Ce mancam pt a slabi ?

  •  
    • 7 mesaje
    28 Sep 2015, 22:27
    0 0
    la mine a functionat renutatul la carne si dulciuri!
  •  
    • 23 mesaje
    30 Sep 2015, 17:55
    0 0
    la mine e mai greu cu dulciurile..Nu trebuie sa slabesc mult,am nevoie sa dau jos 4-5 kg care se tin de mine si nu vor "sa-mi dea pace".E greu sa ma controlez cand se vorbeste de dulciuri.AAAAA si uitasem foamea la stres.Cand sunt stresata,plictisita,nervoasa "bag"in mine fara sa coonstientizez.
  •  
    • 292 mesaje
    9 Oct 2015, 11:44
    0 0
    am citit foarte mult pe acesta tema si am fost putin surprinsa. Fructele pe care le consideram sanatoase si in acelasi timp credeam ca pot face excest si ca daca mananc cat mai multe sunt mai la fel de sanatoase... m-am cam inselat. Singurele fructe care nu pot afecta in exces sunt coacazele si citricele. Restul, din spusele doctorilor ( cei cu cercetari moderne) nu sunt indicate pentru exces. Chiar si un sfat pentru mama, ca pana la 5 ani din viata copilului, sa aibe grija de dieta acestuia referitor la fructe..
  •  
    • 495 mesaje
    9 Oct 2015, 19:33
    0 0
    Dacă și fructele fac rău. ..citește cărți mai serioase.
  •  
    11 Oct 2015, 01:24
    0 0
    Fructele fac rau ? - 2015
    "Medicul meu mi-a recomandat sa nu mai mananc fructe"
    Tigarile fac rau ? - 1940
    "Medicul meu mi-a zis ca fumatul nu dauneaza sanatatii".
  •  
    • 17 mesaje
    14 Oct 2015, 11:23
    1 0
    your_blowing_mind_friend said:Fructele fac rau ? - 2015
    "Medicul meu mi-a recomandat sa nu mai mananc fructe"
    Tigarile fac rau ? - 1940
    "Medicul meu mi-a zis ca fumatul nu dauneaza sanatatii".

     

    Fructele intr-adevar fac rau daca sunt mancate dupa masa. Noi am fost prost educati cum ca fructele/dulciurile se papa dupa masa...Gen: daca papi tot primesti ciocolata sau whatever dupa...Nimic mai gresit! ingerate dupa masa iti ingreunezi digestia deoarece fructele in combinatie cu alte alimente fermenteaza ingreunand digestia. La fel si cu dulciurile.
    Se recomanda a se consuma fructele si dulciurile cu minim jumate de h inainte de masa.


    De tigari...nu mai zic  

  •  
    • 292 mesaje
    18 Oct 2015, 21:38
    0 0
    veracara said:Dacă și fructele fac rău. ..citește cărți mai serioase.

    nu stiu cine trebuie sa citeasca carti mai serioase . Aici e vorba mai mult de manipulare prin marketing - cum ca fructele sunt mega si super sanatoase- pentru ca cel care citeste "carti serioase" sa cumpere pentru tot neamul fructe . Hmm, acum daca fructele ar fi atat de sanatoase dc cazuri de vegetarieni mor la varste e 30-40 ani... ca citesc carti de alimentatie serioase

     

  •  
    • 292 mesaje
    30 Oct 2015, 18:28
    0 0
    O prietena a slabit in timp record, 1 saptamana 4-5 kg. Dieta consta in 3 mese + un iaurt care poate fi mancat de dimineata impreuna cu banane a doua masa salata de fructe si ultima cea de seara citrice nu stiu cum a rezistat dar rezultatul este rapid
  •  
    • 8 mesaje
    21 Dec 2015, 10:16
    0 0
    In primul rand trebuie sa se tina un regim adecvat daca se vrea o slabire sanatoasa. Fara grasimi si carbohidrati si fara dulciuri.

  •  
    • 21 mesaje
    21 Dec 2015, 19:37
    0 0
    Buna,

    Pentru a pierde din surplusul ponderal si a obtine greutatea dorita trebuie sa urmam 2 pasi importanti, interdependenti: sa avem o dieta adecvata si sa ne ''prindem'' intr-o activitate fizica care ne este pe plac.

    Cea mai buna si eficienta optiune de miscare fizica care ne ajuta sa ajungem la modelarea corporala este aceea care combina efortul cardio (alergare, tae bo,ciclism, gimnastica aerobica) cu efortu muscular (exercitii cu greutatea corpului, exercitii cu greutati etc). Combinand cele 2 tipuri de efort reusim sa ardem mult mai multe calorii si sa scapam de excesul ponderal intr-un mod mai alert.

    La fel de important este si dieta, care nu ar trebui sa fie una restrictiva, ci sa puna accent pe introducerea in spectrul alimentar a alimentelor integrale, crude, consumate in sezon.Un aspect foarte important il reprezinta modul in care asociem alimentele. (spre ex. carne+cartofi= numar mare de calorii si digestie ingreunata).

    Este necesar sa avem 5 mese pe zi :3 mese principale si 2 gustari (fructe, nucifere).

    Se evita dietele de excludere a anumitor categorii de alimente intrucat s-a constat ca nu au rezultate in timp. Mai mult decat atat ,aceste priveaza organismul de anumite principii active importante.

    Dieta trebuie personalizata alaturi de schema de suplimente alimentare.

    Adrian Udrea- fitoterapeut, nutritionist-Timisoara
    plantevindecatoare@gmail.com
    http://terapienaturala.blogspot.ro
  •  
    • 1 mesaje
    12 Feb 2016, 21:52
    0 0
    Carbohidrati cu indice glicemic mic, grasimi bune, proteine de calitate. Expertii in nutritie au ajuns la concluzia ca secretia de insulina este factorul cel mai important in controlul greutatii. Alegeti alimente cu carbohidrati buni (indice glicemic scazut) pentru a slabi si pt a va mentine. Ele nu genereaza cresteri bruste ale glicemiei, nu va  veti ingrasa. Gasiti aici http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-eating-plate/
    piramida alimentatiei sanatoase eleborata de nutritionistii de la Harvard.

    Se gasesc acum si prajituri si produse de patiserie dietetice cu indice glicemic mic.Le gasiti aici: www.gustari-inteligente.ro.

    Este chiar simplu sa slabiti si sa va mentineti. Va spun din proprie experienta. Succes!
     
  •  
    • 292 mesaje
    13 Feb 2016, 18:10
    0 0
    Poti manca tot ce doresti, intr-un fel, atata timp cat mentii cele 3 mese zilnice fixe si cea mai calorica incepand cu micul dejun
  •  
    • 2 mesaje
    23 Feb 2016, 12:49
    0 0
    Nu se poate generaliza spunand "mananci tot ce doresti atata timp cat...". Este o prostie care a condus la epidemia de obezitate si diabet cu care se confrunta lumea de astazi.
    Michelledd are dreptate, insulina este factorul cel mai important in controlul greutatii. Mancati cat mai natural cu putinta, evitati alimentele prefabricate, scoateti din alimentatie amidonul si zaharul. Incetati sa recurgeti la diete destructive precum dieta cu bors, dieta cu supa, dieta cu struguri sau mai stiu eu ce alte nazdravanii, care nu fac altceva decat sa va bage intr-un cerc vicios de slabit yo-yo din care cu greu veti iesi.
    Alegeti proteine de calitate (carne, peste, oua, fructe de mare, pui) alaturi de legume crescute deasupra pamantului (contin cei mai putini carbohidrati) si surse de grasimi sanatoase (unt, ulei de masline, smantana grasa, avocado, peste gras, nuci si seminte etc).
    Spunea cineva mai sus ca noi romanii am mancat ulei de floarea soarelui si nu nu am patit nimic. Oare este asa? Uitati-va cat de bolnavi sunt romanii comparativ cu celelalte natii, ce rata ridicata de mortalitate avem din cauza bolilor de inima, a complicatiilor diabetului si a sindromului metabolic. Uleiul de floarea soarelui contine cantitati enorme de omega-6 care are rol inflamator in organism.
    Daca doriti sa slabiti in mod sanatos si sa va pastrati greutatea, dar cel mai important, sa va imbunatatiti sanatatea si starea generala prin alimentatie, puteti gasi mai multe info aici:
    http://lchf.ro/ce-este-lchf/lchf-pentru-incepatori/
    sau aici
    http://lchf.ro/ce-este-lchf/ce-mancam/
    precum si multe retete aici: http://lchf.ro/
    Fiti constiente de ceea ce mancati!