solicit sustinere si pareri!

  •  
    • 2 mesaje
    3 Dec 2014, 05:09
    1 0
    buna. sunt noua pe aici dar evident cu vechi probleme cu greutatea. 
    vreau sa ma ambitionez (iar, oare a cata oara???) sa tin o noua dieta, cea cu care se pare ca a slabit pe vremuri nicoleta luciu. e cineva care a incercat-o? are cineva experienta cu asa ceva?
    eu am de "dat jos" vreo 50 de kilograme. evident ca as vrea sa le dau jos pana maine... :) vreau sustinere si "ghidaj", ca experienta am cu dietele. cred ca mama m-a diversificat cu o dieta :))
     
  •  
    • 12208 mesaje
    3 Dec 2014, 10:33
    2 0
    EU ITI SPUN ASA TOATE DIETELE SUNT aTeapa efectul nu este de durata si CAND FACI SOCOTEALA PESTE CATIVA ANI VEZI CA DE FAPT MAI BINE NU LE TINEAI , DACA VREI CU ADEVARAT SA SLABESTI SI SA TE MENTII MERGI LA NUTRITIONIST ...SUCCES
  •  
    • 76 mesaje
    4 Dec 2014, 11:33
    2 0
    gabriela42 said:EU ITI SPUN ASA TOATE DIETELE SUNT aTeapa efectul nu este de durata si CAND FACI SOCOTEALA PESTE CATIVA ANI VEZI CA DE FAPT MAI BINE NU LE TINEAI , DACA VREI CU ADEVARAT SA SLABESTI SI SA TE MENTII MERGI LA NUTRITIONIST ...SUCCES

    Asa este cum spune Gabriela42 si uite si povestea mea, poate te ajuta!  

     Deci: ani de zile de regim, de frustrare, de indoieli, reusite (ca si la tine) si reveniri ;(( (ca si la tine).
    Dupa tot chinul asta si informari din toate sursele despre ce ar trebui sa faci daca regimul nu te ajuta, daca continui sa te ingrasi si dincolo de estetica apar bolile asociate obezitatii  ma hotarasem sa fac o operatie de slabit. M-am interesat care, cine, ce, unde sunt cei mai buni, cei mai cu rezultate, etc si m-am hoatarat sa ma duc la Ponderas, la clinica doctorului Copaescu. 
    Ajungand acolo si tot inreband in stanga si in dreapta la cine si la ce ar trebui sa mai programez mai intai, am aflat intimplator ca aveau si un fel de seminarii unde ti se explica tot despre operatii, ce timpuri exista si la ce-ti folosesc, puteai sa intrebi tot ce vroiai si ti se facea si un fel de evaluare preliminara.
    Si asta a fost norocul meu: am ascultat cu atentie, am aflat ca nu exista un singur tip de operatie (ci in functie de pacient si de modul in care are nevoie sa slabeasca), am aflat cum se fac, cat dureaza recuperarea la fiecare, ce regim trebuie sa tii, cat si cand ajungi la kilogramele dorite, in fine, tot si...........ta-taaaa...supriza .....ca eu nu aveam nevoie de operatie ci doar de un nutritionist bun.
    Pe care l-am gasit acolo (doar sunt spital specializat in boli metabolice)  in persoana doamnei doctor Oana Dumitrache si care m-a ajutat sa scap de 40 de kilograme, care nu au mai revenit!

    Asa ca, povestioara mea cam lunga (ca astazi am avut timp si chef de scirs si cu final neasteptat are urmatoarea morala, simpla: nu conteaza ce credem noi (sau prietenii nostri) despre cum ar trebui sa slabim, cel care stie si te poate ajuta CU ADEVARAT este un nutritionist bun. Punct. Mai departe doar el stie daca problema ta se rezolva cu dieta sau cu bisturiu!

  •  
    • 89 mesaje
    5 Dec 2014, 11:49
    0 0
    Eu am incercat sa tin dieta nicoletei luciu acum cativa ani, si nu am rezistat mai mult de o zi jumate!Acum 2 ani am tinut dieta dukan, singura dieta cu care am slabit vizibil, si singura dieta care mi s-a parut cat de cat usoara.Nu am tinut-o pana la capat, evident, pt ca atunci cand am vazut ca in 4 saptamani am dat jos 12 kg, m-am culcat pe o ureche.Acum as vrea din nou sa o reiau, nu e greu de tinut, dar cel mai mare dusman ar fi tentatiile, ca vezi ca toata lumea din casa mananca chestii care ingrasa, dar daca te ambitionezi chiar se poate. Iti spun eu, care sunt delasatoarea sefa!
  •  
    • 2 mesaje
    14 Dec 2014, 03:38
    0 0
    multumesc pentru pareri. eu am "personalizat" dieta in functie de programul meu si vad ca a mers bine. 5 kg in prima saptamana. dar am decis sa nu care cumva sa ma invinovatesc daca am sa calc pe alaturi. si am calcat si a fost ok. ca doar am mancat un sandvis, nu o paine. si vad ca merge treaba, cel putin deocamdata.
  •  
    • 7959 mesaje
    14 Dec 2014, 16:55
    1 0
    lume9 said:buna. sunt noua pe aici dar evident cu vechi probleme cu greutatea. 
    vreau sa ma ambitionez (iar, oare a cata oara???) sa tin o noua dieta, cea cu care se pare ca a slabit pe vremuri nicoleta luciu. e cineva care a incercat-o? are cineva experienta cu asa ceva?
    eu am de "dat jos" vreo 50 de kilograme. evident ca as vrea sa le dau jos pana maine... vreau sustinere si "ghidaj", ca experienta am cu dietele. cred ca mama m-a diversificat cu o dieta
     

     Waw. Tu la 50 de kg de dat jos eu n-as avea curaj de una singura. E foarte periculos. Nu e ca si cum ai da 3 sau 5 kg jos. Iti trebuie un ghidaj, dar nu de pe forum. De ce nu mergi la un nutritionist care sa-ti construiasca o dieta special pt tine si care sa-ti urmareasca si evolutia. Toate mai punem cateva kg, apoi le dam jos de capul nostru. Dar la tine sunt cam multe. Ai grija si succes!

  •  
    • 3765 mesaje
    15 Dec 2014, 18:32
    1 0
    io m-am lasat de fumat si m-am ingrasat vreo 3 kile si 875 de grame.
    cineva mi-a recomandat ca cea mai buna dieta este sexul. adica pot sa mananc cat vreau, numa' sa fac sex de doua ori mai mult ca pana acum.
    pana acum faceam sex odata la 12 luni. acum fac sex odata la 6 luni.
    ma simt mai bine, simt ca dau ceva jos.
    vreau ceva recomandari si indrumari. adica cineva sa ma impinga de la spate sa ma apuc de dieta cu sex mai mult, ca cateodata imi vine sa las balta dieta asta. am facut sex in august, acum astept cu nerabdare luna ianuarie sa fac iar. si iar si iar...si sa mai slabesc cateva grame. sau kilograme.
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Dec 2014, 18:33
    1 0
    igivansenior said:io m-am lasat de fumat si m-am ingrasat vreo 3 kile si 875 de grame.
    cineva mi-a recomandat ca cea mai buna dieta este sexul. adica pot sa mananc cat vreau, numa' sa fac sex de doua ori mai mult ca pana acum.
    pana acum faceam sex odata la 12 luni. acum fac sex odata la 6 luni.
    ma simt mai bine, simt ca dau ceva jos.
    vreau ceva recomandari si indrumari. adica cineva sa ma impinga de la spate sa ma apuc de dieta cu sex mai mult, ca cateodata imi vine sa las balta dieta asta. am facut sex in august, acum astept cu nerabdare luna ianuarie sa fac iar. si iar si iar...si sa mai slabesc cateva grame. sau kilograme.

     Fire-ai tu de smecher. Sper ca intr-o viata viitoare, daca exista, sa fi femeie. Sa te vad atunci ce mai zici.  

  •  
    • 87 mesaje
    26 Ian 2015, 14:22
    1 0
    Eu am slăbit 20 kg in 5 luni mâncând hrana vie adică netrecuta prin foc. Orice se poate manca crud. Salate de legume,fructe,orice cantitate.dar cred ca am exagerat trebuia sa mănânc macar putina pâine ca apoi m i- a scăzut imunitatea si am făcut pneumonie. In concluzie un nutriționist ajuta f mult chiar daca plătești ceva mai bine decât pe medicamente. Sănătate!
  •  
    • 292 mesaje
    12 Feb 2015, 15:34
    0 3
    Iti propun un supliment pe care l-am folosit chiar eu si am slabit in jur de 16 kg in mai putin de 3 luni :
    http://jurnalzilnic.com/sanatate/medicii-au-ramas-surprinsi/

    Si nu de mult am gasit un produs pe care nu l-am folosit dar este foarte laudat : http://slabi.jurnalzilnic.com/sanatate/medicii-au-ramas-surprinsi-gcgc/

    Baftă !!
  •  
    • 24 mesaje
    30 Oct 2015, 13:32
    0 0
    Eu cred ca doar cu diverse diete minune nu ai ajuns sa dai jos cele 50 de kilograme pe care ti le-ai propus , de aceea mai spun si eu o data: o dieta care a "mers" la cineva nu merge neaparat si la altcineva. Regimul de slabit este o chestie foooooarte personala, la fel de personala ca periuta de dinti sau lenjeria intima. Plus ca tine foarte mult si de starea de sanatate a organismului respectiv. Sotul meu, aflat intr-o situatie similara a mers la Spitalul Ponderas, pentru ca ei sunt specializati in boli metabolice si in tot ce tine de supraponderali si cu ajutorul lor a reusit sa slabeasca. Initial el vroia sa faca o operatie de slabit (sora lui facuse deja si era foarte multumita cu ce i s-a intamplat dupa aceea), dar in cazul lui nu a fost nevoie. I-au facut o evaluare complexa a starii de sanatate (au un pachet special pentru asa ceva: http://www.ponderas.ro/ponderas-health-scan/) si apoi a inceput sa lucreze cu nutritionistul. Si da, a dat jos cele 50 de kilograme, intr-un an si ceva si, cel mai importanta, nu le-a mai pus la loc!! Asa ca, nimic fara supraveghere medicala specializata nu poate fi bun pentru organism
  •  
    • 3765 mesaje
    30 Oct 2015, 14:09
    0 0
    gabrielamirela28 said:Eu am slăbit 20 kg in 5 luni mâncând hrana vie adică netrecuta prin foc. Orice se poate manca crud. Salate de legume,fructe,orice cantitate.dar cred ca am exagerat trebuia sa mănânc macar putina pâine ca apoi m i- a scăzut imunitatea si am făcut pneumonie. In concluzie un nutriționist ajuta f mult chiar daca plătești ceva mai bine decât pe medicamente. Sănătate!

     

  •  
    • 3765 mesaje
    30 Oct 2015, 14:10
    0 0
    Eu am slăbit 20 kg in 5 luni mâncând hrana vie


    inca misca atunci cand o bagai in gura??