O descriere a Romaniei(cu sarcasm cu tot)

  •  
    • 1 mesaje
    14 Aug 2014, 15:27
    0 0
    https://www.youtube.com/watch?v=ZMGFbSTN8Io

    Un vlog cu "umor comunist", ceea ce nu am mai vazut pana acum. Ideea e sa promoveze tara si sa rada de ea in acelasi timp.
  •  
    • 12208 mesaje
    23 Aug 2014, 13:55
    2 0
    eu imi iubesc tara si o consider cea mai frumoasa din lume ....
  •  
    • 44 mesaje
    25 Aug 2014, 19:54
    0 0
    Da , o tampenie care devine credibila pentru strainii care nu cunosc Romania .
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Aug 2014, 23:45
    0 0
    Eu.....
    Sunt mandra ca m-am nascut intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu, numita ROMANIA!Este atat de frumoasa , cu peisaje minunate ce sunt folosite in filme internationale nominalizate la oscar. Cu acel renumit Transfagarasan demn de Cartea Recordurilor , cu Sfinxul si Babele, cu ametitoarea Cruce de pe Caraimnan, cu Retezatul si Muntii Apuseni, cu Lacul Sf . ANA si Bicazul, cu Cheile Dobrogei si ale Oltului dar si de multe altele.....!
    Nu imi este rusine sa recunosc atunci cand intind pasaportul in aeroporturi ca sunt cetatean Roman! Nu mi-e teama pentru copiii si nepotii mei ca vor fi marginalizati alte locuri, oriunde in lume, doar din cauza felului trunchiat in care sunt prezentati locuitorii acestei tari peste hotare !
    Un studiu recent al Academiei Regale Britanice dezvaluia faptul ca romanii vorbesc cea mai curata si nepervertita engleza atat in UK cat si in UE !
    Nu imi neg originile, mandra pastrez si duc mai departe traditiile romanesti, sunt onorata sa aprind duminica candela si sa imi spun seara la culcare Tatal Nostru ! Cu drag framant inca mucenici, pasca si cozonac, fac drop si friptura de miel cu stufat de Paste ! Vopsesc si ciocnesc oua rosii, coc paine de casa si placinte dobrogene! Mi-e un dor nebun de gustul mancarurilor coapte in cuptorul de piatra al bunicii , ma mai visez inca pe prispa casei ei unde torcea lana si ne spunea povestea Caprei cu trei iezi si alte povesti de ale lui Ion Creanga .
    Ma trag din neam de daci si de romani asa cum este sapat in piatra Columnei lui Traian ! Inca merg la Sarmisegetuza in concediu sau la Manastirile din nordul Moldovei sau chiar cele de pe valea Oltului.Cu respect si cu mare drag ii recitesc pe: Eminescu, pe Paunescu, pe Minulescu si am o lista foarte lunga de preferati !Nu obosesc sa imi invat nepotii asa cum mi-am invatat si copii: " Somnoroase pasarele si A venit un lup din crang".....La loc de cinste stau icoanele pe perete si cu sfintenie pastrez iia de borangic a bunicii in lada de zestre !Merg uneori cu familia la biserica la slujbe si nu as vrea sa mor departe de strabunii mei .Duc cu recunostinta flori la Bellu, artistilor , poetilor si oamenilor de cultura care au innobilat prin creatie tara asta si care mi-au luminat spiritul dornic de cunoastere .
    -Pentru toti cei ce nu isi neaga radacinile , aveti tot respectul si admiratia mea! Toata aprecierea mea pentru cei care departe fiind , unii chiar pe partea opusa a globului pamantesc inca isi invata copii dulcea limba romana, le spun seara la culcare Calin file de poveste sau Luceafarul.Acei romani care din sute de canale la tv aleg TvROMANIA international ei inca stiu cand bate ROMANIA la fotbal sau cine a castigat campionatul chiar daca ei tin cu Rapidul ... Sau cei ce iti cer o radacina de leustean sa il replanteze in ghiveci sa aiba din cand in cand sa pun la ciorba sa miroasa ca acasa !Acei oameni care inca gatesc fasole cu ciolan afumat si vin in vacante sa manace la parinti :caltabosi sau slana cu boia si sa inchine un pahar de palinca cu vecinii ori un vin de Murfatlar!
    Imi scot in fata voastra palaria si imi plec capul cu respect! Iar voua ROMANII mei de aici si de oriunde ati fi voi va urez sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune


  •  
    • 292 mesaje
    8 Ian 2015, 16:34
    0 0
    O tara frumoasa care dupa revolutie a suferit o distrugere a sistemului in masa din pacate... O tara frumoasa care este condusa de institutii corupte din pacate... Cu timpul poate cu noua conducere se vor schimba lucrurile.. Sunt mandra de tara in care m-am nascut dar imi pare rau ca stagiul in care a ajuns momentan este dezastruos. Se vede si dupa reputatia pe care o avem in Europa poate daca am fii mai uniti si mai comunicativi pe plan national romanesc am fi un neam mult mai puternic.