Pisica mea

  •  
    • 507 mesaje
    16 Nov 2014, 16:32
    1 0
    Am o problema in care sunt sigur ca puteti sa-mi oferiti cateva sfaturi. Am o pisica alba pe care am crescut-o de cand era cat un pumn. E foarte jucausa si afectuioasa, cand era mica ne jucam pna cand se odihnea un pic, o mangaiam cu un deget pe cap si ii cadea capul de somn. M-am atasat de ea si nu as vrea sa o dau. Problema, pt care am si deschis subiectul, este ca lasa par... eu port haine de culoare inchisasi ma cam exaspereaza periatul, in plus pe scaunele cu tapiterie neagra se cunoaste... mereu trebuie sa perii sau sa dau cu un roll adeziv. Am incercat tesalatul, nu da rezultatele asteptate, am incercat cu o manusa care aduna parul la mangaiere, nu da rezultatul asteptat, mai ramane sa tund pisica si sa o barbieresc (e o gluma). Ar mai ramane solutia finala, sa o dau dar nu as vrea sa renunt la ea....
  •  
    • 4 mesaje
    17 Nov 2014, 11:56
    0 0
    Taraxacus said:Am o problema in care sunt sigur ca puteti sa-mi oferiti cateva sfaturi. Am o pisica alba pe care am crescut-o de cand era cat un pumn. E foarte jucausa si afectuioasa, cand era mica ne jucam pna cand se odihnea un pic, o mangaiam cu un deget pe cap si ii cadea capul de somn. M-am atasat de ea si nu as vrea sa o dau. Problema, pt care am si deschis subiectul, este ca lasa par... eu port haine de culoare inchisasi ma cam exaspereaza periatul, in plus pe scaunele cu tapiterie neagra se cunoaste... mereu trebuie sa perii sau sa dau cu un roll adeziv. Am incercat tesalatul, nu da rezultatele asteptate, am incercat cu o manusa care aduna parul la mangaiere, nu da rezultatul asteptat, mai ramane sa tund pisica si sa o barbieresc (e o gluma). Ar mai ramane solutia finala, sa o dau dar nu as vrea sa renunt la ea....

    Eu stiu ce inseamna aceasta problema, am pisica de 3 ani si lasa mult par, dar nu as renunta la ea. Eu mi-am luat un aspirator micut care aspira singur se misca prin toata casa si ma ajuta mult cu parul. pe haine, n-ai ce sa faci, trebuie sa le cureti permanent, dar mi se pare ca e usor sa te schimbi de hainele de strada imediat ce ajungi acasa, sa nu ti le umple de par si asa doar pe cele de casa le murdaresti si le speli si cureti mai des. Nu cred ca e greu sa faci mici eforturi pentru un suflet cald care te iubeste neconditionat. 

     

  •  
    • 7959 mesaje
    7 Apr 2015, 20:10
    0 0
    AndreeaC74 said:
    Taraxacus said:Am o problema in care sunt sigur ca puteti sa-mi oferiti cateva sfaturi. Am o pisica alba pe care am crescut-o de cand era cat un pumn. E foarte jucausa si afectuioasa, cand era mica ne jucam pna cand se odihnea un pic, o mangaiam cu un deget pe cap si ii cadea capul de somn. M-am atasat de ea si nu as vrea sa o dau. Problema, pt care am si deschis subiectul, este ca lasa par... eu port haine de culoare inchisasi ma cam exaspereaza periatul, in plus pe scaunele cu tapiterie neagra se cunoaste... mereu trebuie sa perii sau sa dau cu un roll adeziv. Am incercat tesalatul, nu da rezultatele asteptate, am incercat cu o manusa care aduna parul la mangaiere, nu da rezultatul asteptat, mai ramane sa tund pisica si sa o barbieresc (e o gluma). Ar mai ramane solutia finala, sa o dau dar nu as vrea sa renunt la ea....

    Eu stiu ce inseamna aceasta problema, am pisica de 3 ani si lasa mult par, dar nu as renunta la ea. Eu mi-am luat un aspirator micut care aspira singur se misca prin toata casa si ma ajuta mult cu parul. pe haine, n-ai ce sa faci, trebuie sa le cureti permanent, dar mi se pare ca e usor sa te schimbi de hainele de strada imediat ce ajungi acasa, sa nu ti le umple de par si asa doar pe cele de casa le murdaresti si le speli si cureti mai des. Nu cred ca e greu sa faci mici eforturi pentru un suflet cald care te iubeste neconditionat. 

     

     Zi zau, o pisica te iubeste neconditionat? Pai pisica e cel mai parsiv animal posibil, ea e sefa in casa si vrea totul pe tava, sigur un caine e mai atasat de om, mai "sufletist".

  •  
    • 10065 mesaje
    7 Apr 2015, 21:46
    0 0
    Tarax, du-o bre la "baieti" sa se zgudure si ea nitel ...

  •  
    • 5609 mesaje
    9 Apr 2015, 00:52
    0 0
    Sunt o mare iubitoare de pisici si recunosc ca sunt sclava lor, iubirea lor este conditionata de hrana pe care o primesc, de mangaiatul si periatul lor.
    Stiu ca ele sunt profitoare, dar este decizia mea sa o fac, stiu ca ma topesc cand se lingusesc pe langa mine, dar nu rezist sa nu le dragalesc, deh...fiecare cu slabiciunile lui!
     
  •  
    • 10065 mesaje
    9 Apr 2015, 10:01
    0 0
    Maricon said:Sunt o mare iubitoare de pisici si recunosc ca sunt sclava lor, iubirea lor este conditionata de hrana pe care o primesc, de mangaiatul si periatul lor.
    Stiu ca ele sunt profitoare, dar este decizia mea sa o fac, stiu ca ma topesc cand se lingusesc pe langa mine, dar nu rezist sa nu le dragalesc, deh...fiecare cu slabiciunile lui!
     

     

    Si io, mi-s dragi de mor nu alta ...

     

    Mustacioase mici si dragalase ce-s ele ...

     

  •  
    • 21 mesaje
    30 Mai 2015, 20:28
    0 0
    White_Storm said:
    AndreeaC74 said:
    Taraxacus said:Am o problema in care sunt sigur ca puteti sa-mi oferiti cateva sfaturi. Am o pisica alba pe care am crescut-o de cand era cat un pumn. E foarte jucausa si afectuioasa, cand era mica ne jucam pna cand se odihnea un pic, o mangaiam cu un deget pe cap si ii cadea capul de somn. M-am atasat de ea si nu as vrea sa o dau. Problema, pt care am si deschis subiectul, este ca lasa par... eu port haine de culoare inchisasi ma cam exaspereaza periatul, in plus pe scaunele cu tapiterie neagra se cunoaste... mereu trebuie sa perii sau sa dau cu un roll adeziv. Am incercat tesalatul, nu da rezultatele asteptate, am incercat cu o manusa care aduna parul la mangaiere, nu da rezultatul asteptat, mai ramane sa tund pisica si sa o barbieresc (e o gluma). Ar mai ramane solutia finala, sa o dau dar nu as vrea sa renunt la ea....

    Eu stiu ce inseamna aceasta problema, am pisica de 3 ani si lasa mult par, dar nu as renunta la ea. Eu mi-am luat un aspirator micut care aspira singur se misca prin toata casa si ma ajuta mult cu parul. pe haine, n-ai ce sa faci, trebuie sa le cureti permanent, dar mi se pare ca e usor sa te schimbi de hainele de strada imediat ce ajungi acasa, sa nu ti le umple de par si asa doar pe cele de casa le murdaresti si le speli si cureti mai des. Nu cred ca e greu sa faci mici eforturi pentru un suflet cald care te iubeste neconditionat. 

     

     Zi zau, o pisica te iubeste neconditionat? Pai pisica e cel mai parsiv animal posibil, ea e sefa in casa si vrea totul pe tava, sigur un caine e mai atasat de om, mai "sufletist".

     
    uite de asta iubesc eu pisicile, stiu ce vor si stiu cum sa obtina... 

  •  
    • 414 mesaje
    1 Iun 2015, 22:42
    1 0
    Un animal o pisica, cal.. un caine te iubeste neconditionat... isi iubeste stapanul mai presus decat pe el insusi... acum depinde si cum l-ai crescut... dar nu te ceareta niciodata, nu te injura.... estri trist el vine bucuros si te inveseleste.. poate aceasta tacere,, iubire neconditionata cere si sacrifici... par, miros... noroi. etc....
  •  
    • 7959 mesaje
    12 Iun 2015, 18:03
    3 0
    Am avut 3 pisici, pe rand nu toate odata. Le-am ingrijit si dragalit, ne-au bucurat si mai ales zgariat mainile si tapiteria.
    Nu as repeta povestea nicicum, nicicand oricat sunt luata in balon de familion. Multa vreme au haladuit fire de par prin casa, pe haine, peste tot. Cu toate rolele adezive, inclusiv d-alea smechere de silicon pe care le speli, usti si le folosesti din nou.
    O "nebuna" bantuia noaptea si ne sarea in pat din rafturi, te speriai nu alta, sareai din somn si te intrebai pentru ce d-zeu sa suporti dupa o zi obositoare plictiseala animalului care era saracul inchis intr-un apartament si nu avea nimic altceva de facut decat sa haleasca si sa doarma.
    Apoi, ca mama, cand le vedeam culcate pe pernele mele albe, unde parul lor cazut nu se vedea, dar puneau copiii mei nasul sa doarma aveam o fobie sa le curat in fiecare seara cat de mult puteam sa nu inghita ei vre-un fir de par.
    Deci, mai multe griji decat beneficii. Locul animalelor e la curte, am facut damblaua copiilor cat m-a rabdat inima, ca prietenii lor au avut si canar si pesti si porcusor de guineea si pisici si catei si doar eu nu accept. Pai cand ies din casa stau 20 de minute sa periez palton, sacou, fusta etc pentru ca...?
    La casa e locul lor si la curte!
    Si vreau sa spun ca eu copil fiind adunam de pe strazi un mat, un catel, in vacante eram la bunici si iubeam toate jivinele, deci iubesc animalele, dar pana undeva unde ele nu au ce cauta.
    Fiecare cum vede lucrurile, stiu ca sunt multe fete care au pisici si poate se vor revolta, dar asta e parerea mea si nu mi-o schimba nimeni. 
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 12 Iun 2015, 18:09
  •  
    • 507 mesaje
    14 Iun 2015, 00:11
    0 0
    Pisica nu te iubeste neconditionat, ea se simte bine si daca nu-i faci mofturile nu-ti da atentie. Cand vrea ceva, mai ales mancare se gudura si se lipeste de picioare...
    Problema s-a rezolvat de la sine... cand nu am fost atent a tulit-o pe fereastra (stau la parter si nu a mai venit.... a mai facut asa, dar se urca prin copaci, cerceta iarba... de data aceasta nu s-a mai intors cred ca si-a ales alt stapan sau alta casa...
  •  
    • 36 mesaje
    6 Iul 2015, 21:14
    0 0
    buna! depinde cu ce o hranesti...cata proteine mananca...poate fi un motiv ptr caderea parului...toate pisicile lasa par,dar depinde in ce cantitate...cu ce o hranesti?
  •  
    • 36 mesaje
    6 Iul 2015, 21:15
    0 0
    imi pare rau sa aud ca a disparut...
  •  
    • 36 mesaje
    6 Iul 2015, 21:15
    0 0
    imi pare rau sa aud ca a disparut...
  •  
    • 36 mesaje
    6 Iul 2015, 21:15
    0 0
    imi pare rau sa aud ca a disparut...
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Aug 2015, 22:55
    0 0
    Mya30_ said:Parsive animale. Scarboase si murdare.

     Parsive da, scarboase si murdare insa nu sunt. Sunt foarte curate si atente, doar ca lasa par peste tot. Sunt... niste scumpe, daca suporti restul ... Aaaa si sa nu astepti recompense, ca sunt niste materialiste.

  •  
    • 9728 mesaje
    27 Oct 2015, 00:19
    0 0
    Taraxacus said:Pisica nu te iubeste neconditionat, ea se simte bine si daca nu-i faci mofturile nu-ti da atentie. Cand vrea ceva, mai ales mancare se gudura si se lipeste de picioare...
    Problema s-a rezolvat de la sine... cand nu am fost atent a tulit-o pe fereastra (stau la parter si nu a mai venit.... a mai facut asa, dar se urca prin copaci, cerceta iarba... de data aceasta nu s-a mai intors cred ca si-a ales alt stapan sau alta casa...

     
    Cu așa un suflet sensibil  te sfătuiesc sincer să nu-ți mai iei vreodată pisică. Și nici cățel, că și acela lasă păr,  fie el și scurt, și mai are și alte metehne.
    De fapt te-aș sfătui să nu-ți mai iei niciodată vreun animal, că animalele nu te iubesc, sunt pline de mofturi, de păr și alte chestii.  

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 31 Oct 2015, 22:40