Despre Germania....

  •  
    • 612 mesaje
    17 Oct 2014, 21:42
    0 0
    Buna, tuturor! :-D
    Locuiesc in Germania de 3 luni si imi este destul de greu sa ma acomodez...Cam asta ar fi problema mea (in mare) !
    As avea nevoie de sfaturi/ indrumari/ pareri din partea voastra despre viata in Germania , nemti si invatarea limbii!
    Multumesc!
  •  
    • 144 mesaje
    17 Oct 2014, 22:13
    2 1
    intra pe romaningermania.ro sunt destule informatii acolo
    Acest mesaj a fost editat de către Adam7: 17 Oct 2014, 22:20
  •  
    • 612 mesaje
    18 Oct 2014, 18:18
    2 0
    Stiu site-ul. .am intrat de multe ori pe el.
    Mersi frumos.
    Astept alte informații ...
  •  
    • 4419 mesaje
    18 Oct 2014, 19:12
    1 1
    Bubu3 said:Buna, tuturor!
    Locuiesc in Germania de 3 luni si imi este destul de greu sa ma acomodez...Cam asta ar fi problema mea (in mare) !
    As avea nevoie de sfaturi/ indrumari/ pareri din partea voastra despre viata in Germania , nemti si invatarea limbii!
    Multumesc!

     

    Bubu, cum la moda este fb-ul, sfatul meu este sa intri pe grupurile de romani stabiliti in Germania. Eu de exemplu, sunt multumita pt ca aflu multe lucruri despre ce se intampla in tara, le aflu de pe acele grupuri, uneori aflu cu intraziere pt ca nu accesez fb-ul

    Eu cand am venit aici, am intrat pe primul forum norvegian si am aflat foarte multe, de exmplu cum sa duc copilul la scoala, dar ATENTIE, nu iti trece identitatea reala, eu mi-am luat-o rau de tot, folosind numele meu real, am gasit un tampit care m-a amenintat, ca de afara se stie "romanii sunt caini". Trebuie sa aveti si voi forum, moderat de romani.

    Intra in cafenea, sunt cateva fete din Germania, sigur le cunosti si tu pe Eve.  

    edit:  


    Acest mesaj a fost editat de către Hope93: 26 Oct 2014, 18:41
  •  
    • 160 mesaje
    18 Oct 2014, 20:46
    0 0
    incearca expat-blog.com acolo iti alegi tara si limba in care vrei sa vezi site-ul si info. si gata
  •  
    • 16187 mesaje
    19 Oct 2014, 12:36
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 612 mesaje
    19 Oct 2014, 14:32
    0 0
    Hope93 said:
    Bubu3 said:Buna, tuturor!
    Locuiesc in Germania de 3 luni si imi este destul de greu sa ma acomodez...Cam asta ar fi problema mea (in mare) !
    As avea nevoie de sfaturi/ indrumari/ pareri din partea voastra despre viata in Germania , nemti si invatarea limbii!
    Multumesc!

     

    Bubu, cum la moda este fb-ul, sfatul meu este sa intri pe grupurile de romani stabiliti in Germania. Eu de exemplu, sunt multumita pt ca aflu multe lucruri ce se intampla in tara, le aflu de pe acele grupuri, uneori aflu cu intraziere pt ca nu accesez fb-ul

    Eu cand am venit aici, am intrat pe primul forum norvegian si am aflat foarte multe, de exmplu cum sa duc copilul la scoala, dar ATENTIE, nu iti trece identitatea reala, eu mi-am luat-o rau de tot, folosind numele meu real, am gasit un tampit care m-a amenintat, ca de afara se stie "romanii sunt caini". Trebuie sa aveti si voi forum, moderat de romani.

    Intra in cafenea, sunt cateva fete din Germania, sigur le cunosti si tu oe Eve.  

     

    Multumesc, Hope. O sa caut anumite forumuri unde intra romanii care locuiesc in germania. Imi este destul de greu cu limba...si cu mentalitatea aceasta de lucru, lucru si iar lucru.. Un alt aspect ar fi ca eu si iubitul meu nu intentionam sa ramanem sa ne stabilim aici , ci vrem sa ne intoarcem in tara la familiile noastre.
    Acest mesaj a fost editat de către Bubu3: 19 Oct 2014, 14:33
  •  
    • 612 mesaje
    19 Oct 2014, 14:37
    0 0
    Milady_me said:Ce te-ar interesa, mai exact? Când spui "despre nemţi şi viaţa în Germania", nu e foarte clar.

    Pentru învăţarea limbii se fac cursuri de integrare; informaţii despre asta primeşti la oficiul de străini din oraşul unde locuieşti.

    Spune-mi mai exact ce te interesează şi în măsura în care ştiu, îţi răspund cu plăcere

     

    Nu am mers la un curs pentru ca noi nu intentionam sa ne stabilim aiki, nu ne.a putea acomoda niciodata printre nemtii... Sunt foarte diferiti de romanasii nostri.vruiam sfaturi in legatura cu ei, ce ar trebui sa eviti sau cum sa te comporti cu ei....deoarece sunt multi care ne resping din prima secunda. Unii au auzit povesti ca romanii fura, violeaza femei sau ca romancele sunt femei usoare.. Diverse lucruri proaste si ne numesc ,, tiganii". ..nu toti, dar majoritatea..
  •  
    • 52 mesaje
    19 Oct 2014, 16:14
    0 0
    Sfatul meu e sa ii iei in seama doar pe cei care iti convin .
  •  
    • 16187 mesaje
    19 Oct 2014, 16:14
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 19 Oct 2014, 16:17
  •  
    • 3816 mesaje
    19 Oct 2014, 18:27
    1 0
    Eu am venit in Nemtia pentru doi ani.
    Tot cu gandul sa nu raman.
    Dar m-am dus sa invat limba, nu pentru ei, ci pentru mine, ca sa ma pot descurca.
    Numai eu si tot forumul eva stie cat i-am suduit in primii ani, nu ma puteam integra deloc.
    Dupa aproape cinci ani, spun cu mana pe inima ca Nemtia e casa mea, imi place foarte mult aici.
    Nu stiu limba bine, pentru ca nu am mereu ocazia sa o vorbesc.
    Dar am inteles ca atata timp cat respecti niste reguli si oamneii din jurul tau, vei fi acceptat.
    Sau am nimerit eu intr-un cartier de nemti draguti.
  •  
    • 612 mesaje
    19 Oct 2014, 18:54
    0 1
    mizdis said:Eu am venit in Nemtia pentru doi ani.
    Tot cu gandul sa nu raman.
    Dar m-am dus sa invat limba, nu pentru ei, ci pentru mine, ca sa ma pot descurca.
    Numai eu si tot forumul eva stie cat i-am suduit in primii ani, nu ma puteam integra deloc.
    Dupa aproape cinci ani, spun cu mana pe inima ca Nemtia e casa mea, imi place foarte mult aici.
    Nu stiu limba bine, pentru ca nu am mereu ocazia sa o vorbesc.
    Dar am inteles ca atata timp cat respecti niste reguli si oamneii din jurul tau, vei fi acceptat.
    Sau am nimerit eu intr-un cartier de nemti draguti.

     si noi locuim prin nemtii foarte de treaba, docamdata nu am avut probleme ..am comunicat cat de cat cum am putut(mai pe bazbaite, sa spun asa).
    Unde stam este foarte bine, numai ca pe astia de la munca nu-i pot intelege(pe unii), desi lucreaza si multe rusoaice aici nu prea le plac romanii.
    Ca si cum din start ne-au catalogat...ceea ce mie mi s-a parut total gresit..  

  •  
    • 612 mesaje
    19 Oct 2014, 18:57
    0 0
    Milady_me said:
    Bubu3 said:

     

    Nu am mers la un curs pentru ca noi nu intentionam sa ne stabilim aiki, nu ne.a putea acomoda niciodata printre nemtii... Sunt foarte diferiti de romanasii nostri.vruiam sfaturi in legatura cu ei, ce ar trebui sa eviti sau cum sa te comporti cu ei....deoarece sunt multi care ne resping din prima secunda. Unii au auzit povesti ca romanii fura, violeaza femei sau ca romancele sunt femei usoare.. Diverse lucruri proaste si ne numesc ,, tiganii". ..nu toti, dar majoritatea..

     

    Dacă nu intenţionaţi să învăţaţi limba, nu poţi să te aştepţi să te întâmpine cu braţele deschise. Nemţii sunt foarte prietenoşi dacă te văd că faci eforturi să înveţi, să te integrezi. Eu îi mai rog pe colegii mei să mă corecteze dacă li se pare că o idee ar putea fi nuanţată mai bine şi am învăţat multe de la ei inclusiv pe calea asta.

     

    Ce ar trebui să eviţi: nu-ţi bârfi ţara, nu te amesteca în bârfe. E cam greu să te comporţi într-un fel sau altul cu ei, din moment ce nu vorbeşti germana, dar mă rog.

     

    Este adevărat că sunt mulţi cerşetori români în Germania. În marile oraşe cel puţin, sunt puzderie. Unii nici n-or avea acte, alţii or face şi alte blestemăţii... Normal că unui neamţ care munceşte de-i sar capacele i se pune pata. Că nu e corect să pui toţi românii la grămadă.... nu e, dar asta-i viaţa, în definitiv noi am venit în ţara lor, nu invers. 

    Dacă te consolează cu ceva, să ştii că pe turci şi polonezi îi detestă şi mai mult decât pe români

     

    Oricum, de ce nu faci un efort să înveţi limba? Îţi poate fi de un real folos, chiar dacă nu intenţionezi să rămâi aici. Lucrezi?

     

    PS: acum am văzut că nu-ţi place "mentalitatea lucru, lucru şi iar lucru" Da, în Germania se munceşte mult. Dacă nu-ţi place munca, e de înţeles că nu vrei să rămâi.

     Nu-i vorba ca nu-mi place munca..dar asta e prima data cand am lucrat.
    Am terminat facultatea si am venit aici datorita conjuncturii si iata-ma trezita in mijlocul avalansei..))
    Poate ca am nevoie de un pic mai mult timp sa ma acomodez si sa ma calesc ...

  •  
    • 10065 mesaje
    19 Oct 2014, 20:34
    0 0
    Bubu3 said:
    mizdis said:Eu am venit in Nemtia pentru doi ani.
    Tot cu gandul sa nu raman.
    Dar m-am dus sa invat limba, nu pentru ei, ci pentru mine, ca sa ma pot descurca.
    Numai eu si tot forumul eva stie cat i-am suduit in primii ani, nu ma puteam integra deloc.
    Dupa aproape cinci ani, spun cu mana pe inima ca Nemtia e casa mea, imi place foarte mult aici.
    Nu stiu limba bine, pentru ca nu am mereu ocazia sa o vorbesc.
    Dar am inteles ca atata timp cat respecti niste reguli si oamneii din jurul tau, vei fi acceptat.
    Sau am nimerit eu intr-un cartier de nemti draguti.

     si noi locuim prin nemtii foarte de treaba, docamdata nu am avut probleme ..am comunicat cat de cat cum am putut(mai pe bazbaite, sa spun asa).
    Unde stam este foarte bine, numai ca pe astia de la munca nu-i pot intelege(pe unii), desi lucreaza si multe rusoaice aici nu prea le plac romanii.
    Ca si cum din start ne-au catalogat...ceea ce mie mi s-a parut total gresit..  

     

    Sint de parere a nu da importanta gurilor rele. Uscaturi sint peste tot, asadar ...  Trei luni de  jermanica e destul de putin, chiar si pentru acomodare. Cauta a te "infiltra" (fara linguseala, de se poate) in cercuri de bastinasi, parerea mea.

  •  
    • 612 mesaje
    19 Oct 2014, 20:48
    0 0
    Oana si Victor, va multumesc pentru parere!
    O sa.mi vad de treaba si o sa incerc sa mai invat limba pentru a face fata mai usor in aceasta tara.
    Chiar daca nu intentionez sa raman nu se stie niciodata....dar nicaieri nu e ca acasa.
    Acolo am tot ce imi e mai drag...poate ca nu sunt eu plecata de mult timp sau cum zice victor: nu am avut destul timp sa ma acomodez...
    Cert este ca nici acasa nu e numai lapte si miere, nici nu am afirmat asta..
    Dar parca sunt oamenii altfel..mai calzi fata de nemtii!
  •  
    • 189 mesaje
    19 Oct 2014, 23:58
    1 0
    Si eu am locuit niste ani in Germania, si chiar am intalnit oameni (nemti) draguti si amabili. Unii dintre clientii cu care lucram chiar erau interesati sa viziteze Romania, chiar unul dintre ei a si fost, undeva prin zonele de munte din ro si s-a intors cu amintiri placute pe care mi le-a si istorisit. Eu ii gasesc joviali, zambitori,deschisi la dialog. Si eu m-am chinuit la inceput destul sa invat limba, uneori cu lacrimi in ochi si mare frustrare... pe vremea aceea nu aveam digi ro, asa ca priveam la canalele tv germane; citeam ziare, intrebam, etc.. dar pe masura ce asimilam notiuni eram tot mai incantata ca pot sa merg singura la cumparaturi, la medic, la coafor, etc .... totul incepea sa capete sens, incepusem sa iubesc lb germana ma simteam mult mai sigura pe mine si in siguranta, mai ales ca eram si admirata pt cat de bine le vorbesc limba. Parerea mea e sa nu renunti, sa incerci sa acumulezi cat mai multe notiuni de germana (informatia e putere ), si incet incet iti vei da seama ca se poate si nu este asa de urata si grea.... multa bafta!
    Acest mesaj a fost editat de către saharra: 20 Oct 2014, 00:06
  •  
    • 612 mesaje
    20 Oct 2014, 19:28
    0 0
    saharra said:Si eu am locuit niste ani in Germania, si chiar am intalnit oameni (nemti) draguti si amabili. Unii dintre clientii cu care lucram chiar erau interesati sa viziteze Romania, chiar unul dintre ei a si fost, undeva prin zonele de munte din ro si s-a intors cu amintiri placute pe care mi le-a si istorisit. Eu ii gasesc joviali, zambitori,deschisi la dialog. Si eu m-am chinuit la inceput destul sa invat limba, uneori cu lacrimi in ochi si mare frustrare... pe vremea aceea nu aveam digi ro, asa ca priveam la canalele tv germane; citeam ziare, intrebam, etc.. dar pe masura ce asimilam notiuni eram tot mai incantata ca pot sa merg singura la cumparaturi, la medic, la coafor, etc .... totul incepea sa capete sens, incepusem sa iubesc lb germana ma simteam mult mai sigura pe mine si in siguranta, mai ales ca eram si admirata pt cat de bine le vorbesc limba. Parerea mea e sa nu renunti, sa incerci sa acumulezi cat mai multe notiuni de germana (informatia e putere ), si incet incet iti vei da seama ca se poate si nu este asa de urata si grea.... multa bafta!

     mersi frumos, o sa incerc sa invat.
    Pentru inceput o sa merg la biserica unde se face voluntariat pentru a invata limba..e cam putin fiind vorba de o ora pe saptamana..
    dar poate usor, usor prin si eu drag de aceasta limba.
    Sau daca incep sa inteleg putin din ce aud voi fii dornica sa invat mai mult. 

  •  
    • 10065 mesaje
    20 Oct 2014, 21:35
    0 0
    Toate au un inceput.

    Cu toate ca am avut posibilitatea a merge la cursuri zinlic si gratis (nasul de cununie, un domn profesor ce vorbeste romana si preda maghiara, engleza, franceza, am zis nu) am invatat din mers.

    Se poate . Cit timp nu comunici in "limba mama" , esti nevoit a invata.

    Succes.
  •  
    • 4419 mesaje
    26 Oct 2014, 18:18
    1 0
    Bubu3 said:

     mersi frumos, o sa incerc sa invat.
    Pentru inceput o sa merg la biserica unde se face voluntariat pentru a invata limba..e cam putin fiind vorba de o ora pe saptamana..
    dar poate usor, usor prin si eu drag de aceasta limba.
    Sau daca incep sa inteleg putin din ce aud voi fii dornica sa invat mai mult. 

     

    Bubu, cauta pe net, invata germana fara profesor, sau cursuri de germana gratis, vei vedea ca exista foarte multe site-uri unde vei gasi informatii utile, plus partea audio. O ora pe saptamana este nesemnificativ pt un incepator. Poti ruga sa iti trimita cineva din Romania carti pt invatarea limbii germane, poti folosi Atlasib pt asta.

  •  
    • 1 mesaje
    7 Aug 2015, 19:29
    1 0
    Buna! Am 21 de ani si as vrea sa merg sa muncesc ca asistent medical in germania,pentru inceput m-as duce sa invat limba,cam cat timp mi-ar lua sa o invat,multi spun ca am si avantajul varstei.