indiferenta sotului

  •  
    • 78 mesaje
    3 Mar 2015, 11:52
    0 0
    marylucrys descrie "buba" mea...si unde are dreptate soacra?
  •  
    • 78 mesaje
    3 Mar 2015, 11:56
    0 0
    marylycrus ea s-sa referit sa imi caut eu de lucru ceva prin casa..in timp ce el se duce cu baietii..!!!!! tie asta ti se pare normal????...sau daca s-ar purta cu tine iubitul asa....ai fi de parerea soacrei????
    probabil ceva nu ai inteles... 
    Acest mesaj a fost editat de către Me-Diana: 3 Mar 2015, 11:57
  •  
    • 10065 mesaje
    3 Mar 2015, 12:14
    1 0
    Io te cred, Diana .

    Asa-s io mai credibil de fel ...

  •  
    • 5609 mesaje
    4 Mar 2015, 03:49
    9 1
    Me-Diana said:Am citi totul ce a-ti scris si va multumesc pentru parerile voastre.
    Explic un pic celor care s-au dat cu parerea fara sa cunoasca cauza.

    Deci, eu cu el m-am intilnit 8 ani, dar nu am locuit impreuna. Ne-am mutat abia dupa nunta.
    Cit timp ne intilneam au mai fost certuri ..ca in orice relatie..dar care nu m-au facut sa renunt la el. Fiindca era atent. Isi cerea scuze cind gresea. ma ajuta si la bucatarie uneori.
    Noi ambii suntem juristi si sa ma marit devremem nu era scopul meu. Asa ca m-am gindit ca daca cunosc omul asta de atita timp, de ce nu? Dar, se vede ca m-am inselat ...fiindca dupa casatorie ..si dupa ce il giugiuleste masa....e alt om....
    Oameni buni, eu sa stiut ca el se va schimba atit de mult, in viata vecilor nu ma casatoream si nu regretam acum.
    De unde puteam sa stiu eu ca el o sa vrea toti banii de pe nunta pentru masina in timp ce stam in chirie?
    De unde aveam sa stiu eu ca el petrece toate noptile pe net ?? (apropo, eu am verificat istoria linkurilor si el sta pe saituri cu masini si fotbal...nu am avut nimic suspect ca ar avea pe alta pina acum...i-am vazut si telefonul)
    De unde aveam sastiu eu ca el nu vrea sa faca absolut nici un compromis pentru mine???....ca sa stiut....in viata vecilor nu ma maritam cu el!!!!
    Vreau sa intelegeti ca el si familia lui s-au comportat ok pina la casatorie..ii faceam cadouri soacra-mii....si ea imi facea mie...eu st educata de felul meu si i-am respectat mereu..........dar dp casatorie, ...dp ce i-am cunoscut, cu adevarat, imi vine sa fug pe lume de ei!!!
    am vorbit cu soacra-mea si iam spus, insa ea imi spune ca asa st barbatii......ca daca eu as face atmosfera in casa..el ar veni acasa si nu ar sta cu baietii........si ca ar fi bine si eu sa imi caut ceva de lucru..sa cos goblen sau etc.... va vine sa credeti???? eu si asa cos fara sa imi spuna ea.....si eu tot ies cu prietenele....dar in limita..fara sa il incomodez pe el..ca sot!
    mai pe scurt sunt intr-o situatie de RAHAT!

     
    Stiai ca istoricul linkurilor se pot sterge?
    Poti pastra doar ce vrei sa vada partnerul, stergand cele de care sigur nu vrei sa dea.
    Eu cred ca este mai istet de cat il crezi tu!

    Cat despre telefon...poti din desfasuratorul facuturii sa vezi unde se duc mesajele sau telefoanele, catre cine si la ce ore... sa-i verifici lista de prieteni din telefon, multi din ei chiar inventeaza nume masculine ca sa nu sara in ochii nevestei.

    Mai poti sa te trezesti peste noapte si sa te strecori in camera sa vezi ce face.
    Pretinde ca esti super obosita si 1 ora mai tarziu (cand el este convins ca tu dormi tun) te dai jos din pat si asculti la usa, apoi intrii sa vezi ce face.

    Desii variantele de mai sus mi se par nenormale si nesanatoase, stiu ca in anumite conditii functioneaza.
    Eu personal sunt  adepta discutiilor si gasirea solutiilor convenabile pentru amandoi.

    Adica, ceea ce primes ofer!
    Ti-am zis ce as face eu, l-as trata exact cum ma trateaza ca sa constientizeze ca nimeni nu-i sluga! Soacra, pune-o la punct! Nu toti barbatii sunt asa si nu-i normal ca unuii, exact ca al tau sa iasa cu prietenii in loc de nevasta.
    Ar putea sa te ia cu el, daca tot nu are nimic de ascuns.
    cat despre gatit, spalat si restul...ti le faci pe ale tale si nu mai faci nimic pentru el. ori contribuie 50% cum ar trebuii sa se intample in toate casniciile, ori sa plece.
    Apoi, masina...weekendul asta o poti avea tu, in fond este masina amandorura, cu banii de la nunta voastra!
    Nu stiu de ce suferi si accepti toata mizeria lui, confrunta-l sau ofera-i doar cat ofera si el.
     
    Daca nu gasiti o cale comuna prin care amandoi sa va bucurati de casnicia asta, divorta-ti!
    Nu trebuie sa suferi sub nici o forma, daca nu vrea sa cedeze acum, cum crezi ca va fi casnicia asta peste inca 10 ani?
     

  •  
    • 78 mesaje
    4 Mar 2015, 08:46
    1 0
    Mercy Maricon,
    O parere obiectiva pe care o sa o iau in consideratie.
  •  
    • 4346 mesaje
    4 Mar 2015, 08:50
    0 1
    Me-Diana said:Am citi totul ce a-ti scris si va multumesc pentru parerile voastre.
    Explic un pic celor care s-au dat cu parerea fara sa cunoasca cauza.

    Deci, eu cu el m-am intilnit 8 ani, dar nu am locuit impreuna. Ne-am mutat abia dupa nunta.
    Cit timp ne intilneam au mai fost certuri ..ca in orice relatie..dar care nu m-au facut sa renunt la el. Fiindca era atent. Isi cerea scuze cind gresea. ma ajuta si la bucatarie uneori.
    Noi ambii suntem juristi si sa ma marit devremem nu era scopul meu. Asa ca m-am gindit ca daca cunosc omul asta de atita timp, de ce nu? Dar, se vede ca m-am inselat ...fiindca dupa casatorie ..si dupa ce il giugiuleste masa....e alt om....
    Oameni buni, eu sa stiut ca el se va schimba atit de mult, in viata vecilor nu ma casatoream si nu regretam acum.
    De unde puteam sa stiu eu ca el o sa vrea toti banii de pe nunta pentru masina in timp ce stam in chirie?
    De unde aveam sa stiu eu ca el petrece toate noptile pe net ?? (apropo, eu am verificat istoria linkurilor si el sta pe saituri cu masini si fotbal...nu am avut nimic suspect ca ar avea pe alta pina acum...i-am vazut si telefonul)
    De unde aveam sastiu eu ca el nu vrea sa faca absolut nici un compromis pentru mine???....ca sa stiut....in viata vecilor nu ma maritam cu el!!!!
    Vreau sa intelegeti ca el si familia lui s-au comportat ok pina la casatorie..ii faceam cadouri soacra-mii....si ea imi facea mie...eu st educata de felul meu si i-am respectat mereu..........dar dp casatorie, ...dp ce i-am cunoscut, cu adevarat, imi vine sa fug pe lume de ei!!!
    am vorbit cu soacra-mea si iam spus, insa ea imi spune ca asa st barbatii......ca daca eu as face atmosfera in casa..el ar veni acasa si nu ar sta cu baietii........si ca ar fi bine si eu sa imi caut ceva de lucru..sa cos goblen sau etc.... va vine sa credeti???? eu si asa cos fara sa imi spuna ea.....si eu tot ies cu prietenele....dar in limita..fara sa il incomodez pe el..ca sot!
    mai pe scurt sunt intr-o situatie de RAHAT!

     



    vezi, toate lucrurile astea le stii , le cunosti daca ai criterii dupa care iti alegi partenerul de viata! Dar cum tu n ai nici cea mai vaga idee care sunt lucrurile esentiale care fac o casnicie sa reziste =....te ai ales cu dobitocul....caruia dupa 8 ani de relatie  i se falfaie

  •  
    • 78 mesaje
    4 Mar 2015, 09:03
    1 0
    draga anda.
    crede-ma ca cunosc cum ar trebui sa reziste o casnicie. parerea mea este ca sotul meu nu cunoaste! si din cauza asta este ce este. si st gata sa fac compromisuri pt a mi-o salva.
    enumara criteriile te rog despre care vorbesti, pe care orice fata ar trebui sa le cunoasca cind isi alege barbatul? ....si daca dp casatorie ori dp o perioada se schimba criteriile tale, ce faci????? o casatorie poate deveni un calvar si pt cei care sau luat dupa toate criteriile posibile si alegerile posibile, sau invers!!!!!
    faptul ca am fost naiva si am crezut ca pot face cu omul asta ceva in viata in timp ce ne intilneam, fiindca nu era asa, iti da dreptul sa zici ca nu am cea mai mica idee despre barbati si casnicie?
    ...parerea mea este ca oricine poate ajunge in situatia mea.
    si de asta eu v-am cerut parerea doar ca sa mai aflu si alte idei ca sa vad ce fac mai departe.
    o zi buna tie.
    pt asta multumesc. dar te rog. acuzarile astea nejustificate nu st la locul lor.
  •  
    • 5 mesaje
    4 Mar 2015, 09:39
    7 0
    STRIG CÂT SE POATE DE TARE, SĂ AUDĂ TOATE FEMEILE CARE MAI POT SCHIMBA CEVA ÎN VIAȚA LOR: DEȘTEPTAȚI-VĂ! DESCHIDEȚI OCHII ȘI VEDEȚI PE CINE AVEȚI ALĂTURI! Pentru ce să stai într-o relație în care nu te simți bine? De ce să stai alături de un străin care nu vrea să împartă nimic cu tine? Cum va fi peste 3 ani? Sau peste 10 ani? Fiți sincere cu voi, regăsiți-vă demnitatea și trăiți-vă viața așa cum meritați.
     
  •  
    • 3816 mesaje
    4 Mar 2015, 16:45
    1 0
    Pai da-l dracu de tampit, fa in asa fel incat sa nu te mai gaseasca acasa.
    Aranjeaza-te mai mult, fa pe misterioasa cand vorbesti la telefon, sa vedem e gelos au ba?
    Daca nu da niciun semn ca ar fi interest, pa si pu la revedere, e plina lumea de barbati.
    Sau poate are o relatie cu sefu
  •  
    • 4346 mesaje
    4 Mar 2015, 18:19
    0 1
    Me-Diana said:draga anda.
    crede-ma ca cunosc cum ar trebui sa reziste o casnicie. parerea mea este ca sotul meu nu cunoaste! si din cauza asta este ce este. si st gata sa fac compromisuri pt a mi-o salva.
    enumara criteriile te rog despre care vorbesti, pe care orice fata ar trebui sa le cunoasca cind isi alege barbatul? ....si daca dp casatorie ori dp o perioada se schimba criteriile tale, ce faci????? o casatorie poate deveni un calvar si pt cei care sau luat dupa toate criteriile posibile si alegerile posibile, sau invers!!!!!
    faptul ca am fost naiva si am crezut ca pot face cu omul asta ceva in viata in timp ce ne intilneam, fiindca nu era asa, iti da dreptul sa zici ca nu am cea mai mica idee despre barbati si casnicie?
    ...parerea mea este ca oricine poate ajunge in situatia mea.
    si de asta eu v-am cerut parerea doar ca sa mai aflu si alte idei ca sa vad ce fac mai departe.
    o zi buna tie.
    pt asta multumesc. dar te rog. acuzarile astea nejustificate nu st la locul lor.

     

    din pacate nici tu nu stii..pt ca daca le ai cunoaste..ai fi ales in cunostinta de cauza. ori criteriile n au cum sa se schimbe pe parcursul casniciei..din moment ce fac parte din fiecare celula a ta- fiind un stil de viata!. Si ca sa te contrazic pana la final , nu oricui i se poate intampla asta ...doar celor care nu pun pret pe lucrurile esentiale. deci  o casnicie se transforma  in calvar pt ca fundamentul ii lipseste.

  •  
    • 1841 mesaje
    6 Mar 2015, 01:09
    7 0
    Sunt atat de multe lucruri in neregula in casnicia ta incat nici nu stiu de unde sa incep. Cred ca le vezi si tu si stii deja ce-ai de facut, insa ai un pic nevoie sa iti versi naduful si e ok un lucru as vrea sa subliniez: mi se pare cea mai mare prostie chestia cu facutul atomosferei in cass, sa ii fie drag barbatului sa vina. Wtf?! Oamenii se casatoresc si intra intr-o viata in doi pentru ca isi doresc asta, nu e de datoria unuia sa se puna si-n cap sa-l atraga pe celalalt la ceea ce s-a angajat singur, si anume viata in doi. Prezenta si interesul lui pentru tine sunt conditionate de cat de frumos dai din coada? Cred ca i-o faceam pe ma'sa guler sa-mi auzit asta de la ei, e clar ca din familie ii vin ideile astea ca si el si maica-sa le tot vehiculeaza. Incep si eu ca Anda cu criteriile, dar de muuuulte ori modul in care oamenii se comporta in relatii este influentat de ce-au vazut acasa. E si normal, parintii sunt primul cuplu la care este expus un copil si de-acolo invata care-s rolurile in relatii. De-aia femeile (si nici barbatii) n-ar trebui niciodata sa suporte niciun fel de abuz (psihologic, fizic etc) "pentru copil", scuza vesnica, pentru ca ii fac un deserviciu imens copilului invatandu-l implicit ce drepturi au barbatii/femeile in cuplu prin toleranta lor. Bine ca n-aveti inca copii, ca daca aveai o fetita ar fi invatat ca asa e normal sa o trateze barbatii si ar fi acceptat relatii abuzive la viata ei, iar daca aveai un baiat ar fi invatat ca asa e ok sa se poarte si el cu femeile in viitor. Asa ca poti incheia aceasta mizerie mai simplut. Evident ca daca te vede dispusa sa il parasesti se va schimba temporar, dar ma indoiesc ca va dura, lui ii lipsesc in esenta lui niste lucruri, printre care interesul pentru tine. Si daca acel interes revine numai pentru ca nu mai esti tu dispusa sa ii suporti neglijenta, iti mai trebuie acel interes? Eu te sfatuiesc sa te separi de el pentru o vreme, sa iti limpezesti tu gandurile, cu ocazia asta iei o pauza de la facut pe menajera gratuit si iti gasesti si tu un tip sa iti potolesti hormonii, toate astea o sa te ajute un pic sa iti reconstruiesti increderea in tine si sa iti creasca stima, sa realizezi ca vrei si meriti mult mai mult de atat. Daca intre voi lucrurile se pot repara, nu se vor putea repara DECAT daca el va dori sa le repare. Sa vina interesul de la el, sa aiba initiativa si sa se tina de asta, nu tot tu sa incerci. Deja ai incercat suficient. Stii cum e cu definitia nebuniei.. Sa faci acelasi lucru repetat si sa speri la rezultate diferite. Bafta!
  •  
    • 78 mesaje
    6 Mar 2015, 08:55
    0 0
    outofhere....multumesc foarte mult pentru parere.
  •  
    • 78 mesaje
    9 Mar 2015, 11:04
    0 0
    un mesaj de a sotului catre mine: "Diana ia si te apuca de viata. Eu m-am apucat de viata prin simplul fapt ca nu am fost indiferent de tine..si m-am casatorit...deja de tine depinde....eu ce voi primi aia voi oferi...""
  •  
    • 7959 mesaje
    12 Mar 2015, 13:46
    0 0
    Me-Diana said:un mesaj de a sotului catre mine: "Diana ia si te apuca de viata. Eu m-am apucat de viata prin simplul fapt ca nu am fost indiferent de tine..si m-am casatorit...deja de tine depinde....eu ce voi primi aia voi oferi...""

     Doamne, pe omul asta l-ai asteptat 8 ani? N-ajunge ca nu-ti da niciun pic de atentie, mai e si analfabet pe deasupra sau nu e roman? Fugi fata mancand pamantul ca mai sunt barbati pe lume!

  •  
    • 10065 mesaje
    12 Mar 2015, 13:50
    0 0
    White_Storm said:
    Me-Diana said:un mesaj de a sotului catre mine: "Diana ia si te apuca de viata. Eu m-am apucat de viata prin simplul fapt ca nu am fost indiferent de tine..si m-am casatorit...deja de tine depinde....eu ce voi primi aia voi oferi...""

     Doamne, pe omul asta l-ai asteptat 8 ani? N-ajunge ca nu-ti da niciun pic de atentie, mai e si analfabet pe deasupra sau nu e roman? Fugi fata mancand pamantul ca mai sunt barbati pe lume!

     

    Sa nu zici ca nu ai auzit inca de roman analfabet sau semi, ma rog ...

     

  •  
    • 11561 mesaje
    12 Mar 2015, 13:51
    0 0
    White_Storm said:
    Me-Diana said:un mesaj de a sotului catre mine: "Diana ia si te apuca de viata. Eu m-am apucat de viata prin simplul fapt ca nu am fost indiferent de tine..si m-am casatorit...deja de tine depinde....eu ce voi primi aia voi oferi...""

     Doamne, pe omul asta l-ai asteptat 8 ani? N-ajunge ca nu-ti da niciun pic de atentie, mai e si analfabet pe deasupra sau nu e roman? Fugi fata mancand pamantul ca mai sunt barbati pe lume!

     
    Las  o  mai  bine  sa  stea  cu  asta , ca  nu  stii  peste  ce  "nenorocire " poate  da!!

  •  
    • 7959 mesaje
    12 Mar 2015, 13:58
    0 0
    V

    Sa nu zici ca nu ai auzit inca de roman analfabet sau semi, ma rog ...

     

     Nu bre, dar daca e strainez mai crezi omului ca nu stie sa scrie/ exprime corect.

  •  
    • 11561 mesaje
    12 Mar 2015, 14:00
    0 0
    White_Storm said:
    V

    Sa nu zici ca nu ai auzit inca de roman analfabet sau semi, ma rog ...

     

     Nu bre, dar daca e strainez mai crezi omului ca nu stie sa scrie/ exprime corect.

     Multi  "straine autohtoni!

  •  
    • 7959 mesaje
    12 Mar 2015, 14:08
    1 0
    pitipoanca69 said:

     
    Las  o  mai  bine  sa  stea  cu  asta , ca  nu  stii  peste  ce  "nenorocire " poate  da!!

     Eu o las, ca nu-i treaba mea. Pai mai rau de atat ce poate fi? Poate da peste unul care s-o iubeasca si pe ea, care sa-i ofere o familie, care sa-si doreasca sa-i fie alaturi cat mai mult timp, nu sa umble haihui cu prietenii tot timpul.

  •  
    • 1441 mesaje
    12 Mar 2015, 14:39
    0 0
    Me-Diana said:un mesaj de a sotului catre mine: "Diana ia si te apuca de viata. Eu m-am apucat de viata prin simplul fapt ca nu am fost indiferent de tine..si m-am casatorit...deja de tine depinde....eu ce voi primi aia voi oferi...""

     

    Raspunsul corect este iti ofer azi o seara in oras, maine imi oferi tu.