Considerati ca poporul roman e un popor tolerant?

  •  
    • 3 mesaje
    14 Mar 2014, 22:34
    0 0
    Mi-ar placea sa stiu parerea voastra  despre rasism, xenofobie şi intoleranta
    Acest mesaj a fost editat de către claudia805: 14 Mar 2014, 22:36
  •  
    • 5609 mesaje
    15 Mar 2014, 21:36
    0 0
    claudia805 said:Mi-ar placea sa stiu parerea voastra  despre rasism, xenofobie şi intoleranta

     
    Cand deschizi un topic pe forumul asta, din politete, esti prima care spui ceva despre subiectul care vrei sa-l dezbatem.
    Deci, te asteptam cu propria-ti parere despre rasism, xenofobie si intoleranta! 

  •  
    • 3 mesaje
    17 Mar 2014, 18:08
    0 0
    Din punctul meu de vedere,poporul roman este un popor mai mult decat intolerant.De ce?Romanii in general urasc rromii,acuzandu-i de tot felul de lucruri ,ba ca ii fac de ras prin occident etc.Despre xenofobie,se stie clar ca romanii urasc ungurii .Eu cred ca intoleranta survine datorita educatiei primite ,dar tot prin educatie o putem remedia,printr-o educatie sanatoasa,prin a intelege in primul rand ca intr-o societate fiecare persoana are anumite drepturi si libertati si desi nu esti de acord cu persoana respectiva ,trebuie sa-i respecti parerea,modul de a trai,mentalitatea etc
  •  
    • 3816 mesaje
    18 Mar 2014, 10:13
    1 0
    Pai daca tiganii ar respecta modul meu de a trai, gandi, l-as respecta si eu p-al lor
  •  
    • 10065 mesaje
    18 Mar 2014, 22:18
    2 0
    Claudia. Romanii in general se urasc intre ei, apoi pe altii. Personal nu fac discriminare de nici o culoare, indiferent despre ce/cine este vorba.
  •  
    • 10065 mesaje
    19 Mar 2014, 18:38
    1 0
    Zalmoxis said:Eu zic că poporul român este foarte tolerant.

    Înafara celor câțiva nebuni și extremiști de ocazie care mai latră pe ici-colo, nu avem probleme cu minoritățile naționale, le acordăm drepturi, relațiile sunt în general de bună vecinătate.

     

    Citiva ? Ia strinestei sa vezi citi galagiosi apar .

  •  
    • 1890 mesaje
    25 Apr 2014, 10:31
    3 0
    claudia805 said:Din punctul meu de vedere,poporul roman este un popor mai mult decat intolerant.De ce?Romanii in general urasc rromii,acuzandu-i de tot felul de lucruri ,ba ca ii fac de ras prin occident etc.Despre xenofobie,se stie clar ca romanii urasc ungurii .Eu cred ca intoleranta survine datorita educatiei primite ,dar tot prin educatie o putem remedia,printr-o educatie sanatoasa,prin a intelege in primul rand ca intr-o societate fiecare persoana are anumite drepturi si libertati si desi nu esti de acord cu persoana respectiva ,trebuie sa-i respecti parerea,modul de a trai,mentalitatea etc

     Romanii ii fac de ras in occident pe rromi???? Ha, ha, ha, asta-i chiar gluma buna!!!! SINGURI S-AU FACUT DE RAS!!!!!

    Poporul roman este un popor prost de tolerant! Dovada stau zecile si sutele de minoritati sociale si chiar religioase. Doar in America mai intalnesti atatea semintii adunate la un loc. Cat de spre xenofobie, sa vorbim sa n-adormim! Unde s-a mai intalnit decat la noi scoala in limba materna? Daca erai in Anglia sau America mai faceai pe smecherul sa vrei regionalizare??? Cate facilitati au minoritarii??? In Ardeal sunt sate intregi de sasi, unguri, cehi, in Dobrogea sunt localitati unde majoritari sunt turcii si tatarii, Banatul e plin de sarbi si malul Dunarii de bulgari, nu mai pun ca evreii sunt presarati peste tot (ca si tiganii!), motul pe cataif il pun miile de studenti din toate colturile lumii (ma refer lumea a patra, ca n-o veni studentul neamt sau francez sa invete la noi!), si noi nu suntem toleranti?????

    Dupa cum ai deschis topicul cred ca esti tiganca de iti aperi asa etnia! Numai astia au toate drepturile din lume, dar indatoriri, NU!!!!

  •  
    • 456 mesaje
    18 Aug 2014, 21:13
    1 0
    claudia805 said:Mi-ar placea sa stiu parerea voastra  despre rasism, xenofobie şi intoleranta

     asa e!!

  •  
    • 55 mesaje
    19 Aug 2014, 20:44
    0 0
    Tiganii au facut de ras pe romani in strainatate ,acolo daca spui ca esti roman te aseamana cu tiganii nostrii ca ei au un mod de viata neortodox si zic pe acolo ca sunt romani .Daca tiganii s-ar duce in strainatate sa munceasca i-as respecta si eu .
    Acest mesaj a fost editat de către trusk_urg: 19 Aug 2014, 20:45
  •  
    • 10065 mesaje
    24 Aug 2014, 13:53
    2 0
    Lasa lasa, ca nu doar "indienii" se tin de prostii extern .

    E demult ce-i drept dar nu am uitat cum o romanca insotita de doi romanasi si-au propus (in soapta) sa se dea la buzunarul meu pe troleu . I-am lasat sa se apropie cu vrajeala apoi si eu le-am soptit pe romineste ca ii ia mama dracului imediat da nu-si tin gherutele acasa . Au coborit la prima !

  •  
    • 12208 mesaje
    24 Aug 2014, 20:19
    4 0
    Eu.....
    Sunt mandra ca m-am nascut intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu, numita ROMANIA!Este atat de frumoasa , cu peisaje minunate ce sunt folosite in filme internationale nominalizate la oscar. Cu acel renumit Transfagarasan demn de Cartea Recordurilor , cu Sfinxul si Babele, cu ametitoarea Cruce de pe Caraimnan, cu Retezatul si Muntii Apuseni, cu Lacul Sf . ANA si Bicazul, cu Cheile Dobrogei si ale Oltului dar si de multe altele.....!
    Nu imi este rusine sa recunosc atunci cand intind pasaportul in aeroporturi ca sunt cetatean Roman! Nu mi-e teama pentru copiii si nepotii mei ca vor fi marginalizati alte locuri, oriunde in lume, doar din cauza felului trunchiat in care sunt prezentati locuitorii acestei tari peste hotare !
    Un studiu recent al Academiei Regale Britanice dezvaluia faptul ca romanii vorbesc cea mai curata si nepervertita engleza atat in UK cat si in UE !
    Nu imi neg originile, mandra pastrez si duc mai departe traditiile romanesti, sunt onorata sa aprind duminica candela si sa imi spun seara la culcare Tatal Nostru ! Cu drag framant inca mucenici, pasca si cozonac, fac drop si friptura de miel cu stufat de Paste ! Vopsesc si ciocnesc oua rosii, coc paine de casa si placinte dobrogene! Mi-e un dor nebun de gustul mancarurilor coapte in cuptorul de piatra al bunicii , ma mai visez inca pe prispa casei ei unde torcea lana si ne spunea povestea Caprei cu trei iezi si alte povesti de ale lui Ion Creanga .
    Ma trag din neam de daci si de romani asa cum este sapat in piatra Columnei lui Traian ! Inca merg la Sarmisegetuza in concediu sau la Manastirile din nordul Moldovei sau chiar cele de pe valea Oltului.Cu respect si cu mare drag ii recitesc pe: Eminescu, pe Paunescu, pe Minulescu si am o lista foarte lunga de preferati !Nu obosesc sa imi invat nepotii asa cum mi-am invatat si copii: " Somnoroase pasarele si A venit un lup din crang".....La loc de cinste stau icoanele pe perete si cu sfintenie pastrez iia de borangic a bunicii in lada de zestre !Merg uneori cu familia la biserica la slujbe si nu as vrea sa mor departe de strabunii mei .Duc cu recunostinta flori la Bellu, artistilor , poetilor si oamenilor de cultura care au innobilat prin creatie tara asta si care mi-au luminat spiritul dornic de cunoastere .
    -Pentru toti cei ce nu isi neaga radacinile , aveti tot respectul si admiratia mea! Toata aprecierea mea pentru cei care departe fiind , unii chiar pe partea opusa a globului pamantesc inca isi invata copii dulcea limba romana, le spun seara la culcare Calin file de poveste sau Luceafarul.Acei romani care din sute de canale la tv aleg TvROMANIA international ei inca stiu cand bate ROMANIA la fotbal sau cine a castigat campionatul chiar daca ei tin cu Rapidul ... Sau cei ce iti cer o radacina de leustean sa il replanteze in ghiveci sa aiba din cand in cand sa pun la ciorba sa miroasa ca acasa !Acei oameni care inca gatesc fasole cu ciolan afumat si vin in vacante sa manace la parinti :caltabosi sau slana cu boia si sa inchine un pahar de palinca cu vecinii ori un vin de Murfatlar!
    Imi scot in fata voastra palaria si imi plec capul cu respect! Iar voua ROMANII mei de aici si de oriunde ati fi voi va urez sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune


  •  
    • 2085 mesaje
    26 Aug 2014, 16:06
    2 0
    gabriela42 said:Eu.....
    Sunt mandra ca m-am nascut intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu, numita ROMANIA!Este atat de frumoasa , cu peisaje minunate ce sunt folosite in filme internationale nominalizate la oscar. Cu acel renumit Transfagarasan demn de Cartea Recordurilor , cu Sfinxul si Babele, cu ametitoarea Cruce de pe Caraimnan, cu Retezatul si Muntii Apuseni, cu Lacul Sf . ANA si Bicazul, cu Cheile Dobrogei si ale Oltului dar si de multe altele.....!
    Nu imi este rusine sa recunosc atunci cand intind pasaportul in aeroporturi ca sunt cetatean Roman! Nu mi-e teama pentru copiii si nepotii mei ca vor fi marginalizati alte locuri, oriunde in lume, doar din cauza felului trunchiat in care sunt prezentati locuitorii acestei tari peste hotare !
    Un studiu recent al Academiei Regale Britanice dezvaluia faptul ca romanii vorbesc cea mai curata si nepervertita engleza atat in UK cat si in UE !
    Nu imi neg originile, mandra pastrez si duc mai departe traditiile romanesti, sunt onorata sa aprind duminica candela si sa imi spun seara la culcare Tatal Nostru ! Cu drag framant inca mucenici, pasca si cozonac, fac drop si friptura de miel cu stufat de Paste ! Vopsesc si ciocnesc oua rosii, coc paine de casa si placinte dobrogene! Mi-e un dor nebun de gustul mancarurilor coapte in cuptorul de piatra al bunicii , ma mai visez inca pe prispa casei ei unde torcea lana si ne spunea povestea Caprei cu trei iezi si alte povesti de ale lui Ion Creanga .
    Ma trag din neam de daci si de romani asa cum este sapat in piatra Columnei lui Traian ! Inca merg la Sarmisegetuza in concediu sau la Manastirile din nordul Moldovei sau chiar cele de pe valea Oltului.Cu respect si cu mare drag ii recitesc pe: Eminescu, pe Paunescu, pe Minulescu si am o lista foarte lunga de preferati !Nu obosesc sa imi invat nepotii asa cum mi-am invatat si copii: " Somnoroase pasarele si A venit un lup din crang".....La loc de cinste stau icoanele pe perete si cu sfintenie pastrez iia de borangic a bunicii in lada de zestre !Merg uneori cu familia la biserica la slujbe si nu as vrea sa mor departe de strabunii mei .Duc cu recunostinta flori la Bellu, artistilor , poetilor si oamenilor de cultura care au innobilat prin creatie tara asta si care mi-au luminat spiritul dornic de cunoastere .
    -Pentru toti cei ce nu isi neaga radacinile , aveti tot respectul si admiratia mea! Toata aprecierea mea pentru cei care departe fiind , unii chiar pe partea opusa a globului pamantesc inca isi invata copii dulcea limba romana, le spun seara la culcare Calin file de poveste sau Luceafarul.Acei romani care din sute de canale la tv aleg TvROMANIA international ei inca stiu cand bate ROMANIA la fotbal sau cine a castigat campionatul chiar daca ei tin cu Rapidul ... Sau cei ce iti cer o radacina de leustean sa il replanteze in ghiveci sa aiba din cand in cand sa pun la ciorba sa miroasa ca acasa !Acei oameni care inca gatesc fasole cu ciolan afumat si vin in vacante sa manace la parinti :caltabosi sau slana cu boia si sa inchine un pahar de palinca cu vecinii ori un vin de Murfatlar!
    Imi scot in fata voastra palaria si imi plec capul cu respect! Iar voua ROMANII mei de aici si de oriunde ati fi voi va urez sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune

     Frumos, Gabitza !

    Ai admiratia mea .

  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 16:37
    2 0
    gabriela42 said:Eu.....
    Sunt mandra ca m-am nascut intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu, numita ROMANIA!Este atat de frumoasa , cu peisaje minunate ce sunt folosite in filme internationale nominalizate la oscar. Cu acel renumit Transfagarasan demn de Cartea Recordurilor , cu Sfinxul si Babele, cu ametitoarea Cruce de pe Caraimnan, cu Retezatul si Muntii Apuseni, cu Lacul Sf . ANA si Bicazul, cu Cheile Dobrogei si ale Oltului dar si de multe altele.....!
    Nu imi este rusine sa recunosc atunci cand intind pasaportul in aeroporturi ca sunt cetatean Roman! Nu mi-e teama pentru copiii si nepotii mei ca vor fi marginalizati alte locuri, oriunde in lume, doar din cauza felului trunchiat in care sunt prezentati locuitorii acestei tari peste hotare !
    Un studiu recent al Academiei Regale Britanice dezvaluia faptul ca romanii vorbesc cea mai curata si nepervertita engleza atat in UK cat si in UE !
    Nu imi neg originile, mandra pastrez si duc mai departe traditiile romanesti, sunt onorata sa aprind duminica candela si sa imi spun seara la culcare Tatal Nostru ! Cu drag framant inca mucenici, pasca si cozonac, fac drop si friptura de miel cu stufat de Paste ! Vopsesc si ciocnesc oua rosii, coc paine de casa si placinte dobrogene! Mi-e un dor nebun de gustul mancarurilor coapte in cuptorul de piatra al bunicii , ma mai visez inca pe prispa casei ei unde torcea lana si ne spunea povestea Caprei cu trei iezi si alte povesti de ale lui Ion Creanga .
    Ma trag din neam de daci si de romani asa cum este sapat in piatra Columnei lui Traian ! Inca merg la Sarmisegetuza in concediu sau la Manastirile din nordul Moldovei sau chiar cele de pe valea Oltului.Cu respect si cu mare drag ii recitesc pe: Eminescu, pe Paunescu, pe Minulescu si am o lista foarte lunga de preferati !Nu obosesc sa imi invat nepotii asa cum mi-am invatat si copii: " Somnoroase pasarele si A venit un lup din crang".....La loc de cinste stau icoanele pe perete si cu sfintenie pastrez iia de borangic a bunicii in lada de zestre !Merg uneori cu familia la biserica la slujbe si nu as vrea sa mor departe de strabunii mei .Duc cu recunostinta flori la Bellu, artistilor , poetilor si oamenilor de cultura care au innobilat prin creatie tara asta si care mi-au luminat spiritul dornic de cunoastere .
    -Pentru toti cei ce nu isi neaga radacinile , aveti tot respectul si admiratia mea! Toata aprecierea mea pentru cei care departe fiind , unii chiar pe partea opusa a globului pamantesc inca isi invata copii dulcea limba romana, le spun seara la culcare Calin file de poveste sau Luceafarul.Acei romani care din sute de canale la tv aleg TvROMANIA international ei inca stiu cand bate ROMANIA la fotbal sau cine a castigat campionatul chiar daca ei tin cu Rapidul ... Sau cei ce iti cer o radacina de leustean sa il replanteze in ghiveci sa aiba din cand in cand sa pun la ciorba sa miroasa ca acasa !Acei oameni care inca gatesc fasole cu ciolan afumat si vin in vacante sa manace la parinti :caltabosi sau slana cu boia si sa inchine un pahar de palinca cu vecinii ori un vin de Murfatlar!
    Imi scot in fata voastra palaria si imi plec capul cu respect! Iar voua ROMANII mei de aici si de oriunde ati fi voi va urez sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune

     Gabi cand scrii, apoi scrii. Parca ai vorbit cu gura mea si ai spus din suflet de roman adevarat. Frumos!

  •  
    • 12208 mesaje
    13 Sep 2014, 17:18
    1 0
    Cine se aseamana se aduna....
  •  
    • 4 mesaje
    24 Mai 2015, 21:44
    0 0
    Al naibii de tolerant,e f*tut non stop si totusi nu opune nici o rezistenta.
  •  
    • 21 mesaje
    30 Mai 2015, 21:21
    0 0
    eu DA, sunt o rasista innascuta, si DA avem nevoie de un nou Hitler pentru tigani si pentru unguri. Da-o incolo de toleranta, cu totii vorbim despre ea, dar sunt putini cei care inteleg cu adevarat ce inseamna acest cuvant.