Va rog un sfat daca puteti!

  •  
    • 15 mesaje
    25 Nov 2014, 04:17
    0 0
    Buna tuturor, sunt un nou membru si am decis sa va scriu pentru ca am ajuns la disperare. E vorba de mama mea. Tin foarte mult la ea dar cu toate astea depaseste limitele. Sunt cu prietenul meu de 2 ani, vrem sa ne casatorim, avem planuri pentru viitorul nostru dar o luam incet nu grabim, multe lucruri sunt de facut si stiti cum e :graba strica treaba. In fine, idea este ca simt ca el este persoana potrivita am simtit si pur si simplu simt lucrul asta. Sunt foarte fericita cu el, ne completam in multe lucruri dar o am pe mama, cu ea a inceput sa fie o oarecum o "problema". Nu pot efectiv sa vorbesc nimic cu se agata de fiecare lucru pe care il spun si interpreteaza totu gresit...ex: acum o luna ne-am mutat la casa noastra si m-am decis sa cumpar un aspirator sa nu mai dau cu matura ca face praf, zis si facut. M-am dus la ea si stand la o cafea ii povestesc lucru asta si ca eram multumita ca gasisem la reducere. Ce m-ia raspuns ea? "L-ai luat pe numele tau sau al lui??? Poftim? Vb serios?? Crezi ca asta conteaza? "Poi da caci daca te desparti intr-o zi cine il ia?! Deci asta e una din discutiile recente, niste discuti aberante nu au rost nu inteleg de ce mereu trebuie sa puna presiune. Gaseste tot felul de defecte prietenului meu, defecte absurde fara sens, se gandeste ca e pe interes( asa spune de toti barbati). Daca ma vait nu am voie ca doar dc ma vait eu...sn persoane care o duc mai greu, cand i-am zis ca merg in concediu pt ca am avut multe probleme in ultima perioada si acum ca coincid concediile la amandoi sa mergem cateva zile la munte....ma sunat pe la 11 seara sa-mi spuna ca ar trebui sa aman ca sunt altele de facut...serios??? Nu se bucura de noi, de mine, nu poti cere sfaturi pentru ca acum te trezesti ca iti da replica. Am incercat in toate feluri posibile si eu si prietenul meu dar e fara speranta. Prietenul vine dintr-o familie foarte calma, nu exista probleme pe care sa nu le discuti si pt el e oarecum ciudat toate astea, pt ca oricat de mult incerci nu da rezultate. Am stat am vorbit cu ea foarte mult...sa nu se bage in relatia mea, in casa mea nu are dreptul de a o face sa fie fericita daca eu sunt sa se bucure impreuna cu mine, sa fie totu ok. Gaseste motive de care sa se agate, a ajuns chiar la jicniri, desconsidera toata lumea. Face planuri cum sa cheltuim bani ce sa facem sau nu. Vorbeste urat despre parinti prietenului meu pt ca ei nu ne ajuta...sincer noi nu avem nevoie de ajutor castigam cat de cat bine amandoi suntem ok si de fiecare data cnd merg la "socri" mei ma intorc cu masina plina ( ei stau la 200 km de noi). E stilul de persoana care vrea co trol asupra ta, intr-un fel e dependenta de mn. Pune presiune si are stilul acela de pers. care te scoate din minti cu privirele aruncate in scarba cu vorbe jicnitoare. Daca nu trec o zi doua ii trece, pt urmatoarele 2-3 zile dupa iar se agata de cn stie ce i spui. Deci efectiv cnd ma duc la ea nu am despre ce vorbi pentru orice as spune stiu ca interpreteaza in felul ei. Tineti cont ca imi face calcul cu cat castig eu si al meu si cam cati bani ar trebui sa am. Off sunt multecde spus, as scrie un ro.an intreg. Idea este ca nu vreau sa o indepartez are totusi o varsta are nevoie de mine dar nici nu vreau sa-i dau controlul asupra casei mele dar m-am si saturat sa vin acasa infectata de ura din cauza ei, devin din ce in ce mai pesimista ma otraveste cu dispretul ei si vad asta in mine. Si nici nu vreau atatea probleme sa le bag zilnic in relatia mea, sunt lucruri care la un moment dat te face sa fi cam satul de toate, si aici vorbesc despre prietenul meu. Credeti-ma ca atunci cand am vorbit de nunta ea mi-a zis sa astept si defata cu al meu zice: inca tre sa iti gasesti jumatatea! I-am spus ca o sa vina ziua in care si eu o sa fiu mama si stie cat de mult imi doresc, rasp ei??? Ce iti trebui tie copil?! Si tot asa zi de zi mereu. Sunt ani de zile nu o luna doua mereu aceleasi discuti aceleasi replici. Deci....spuneti-mi voi ce ati face in locul meu? Ce ati incerca a in plus? Daca ati trecut prin asta povestiti ce ati facut....dati un sfat va rog...am nevoie! Poop si multumesc ca ati citit.
  •  
    • 4346 mesaje
    25 Nov 2014, 07:31
    1 0
    cat mai putine discutii !
  •  
    • 687 mesaje
    25 Nov 2014, 09:48
    0 0
    Din cate am inteles mama ta te are doar pe tine.
    Ii e frica ca te pierde asta e toata ideea si incearca sa iti bage indoieli in minte si in suflet in legatura cu iubitul tau, nu prea reuseste, observa lucrul asta si incearca si mai mult si mai mult.
    Poti sa ii spui: mama nu mai incerca sa ma razgandesc ca nu va merge, obisnuieste-te cu ideea ca o sa raman cu el toata viata. Si vezi ce zice. Si spune-i ca ce faceti voi cu banii, concediile si alte chestii din cuplu sunt numai pt voi, nimeni altcineva nu are voie sa intervina in banii vostrii si treburile voastre
  •  
    • 12625 mesaje
    25 Nov 2014, 10:19
    1 0
    Vic25 said:Buna tuturor, sunt un nou membru si am decis sa va scriu pentru ca am ajuns la disperare. E vorba de mama mea. Tin foarte mult la ea dar cu toate astea depaseste limitele. Sunt cu prietenul meu de 2 ani, vrem sa ne casatorim, avem planuri pentru viitorul nostru dar o luam incet nu grabim, multe lucruri sunt de facut si stiti cum e :graba strica treaba. In fine, idea este ca simt ca el este persoana potrivita am simtit si pur si simplu simt lucrul asta. Sunt foarte fericita cu el, ne completam in multe lucruri dar o am pe mama, cu ea a inceput sa fie o oarecum o "problema". Nu pot efectiv sa vorbesc nimic cu se agata de fiecare lucru pe care il spun si interpreteaza totu gresit...ex: acum o luna ne-am mutat la casa noastra si m-am decis sa cumpar un aspirator sa nu mai dau cu matura ca face praf, zis si facut. M-am dus la ea si stand la o cafea ii povestesc lucru asta si ca eram multumita ca gasisem la reducere. Ce m-ia raspuns ea? "L-ai luat pe numele tau sau al lui??? Poftim? Vb serios?? Crezi ca asta conteaza? "Poi da caci daca te desparti intr-o zi cine il ia?! Deci asta e una din discutiile recente, niste discuti aberante nu au rost nu inteleg de ce mereu trebuie sa puna presiune. Gaseste tot felul de defecte prietenului meu, defecte absurde fara sens, se gandeste ca e pe interes( asa spune de toti barbati). Daca ma vait nu am voie ca doar dc ma vait eu...sn persoane care o duc mai greu, cand i-am zis ca merg in concediu pt ca am avut multe probleme in ultima perioada si acum ca coincid concediile la amandoi sa mergem cateva zile la munte....ma sunat pe la 11 seara sa-mi spuna ca ar trebui sa aman ca sunt altele de facut...serios??? Nu se bucura de noi, de mine, nu poti cere sfaturi pentru ca acum te trezesti ca iti da replica. Am incercat in toate feluri posibile si eu si prietenul meu dar e fara speranta. Prietenul vine dintr-o familie foarte calma, nu exista probleme pe care sa nu le discuti si pt el e oarecum ciudat toate astea, pt ca oricat de mult incerci nu da rezultate. Am stat am vorbit cu ea foarte mult...sa nu se bage in relatia mea, in casa mea nu are dreptul de a o face sa fie fericita daca eu sunt sa se bucure impreuna cu mine, sa fie totu ok. Gaseste motive de care sa se agate, a ajuns chiar la jicniri, desconsidera toata lumea. Face planuri cum sa cheltuim bani ce sa facem sau nu. Vorbeste urat despre parinti prietenului meu pt ca ei nu ne ajuta...sincer noi nu avem nevoie de ajutor castigam cat de cat bine amandoi suntem ok si de fiecare data cnd merg la "socri" mei ma intorc cu masina plina ( ei stau la 200 km de noi). E stilul de persoana care vrea co trol asupra ta, intr-un fel e dependenta de mn. Pune presiune si are stilul acela de pers. care te scoate din minti cu privirele aruncate in scarba cu vorbe jicnitoare. Daca nu trec o zi doua ii trece, pt urmatoarele 2-3 zile dupa iar se agata de cn stie ce i spui. Deci efectiv cnd ma duc la ea nu am despre ce vorbi pentru orice as spune stiu ca interpreteaza in felul ei. Tineti cont ca imi face calcul cu cat castig eu si al meu si cam cati bani ar trebui sa am. Off sunt multecde spus, as scrie un ro.an intreg. Idea este ca nu vreau sa o indepartez are totusi o varsta are nevoie de mine dar nici nu vreau sa-i dau controlul asupra casei mele dar m-am si saturat sa vin acasa infectata de ura din cauza ei, devin din ce in ce mai pesimista ma otraveste cu dispretul ei si vad asta in mine. Si nici nu vreau atatea probleme sa le bag zilnic in relatia mea, sunt lucruri care la un moment dat te face sa fi cam satul de toate, si aici vorbesc despre prietenul meu. Credeti-ma ca atunci cand am vorbit de nunta ea mi-a zis sa astept si defata cu al meu zice: inca tre sa iti gasesti jumatatea! I-am spus ca o sa vina ziua in care si eu o sa fiu mama si stie cat de mult imi doresc, rasp ei??? Ce iti trebui tie copil?! Si tot asa zi de zi mereu. Sunt ani de zile nu o luna doua mereu aceleasi discuti aceleasi replici. Deci....spuneti-mi voi ce ati face in locul meu? Ce ati incerca a in plus? Daca ati trecut prin asta povestiti ce ati facut....dati un sfat va rog...am nevoie! Poop si multumesc ca ati citit.

     
    Tu esti baiat sau fata?  

  •  
    • 11561 mesaje
    25 Nov 2014, 10:29
    0 0
    carmen008 said:
    Vic25 said:Buna tuturor, sunt un nou membru si am decis sa va scriu pentru ca am ajuns la disperare. E vorba de mama mea. Tin foarte mult la ea dar cu toate astea depaseste limitele. Sunt cu prietenul meu de 2 ani, vrem sa ne casatorim, avem planuri pentru viitorul nostru dar o luam incet nu grabim, multe lucruri sunt de facut si stiti cum e :graba strica treaba. In fine, idea este ca simt ca el este persoana potrivita am simtit si pur si simplu simt lucrul asta. Sunt foarte fericita cu el, ne completam in multe lucruri dar o am pe mama, cu ea a inceput sa fie o oarecum o "problema". Nu pot efectiv sa vorbesc nimic cu se agata de fiecare lucru pe care il spun si interpreteaza totu gresit...ex: acum o luna ne-am mutat la casa noastra si m-am decis sa cumpar un aspirator sa nu mai dau cu matura ca face praf, zis si facut. M-am dus la ea si stand la o cafea ii povestesc lucru asta si ca eram multumita ca gasisem la reducere. Ce m-ia raspuns ea? "L-ai luat pe numele tau sau al lui??? Poftim? Vb serios?? Crezi ca asta conteaza? "Poi da caci daca te desparti intr-o zi cine il ia?! Deci asta e una din discutiile recente, niste discuti aberante nu au rost nu inteleg de ce mereu trebuie sa puna presiune. Gaseste tot felul de defecte prietenului meu, defecte absurde fara sens, se gandeste ca e pe interes( asa spune de toti barbati). Daca ma vait nu am voie ca doar dc ma vait eu...sn persoane care o duc mai greu, cand i-am zis ca merg in concediu pt ca am avut multe probleme in ultima perioada si acum ca coincid concediile la amandoi sa mergem cateva zile la munte....ma sunat pe la 11 seara sa-mi spuna ca ar trebui sa aman ca sunt altele de facut...serios??? Nu se bucura de noi, de mine, nu poti cere sfaturi pentru ca acum te trezesti ca iti da replica. Am incercat in toate feluri posibile si eu si prietenul meu dar e fara speranta. Prietenul vine dintr-o familie foarte calma, nu exista probleme pe care sa nu le discuti si pt el e oarecum ciudat toate astea, pt ca oricat de mult incerci nu da rezultate. Am stat am vorbit cu ea foarte mult...sa nu se bage in relatia mea, in casa mea nu are dreptul de a o face sa fie fericita daca eu sunt sa se bucure impreuna cu mine, sa fie totu ok. Gaseste motive de care sa se agate, a ajuns chiar la jicniri, desconsidera toata lumea. Face planuri cum sa cheltuim bani ce sa facem sau nu. Vorbeste urat despre parinti prietenului meu pt ca ei nu ne ajuta...sincer noi nu avem nevoie de ajutor castigam cat de cat bine amandoi suntem ok si de fiecare data cnd merg la "socri" mei ma intorc cu masina plina ( ei stau la 200 km de noi). E stilul de persoana care vrea co trol asupra ta, intr-un fel e dependenta de mn. Pune presiune si are stilul acela de pers. care te scoate din minti cu privirele aruncate in scarba cu vorbe jicnitoare. Daca nu trec o zi doua ii trece, pt urmatoarele 2-3 zile dupa iar se agata de cn stie ce i spui. Deci efectiv cnd ma duc la ea nu am despre ce vorbi pentru orice as spune stiu ca interpreteaza in felul ei. Tineti cont ca imi face calcul cu cat castig eu si al meu si cam cati bani ar trebui sa am. Off sunt multecde spus, as scrie un ro.an intreg. Idea este ca nu vreau sa o indepartez are totusi o varsta are nevoie de mine dar nici nu vreau sa-i dau controlul asupra casei mele dar m-am si saturat sa vin acasa infectata de ura din cauza ei, devin din ce in ce mai pesimista ma otraveste cu dispretul ei si vad asta in mine. Si nici nu vreau atatea probleme sa le bag zilnic in relatia mea, sunt lucruri care la un moment dat te face sa fi cam satul de toate, si aici vorbesc despre prietenul meu. Credeti-ma ca atunci cand am vorbit de nunta ea mi-a zis sa astept si defata cu al meu zice: inca tre sa iti gasesti jumatatea! I-am spus ca o sa vina ziua in care si eu o sa fiu mama si stie cat de mult imi doresc, rasp ei??? Ce iti trebui tie copil?! Si tot asa zi de zi mereu. Sunt ani de zile nu o luna doua mereu aceleasi discuti aceleasi replici. Deci....spuneti-mi voi ce ati face in locul meu? Ce ati incerca a in plus? Daca ati trecut prin asta povestiti ce ati facut....dati un sfat va rog...am nevoie! Poop si multumesc ca ati citit.

     
    Tu esti baiat sau fata?  

     
    Poate  i  2/1

  •  
    • 12625 mesaje
    25 Nov 2014, 10:31
    0 0
    Vreau sa ma dumiresc. A mentionat ca e nou membru .. deci astept lamuriri.
  •  
    • 15 mesaje
    25 Nov 2014, 15:54
    0 0
    Sunt fata am 25 de ani( daca e important) si mama sta cu tata poki nu e singura sunt divortati dar stau impreuna acum la batranete deci eu nu o ajut doar pe ea ci si p tata atat cat putem noi...o piata un ban in plus...sta cu tata de un an de zile. Pana sa se mute la el mergea totu bine "cat de cat" o stiam si asteptam sa isi scoata la iveala rautatea dar toata situatia sa agravat cnd sa mutat la el. De multe ori ma gandesc ca si el ar putea sa ii bage anumite chesti in cap. Sunt genu de persoane care traiesc cum era o data. Muncesti sa pui ban deoparte de zile negre...restu nu conteaza pt k orice faci cheltui. Ganditiva ca nici la nunti nu accepta sa mergem cand aude face ca trenu( nu ca am merge la multe ca de'... de unde atata)
    Acest mesaj a fost editat de către Vic25: 25 Nov 2014, 16:04
  •  
    • 15 mesaje
    25 Nov 2014, 15:59
    0 0
    Poky crezi ca nu i-am zis?! Pfff de multe ori ma ia cu ironii deale ei...ti-am spus arw stilul ca orice zici sa iti dea replica intr-un fel sa demostreze ca ea are dreptate in totalitate. Am dpua surori mai mari ele au dus aceasi povara acum amandoua sn plecate din tara....eu am ramas cu ei. Drept rasplata imi sacrific relatia si energia pe ei zi de zi si nu ca ar fi multumiti. Ea are 65 de ani el 73 deci va dati seama ca sn totusi batrani. Dar mintea la prosti si discuti negative o au.
  •  
    • 15 mesaje
    25 Nov 2014, 19:14
    0 0
    Alte sfaturi? Mersi anticipat
  •  
    • 76 mesaje
    26 Nov 2014, 16:58
    0 0
    Nu prea avem ce sfaturi care sa aiba si rezultat sa-ti dam. E mama ta si tu trebuie sa stii "ce tine si ce nu" la ea. In fond la 25 de ani si daca te intretii singura ai dreptul sa hotarasti pentru viata ta. I-ati viata in maini si mama ta va avea de ales: ori este alaturi de tine, ori te pierde.
  •  
    • 12625 mesaje
    27 Nov 2014, 08:53
    0 0
    Vic sfaturile mele se indreapta spre detasarea de probleme. Adica acele vizite sa le faci pentru barfa insa sa ocolesti cu brio ceea ce faci in propria casa. Cat mai putine. 
    Vizite mai rare si scurte. Poate un telefon pe saptamana. Inventeaza o vesnica treaba la munca.
    Vei vedea ca va aprecia acele minute cand vei trece pe la ea. O mama posesiva trebuie sa fie pusa la punct din start. Eu am asa ceva si stiu ce vorbesc. Cu cat nu ii vei spune mai multe cu atat va incerca sa te deschizi in fata ei. Insa va invata in timp sa te respecte si pe tine stiind ca iti iei viata in proprilie maini. 
  •  
    • 15 mesaje
    27 Nov 2014, 18:06
    0 0
    Mersi mult Carmen. Incet incet incerc sa ma detasez de ea si fac de ceva timp cam ce spui tu acum, cu toate ca si acele 2 minute la ea si acel telefon pe saptamana distruge....are tendinta de a distruge tot
    Si da, probabil caut sfaturi sau ajutor moral pentru ceva care oricum e fara speranta. Mersi mult oricum. Incerc sa nu pun la suflet altfel ma deprima....
    Acest mesaj a fost editat de către Vic25: 27 Nov 2014, 18:07
  •  
    • 4582 mesaje
    27 Nov 2014, 19:20
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 55 mesaje
    3 Dec 2014, 11:46
    0 0
    Au mintea la discutii negative si prostii ca sunt pensionari plictisiti, ia du-i tu 2-3 nepotei sa vezi cum ii tii ocupati .
  •  
    • 3 mesaje
    14 Aug 2015, 09:56
    0 0
    Am fost si eu in aceeasi situatie cu mama mea. I-am dat de ales si ea a ales sa ma piarda decat sa nu ma poata comanda. Am 4luni de cand nu tine legatura cu mine.... imi pare rau ca zic asta.... dar acum ma simt mai sigura pe mine.