Credit de nevoi personale?

  •  
    • 12 mesaje
    16 Ian 2015, 17:47
    0 1
    Buna,
    am o intrebare... este cineva printre noi care a luat un credit de nevoi personale pt achizitionarea unui autovehicul ca persoana fizica? la un salariu de 1200 lei/luna ajunge doar salariul unui singur membru de familie pt acordarea creditului? care este suma maxima acordata si pe cati ani, la ce rata pe luna? si ce acte sunt necesare?
  •  
    • 687 mesaje
    19 Ian 2015, 14:39
    1 0
    La intrebarea asta iti pot raspunde concret doar cei de la banca.
    Fiecare banca are politica ei termeni si conditii proprii
  •  
    • 87 mesaje
    25 Ian 2015, 09:53
    1 0
    Eu cu soțul meu am luat mașină in rate,dar după un timp ratele au crescut,noroc cu părinții ca ne- au ajutat,ca mai avem si 3 copii,deci ne- a fost f greu pana am terminat ratele. N-aș mai lua împrumut de la banca pt nimic in lume pt așa sume mari. Tre sa ai in vedere creșterea ratelor in timp,chiar davca banca zice acum ca nu vor creste,vezi ce fac băncile,cum ii distrug pe oameni,le iau casele,mașinile etc. Eventual încearcă o sursa de venit alternativa,part time, mlm, orice o fi,sa ai o rezervă de câștig,in eventualitatea creșterii ratei. Ca doar cu 1200 lei pe luna e cam greu sa ai rate. Si mai pot apărea alte cheltuieli neprevăzute: o boala, spitalizare( doamne fereste nu- ti doresc,dar se poate întîmpla), o întîmplare nefericita unde tre sa dai bani,iar daca ramai in urma cu ratele tre sa tragi de la gura,etc. Intereseaza- te la mai multe bănci si ia credit in lei sa nu ai surprize! Succes!
  •  
    • 10065 mesaje
    25 Ian 2015, 10:34
    0 1
    gabrielamirela28 said:Eu cu soțul meu am luat mașină in rate,dar după un timp ratele au crescut,noroc cu părinții ca ne- au ajutat,ca mai avem si 3 copii,deci ne- a fost f greu pana am terminat ratele. N-aș mai lua împrumut de la banca pt nimic in lume pt așa sume mari. Tre sa ai in vedere creșterea ratelor in timp,chiar davca banca zice acum ca nu vor creste,vezi ce fac băncile,cum ii distrug pe oameni,le iau casele,mașinile etc. Eventual încearcă o sursa de venit alternativa,part time, mlm, orice o fi,sa ai o rezervă de câștig,in eventualitatea creșterii ratei. Ca doar cu 1200 lei pe luna e cam greu sa ai rate. Si mai pot apărea alte cheltuieli neprevăzute: o boala, spitalizare( doamne fereste nu- ti doresc,dar se poate întîmpla), o întîmplare nefericita unde tre sa dai bani,iar daca ramai in urma cu ratele tre sa tragi de la gura,etc. Intereseaza- te la mai multe bănci si ia credit in lei sa nu ai surprize! Succes!

     

    Eu as numi auto-distrugere . Nu au bancile vreo vina de miscarile noastre . Nu sint responsabili de deciziile noastre . 

  •  
    • 44 mesaje
    25 Ian 2015, 12:56
    0 0
    Da bancile astea trebuie si ele sa aiba castig 'ca doar nu imprumuta nasul pe finul' trebuie sa functioneze si ele cu bani si sa aiba castiguri .
  •  
    • 87 mesaje
    25 Ian 2015, 14:29
    0 0
    Victor,un pic de vina au, pt ca am avut credit in lei,pe5 ani,mi- au eșalonat ratele lunare,era ok,si m- am trezit cu notificari de 3 ori intr- un an de creștere a ratei. Ilie bine zici,orice afacere chiar banca ytre sa aibă câștig, deci cine vrea credit sa se asigure ca are venit bun ca sa- l plătească.
  •  
    • 87 mesaje
    25 Ian 2015, 14:31
    0 0
    Atentie ca si dolarul creste ca nebunu'. Pt mine personal acuma ma bucur ca noi suntem plătiți in dolari,dar pt credite e rău.
  •  
    • 10065 mesaje
    25 Ian 2015, 23:38
    0 0
    Ei (bancile) fac cartile si in pierdere nu o sa iasa . Indiferent cum stau lucrurile, intr-un fel sau altul "tu" platesti nu ei .
  •  
    • 5609 mesaje
    26 Ian 2015, 04:59
    1 0
    Gabriela, intotdeauna cand faci credit exista o casuta pe care trebuie sa o bifezi: rata fixa sau flexibila.
    Daca tu nu-ti aduci aminte ce ai bifat sau nu ai bifat nimic si oficiantul bancii ti-a completat forma, atunci esti buna de plata. Atata vreme cat tu ai semnat creditul, lor le da dreptul sa ridice si sa modifice dobanda, de cate ori au ei chef!
    Asta este o parctica folosita de toate bancile din lume, nu este nimic scornit de romani!

    Am patit-o si eu cu f multi ani in urma cand numai dupa 3 luni de zile de la primirea creditului m-am trezit cu dobanda marita de la 14% la 30%. Am luat foc si cand m-am dus la banca sa ma cert cu ei, mi-au pus contractul semnat de mine in fata.
    Nici nu-mi aduceam aminte sa fii bifat casuta aia, nici nu cred ca am realizat atunci pe moment cand am completat ce am selectat sau bifat.
    In orice caz, vina a fost doar a mea, am semnat si ei au avut drept sa modifice dobanda.
    Ceea ce am facut dupa aceea, a fost sa achit creditul in 2 ani ca sa fiu sigura ca nu platesc ca nebuna atat amar de bani la dobanda.
    Odata fripta, am cascat intotdeauna ochii unde bifez si ce selectez. Mai mult, am mers la mai multe banci si mi-am facut temele intreband de ratele lor bancare si conditiile lor.

     
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 26 Ian 2015, 05:07
  •  
    • 87 mesaje
    26 Ian 2015, 12:26
    0 0
    Pățania asta m- a învățat si pe mine sa citesc tot indiferent ce,înainte de a semna. Noroc ca nu mai tre saiau iîmprumut din banca,cu salariile de la noi mai bine stai cu soacra. Sau in chirie e mai avantajos la noi in Oradea chiriile sunt mai mici decât ratele. Cu 80 de euro găsești gars, cu100 ap 2 cam,150 e 2 cam mob,300 e 4 cam mobilat,utilat,iar încălzirea pe dec la 4 cam a fost doar 170 lei fara repartitor,cu 30 grade in casa,daca aerisești se fac 26 sau27.
  •  
    • 87 mesaje
    27 Ian 2015, 09:16
    0 0
    Te bagi la rate daca plătești un procentaj mic din salar. Cat ar fi procentajul sa dormi liniștit? 10 sau max 20 % ?
  •  
    • 5609 mesaje
    28 Ian 2015, 06:58
    0 0
    gabrielamirela28 said:Pățania asta m- a învățat si pe mine sa citesc tot indiferent ce,înainte de a semna. Noroc ca nu mai tre saiau iîmprumut din banca,cu salariile de la noi mai bine stai cu soacra. Sau in chirie e mai avantajos la noi in Oradea chiriile sunt mai mici decât ratele. Cu 80 de euro găsești gars, cu100 ap 2 cam,150 e 2 cam mob,300 e 4 cam mobilat,utilat,iar încălzirea pe dec la 4 cam a fost doar 170 lei fara repartitor,cu 30 grade in casa,daca aerisești se fac 26 sau27.

     
    dar este normal ca plata chiriei sa fie mai mica decat la un mortgage si este mult mai avantajoasa pe termen scurt.
    Dezavantajul este ca la un moment dat propietarul vrea sa vanda casa si iti cere sa te muti. Nu prea ai voie inschimb sa modifici nimic in casa, nici macar sa bati cuie in pereti. cand pleci astupi gaurile, repari si varuiesti casa, daca strici sau murdaresti.

    Pe termen lung, este mai bine sa platesti ratele casei tale, ca la un moment dat iti achiti casa si ramai cu ea. Plus ca, nu te da nimeni afara din casa ta, faci ce vrei, bati cate cuie vrei si schimbi culoarea peretilor dupa bunul plac. 

  •  
    • 16187 mesaje
    28 Ian 2015, 07:27
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 28 Ian 2015, 07:29
  •  
    • 87 mesaje
    28 Ian 2015, 12:46
    0 0
    Masina am luat- o in rate dar am terminat.Eu am casa chiar am zis ca n- as mai lua credit pentru nimic in lume. Eu ziceam pentru cei care vor sa- si cumpere acuma,de aia dădeam exemple de preturi la chirii.Momentan doar cei cu venituri mari ar trebui sa se împrumute din banca,restul mai bine " sa stea cu soacra" sau in chirie.
  •  
    • 10065 mesaje
    28 Ian 2015, 13:09
    0 1
    Io v-am inteles perfect, d-na GabrielaM.

  •  
    • 87 mesaje
    28 Ian 2015, 14:23
    0 0
    RaluP,ai grija ca mai mult de 2 salarii de ale tale e numai taxa de poluare pe care trebuie s- o plătești ca sa te înregistreze la politie
  •  
    • 10065 mesaje
    29 Ian 2015, 21:13
    0 0
    Credit bancar pentru o fieratanie, din punctul meu de vedere nu merita efortul. In primul rind ratele, apoi complicatii ce pot aparea pe parcurs, cu una alta platesti peste valoarea fierananiei si de final, cind ai terminat povestea nu te-ai ales decit cu un SH care, de regula, la majoritate marcilor incep a le cade piesele (cam dupa 5 ani, altele chiar de noi au o groaza de probleme.) . Preferabil ar fi cu banul jos, indiferent de-i noua sau un SH in toate mintile ce merita banul.
  •  
    • 1 mesaje
    21 Aug 2017, 15:07
    0 0
    Aruncați o privire la acest site despre împrumuturile pe internet. Arată foarte interesant și cred că merită să citiți câteva articole pentru a nu face o decizie de credit proastă în viitor. Pagina web: http://imprumutuo.com/
    Acest mesaj a fost editat de către jack559: 21 Aug 2017, 15:07