Ce mananc la scoala ?

  •  
    • 29 mesaje
    15 Sep 2014, 20:42
    0 0
    Buna ! Ce as putea sa mananc cat timp sunt la scoala ? Sunt plecata de la 7 si ajung acasa la 3 jumatate ! Inafara de fructe , dragilor, ca mie tot mi se face foame de la fructe ! Citisem undeva ca biscuiti nu , covrigi nu , dulciuri nici nu mai zic...deci ma puteti ajuta ?
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 21:23
    0 0
    o portie de diverse seminte ( nuci+migdale + fistic, seminte de floarea soarelui etc ...toate crude),/  iaurt + branza dulce,/  Sandvis=2 felii de paine integrala+ 1..2 felii de piept de pui la gratar+ cateva felii de rosii/ardei/castraveti, / cereale integrale + iaurt+ cateva stafide/ cateva felii de crakers din faina integrala, / Shaorma sanatoasa= lipie din faina integrala+mixt de rosii+ardei+castraveti + piept de pui fiert /gratar/ + ciuperci + crema de caju sau maioneza de avocado ..etc..etc ..etc
    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 16 Sep 2014, 15:28
  •  
    • 12208 mesaje
    15 Sep 2014, 21:24
    0 0
    Loricel12 said:Buna ! Ce as putea sa mananc cat timp sunt la scoala ? Sunt plecata de la 7 si ajung acasa la 3 jumatate ! Inafara de fructe , dragilor, ca mie tot mi se face foame de la fructe ! Citisem undeva ca biscuiti nu , covrigi nu , dulciuri nici nu mai zic...deci ma puteti ajuta ?

     iaurt sau sana de baut , sandwiciuri facute de acasa cu paine integrala si piept de pui fript cu condimente , sau carne de curcan tot asa fiarta sau fripta cu branzica degresata frecata cu un pic de unt si mult marar ca sa aiba un gust bun rosii sau ardei taiate felii . mai poti pune in mici cutiute seminte de floarea soarelui in amestec cu alune, seminte de dovleac, migdale si miez de nuca , toate crude nu mai mult de 150 de grame cat un paharel de iaurt ca si capacitate  pentru o masa !la plafar mai gasesti niste produse asemanatoare cu cele de patiserie dar din ingrediente naturale biscuiti de ovaz si altele , si fructe goji poti manca cate o manuta pe zi nu mai mult la fel merisoare, stafide.Fa-ti aprovizionare si nu pleci de acasa fara o sacosica cu trei portii mici un iuart de baut un fruct si fie o masa de seminte , fie un sandwich , fie o masa de merisoare coji si stafide !deasemeni , un pachet de servetele umede si unele uscate dar si o sticla de apa plata !Sper ca ti-am fost de folos !

  •  
    • 29 mesaje
    15 Sep 2014, 21:39
    0 0
    Multumesc mult dragutelor ! inafara de lapte , branza , sana pt ca mie nu-mi place laptele... nu mai mananc de pe cand eram mica la un an , m-a dus mami la doctor si i-a zis sa nu-mi dea fortat daca nu vreau , si sa mai incerce , a mai incercat dar degeaba... cand simt miros de lapte , branza nu-mi place deloc ! In rest sfaturile sunt de ajutor !
  •  
    • 12208 mesaje
    15 Sep 2014, 21:43
    0 0
    Loricel12 said:Multumesc mult dragutelor ! inafara de lapte , branza , sana pt ca mie nu-mi place laptele... nu mai mananc de pe cand eram mica la un an , m-a dus mami la doctor si i-a zis sa nu-mi dea fortat daca nu vreau , si sa mai incerce , a mai incercat dar degeaba... cand simt miros de lapte , branza nu-mi place deloc ! In rest sfaturile sunt de ajutor !

    exista iaurt si bautura din soia sunt foarte bune , sa incerci
     

  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 22:09
    0 0
    poti sa ti faci lapte de migdale..extrem de bun si sanatos. Pui in blender o mana de migdale crude care au stat in apa peste noapte+ 3, 4 cani de apa+ 1 baton de vanilie + jumate de lingurita sirop de agave ( sau dupa gust )...blenduiesti tot si l pastrezi la frigi. Sanatate curata!
  •  
    • 817 mesaje
    15 Sep 2014, 22:18
    0 0
    anda22-7 said:o portie de diverse seminte ( nuci+migdale + fistic, seminte de floarea soarelui etc ...toate crude), iaurt + branza dulce,? Sandvis=2 felii de paine integrala+ 1..2 felii de piept de pui la gratar+ cateva felii de rosii/ardei/castraveti, cereale integrale + iaurt+ cateva stafide/ cateva felii de crakers din faina integrala, Shaorma sanatoasa= lipie din faina integrala+mixt de rosii+ardei+castraveti + piept de pui fiert /gratar/ + ciuperci + crema de caju sau maioneza de avocado ..etc..etc ..etc

     
    toate odata???? 

  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 22:24
    0 0
    sunt variante de gustari la alegere