discriminare

  •  
    • 99 mesaje
    29 Mar 2014, 09:05
    0 0
    Buna,am si eu o problema legata de etnie,tin sa mentionez ca suntem o familie cat se poate de normala,am doi copii,unul de trei ani,iar celalalt este clasa a cincea la una din scolile din iubita noastra tara,ei bine aici este problema,copii il discrineaza,este marginalizat,nu vor sa se joace cu el din cauza etniei,copilul meu este foarte bine educat maibine decat  ei toti la un loc,olimpic la matematica,si-l invidiaza cum un tigan sa poata sa fie mai bunca ei,ajutatima cum sa-mi ajut copilul pt.ca mi-e frica sa nu faca o depresie din asta,dintr-un copil bun sa-i fie frica sa mai raspunda la ore,sau mai rau sa ajunga la sinucidere,plange in fieca
  •  
    • 381 mesaje
    29 Mar 2014, 23:25
    1 0
    nicole2 said:Buna,am si eu o problema legata de etnie,tin sa mentionez ca suntem o familie cat se poate de normala,am doi copii,unul de trei ani,iar celalalt este clasa a cincea la una din scolile din iubita noastra tara,ei bine aici este problema,copii il discrineaza,este marginalizat,nu vor sa se joace cu el din cauza etniei,copilul meu este foarte bine educat maibine decat  ei toti la un loc,olimpic la matematica,si-l invidiaza cum un tigan sa poata sa fie mai bunca ei,ajutatima cum sa-mi ajut copilul pt.ca mi-e frica sa nu faca o depresie din asta,dintr-un copil bun sa-i fie frica sa mai raspunda la ore,sau mai rau sa ajunga la sinucidere,plange in fieca

     

     

     

    Nu e vorba de discriminare ,este vorba de incultura.Oamenii intotdeauna sunt educati acasa in asa fel incat sa arate pe altcineva cu degetul pentru greselile care se fac.Trebuie sa-l incurajezi tot timpul,sa ii spui cat de mult il iubiti,cat de deosebit este ,cat de mult il respectati ,Vorbeste cu profesoara si directorul scolii,nu permite tu ca parinte sa isi bata cineva joc de copilul tau,In afara de asta,fiti prezenti cand merge si cand iese de la scoala,ceilalti nu trebuie sa vada ca copilul e singur intr-o lupta psihologica.