Ce mancam pt a slabi ?

  •  
    • 29 mesaje
    13 Sep 2014, 20:40
    0 0
    ce mancam pt a slabi ? Si cum sa ramanem motivati ?
  •  
    • 4346 mesaje
    13 Sep 2014, 21:03
    0 0
    mancaruri sanatoase, fara carbohidrati, grasimi rele si zahar!
  •  
    • 29 mesaje
    13 Sep 2014, 21:26
    0 0
    Anda , daca ar fi asa usor... mie imi este foarte greu sa ma abtin de la paine... :/
  •  
    • 4346 mesaje
    13 Sep 2014, 21:56
    0 0
    nu zice nimeni ca e usor , dar totul se obtine cu vointa. In plus nu trebuie sa renunti la paine ci sa consumi painea care trebuie. Toate produsele din faina alba ingrasa, painea alba, paste fainoase, orez. in loc sa manaci asa ceva , mai bine ai consuma cu moderatie paine integrala, sau din faina de secara. Toate produsele din faina alba se transforma in grasime , la fel si zaharurile
  •  
    • 29 mesaje
    13 Sep 2014, 22:41
    0 0
    mersi Anda , esti o draguta !
  •  
    • 28 mesaje
    14 Sep 2014, 20:19
    0 0
    eu am exclus painea, pastele fainoase, cartofii prajiti, sucurile "naturale" din comert din meniu, mananc aceeasi mancare cu domnul meu carnivor, desi in cantitati foarte mici cu toate ca luna asta am inceput sa merg si la sala ...

    Din ianuarie pana la inceputul lui septembrie cand m-am cantarit am slabit 11 kg mancand cate putin si consumand cel cel mai mult sucuri facute in casa (am renuntat sa iau din comert si astea care promit ca ar fi naturale), apa si apa cu lamaie si cum a fost cald si frumos si aproape de plaja, mult inot. Pana la Craciun vreau sa mai dau inca 9 kg jos ....

    Consuma salate si cu vestitul ulei de masline gatit cat si la prajit sau la alte mancaruri. Uleiul de floarea soarelui este toxic la o temperatura fff mare .
  •  
    • 29 mesaje
    14 Sep 2014, 23:46
    0 0
    Alla81 , felicitari ! Eu nu prea pot sa mananc carne prea mult , pt ca am tinut dukan 4 zile si apoi mi s-a facut rau de la carne si peste Mi-ar place si mie sa slabesc 5 kg pana la Craciun ! Problema e ca nu stiu ce sa mananac la scoala , plec dimineata la 7 si ajung la 3 acasa . Ma gandeam sa-mi fac supe , ciorbe , nici nu stiu...
  •  
    • 735 mesaje
    15 Sep 2014, 13:30
    0 0
    Alla81 said:eu am exclus painea, pastele fainoase, cartofii prajiti, sucurile "naturale" din comert din meniu, mananc aceeasi mancare cu domnul meu carnivor, desi in cantitati foarte mici cu toate ca luna asta am inceput sa merg si la sala ...

    Din ianuarie pana la inceputul lui septembrie cand m-am cantarit am slabit 11 kg mancand cate putin si consumand cel cel mai mult sucuri facute in casa (am renuntat sa iau din comert si astea care promit ca ar fi naturale), apa si apa cu lamaie si cum a fost cald si frumos si aproape de plaja, mult inot. Pana la Craciun vreau sa mai dau inca 9 kg jos ....

    Consuma salate si cu vestitul ulei de masline gatit cat si la prajit sau la alte mancaruri. Uleiul de floarea soarelui este toxic la o temperatura fff mare .

     Ea  si alte milioane de romani consumam ulei gatit de floare soarelui de minm 40 ani si nu avem nici pe naiba, asa toxic este...

  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 19:43
    0 0
    Loricel12 said:Alla81 , felicitari ! Eu nu prea pot sa mananc carne prea mult , pt ca am tinut dukan 4 zile si apoi mi s-a facut rau de la carne si peste Mi-ar place si mie sa slabesc 5 kg pana la Craciun ! Problema e ca nu stiu ce sa mananac la scoala , plec dimineata la 7 si ajung la 3 acasa . Ma gandeam sa-mi fac supe , ciorbe , nici nu stiu...

      
    mic dejun: variante o portie de fructe proaspete/ 1 sandvis din paine integrala +unt+branza dulce+rosii/  omleta din 2 oua cu ciuperci  fara ulei,/ 2 oua fierte moi +2 linguri urda+o rosie

    gustare: 1 iaurt/ 2 fructe/ o portie de nuci/ etc 

    pranz : fel1 ciorba de legume / supa de pui/orice alta ciorba care nu contine afumaturi, smantana, taitei, galusti etc
               fel2  piept de pui /ficatei de pui/ pulpa de pui/curcan/fiert sau la gratar cu garnituri care nu contin cartofi ( ex  ciuperci/spanac/legume /fierte/la abur sau gratar sau diverse salate)

    gustare: iaurt mic cu cereale integrale/ 2 bucati de crakers/ seminte/nuci etc

    cina ( nu mai tarziu de 19.00) peste/pui/curcan fiert sau la  gratar+diverse salate care nu contin maioneze sau alte sosuri grele

    eu ti am dat doar un ex de ce ai putea sa manaci sa fie sanatos si sa nu ingrase deloc. Ai mii de combinatii  care nu includ prajelile, sosuri grase, faina alba , zaharuri 

  •  
    • 28 mesaje
    15 Sep 2014, 20:32
    0 0
    matzoanca said:
    Alla81 said:eu am exclus painea, pastele fainoase, cartofii prajiti, sucurile "naturale" din comert din meniu, mananc aceeasi mancare cu domnul meu carnivor, desi in cantitati foarte mici cu toate ca luna asta am inceput sa merg si la sala ...

    Din ianuarie pana la inceputul lui septembrie cand m-am cantarit am slabit 11 kg mancand cate putin si consumand cel cel mai mult sucuri facute in casa (am renuntat sa iau din comert si astea care promit ca ar fi naturale), apa si apa cu lamaie si cum a fost cald si frumos si aproape de plaja, mult inot. Pana la Craciun vreau sa mai dau inca 9 kg jos ....

    Consuma salate si cu vestitul ulei de masline gatit cat si la prajit sau la alte mancaruri. Uleiul de floarea soarelui este toxic la o temperatura fff mare .

     Ea  si alte milioane de romani consumam ulei gatit de floare soarelui de minm 40 ani si nu avem nici pe naiba, asa toxic este...

     

    Asa spunem ca nu avem pe naiba, caci nu ne facem zi de zi analize sa vedem ce se intampla in corpul nostru.

    Eu am eliminat uleiul de floarea soarelui de la prajeli si l-am inlocuit cu cel de masline. Uleiul de floarea soarelui il folosesc in salate sau in alte mancaruri unde nu necesita fierberea. 

    Fiecare consuma ce vrea in primul rand intr-o alimentatie sanatoasa .

     


    Acest mesaj a fost editat de către Alla81: 17 Sep 2014, 19:13
  •  
    • 29 mesaje
    15 Sep 2014, 20:39
    1 0
    Asa e Alla , nu ne facem analize mereu sa vedem ... se intampla sa fii bolnav si pe tine sa nu te doara nimic , zic eu
  •  
    • 64 mesaje
    17 Iul 2015, 10:40
    0 0
    E foarte important sa faci exercitii fizice si dieta. Doar asa grasimile se pot arde mai eficient.
  •  
    • 495 mesaje
    24 Iul 2015, 00:07
    0 0
    Sunt foarte multe de învățat despre cum mănânci, ce mănânci și când. E foarte important sa ai o digestie buna, altfel nu asimilezi vitaminele și mineralele.
    Majoritatea facem greșeli alimentare grave zilnic.Combinam mai multe feluri de proteine la aceiași masa, bem în timpul mesei(mai ales băuturi reci), mâncăm pe fuga, etc...etc.
    De alimentația noastră depinde starea noastră de sănătate. ..însă mulți nu dam importanta.
    Recomand utilizarea uleiurilor de orice fel...presate la rece sa fie.Sunt sănătate curata.Cele de supermarket nu fac bine, nu mai au nimic sănătos în ele.Zilele astea am cumpărat cel de cânepă. ..foooarte Bun. O sa spuneți ca sunt scumpe...ajung două-trei linguri pe zi.Mai bine puțin și sanatos decât mult și toxic
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 24 Iul 2015, 00:15
  •  
    • 495 mesaje
    24 Iul 2015, 00:13
    0 0
    Ce nu recomand celor care au probleme cu greutatea...carnea. În ziua de azi este plina de hormoni.Deci practic te umfli.Mai bine cea crescuta natural, decât din supermarket. Pe lângă hormoni, mai are și antibiotice...de aici și atâtea persoane rezistente la antibiotice.
    Proteine mai bune și mai sănătoase se găsesc în legume și cereale.Combinatia legume cu cereale ne oferă proteinele complete.
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 24 Iul 2015, 00:14
  •  
    • 6 mesaje
    27 Iul 2015, 11:10
    0 0
    Cateva idei de alimente si gustari care te vor tine mereu in forma https://www.youtube.com/watch?v=jumMsw4MUkk si cateva solutii practice pentru a arata bine https://www.youtube.com/watch?v=NkXkKsMEF7s si sfaturi cum sa incepi sa alergi si sa obtii silueta mult visata https://www.youtube.com/watch?v=WQLhEl4SHcw 

    Sunt sigura ca o sa va placa si o sa va motiveze sa obtineti rezultate bune  
  •  
    • 90 mesaje
    27 Iul 2015, 14:58
    0 0
    veracara said:Ce nu recomand celor care au probleme cu greutatea...carnea. În ziua de azi este plina de hormoni.Deci practic te umfli.Mai bine cea crescuta natural, decât din supermarket. Pe lângă hormoni, mai are și antibiotice...de aici și atâtea persoane rezistente la antibiotice.
    Proteine mai bune și mai sănătoase se găsesc în legume și cereale.Combinatia legume cu cereale ne oferă proteinele complete.

     

    Orice este mai bun decât ceea ce se comercializează în supermarket, dacă este organic, natural, crescut în curtea omului sau cum vei vrea tu să îi zici. Și celelalte alimente sunt procesate și pline de aditivi, nu numai carnea.
  •  
    • 90 mesaje
    27 Iul 2015, 15:00
    0 0
    Loricel12 said:ce mancam pt a slabi ? Si cum sa ramanem motivati ?

     

    Te motivează dorința de a slăbi, ce altceva? Fiecare vrea să slăbească din rațiuni proprii. Atâta vreme cât nu le uită, nu le ignoră, nu se minte singur/ă, iată motivarea.
  •  
    • 495 mesaje
    28 Iul 2015, 01:18
    0 0
    Mimira said:
    veracara said:Ce nu recomand celor care au probleme cu greutatea...carnea. În ziua de azi este plina de hormoni.Deci practic te umfli.Mai bine cea crescuta natural, decât din supermarket. Pe lângă hormoni, mai are și antibiotice...de aici și atâtea persoane rezistente la antibiotice.
    Proteine mai bune și mai sănătoase se găsesc în legume și cereale.Combinatia legume cu cereale ne oferă proteinele complete.

     

    Orice este mai bun decât ceea ce se comercializează în supermarket, dacă este organic, natural, crescut în curtea omului sau cum vei vrea tu să îi zici. Și celelalte alimente sunt procesate și pline de aditivi, nu numai carnea.

     

    Se pot găsi și produse ok în comerț...daca știi sa mănânci corect. Am zis de carne deoarece am observat ca în Romania se consuma în cantități mari (enorm de mari)..Proteinele animale ar trebui sa fie doar 5% incluse în alimentație.Pentru cine nu știe...ele "hrănesc cancerul" și sunt răspunzătoare de apariția multor boli. Mulți aleg carnea de pui crezand ca este mai ușoară și mai sănătoasă ..are mai mulți hormoni decât oricare alta.
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 28 Iul 2015, 19:45
  •  
    • 15 mesaje
    6 Sep 2015, 16:13
    0 0
    Eu am reusit in doua saptamani sa slabesc 1.5 kg cu acest produs: http://bit.ly/1O4RqcV Initial am vrut sa il trimit inapoi si sa imi dea banii inapoi dar s-a dovedit foarte bun, ceea ce m-a uimit pentru ca eu nu cred ca unele reclame si produse.. Poate mai ajuta si pe altcineva.
  •  
    • 10 mesaje
    11 Sep 2015, 14:16
    0 0
    Vad ca postul e vechi, dar poate ajuta cuiva.
    Eu sfatuiesc sa se manance de toate, dar cu masura, mai ales alimente simple, gatite fierte sau la gratar.
    Zaharul este coniderat deja oficial un "drog", de care cu greu ne putem lasa si care din nefericire este prezent in multe alimente aparent nedulci.
    Moleculele de zahar si sare in corp agrega dublu si chiar triplu de molecule de apa, ceea ce duce la retentia hidrica de care multi se plang.
    Painea alba, facuta din faini cu un procent de gluten din ce in ce mai mare si care contine si drojdii sintetice sunt iarasi o problema.
    Eu recomand  ceva integral si fara drojdie, tip lipie sau paste fainoase integrale, sau si mai bine orez integral tinut in apa inainte de a fi gatit.
    Foarte periculoase in dieta sunt caloriile "goale" din bauturile racoritoare, berea, vinul si alcoolul in general. Foarte des nici nu sunt puse in calcul la o dieta de slabit.