Vreau un bebe..

  •  
    • 2807 mesaje
    31 Ian 2014, 21:24
    1 0
    Grier said:25,si mie imi pare ca e normal sa imi interzica daca totusi sintem familie....

     

    pai tocmai ca sunteti o familie, nu luati deciziile impreuna asa cum e normal?

    nu tine cont de dorintele tale?

    el iti permite sau interzice sa faci ceva?

    ce fel de familie sunteti voi?

  •  
    • 142 mesaje
    1 Feb 2014, 01:19
    0 0
    Sa nu te superi insa chiar este straniu ca un sot sa-i interzica sotiei sa lucreze, in fond pe langa bucuria unui camin sa stii ca este firesc sa ai si satisfactia banului castigat de tine si de ce nu, a unei cariere, eu asa vad lucrurile in viata. Am si eu un copil de care sunt mandra, insa am si o cariera care ma completeaza si de pe urma careia castig bani. Nici nu as concepe o viata anosta de casnica si atat, dar fiecare face cu viata lui ce crede de cuviinta...
  •  
    • 5609 mesaje
    1 Feb 2014, 02:16
    3 0
    Grier said:25,si mie imi pare ca e normal sa imi interzica daca totusi sintem familie....

     
    Deci, tie ti se pare normal sa traiesti cu capul in traista si sub papcul sotului si sa faci doar ce-ti spune el?
    Tu nu traiesti in 2014?
    Nu stii ca NU are voie sa-ti interzica nimic?
    Nu ai aflat ca ai drepturi legale?
    Tu inca traiesti in epoca sclavagismului?

    Dupa felul cum scrii si cum gandesti ma indoiesc ca ai avea prea multa scoala, ca nu esti deloc destupata la minte, desii ai  declarat ca ti-ai terminat studiile...Despre ce studii vorbesti?
    Nu te vad atat de iute la minte sa fii terminat o facultate de 5 ani in 2 ani (ca la 21 ani ai pierdut copilul, deci erai deja maritata si cu asa zisa scoala terminata, nu?). 




     

  •  
    • 22 mesaje
    1 Feb 2014, 09:32
    0 5
    hai nu ma invatati voi cum sa traiesc eu,si de sfaturile voastre nu am nevoie,scoala o poti termina si maritata,voi inafara de faptul ca ma puteti judeca numai sinteti in stare de nimic,,,FEMINISTELOR,si eu nu sunt sclava si poate va ajunge atita desteptelor...
  •  
    • 14418 mesaje
    1 Feb 2014, 09:47
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4346 mesaje
    1 Feb 2014, 10:00
    4 0
    alta care si-a gasit "sufletul pereche"....
  •  
    • 1890 mesaje
    1 Feb 2014, 15:47
    0 0
    Maricon said:

    Dupa felul cum scrii si cum gandesti ma indoiesc ca ai avea prea multa scoala, ca nu esti deloc destupata la minte, desii ai  declarat ca ti-ai terminat studiile...Despre ce studii vorbesti?
    Nu te vad atat de iute la minte sa fii terminat o facultate de 5 ani in 2 ani (ca la 21 ani ai pierdut copilul, deci erai deja maritata si cu asa zisa scoala terminata, nu?). 

     Poate se referea la liceu, in nici un caz la facultate.

  •  
    • 1890 mesaje
    1 Feb 2014, 15:52
    1 0
    RodicaRodi said:Sa nu te superi insa chiar este straniu ca un sot sa-i interzica sotiei sa lucreze, in fond pe langa bucuria unui camin sa stii ca este firesc sa ai si satisfactia banului castigat de tine si de ce nu, a unei cariere, eu asa vad lucrurile in viata. Am si eu un copil de care sunt mandra, insa am si o cariera care ma completeaza si de pe urma careia castig bani. Nici nu as concepe o viata anosta de casnica si atat, dar fiecare face cu viata lui ce crede de cuviinta...

     Perfecta dreptate ai. Pai cum sa nu vrea sa aiba copil daca sta acasa? Ce are altceva de facut decat mancare-spalat-curatenie? Copilul ar mai scoate-o din cotidianul ca o asistola, din "locul in care nu se intampla nimic". Fiecare om simte nevoia sa realizeze ceva, sa se regaseasca in ceva. 

  •  
    • 1841 mesaje
    1 Feb 2014, 15:59
    5 0
    Grier, nu e normal sa iti interzica nimeni nimic, mai ales daca sunteti o familie. Trebuie sa te respecte ca si partener egal, nu sa aiba autoritatea de a-ti permite sau interzice ceva. Ai mare grija cum inveti sa te raportezi la cuplul vostru si la viata de familie pentru ca atunci cand vei avea copii ii vei invata despre dinamica familiala prin exemplul personal si vei da nastere unei noi generatii de fete / baieti carora li se pare firesc ca soarta lor sa depinda de bunavointa partenerului, nu de puterile lor si dorintele lor. Realizezi de ce este de neacceptat ca cineva sa iti interzica ceva? Una este sa ai un partener protector care sa aiba grija de tine si care sa vrea sa te tina departe de durere (sotul care iti garanteaza ca va avea grija de tine cu dragoste daca nu poti face fata lucrului cu copiii la scurta vreme dupa pierderea unei sarcini) si alta este sa iti interzica ceva. Ai grija de tine si devino o femeie puternica, esti tanara si acum iti formezi principiile de viata, asa ca nu lasa pe nimeni sa te faca sa crezi ca dorintele tale trebuie aprobate/interzise. Asta nu inseamna ca ai un sot tiran, inseamna doar ca sunteti tineri si aveti valori destul de neconturate, asa ca e loc de autoeducare, ramanand impreuna si iubindu-va, dar stabilind raportul de egalitate foarte clar, fara loc de aprobari / permisiuni / interdictii.
  •  
    • 1890 mesaje
    1 Feb 2014, 16:09
    1 0
    Unora le place asa, sa faca supusa ascultare, sa fie pilotate, sa gandeasca altcineva pentru ele. Si asta e valabil si pentru barbati.
  •  
    • 5609 mesaje
    2 Feb 2014, 11:46
    0 0
    scorpion112 said:
    Maricon said:

    Dupa felul cum scrii si cum gandesti ma indoiesc ca ai avea prea multa scoala, ca nu esti deloc destupata la minte, desii ai  declarat ca ti-ai terminat studiile...Despre ce studii vorbesti?
    Nu te vad atat de iute la minte sa fii terminat o facultate de 5 ani in 2 ani (ca la 21 ani ai pierdut copilul, deci erai deja maritata si cu asa zisa scoala terminata, nu?). 

     Poate se referea la liceu, in nici un caz la facultate.

     
    M-am prins ca a facut doar liceul, dar eram curioasa sa vad ce inseamna pentru ea "studii terminate"
    Pentru altii inseamna facultate, masterate, doctorate samd

  •  
    • 1841 mesaje
    2 Feb 2014, 16:47
    1 0
    Nu cred ca e cazul sa fie umilita pentru ca n-are doctorate. Nu este o conditie obligatorie sa ai diplome post universitare pentru a-ti dori o familie, un copil, asta-i culmea, altfel s-ar extermina specia
  •  
    • 3140 mesaje
    2 Feb 2014, 22:08
    3 0
    Grier said:pai am si eu activitati da stii parca si-au pierdut sensul,nu mai am chef de nimic,am pierdut sarcina in trimestrul 2 si a fost o experienta groaznica....am visat la acel copil,si mi-a fost greu dupa ,si am trecut greu peste aceasta pierdere...si sint invatatoare si nu pot sa lucrez in domeniu ca is copii,si nu pot sa ma aflu printre ei....

     Ai 22 de ani, esti invatatoare si scrii cu SINT?
    Aidi, bre, scuteste-ne!

  •  
    • 10 mesaje
    3 Feb 2014, 01:07
    2 0
    Am scris initial un mesaj referitor la ce inseamna interdictiile intr-un cuplu etc, dar apoi mi-am dat seama e ca inutil.

    Eu cred ca defapt nici Grier nu prea isi doreste sa aiba un job. Asa ca 'interdictia' sotului e perfecta pentru ea: nu mai e nevoita sa explice de ce nu incearca sa se angajeze, arunca totul pe interdictia sotului.

    Grier vrea sa fie casnica si sa creasca copii. E ok, e alegerea ei. Daca nu poate sa-i faca, sa mearga la un doctor sa-si faca investigatii. Babele mai recomanda si mers pe la biserici si moaste. Altii recomanda meditatii transcedentale si yoga.

    E libera sa aleaga cum anume sa abordeze problema.

     



    Acest mesaj a fost editat de către maia3: 3 Feb 2014, 01:27
  •  
    • 2 mesaje
    3 Feb 2014, 16:39
    0 0
    Buna fetelor nu mai despre aceasta fata vb mai schimbati subiectul ca de exemplu sa imi recomandati un loc de munca daca aveti cunostinta pe la un salon
  •  
    • 22 mesaje
    4 Feb 2014, 12:19
    0 3
    is Moldoveanca din Republica Moldova,si mare greseala de caligrafie nu am facut,am facut colegiu+faculate la FR,si nu mai zic nimic ca in afara decit sa ma judecati nu ziceti nimic bun...
  •  
    • 142 mesaje
    7 Feb 2014, 02:18
    2 0
    In viata accepta laudele dar si criticile, nimeni nu te-a jignit ba dimpotriva fiecare a incercat sa te sfatuiasca doar de bine, daca tu sperai altceva e treaba ta .Anii vor trece si vei simti pe pielea ta ce inseamna  sa fi doar o gospodina fara serviciu, fara banii tai, mereu dependenta de un sot care in final se va plictisi si mai departe completeaza singura fraza....
    Acest mesaj a fost editat de către RodicaRodi: 7 Feb 2014, 02:19
  •  
    • 21 mesaje
    7 Feb 2014, 10:48
    2 0
    Grier said:hai nu ma invatati voi cum sa traiesc eu,si de sfaturile voastre nu am nevoie,scoala o poti termina si maritata,voi inafara de faptul ca ma puteti judeca numai sinteti in stare de nimic,,,FEMINISTELOR,si eu nu sunt sclava si poate va ajunge atita desteptelor...

    Fata,  daca nu ai nevoie de sfaturile nimanui, de ce mai postezi p-aci?  Imi pare rau ca ai pierdut sarcina, dar daca stai acasa  fara sa ai si tu o activitate in care sa treci peste perioada asta, o sa intri si mai rau in depresie, iar o noua sarcina o s-o ai atunci cand o sa gandesti pozitiv si cand vei lasa lucrurile sa vina de la sine !

  •  
    • 5 mesaje
    12 Dec 2014, 17:37
    0 0
    buna fetelor...sunt noua aici si sper sa invat din experientele voastre 
    de 8 luni incerc sa am bebe de fiecare data au aparut diverse probleme insa luna asta am primit verde de la dr si ne-am pus pe treaba...test de ovulatie pozitiv in ziua 16 (CM de 30 zile)...dupa ovulatie la 3-4 zile am avut stare de voma si ceva intepaturi de ovare care au disparut...de 2-3 zile o durere de spate usoara dar sacaitoare...temperatura bazala dupa ovulatie se mentine intre 36,8-37,1 (adica de 12 zile)...ce ziceti sa-mi fac sperante?nu vreau sa fiu iar dezamagita...
  •  
    • 3765 mesaje
    14 Dec 2014, 19:33
    0 1
    cl2udi2 said:buna fetelor...sunt noua aici si sper sa invat din experientele voastre 
    de 8 luni incerc sa am bebe de fiecare data au aparut diverse probleme insa luna asta am primit verde de la dr si ne-am pus pe treaba...test de ovulatie pozitiv in ziua 16 (CM de 30 zile)...dupa ovulatie la 3-4 zile am avut stare de voma si ceva intepaturi de ovare care au disparut...de 2-3 zile o durere de spate usoara dar sacaitoare...temperatura bazala dupa ovulatie se mentine intre 36,8-37,1 (adica de 12 zile)...ce ziceti sa-mi fac sperante?nu vreau sa fiu iar dezamagita...

     

     

    da' sex ai facut??

    ca sa nu avem iar suprize ca acum 2000 de ani