de ce exista persoane care chiar nu cred ca nu ai bani la tine?

  •  
    • 248 mesaje
    29 Apr 2014, 16:03
    0 0
    Ma intreb cum poti spune: "refuz sa cred ca nu are nimeni nici un ban la el!" Ei bine, se intampla! Nu toata lumea are bani in portomoneu, la mine se intampla foarte des chiar. De ce nu i-ar veni cuiva sa creada? Ok, ma ingrijesc, nu arat ca o sarantoaca, imi permit mici luxuri, dar asta nu inseamna ca sunt bogata, ci sunt limitata financiar! Ma intind cat imi permite plapuma! E ziua unei colege de la un alt departament, noi am hotarat sa nu mai punem bani pentru nimeni ca se intampla sa avem mai multe aniversari intr-o zi, a cate 20 ron de fiecare, unde ajungem?! Sa intreb la etaj daca se pun bani. Ok, am intrebat, adevarul e ca pe toti ne-a prins cu buzunarele goale, e si sfarsit de luna, etc. Colega care vroia sa stranga bani s-a suparat, m-am simtit prost, recunosc, am rugat-o sa puna ea pentru mine pana maine, macar. Nu, s-a suparat si mi-a tratit-o pe asta cu : "refuz sa cred ca nu are nimeni nici un ban la el!". Imi venea sa plang, cum e posibil sa nu crezi ca cineva poate chiar nu are nici un ban la el? 
  •  
    • 1787 mesaje
    29 Apr 2014, 17:00
    3 0

    Da' de ce sa-ti vina sa plangi, tu te simti bine? Asa in general vorbind...

    Asta inseamna un colectiv la serviciu, cu oameni diferiti, simpatii si antipatii, biserici si bisericute, conflicte etc.  Tu dai atata importanta unui maruntis?

  •  
    • 5609 mesaje
    30 Apr 2014, 07:52
    2 0
    Mai, eu te inteleg perfect, sunt ani buni de cand noi nu mai umblam cu bani la noi, poate ocazional....in general avem carduri si platim totul cu cardul.

    In situatia ta simika, exista o alta explicatie, faptul ca se umbla inca cu bani lichizi in Romania.
    Dar nu esti de condamnat, daca nu ai d eunde, numai Dumnezeu stie cum te descurci d ela un slalariu la altul.
    Poate ar trebuii sa faceti niste reguli la servici, ca nu toti au  situatii materiale bune si sa tot strangi bani pentru fiecare nu-i normal.
    Eu in cate corporatii am lucrat nu am strans sau dat bani pentru nimeni.
    Odata pe luna se cumpara un tort pentru toti cei nascuti in luna respectiva si atat. Tu crezi ca corporatiile nu aveau bani de tort pentru fiecare, sau cadou...te asigur ca aveau, numai ca nu au gasit normal si sanatos sa faca atata risipa.

    Asta ar trebui implementat si in compania unde lucrati: firma sa dea 1 tort pe luna pt toti nascutii din luna respectiva si atat.
    Fara strans de bani, fara cumparat cadouri si altele, nu toti au situatii financiare bune, nu toti isi permit asa ceva si nu-i frumos sa se umble cu cheta, este chiar jenant.
    Poate HR-ul ar trebuii sa trimita o circulara la toata lumea si sa explice asta.
    Cel putin occidentali asa procedeaza.

     
  •  
    • 248 mesaje
    30 Apr 2014, 11:05
    0 0
    Midorri said:

    Da' de ce sa-ti vina sa plangi, tu te simti bine? Asa in general vorbind...

    Asta inseamna un colectiv la serviciu, cu oameni diferiti, simpatii si antipatii, biserici si bisericute, conflicte etc.  Tu dai atata importanta unui maruntis?

     

    Poi m-am simtit destul de prost! atata tot! mi-e draga colega a carei aniversare a fost, am sunat-o, i-am urat de toate si gata. Colega care vroia sa tranga bani s-a revoltat, dar de ziua mea nici macar un telefon nu am primit si, sincera sa fiu, nu am spus nimanui ca este ziua mea, tocmai pentru a nu pune in situatii neplacute pe absolut nimeni! 

  •  
    • 248 mesaje
    30 Apr 2014, 11:08
    0 0
    E cam aiurea ca aici cu tortul, cine vrea sa rasfete colegii de aniversare aduce prajituri, sucuri, sau face cinste cu masa de pranz... Deja avem dulciuri, asa ca tortul nu prea isi are rostul! Numai asa, sa si-l ia acasa poete si sa-l imparta cu familia... Sunt cam ciufuti in privinta asta ai mei colegi! Eu una am sa anunt oficial data viitoare ca nu pun si nu ma intereseaza sa puna cineva vreo data pentru mine. Am zis!
  •  
    • 5609 mesaje
    1 Mai 2014, 00:33
    3 0
    Tot aici am invatat ca, atunci cand este ziua ta trebuie sa te bucuri de ea si sa fii rasfatat, nu sa stai in bucatarie, sa gatesti si sa-ti indopi invitatii sau colegii.
    Ca atare, sarbatoritul isi invita prietenii sau colegii la un restaurant unde vrea sa-si serbeze ziua, le ofera cate un pahar de buatura din partea lui si petrecerea incepe cu mancare si bautura.
    Cand s-a terminat, consumatia este achitata de toti ceilalti, care impart factura la cate persoane sunt mai putin sarbatoritul, ei platind si partea sarbatoritului.
    Binenteles sistemul asta este destul de corect, ca nu aduc cadou, dar platesc cat au mancat si baut plus  cativa dolari de caciul in plus, pt cat a mancat si baut sarbatoritul.

     
  •  
    • 248 mesaje
    1 Mai 2014, 09:48
    0 0
    foarte frumos, noi mai avem de lucru la chestiile astea La noi e invers, plateste totul sarbatoritul, de aceea se calca in picioare invitatii ))))))
  •  
    • 10065 mesaje
    2 Mai 2014, 22:17
    1 0
    Acum nu stiu cit de adevarat este insa din auzite am inteles ca punctul cel mai fierbinte la femei, se regaseste in palma, banul odata ajuns se topeste . Adevarat ?
  •  
    • 248 mesaje
    7 Mai 2014, 09:42
    0 0
    Mai, Victore, e adevarat! De aceea nu prea plec de acasa cu bani la mine, ca ma intorc leftera)))))))))))
  •  
    • 735 mesaje
    15 Mai 2014, 21:43
    0 0
    Am lucrat intr-o perioada mai trista a vietii mele intr-o institutie publica unde eram angajata fix pe salariul minim pe economie. Ei bine, la fiecare 6-7 zile era ziua cuiva. Rasarea capra sefa de birou,a noastra sau a altuia, care cersea destul de agresiv bani, apoi facea lista cu numele cotizantilor si cat a dat fiecare, pe care o inmana sarbatoritului. Ei bine, daca respectivul considera ca nu-i suficient, foarte probabil, niici nu mai saluta impricinatul. Erau colegi cu foarte mult bun simt care isi luau concediu de ziua lor, tocmai pentru a nu-si forta semenii.