Dieta keto - a incercat-o cineva?

  •  
    • 10065 mesaje
    4 Apr 2014, 09:48
    3 0
    Rid, glumesc, iubesc = dieta ce-mi asigura un echilibru de invidiat .
  •  
    • 1441 mesaje
    4 Apr 2014, 09:57
    3 1
    Cred ca orice dieta pe care o tii te ajuta sa slabesti pe un interval de timp, dar dupa ce se termina revii la stilul de viata si pui la loc. Deci gandeste-te la un regim de viata de acum inainte si nu la o dieta.
  •  
    • 1532 mesaje
    4 Apr 2014, 09:59
    0 0
    udaridari said:Cred ca orice dieta pe care o tii te ajuta sa slabesti pe un interval de timp, dar dupa ce se termina revii la stilul de viata si pui la loc. Deci gandeste-te la un regim de viata de acum inainte si nu la o dieta.

     

    Dieta asta implica tocmai o schimbare totala a stilului de viata si din cauza asta am tot studiat-o.

  •  
    • 7743 mesaje
    4 Apr 2014, 10:28
    0 1
    mersi mizdis, o sa studiez.
    deci stevia devine amara la foc. buna doar de pus in ceai, cafea.
    ce indulcitor folosesti tu la praji?
  •  
    • 3816 mesaje
    4 Apr 2014, 10:34
    1 2
    La prajituri folosesc ceva lichid, la sticluta, care se cheama "Indulcitor alimentar lichid pentru prajituri"
    S-ar putea in Ro sa nu il gasesti sub denumirea asta, dar atata la Auchan cat si la Kaufland, este produl nemtesc, intr-o sticla de 200ml de plastic, cu un capac albastru tuguiat, inalt, si scrie pe sticla"Leichte Süße".
    In mod normal, mai mult de 5-6 lei nu ar trebui sa coste sticluta aia.
  •  
    • 3816 mesaje
    4 Apr 2014, 10:38
    0 0
    Da, eu am renuntat de tot la indulcitori in ceai si cafea.
    Dieta Dukan este o dieta buna pentru cei carora le place sa stea prin bucatarie, sunt atatea minuni de gatit acolo, de iti sta inima in loc ce combinatii.
    Si nu este o dieta bazata numai pe carne, eu maninc carne ca nu maninc multe alte chestii.
    Si nu e neaparat o dieta, e un stil de viata.
    Faina inlocuita cu tarate, apropae toate lactatele degresate sau cu putina grasime.
    Am invatat multe chestii de acolo.

  •  
    • 7743 mesaje
    5 Apr 2014, 09:28
    1 0
    mizdis said:La prajituri folosesc ceva lichid, la sticluta, care se cheama "Indulcitor alimentar lichid pentru prajituri"
    S-ar putea in Ro sa nu il gasesti sub denumirea asta, dar atata la Auchan cat si la Kaufland, este produl nemtesc, intr-o sticla de 200ml de plastic, cu un capac albastru tuguiat, inalt, si scrie pe sticla"Leichte Süße".
    In mod normal, mai mult de 5-6 lei nu ar trebui sa coste sticluta aia.

     

    daca ce zici tu contine ciclamat sau aspartam nu ma bag, inca n-am vazut sticluta dar daca are una din astea doua nu cumpar, am inteles ca ar duce la cancer chestiile astea.in SUA ciclamatul e interzis, la noi e peste tot
    mierea, devine toxica si ea prin fierbere
    solutia , sa mancam dulciuri fara foc sau portii mai mici. 
    stevia e naturala, eu ceva indulcitor natural caut 
    lacat la gura, ca n-am decat 2-3 kg de dat jos, ce naiba, n-am atata vointa!?! 

  •  
    • 141 mesaje
    5 Apr 2014, 12:45
    0 0
    http://www.cristianmargarit.ro/2007/10/dieta/dieta-ketogenica-pe-scurt

    Eu de aici m-am informat.
    Mie mi-a fost usor pt ca nu-mi plac dulciurile.
  •  
    • 2351 mesaje
    5 Apr 2014, 12:50
    1 0
    eu_babitu said:Mai fetelor, nu stiu daca le-am incercat pe toate dar o parte cu siguranta.  Dieta keto înseamnă că din totalul caloriilor, 5% provin din glucide, 30% din proteine şi 65% din grăsime. Ati incercat-o? cum ati tinut evidenta alimentelor?

    http://www.eva.ro/dietafitness/dieta/totul-despre-dieta-ketogenica-slabeste-mancand-de-toate-in-special-grasimi-articol-43391.html

    P.S. - Sa-mi fie cu iertare ca deschid topic aici, dar m-am obisnuit cu voi

     

    In niciun caz! Grasimi, proteine si dulciuri? Bomba atomica pentru celulele orgaismului si pentru sistemul digestiv.

    Tine o "dieta" pentru toata viata, adica mananca echilibrat (mai multe mese pe zi, cantitati mai mici si continut variat).

    Pentru inceput iti recomand asa: trei sau patru mese pe zi (a patra fiind o gustarica atunci cand simti ca este imperios necesar) si reduci cantitatea la jumatate fata de ce intelegi tu a fi o masa in prezent.

    In rest, pastrezi toata structura normala a unei alimentatii complete.

    Nu te lasa ademenita de diete unilaterale, numai carbohidrati, numai grasimi+zahar etc. Este o mare prostie. Iti privezi organismul de nutrienti esentiali si te ingrasi rapid la loc cand iti reiei obiceiurile alimentare.

    Daca ai probleme cu greutatea inseamna ca tu trebuie sa iti schimbi stilul de alimentatie a la long. Deci si cura ta de slabire trebuie sa se apropie (fiind putin mai redusa cantitativ) de ceea ce va reprezenta regimul tau alimentar in viitor.

  •  
    • 141 mesaje
    5 Apr 2014, 14:42
    1 0

     

    In niciun caz! Grasimi, proteine si dulciuri? Bomba atomica pentru celulele orgaismului si pentru sistemul digestiv.

    Tine o "dieta" pentru toata viata, adica mananca echilibrat (mai multe mese pe zi, cantitati mai mici si continut variat).

    Pentru inceput iti recomand asa: trei sau patru mese pe zi (a patra fiind o gustarica atunci cand simti ca este imperios necesar) si reduci cantitatea la jumatate fata de ce intelegi tu a fi o masa in prezent.

    In rest, pastrezi toata structura normala a unei alimentatii complete.

    Nu te lasa ademenita de diete unilaterale, numai carbohidrati, numai grasimi+zahar etc. Este o mare prostie. Iti privezi organismul de nutrienti esentiali si te ingrasi rapid la loc cand iti reiei obiceiurile alimentare.

    Daca ai probleme cu greutatea inseamna ca tu trebuie sa iti schimbi stilul de alimentatie a la long. Deci si cura ta de slabire trebuie sa se apropie (fiind putin mai redusa cantitativ) de ceea ce va reprezenta regimul tau alimentar in viitor.

     

    General, cum iti suna meniul acesta:

     

    MD: omleta cu spanac si salata de varza

    G1: 1 avocado

    P:sardine si salata de castraveti

    G2: un pumn de nuci

    C: somon si salata de broccoli cu smantana

     

    Acesta este un meniu keto.

    Un regim low-carb nu inseamna excluderea carbohidratilor. Cred ca nu strica putina documentare inainte de expunerea unei pareri in legatura cu ceva.

    Eu vreau sa cred ca am trecut de vremurile cand se credea ca mai mult de 2 oua pe saptamana fac rau.

    Alimentatia low-carb e motivul pentru care unele persoane nu simt nevoia de dulce.

    Cand oferi organismului multi carbohidrati, pancreasul secreta multa insulina si simti nevoia de si mai mult dulce. De aici, si falsa impresie ca nu poti rezista fara sa mananci dulciuri.

     

    Si ca sa exclud eventuala motivare ca nu include fructe:

     

    MD: telemea de vaca si salata de castraveti murati

    G1: afine (100g)

    P: piept de pui(la gratar sau la cuptor) si salata de rosii cherry

    G2: un pumn de migdale

    C: salata( mozzarella, salata verde, ceapa, usturoi, seminte de in)

     

    Eu nu vad unde se exclude vreo categorie de alimente.

    Si cred ca nu ar trebui sa uitam ca organismele sunt diferite.

    Daca nu i se potriveste cuiva alimentatia asta, nu e obligat sa o tina, dar poate altuia ii prieste.


    Acest mesaj a fost editat de către Emme11: 5 Apr 2014, 14:44
  •  
    • 2351 mesaje
    5 Apr 2014, 15:44
    0 0
    Emme11 said:

     

    In niciun caz! Grasimi, proteine si dulciuri? Bomba atomica pentru celulele orgaismului si pentru sistemul digestiv.

    Tine o "dieta" pentru toata viata, adica mananca echilibrat (mai multe mese pe zi, cantitati mai mici si continut variat).

    Pentru inceput iti recomand asa: trei sau patru mese pe zi (a patra fiind o gustarica atunci cand simti ca este imperios necesar) si reduci cantitatea la jumatate fata de ce intelegi tu a fi o masa in prezent.

    In rest, pastrezi toata structura normala a unei alimentatii complete.

    Nu te lasa ademenita de diete unilaterale, numai carbohidrati, numai grasimi+zahar etc. Este o mare prostie. Iti privezi organismul de nutrienti esentiali si te ingrasi rapid la loc cand iti reiei obiceiurile alimentare.

    Daca ai probleme cu greutatea inseamna ca tu trebuie sa iti schimbi stilul de alimentatie a la long. Deci si cura ta de slabire trebuie sa se apropie (fiind putin mai redusa cantitativ) de ceea ce va reprezenta regimul tau alimentar in viitor.

     

    General, cum iti suna meniul acesta:

     

    MD: omleta cu spanac si salata de varza

    G1: 1 avocado

    P:sardine si salata de castraveti

    G2: un pumn de nuci

    C: somon si salata de broccoli cu smantana

     

    Acesta este un meniu keto.

    Un regim low-carb nu inseamna excluderea carbohidratilor. Cred ca nu strica putina documentare inainte de expunerea unei pareri in legatura cu ceva.

    Eu vreau sa cred ca am trecut de vremurile cand se credea ca mai mult de 2 oua pe saptamana fac rau.

    Alimentatia low-carb e motivul pentru care unele persoane nu simt nevoia de dulce.

    Cand oferi organismului multi carbohidrati, pancreasul secreta multa insulina si simti nevoia de si mai mult dulce. De aici, si falsa impresie ca nu poti rezista fara sa mananci dulciuri.

     

    Si ca sa exclud eventuala motivare ca nu include fructe:

     

    MD: telemea de vaca si salata de castraveti murati

    G1: afine (100g)

    P: piept de pui(la gratar sau la cuptor) si salata de rosii cherry

    G2: un pumn de migdale

    C: salata( mozzarella, salata verde, ceapa, usturoi, seminte de in)

     

    Eu nu vad unde se exclude vreo categorie de alimente.

    Si cred ca nu ar trebui sa uitam ca organismele sunt diferite.

    Daca nu i se potriveste cuiva alimentatia asta, nu e obligat sa o tina, dar poate altuia ii prieste.

     

    Imi suna groaznic!

    Un pranz constand in sardine si salata de castraveti ma terifiaza

    Pe bune, tabloul este extrem de sarac. Niste afine, urmate de pui, un pumn de migdale si niste frunze verzi (pline de nitrati) cu niste seminte de in si mai ales cu niste alimente inflamatoare precum ceapa sau usturoiul intr-un stomac in care s-au bagat in acea zi afine, migdale si pui, zau ca e nebunie.
    Dar incercati, dragelor.
    Eu v-am zis ce functioneaza. Ca dovada ca veti mai incerca o suta de diete de-astea incropite si veti ajunge in aceesi situatie: reingrasare sigura!

  •  
    • 4346 mesaje
    5 Apr 2014, 15:53
    3 0
    aiurea ; nu e deloc sarac, contine de toate si in special grasimi bune! Ca sa nu mai zic ca un astfel de meniu consuma si Carmen Bruma...si cred ca stim cu totii cum arata!!!
  •  
    • 4346 mesaje
    5 Apr 2014, 15:56
    2 0
    LUNI

    Dimineaţa:2-3 felii pâine integrală (sau crackers) cu ricotta plus un ardei kapia
    Cafea sau ceai
    Gustare - 2 pumni de migdale crude
    Prânz - 100-150 gr ficăţei de pui la cuptor cu salată de varză
    Gustare - 1 iaurt mic (150 gr, max 2% grăsime, dar nu 0%) cu 3-4 linguriţe seminţe de dovleac crude
    Cină - somon (100-150 gr) la grătar cu spanac (proaspăt sau sote)

    MARŢI
    Dimineaţa - Omletă cu ciuperci (din 3-4 ouă fără ulei) cu salată de roşii şi 2-3 felii de pâine integrală sau crackers, Cafea sau ceai
    Gustare - 2-3 linguriţe de seminţe de susan amestecate cu o linguriţă de miere (şi puţină apă cât să se formeze o pastă)
    Prânz - Muşchi de vită la grătar (150-200 gr) cu broccoli fiert sau sote
    Gustare - 100 gr de urdă amestecată cu mărar, puţin ulei de măsline şi 2-3 linguriţe de seminţe de floarea soarelui crude
    Cină - 100-150 gr quinoa (fiartă) cu busuioc, roşii, pătrunjel

    MIERCURI
    Dimineaţa - 2-3 felii de pâine integrală unse cu pastă de sardine (sardine la cuptor sau din conserve în suc propriu sau ulei amestecate cu 1-2 lingurițe de unt, ardei gras şi tulpină de ţelină; în supermarket o găsiţi sub denumirea de api, Cafea sau ceai
    Gustare - o banană şi un kiwi
    Prânz - Piept de pui, 150-200 gr, la grătar cu sos de roşii (de preferat din roşii proaspete)
    Gustare - un iaurt mic (până în 2% grăsime, 150 gr)
    Cină - Curcan (100-150gr) la cuptor sau grătar cu ciuperci (4-5 ciuperci mari la cuptor sau grătar)

    JOI
    Dimineaţa - 3-4 linguri de fulgi de ovăz cu 2-3 linguriţe stafide şi 2-3 linguriţe de merişor, Cafea sau ceai
    Gustare - 2 pumni de miez de nucă crud
    Prânz - 100-150 gr paste integrale busuioc, roşii, ulei de măsline, sare
    Gustare - Supă de legume (fără fasole boabe, mazăre, linte, cartof)
    Cină - Dorada, cod sau păstrăv la grătar cu salată verde

    VINERI
    Dimineaţa - Salată de fructe proaspete - o pară, o portocală, un kiwi, un măr
    Cafea sau ceai
    Gustare - 2-3 felii de pâine integrală sau crackers cu hummus (pastă de năut)
    Prânz - Muşchi de porc la grătar sau cuptor (100-150 gr) cu salată verde cu avocado
    Gustare - 1 iaurt (150 gr, max 2% grăsime, dar nu 0%) cu un pumn de seminţe crude (migdale, nuci, caju)
    Cină - Pulpe de pui la grătar (100-150 gr) cu legume la grătar (nu cartof)

    SÂMBĂTĂ

    Dimineaţa - 2-3 ouă fierte (moderat astfel încât să fie cleioase) cu 2-3 felii de pâine şi castravete proaspăt, Cafea sau ceai
    Gustare - 2 pumni de ananas proaspăt, tăiat cubuleţe
    Prânz - Orice pofteşti, inclusiv desert
    Gustare - un iaurt, 150 gr, cu 2-3 linguriţe de susan negru
    Cină - Supă de pui fără paste făinoase, cartof, mazăre, linte

    DUMINICĂ

    Dimineaţa - Budincă de mei cu stafide (100 gr mei fiert amestecat cu 3-4 prune deshidratate, 2-3 lingurițe de stafide, scorțişoară, nucă mărunţită şi jumătate de linguriţă de miere adăugată după ce amestecul s-a răcit), Cafea sau ceai
    Prânz - Ciorbă de fasole (100-150 gr) fără prăjeală sau carne cu salată de murături (sau ceapă)
    Gustare - Salată tabuleh (roşii, pătrunjel, lămâie, ceapă) cu 2 crackerşi sau pâine integrală
    Cină - Ficăţei de pui la grătar sau cuptor cu salată din legume proaspete, după preferinţe (verde, roşii, castraveţi, ardei, fenicul)



    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 5 Apr 2014, 16:00
  •  
    • 141 mesaje
    5 Apr 2014, 16:59
    1 0
    GeneralElectric said:

    Imi suna groaznic!

    Un pranz constand in sardine si salata de castraveti ma terifiaza

    Pe bune, tabloul este extrem de sarac. Niste afine, urmate de pui, un pumn de migdale si niste frunze verzi (pline de nitrati) cu niste seminte de in si mai ales cu niste alimente inflamatoare precum ceapa sau usturoiul intr-un stomac in care s-au bagat in acea zi afine, migdale si pui, zau ca e nebunie.
    Dar incercati, dragelor.
    Eu v-am zis ce functioneaza. Ca dovada ca veti mai incerca o suta de diete de-astea incropite si veti ajunge in aceesi situatie: reingrasare sigura!

     Cred ca orice iti suna tie groaznic.

    Era doar o idee de meniu. Nu e vina mea ca nu vrei sa citesti despre regimul asta inainte sa-ti dai cu parerea. Ai o multitudine de meniuri.

    De fapt, nici nu e regim, e un mod de viata alimentatia asta.

    Imi pare rau daca varietatea reprezinta pentru tine ceva "extrem de sarac si terifiant".

    E bine ca spui tu ce functioneaza si asta reprezinta o regula generala. Case solved!

  •  
    • 141 mesaje
    5 Apr 2014, 17:00
    0 0
    anda22-7 said:aiurea ; nu e deloc sarac, contine de toate si in special grasimi bune! Ca sa nu mai zic ca un astfel de meniu consuma si Carmen Bruma...si cred ca stim cu totii cum arata!!!

     

    Nu credeam sa fiu vreodata de acord cu Anda!

     

    Dar meniul dat de ea e keto.

  •  
    • 4346 mesaje
    5 Apr 2014, 17:16
    0 0
    e meniul postat de Carmen Bruma.
  •  
    • 4350 mesaje
    5 Apr 2014, 17:16
    2 0
    anda22-7 said:aiurea ; nu e deloc sarac, contine de toate si in special grasimi bune! Ca sa nu mai zic ca un astfel de meniu consuma si Carmen Bruma...si cred ca stim cu totii cum arata!!!

     Carmen Bruma are corpul modelat prin sport, nu prin diete. Pacat ca eva.ro nu e un loc in care sa punem poze legate de un anumit subiect, dar iti spun din experienta ca si fara o dieta stricta, poti avea un corp de invidiat. Singura chestie la care tin, dupa antrenament am o masa doar de proteine, gen albus de ou fiert sau piept de pui la gratar, in rest mananc moderat si nu ma abtin de la dulciuri sau paine. Fara sport, facut calumea, nu doar mers pe jos si cateva strambaturi, nu poti avea un corp tonifiat si fara pic de grasime, indiferent ce dieta tii!

  •  
    • 4346 mesaje
    5 Apr 2014, 17:18
    1 0
    sigur ca e tonifiat prin sport...dar ar putea sa faca tone de sport daca ar baga numai shaorme in ea,  n ar avea niciun rezultat.
    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 5 Apr 2014, 17:19
  •  
    • 4350 mesaje
    5 Apr 2014, 17:22
    1 0
    anda22-7 said:sigur ca e tonifiat prin sport...dar ar putea sa faca tone de sport daca ar baga numai shaorme in ea,  n ar avea niciun rezultat.

     Zici tu? Ai idee cat mananca cineva care face " tone" de sport? Cred ca nu! Stii si cum ar arata cineva care ar tine keto sau oricare alta dieta fara sa faca sport? Cu siguranta n-ar arata ca si Carmen Bruma!

  •  
    • 4503 mesaje
    5 Apr 2014, 17:41
    3 0
    ce-mi plac mie dietele asta care au la baza pui si tot felul de fitze si fuguri de legume si fructe care nu cresc in Romania, mancati putin, foarte scump si plin de tot ce baga aia in legume si fructe ca sa ajunge frumoase in Romania...

    cu meniul ala prezentat mori de foame ca sa nu mai spun ca multi nici nu si le permit

    moderat este cuvantul cheie si atentie si la ce bagi in tine, doar ca nu slabesti intr-o luna ci in 8... ca sa nu mai spun ca toate lactatele cu grasimi putine probabil ca sufera niste procesari de te ia capul...


    Acest mesaj a fost editat de către Mara77: 5 Apr 2014, 17:42