe nevasta-mea . Bineinteles ca a incercat sa rastalmaceasca povestea in favoarea Vanessei si fiind nervos am zis sa vina cat de repede pot . Ideea e ca a trecut jumatate de ora , inca jumatate si am sunat . Sotia spune ca ele mai stau putin si mi s-a parut ciudat pentru ca era in timpul saptamanii. A inceput sa mi se para ciudat cand am spus ca vreau sa vin si eu , iar sotia mea a inceput sa zica ca nu e nevoie etc . am insistat asa ca mi-a zis unde sunt . Ce crezi ? Eu unul am ramas perplex . Vane vroia sa doarma la prietenul ei ,iar maica-sa se tot ruga de ea la telefon . Si acum te intreb daca nu m-ar fi stiu de frica deloc probabil s-ar fi purtat cu mine ca si cu maica-sa . Am sunat-o si i-am zis sa coboare imediat (pe un ton foarte dur) . Nu a ripostat ca deobicei si in 3 minute a venit . Bineinteles ca am pedepsit-o . Probabil , nu cu pedepse corecte dar atunci eram nervos . In masina am urlat la ea , i-am tras si cateva palme si i-am luat si telefonul.