Dieta keto - a incercat-o cineva?

  •  
    • 1532 mesaje
    3 Apr 2014, 15:57
    3 12
    Mai fetelor, nu stiu daca le-am incercat pe toate dar o parte cu siguranta.  Dieta keto înseamnă că din totalul caloriilor, 5% provin din glucide, 30% din proteine şi 65% din grăsime. Ati incercat-o? cum ati tinut evidenta alimentelor?

    http://www.eva.ro/dietafitness/dieta/totul-despre-dieta-ketogenica-slabeste-mancand-de-toate-in-special-grasimi-articol-43391.html

    P.S. - Sa-mi fie cu iertare ca deschid topic aici, dar m-am obisnuit cu voi
    Acest mesaj a fost editat de către eu_babitu: 3 Apr 2014, 15:58
  •  
    • 5862 mesaje
    3 Apr 2014, 16:48
    4 4
    nu e mai simplu sa mananci ce vrei, dar in cantitati mici? io chiar nu cred in diete
  •  
    • 615 mesaje
    3 Apr 2014, 16:49
    5 4
    si sa faci si putin sport?
  •  
    • 60 mesaje
    3 Apr 2014, 19:13
    0 4
    Incearca sa eviti combinatiile de gen proteine + carbohidrati , proteine + lactate , lipide + glucide . Mancare in cantitati mici/ moderate si un pic de cardio ( inot , alergat ) si e totul ok
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Apr 2014, 20:56
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1234 mesaje
    3 Apr 2014, 21:38
    2 0
    In afara de cure drastice pentru probleme mari de greutate, nici eu nu cred in diete minune. Or fi, dar cred ca secretul dietelor consta in disciplina impusa nu musai in continutul caloric. 
    Dar, cum n-am tinut niciodata dieta, doar ceva prostii, cate 2-3 zile prin liceu, poate aberez

    Redus paine, dulciuri, grasimi (inlocuite cu gustari de legume crude), nu mancat seara, putin sport dar constant (inot, bicicleta etc). Fara miscare cred ca slabitul duce la o flescaiala de toata groaza. 
  •  
    • 9728 mesaje
    3 Apr 2014, 22:53
    3 2
    Arpagic said:

    Fara miscare cred ca slabitul duce la o flescaiala de toata groaza. 

     
    Acum depinde, sunt cazuri si cazuri.
    Sunt si oameni tineri, si la varsta a 2-a, si la varsta a -3-a, care trebuie sa slabeasca, si nu au voie si de fapt nici nu pot sa faca sport sau cine stie ce miscare - afectiuni ale articulatiilor, ale coloanei, ale inimii  si tot ce pot sa faca e sa tina un regim mai drastic. E drept, poate pielea nu va arata chiar grozav, dar n-or iesi cu totii niste flescaiti  

     

  •  
    • 1532 mesaje
    4 Apr 2014, 07:56
    1 1
    Programul nu-mi permite sa fac f f mult sport, dar mers pe jos, sa zicem ca se poate. Cu toate ca, in clasa I am facut gimnastica sportiva la Deva si in liceu am fost majoreta.... nu ma prea pup cu sportul, recunosc In egala masura, sunt de acord ca este necesar ca sa nu apara acea flescaiala ))) Dieta asta mi-a atras atentia pt ca nu presupune sa te infometezi... cred ca vreo 5 kg daca as da jos, ar fi ok, zic eu
  •  
    • 7743 mesaje
    4 Apr 2014, 08:31
    0 2
    babitu, stiu ca mi-ai recomandat si mie dieta asta ,am cautat dupa ea si am gasit asta

    http://andreeadalida.blogspot.com/2012/06/totul-despre-dieta-ketogenica-slabeste.html#axzz2xtNcy5wg

    si vad ca tineam dieta deja cam astea le mananc eu
    problema e ca mai bag cate un foetaj si nu pot trai fara ciocolata, fara dulce sunt lesinata.
    si cum sa fac si sa nu mananc? vointa lipseste, asta e cea mai buna dieta, ori sa-mi de-a cineva peste maini;sa ma opresc la o bucata!
    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 4 Apr 2014, 08:34
  •  
    • 1532 mesaje
    4 Apr 2014, 08:41
    2 1
    Eva, eu nu am recomandat aceasta dieta nimanui. ieri am citit mai amanuntit despre ea. Eu rezist fara dulce dar, la un moment dat, imi cere organismul in asa fel incat simt ca lesin. Cred ca scade glicemia.... si trebuie neaparat s amananc dulce. Ceea ce nu cred este bine... ma refeer la fluctuatiile astea... eu nu stiu cum sa aproximez procentele (sunt inmesajul initial). Spui ca deja o tineai... da rezultate?
  •  
    • 7743 mesaje
    4 Apr 2014, 09:06
    0 1
    a,scuze, cineva de pe eva mi-a recomnadat-o, nu mai stiu cine

    pai nu da rezultate pentru ca nu pot trai fara dulce , ciocolata, placinta, minuni de-astea. n-ar fi problema daca as manca o patratea, eu nu ma pot opri..
    dar o sa fac altceva, o sa inlocuiesc zaharul cu stevie pudra. un varf de cutit e echivalentul a doua lingurite de zahar, cica. am vazut la auchan cu 15 lei un borcan, poate chiar azi imi cumpar. foloseste cineva asa ceva?
  •  
    • 3816 mesaje
    4 Apr 2014, 09:06
    1 0
    Eva, daca tot esti inebunita dupa dulciuri, de ce nu iti faci dulciuri de dieta? Ciocolata, choux a la creme, torturi,, nu au cu nimic mai prejos fata de cele originale la gust. Aseara mi-am facut choux a la creme, a fost bataie pe el.
  •  
    • 4346 mesaje
    4 Apr 2014, 09:07
    0 6
    zaharul se poate inlocui si cu miere si la fel nu ingrasa
  •  
    • 7743 mesaje
    4 Apr 2014, 09:08
    1 0
    mizdis, ce pui in ele in loc de zahar?
  •  
    • 4346 mesaje
    4 Apr 2014, 09:09
    0 0
    mizdis said:Eva, daca tot esti inebunita dupa dulciuri, de ce nu iti faci dulciuri de dieta? Ciocolata, choux a la creme, torturi,, nu au cu nimic mai prejos fata de cele originale la gust. Aseara mi-am facut choux a la creme, a fost bataie pe el.

     

    astea sunt dulciuri de dieta?

  •  
    • 3816 mesaje
    4 Apr 2014, 09:12
    3 1
    Da, daca stii ce sa pui in ele, sunt de dieta.
    Aruncati un ochi aici ,in dreapta paginii.
    www.retete-dukan.ro
  •  
    • 1532 mesaje
    4 Apr 2014, 09:14
    2 0
    _Eva said:a,scuze, cineva de pe eva mi-a recomnadat-o, nu mai stiu cine

    pai nu da rezultate pentru ca nu pot trai fara dulce , ciocolata, placinta, minuni de-astea. n-ar fi problema daca as manca o patratea, eu nu ma pot opri..
    dar o sa fac altceva, o sa inlocuiesc zaharul cu stevie pudra. un varf de cutit e echivalentul a doua lingurite de zahar, cica. am vazut la auchan cu 15 lei un borcan, poate chiar azi imi cumpar. foloseste cineva asa ceva?

     


    Ahaaaaa, d`asta mi-esti )) pai ai o zi pe sapt in care poti "trisa" acuma nu exagerezi, dar cat sa-ti faci o pofta, hai doua... merge

  •  
    • 3816 mesaje
    4 Apr 2014, 09:15
    2 0
    Sa ne intelegem, nu fac nicio reclama , eu cu ea am slabit si am invatat sa gatesc fara grasimi, intr-o prima faza si sa maninc dulciuri ce nu ingrasa.
    In Auchan au produse de dieta si ai acolo ce fel de indulcitor sa pui in retetele de prajituri.
    Stevia am inteles ca nu se pune, ca la temperaturi mari capata gust amar.
  •  
    • 1532 mesaje
    4 Apr 2014, 09:18
    3 2
    Miz, eu mananc carne f f rar, doar cand simt nevoia, si mi-a fost f greu in etapa I a dietei Dukan. Apoi... ma rog am avut niste probleme, mi-a fost rau si am renuntat pt ca nu stiam daca este din cauza dietei sau din cauza problemelor pe care le-am avut atunci.
  •  
    • 3816 mesaje
    4 Apr 2014, 09:43
    0 1
    Da, suntem diferiti toti, nu merge la toata lumea dieta.
    Dar dulciurile, merg