Un sfat ?

  •  
    • 10 mesaje
    17 Feb 2015, 10:55
    0 0
    Buna ziua !!
    Stau impreuna cu prietenul meu de 2 ani ... dar in aceias casa de 6 luni  si suntem plecati din Romania ...mie imi este foarte greu aici nu prea m am acomodat si  ma gandesc tot timpul la fratiori mei si la mama ..ei fiind in Romania .. Niciodata nu am mai plecat de acasa si sa nu fiu atata timp langa ei .. ce pot face sa imi mai treaca asa din dor ? Eu in iunie sau iulie voi merge acasa... dar pana atunci mai sunt cateva luni ...tin sa mentinonez ca mai vorbim pe skype ..
    Aici cateodata simt ca nu am aer , ma simt plcitisita , nu prea am de lucru  .. si sa va spun sincer eu am plecat dn Romania pentru o viata mai buna  si sa pot sa imi ajut familia ...dar pana acum nu m am ales cu nimic ...oameni la care lucrez spuneau ca o sa fie de lucru calumea..dar nu a fost asa ... sincer ma gandesc acasa  si de asta vreau sa rezist pana la vara ......
    I sa intamplat cuiva sa stea undeva si sa nu se simta bine in acelas loc ? cu toate ca esti cu persoana iubita .. dar tin sa mentinonez el este aici de 5 ani cu toata familia ......va rog am nevoie de niste sfaturi !! ...va multumesc !
  •  
    • 687 mesaje
    18 Feb 2015, 21:07
    0 0
    Eu sunt in Anglia de 1 an si ceva.
    Am lasat acasa parintii si fetita mea care are acum 2 anisori si 9 luni.
    Vorbesc zilnic cu ea la tel si cu toate astea normal ca mi-e dor de ea.
    Din cate am inteles de 6 luni esti plecata din Romania si abia in iunie/iulie pleci acasa. Si eu la fel plec acasa, dar ma gandesc ca acasa ma asteapta viata mea si e normal ca trebuie sa ma duc cu bani acasa dar le si trimit bani de aici, asa ca numai la asta ma gandesc, sa trag tare pt ea.
    Si eu sunt cu logodnicul meu, cu familia lui care sunt ca si parintii mei si ei imi mai alina dorul de casa.
    de exemplu eu lucrez interna la o baba( stau la ea non-stop) cand mai am timp dau o fuga la iubit...adevarul e ca nu ma simt confortabil ca nu e ca la ine acasa sa fac ce vreau cand vreau trebuie sa ma supun unor reguli, dar asta este.
    Munca printre straini nu e usoara.
    Sunt eve care sunt plecate de mai mult timp si ele poate stiu mai bine cum sa iti invingi dorul de familie.
    Prieteni nu ti-ai facut? Nu iesiti si voi afara la o cafea sau o plimbare?
    Munca este singurul remediu prin care iti poti ocupa timpul si te mai poti distrage gandul de la familia ta.
    Iubitul tau nu te ajuta cu nimic? Adica nu vede starea ta de spirit, nu incearca sa te incurajeze?
  •  
    • 5609 mesaje
    18 Feb 2015, 22:30
    8 0
    Roberta95 said:Buna ziua !!
    Stau impreuna cu prietenul meu de 2 ani ... dar in aceias casa de 6 luni  si suntem plecati din Romania ...mie imi este foarte greu aici nu prea m am acomodat si  ma gandesc tot timpul la fratiori mei si la mama ..ei fiind in Romania .. Niciodata nu am mai plecat de acasa si sa nu fiu atata timp langa ei .. ce pot face sa imi mai treaca asa din dor ? Eu in iunie sau iulie voi merge acasa... dar pana atunci mai sunt cateva luni ...tin sa mentinonez ca mai vorbim pe skype ..
    Aici cateodata simt ca nu am aer , ma simt plcitisita , nu prea am de lucru  .. si sa va spun sincer eu am plecat dn Romania pentru o viata mai buna  si sa pot sa imi ajut familia ...dar pana acum nu m am ales cu nimic ...oameni la care lucrez spuneau ca o sa fie de lucru calumea..dar nu a fost asa ... sincer ma gandesc acasa  si de asta vreau sa rezist pana la vara ......
    I sa intamplat cuiva sa stea undeva si sa nu se simta bine in acelas loc ? cu toate ca esti cu persoana iubita .. dar tin sa mentinonez el este aici de 5 ani cu toata familia ......va rog am nevoie de niste sfaturi !! ...va multumesc !

     
    Roberta, nu poti sa-i acuzi pe altii pentru faptul ca tu nu-ti gasesti de munca sau ca te-ai plictisit.
    La pomul laudat daca te duci cu sacul, s-ar putea sa nu gasesti ce sa pui in el! 

    Sa fiu sincera, sunt cateva milioane de  oameni care si-au lasat copilasii si sotii sau sotiile prin tara si muncesc in strainatate. Nimanui nu-i este usor, dar toti rabda pentriu a castiga mai bine, pentru a avea ce pune pe masa si a duce o viata decenta.
    Nimic nu pica din cer!
    Daca te intorci in tara, crezi ca vei gasii de munca?
    Fiece varianta are avantaje si dezavantaje. Daca esti in tara cu fratii si parintii, o sa-ti fie dor de iubit si apoi, nu prea o sa ai de nici unele ce manca sau imbraca.
    Iesi din casa si cauta-ti de munca, fa ceva sa-ti ocupi timpul!
    Sa-ti plangi de mila nu ajuta pe nimeni!

    Si eu sunt plecata de f multi ani din tara, cu toata familia, noi de fapt am emigrat si de f multi ani avem si dubla cetatenie. Nu-i o problema de munca pe aici, dar dorul de parinti si surori este cel care ma mana acolo sa-i vad. Acasa este aici, departe de Romania, unde am sotul, copilul si viitoarea nora, unde ne traim viata zi de zi, unde muncim sa ne ducem existenta zi de zi. Nu mi-a fost usor niciodata, chiar daca nu am rabdat de foame sau frig, dar juma de suflet a ramas in tara, alaturi de familia mea. Merg cand pot in tara sa-i vizitez si ma intorc la familia mea sa-mi traiesc existenta de zi cu zi.
    Am ales sa fiu alaturi de familia mea, am ales sa-mi las parintii si rudele acolo, am ales sa-mi urmez destinul si sunt constienta de ceea ce am ales si de faptul ca NICIODATA nu pot sa-i am pe toti la un loc!

    Tu gandeste-te bine ce vrei!
    Asta este o oferta pe care o iei sau nu!
    Orice ai face nu ii poti avea si pe ai tai si pe el in aceeasi ograda. Apoi, daca ai ganduri serioase cu baiatul asta, ar fi bine sa stai langa el, sa-ti cauti de munca acolo si sa-ti ocupi timpul cu asta.
    Nu mai da vina pe altii pentru nefericirile tale! cauta-ti singura de munca si nu astepta sa fii invitata, bine ca ai unde sta, ce manca si alaturi, un suflet care te iubeste.
    De vrei sa pleci in tara, gandeste-te bine ca le vei fii povara parintilor, cu inca o gura in plus, pe langa ale fratilor tai!
    Ia-ti viata in piept fetita si lupta pentru tine!
    Pe lumea asta nu-i nimic pe gratis, toti facem sacrificii, toti vrem mai bine sa traim, toti alegem.
    Gandeste-te bine si alege cu intelepciune sa nu regreti vreodata!



     

  •  
    • 10065 mesaje
    19 Feb 2015, 10:25
    1 0
    Fi "barbata", Robertzico !

  •  
    • 687 mesaje
    19 Feb 2015, 19:15
    0 0
    Asculta-o pe Maricon stie ce zice...
    E bun sfatul ei, ar trebui sa te gandesti bine la ce vrei sa faci, sa pui in balanta avantajele si dezavantajele intoarcerii in tara sau daca ramai acolo.
    Si pune mana si cauta de munca, nu e usor dar nici asa nu poti sta.
    Cate locuri de munca am schimbat eu pana acum nu mi-ar ajunge o zi intreaga sa povestesc prin cate am trecut, dar uite ca pana la urma se pare ca mi-am gasit locul (Doamne-Ajuta!!!) nu pot sa zic ca usor dar nici greu...
    E grea strainatatea, dar e si mai greu sa iti vezi parintii si fratii ca nu au ce pune pe masa, tu de aia ai plecat, sa ii ajuti sa le fie mai bine.
    Macar la asta gandeste-te
  •  
    • 52 mesaje
    22 Feb 2015, 16:30
    0 0
    Daca ai de munca poate vin si fratii tai la tine ,
  •  
    • 292 mesaje
    25 Feb 2015, 14:49
    0 0
    Incearca sa iesi in oras seara, in weekend - invita si alte persoane, de la munca , prieteni , romani - discutii cu astfel de persoane pot ajunge la prietenii , de care ai mare nevoie. Ai nevoie de prietene la care poti apela in sfaturi si discutii deschise. Bafta !
  •  
    • 5609 mesaje
    3 Mar 2015, 05:08
    0 0
    Sa se fii intors acasa?
     
  •  
    • 10 mesaje
    17 Mai 2015, 19:11
    1 0
    Maricon said:Sa se fii intors acasa?
     

     nu , nu m am intors am ramas si am inceput sa lucrez zi de zi  dar trebuia sa am rabdare multumesc tuturor pentru cuvintele voastre si timpul vostru care vi la ti facut sa imi dai un sfat .

  •  
    • 4 mesaje
    22 Iun 2015, 12:29
    0 0
    Buna ziua femei frumoase! Am nevoie si eu de un sfat de la voi Acuma un an la locul de munca am "cunoscut" un barbat . Mai exact el se tot baga in seama cu mine ,ma invita in oras insa nu i-am dat sperante. Dupa ce mi-am dat demisia de la locul de munca nu a mai dat de mine pana acuma 2 luni cand la insistentele lui o fosta colega ia dat facebook-ul meu. De 2 luni tot vorbim tot felul de chestii atata pe facebook cat si la telefon, printre toate astea mi-a propus sa merg in vacanta cu el in Atena o saptamana insa nu stiu ce sa fac?Mi-a spus ca pt el a fost dragoste la prima vedere si nu o sa se lase pana nu o sa formam o familie. Astept sfaturi de la voi ....tin sa mentionez ca incepe sa imi placa si mie de el ,ma face mereu sa rad si imi spune tot felul de chestii despre viitorul nostru...Sper sa ma ajutati.Va multumesc mult !
  •  
    • 687 mesaje
    22 Iun 2015, 14:26
    0 1
    Cum adica esti cu prietenul tau de 2ani , zici ca nu ti-ai gasit job si totusi ai loc de munca de un an unde l-ai cunoscut pe Gica asta )))
    Zau ca nu mai inteleg nimic
  •  
    • 687 mesaje
    24 Iun 2015, 12:26
    0 0
    Mya ce ai vrut sa zici ?