am 17 ani si nu am avut niciodata prieten

  •  
    • 11 mesaje
    14 Dec 2013, 23:45
    8 6
    hei!sunt anna din bucuresti,am 17 ani si sunt eleva in clasa a 11-a(nu conteaza la ce liceu)

    sa va spun cat mai concis povestea mea,iar problema mea este ca nu am avut niciodata prieten!uneori nu pot spune ca ma deranjeaza chestiunea aceasta,dar alteori simt nevoia foarte muult de un baiat care sa fie cea mai iubita persoana a mea si la care simt cel mai mult,iar el,desigur,sa fie sensibil,cu bun simt ,sa tina si el la mine si la care sa ma pot descarca,sa ne impartasim unul altuia problemele!!!
    pana la 15 ani nu ma interesau baietii,eram ceva de genul"ehhh...sunt prea mica..sa mai astept",dar invatam si foarte mult(asa fac si acum,de fapt,muncesc din greu si la scoala,dar si la pregatirea pentru facultate,pentru ca vreau sa dau la arhitectura,si trebuie inca de acum sa fac pregatire),am fooartee putin timp liber,este adevarat,dar nu ma vait de asta,cred ca este chiar mai bine asa pentru mine,deoarece ma obisnuiesc cu greul.

    in generala cand le spuneam ca sunt prea mica ca sa am prieten se uitau la mine ca la felul 14,li se parea foarte ciudat,cei care erau mai rau radeau de mine chiar.

    cand am terminat clasa a 8-a si am dat examenele pur si simplu am inceput sa ma uit dupa baieti(initial ma uitam la foarte multi baieti,multi mi se pareau atragatori...chiar daca acum foarte multi dintre cei care mi se pareau atragatori mi se par oribili sau cu fete de tarani)...in vacanta din clasa a 8-a si a9-a m-am indragostit cu un baiat care e cu 3 ani jumate mai mare decat mine,am tinut enorm la el 6 luni de zile...problema este ca el avea si are prietena si am zis la un moment dat ca nu am nimic de facut,nu ii pot spune nici macar cat de mult inseamna el pentru mine(din moment ce avea prietena) si asta a fost,am zis sa il uit,cu toate ca este un superr baiat,are atat de mult bun simt si este atat de serios(face atletism...este unul din cei mai buni atleti la semimaraton si 10 000 de metri din tara,este si student la o facultate destul de grea...deci le face pe toate).apoi l-am placut pe unul blond cu ochii albastrii 3 luni,nu l-am iubit la fel de mult ca pe primul,dar am tinut si la el ceva,dar care m-a
    dezamagit,a fost obraznic cu mine degeaba,pt ca eu nu i-am spus nimic si am suferit enorm cateva saptamani...dar care in zilele de astazi zambeste cand ma saluta si se baga in seama cu mine...in fine,am decis sa il iert,pana la urma,dar mi-e clar ca nu este un baiat in regula...
    apoi l-am placut 8 luni pe un baiat din olanda(care este vecin cu niste rude de-ale mele care stau in olanda-in vacanta dintre clasele 9-10 am fost la ei 2 saptamani si acolo l-am cunoscut)...dar mi-am dat seama ca nu este posibila o relatie cu el,pt ca eu mergeam maxim de ori pe an acolo si nici el nu prea avea drum prin romania,neavand rude in tara la noi sau ceva de genul...dar e un superrr baiat...m-a uimit cat de bine-educat este si cat bun-simt are
    tin si acum legatura cu el...sunt amica cu el...dar nu il mai plac
    apoi o luna l-am placut pe colegul de clasa al unei prietene,care care este extrem de retras si de timid...adica din clasa de la el nu vorbeste cu nimeni aproape...este mai singuratic. si mi-am dat seama nu am nicio sansa cu el...pentru ca si eu sunt timida si rusinoasa si m-am decis sa il uit

    am 1.80 inaltime si sunt blonda cu ochii verzi.Pana sa il cunosc pe olandezul acela(care are 1.95) nu ma interesa inaltimea unui baiat,dar odata cu el,mi-am dat seama ca e penibil sa fii cu unul mai mic decat tine de inaltime...si cum baietii din romania au o medie a inaltimii in jurul a 1.75 este greu sa dau de baieti care sunt macar cat mine de inalti (((...de aceea imi urasc inaltimea!!!!prima mea iubire,ca sa ii zic asa,are cam 1.76 si ala blond cu ochii albastrii 1.74,din ce mi-a spus el de ask.fm

    am intalnit in ultima perioada multi baieti foarte ok ,dar si frumusei,care sunt mici de inaltime


    la mine in clasa e doar un baiat care are 1.90 mai inalt decat mine...si alti doi baieti care au 1.78-1.80-pe aici...in rest toti sunt mai scunzi decat mine...avem 16 baietii si 8 fete in clasa...
    5-6 baieti sunt niste nemernici care au un singur scop:acela sa ma distruga si sa ma vada cat mai des suferind/plangand (...probabil si din invidie,ca eu am note muult mai mari decat ei,cand au vazut-o si pe mama ,ca nu se compara cu parintii lor,
    dar la inceputul clasei a 9-a majoritatea acestor nemernici au incercat sa ma agate,dar intr-un mod urat,asa cum o fac muncitorii in constructii,ca sa zis asa,si i-am refuzat pe toti,pe unii din ei chiar  un pic mai urat,ca nu ii mai suportam.Colegele mele,care sunt toate niste dragute...imi tot spun sa nu ii mai bag in seama,ca sunt prosti si ca si de ele de iau(se iau ,dar nu cum se iau de mine),dar de foarte multe ori chiar nu reusesc...sunt de o rautate ce nu am vazut...ma fac urata(desi eu chiar nu sunt...adica am si buzele groase-groase,sunt si blonda cu ochii verzi,am si nasul cat de cat frumos),ma fac si grasa,desi am 65 de kg si 1.80)...si imi zic ca nu ma va dezvigina nimeni niciodata,ca la mine nu se uita nimeni...asta ma deranjeaza cel mai tare,de fapt.Eu cred ca multi dintre ei ma plac,ca am fost la un bal si m-am intalnit cu 3 dintre ei si am aflat peste cateva saptamani ca mi-au facut nu stiu cate poze...dar sunt raaaiii si imaturi,foarte imaturi.Cand se iau de mine...este momentul in care plang cel mai mult ca nu am prieten (((((((((.Eu ii mint ca am avut 2 relatii,dar care au fost de scurta durata...ca altfel chiar m-ar manca de vie

    in scoala,sa vi-o zic sincer,foarte multi baieti funt fooarteee ok...ca painea calda...dar toti sunt mai mici decat mine de inaltime ((

    un alt moment in care plang ca nu am prieten este cand ma fluiera muncitorii in constructii pe strada ( sau gunoierii si meltenii (...raman fara replica in acele momente...imi vine sa urlu in plina strada...si nu inteleg de ce ma fluiera chiar pe mine...am avut o perioada in care nu mergeam cu fustita daca nu eram cu tata sau cu un prieten care stiam ca e mai curajos si se ia de cei care ma necajesc pe strada,ca sa nu atrag atentia... si nu imi aranjam parul ca sa nu atrag atentia...daca ma vedeau cu mama voiau sa ne "agate" pe amandoua...dar daca eram cu tata cu aveau nimic
    am mai avut probleme de mai multe ori...uneori cu tigani si alteori cu baieti care pareau cat de cat ok...ca imi puneau mana pe fund...si ma gandeam in acele momente de ce nu sunt eu cu prietenul meu...care sa ma protejeze in cazul acesta (
    ce parere aveti de problemele mele...ce sfaturi imi dati?ce ar trebui sa schimb la mine???

    apropos,ce parere aveti de relatii in care baiatul e cu 7 ani mai mare decat fata?am o colega si buna prietena cu mine care e in situatia aceasta.Muulti ii spun ca e foarte mare pentru ea,dar eu cred ca este ok...cat timp si baiatul e mai mare e ok...si acel baiat se vede ca tine muult la colega mea

    si mai am o intrebare...ce parere aveti de pierderea virginitatii la varsta de 17 ani jumate-18?credeti ca e ok...sau e prea devreme?ca virginitatea nu e bine sa ti-o pierzi pana intr-o anumita varsta,deoarece poti avea probleme ginecologice grave sau poti ramane cu anumite sechele...am o verisoara care e cu cateva luni mai mare decat mine si si-a pierdut virginitatea zilele trecute...eu zic ca e cam devreme...voi ce ziceti?
    Acest mesaj a fost editat de către anna96: 15 Dec 2013, 09:46
  •  
    • 136 mesaje
    15 Dec 2013, 00:07
    4 8
    Mai anna mai,nici eu nu-mi explic de ce nu ai tu inca un prieten la cat esti tu de frumoasa,la cat esti tu de inalta,de slaba,de blonda,la ce ochi superbi ai tu si verzi,la ce buze carnoase ai tu...ooooof mai fata, la cati iti pun mana pe fund pe strada daca nu esti alaturi de tatal tau,la cati cad lati cand te vad trecand pe langa ei,zau daca inteleg de ce nu ai un prieten pana la varsta ta!?

  •  
    • 136 mesaje
    15 Dec 2013, 00:15
    2 4
    anna96 said:hei!sunt anna din bucuresti,am 17 ani si sunt eleva in clasa a 11-a(nu conteaza la ce liceu)



    in generala cand le spuneam ca sunt prea mica ca sa am prieten se uitau la mine ca la felul 14,li se parea foarte ciudat,cei care erau mai rau radeau de mine chiar.



    si mai am o intrebare...ce parere aveti de pierderea virginitatii la varsta de 17 ani jumate-18?credeti ca e ok...sau e prea devreme?ca virginitatea nu e bine sa ti-o pierzi pana intr-o anumita varsta,deoarece poti avea probleme ginecologice grave sau poti ramane cu anumite sechele...am o verisoara care e cu cateva luni mai mare decat mine si si-a pierdut virginitatea zilele trecute...eu zic ca e cam devreme...voi ce ziceti?

      

     

    Anna draga mea,cum sa fie prea devreme sa-ti pierzi virginitatea la 17-18 ani???Nu,draga mea,e chiar prea tarziu,pai tu vrei sa rada colegii tai si cu c_ _u de tine ca la cat esti de frumoasa esti inca virgina?

  •  
    • 7469 mesaje
    15 Dec 2013, 00:24
    5 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 121 mesaje
    15 Dec 2013, 00:27
    3 0
    Anna, cand va veni timpul tau,se va întâmpla.crede-mă ca mai bine tii cu dinti de virginitatea ta decât sa te lași dusă de niște sentimente aievea...esti inca tânara...mai ai de învățat ... In viata nu e totul sa ai un prieten.
  •  
    • 11 mesaje
    15 Dec 2013, 10:08
    0 0
    ursoaicamary said:
    anna96 said:hei!sunt anna din bucuresti,am 17 ani si sunt eleva in clasa a 11-a(nu conteaza la ce liceu)



    in generala cand le spuneam ca sunt prea mica ca sa am prieten se uitau la mine ca la felul 14,li se parea foarte ciudat,cei care erau mai rau radeau de mine chiar.



    si mai am o intrebare...ce parere aveti de pierderea virginitatii la varsta de 17 ani jumate-18?credeti ca e ok...sau e prea devreme?ca virginitatea nu e bine sa ti-o pierzi pana intr-o anumita varsta,deoarece poti avea probleme ginecologice grave sau poti ramane cu anumite sechele...am o verisoara care e cu cateva luni mai mare decat mine si si-a pierdut virginitatea zilele trecute...eu zic ca e cam devreme...voi ce ziceti?

      

     

    Anna draga mea,cum sa fie prea devreme sa-ti pierzi virginitatea la 17-18 ani???Nu,draga mea,e chiar prea tarziu,pai tu vrei sa rada colegii tai si cu c_ _u de tine ca la cat esti de frumoasa esti inca virgina?

    pai in primul rand   nu am zis ca rad baietii din clasa de mine ca sunt inca virgina,ci imi spun ca ce naiba...eu nu o sa imi pierd virginitatea niciodata si doi la mana era vorba de o verisoara...eu i-am zis ca e cam devreme sa isi piarda virginitatea,ea zice ca nu e asa,ca daca ar fi dupa mine ar trebui cand te casatoresti sa ti-o pierzi...eu cred ca la 18 ani esti inca mic si necopt si pentru a avea pemis de conducere si pentru multe alte lucruri...poate este doar parerea mea si chiar nu e asa...dar eu sunt de principiu ca ar trebui sa devii ca la americani,major la 21 de ani

     

  •  
    • 11 mesaje
    15 Dec 2013, 10:16
    0 0
    Cookie_an said:Anna, cand va veni timpul tau,se va întâmpla.crede-mă ca mai bine tii cu dinti de virginitatea ta decât sa te lași dusă de niște sentimente aievea...esti inca tânara...mai ai de învățat ... In viata nu e totul sa ai un prieten.

     
    nu e totul sa ai prieten,este adevarat,dar este necesara acea persoana,din pacate
     

  •  
    • 4346 mesaje
    15 Dec 2013, 10:20
    0 1
    este necesara ca sa ce??!!!
  •  
    • 11 mesaje
    15 Dec 2013, 10:25
    0 0
    ursoaicamary said:Mai anna mai,nici eu nu-mi explic de ce nu ai tu inca un prieten la cat esti tu de frumoasa,la cat esti tu de inalta,de slaba,de blonda,la ce ochi superbi ai tu si verzi,la ce buze carnoase ai tu...ooooof mai fata, la cati iti pun mana pe fund pe strada daca nu esti alaturi de tatal tau,la cati cad lati cand te vad trecand pe langa ei,zau daca inteleg de ce nu ai un prieten pana la varsta ta!?

     nu am spus faptul ca,cad nu stiu cati cand lati ma vad trecand langa ei...am zis doar ca nu ma consier o fata urata,ci una draguta la fata...si la corp sunt slaba,am si picioare lungi,maini lungi...si chiar daca m-as ingrasa 4-5 kg cu s-ar observa atat de tare...asta e unul din foarte,foarte putinele avantaje ale inaltimii mele

     am mai spus ca am intalnit muulti baieti foarte ok...dar care erau mai mici decat mine de inaltime...sincer acum...tu,de exemplu,ce inaltime ai?
    cred ca in viata ta ai auzit de cateva cazuri pe fete/femei care sa aiba 1.80...
     

  •  
    • 11 mesaje
    15 Dec 2013, 10:28
    0 0
    anda22-7 said:este necesara ca sa ce??!!!

     pai cum adica ca sa ce?!?!?!ce am scris eu in postul acela lung in care am deschis discutia?in fine...poate nu ai citit
    pentru faptul ca sentimentul de iubire este cel mai frumos pe planeta aceasta...si ca sa ai sprijin moral...si ca sa ai un sufletel doar al tau 

    si in afara de asta nu cred ca este pentru nimeni placut sa nu simta niciodata sentimentul de iubire!!!
    Acest mesaj a fost editat de către anna96: 15 Dec 2013, 10:36
  •  
    • 2313 mesaje
    15 Dec 2013, 10:30
    6 1
    Anna, imi pari o copila sensibila si de "soi bun". Nu te lasa manata de turma de mediocri; ei te necajesc tocmai pentru ca simt ca nu esti ca ei, pentru ca stiu, in sinea lor, ca nu sunt de nasul tau, ca o fata ca tine le va fi vesnic inaccesibila. Spui ca rad de tine, ca nu vei fi niciodata interesanta pentru un eventual partener? Ce vorbesti????!!!! Oricare dintre ei si-ar vinde si sufletul diavolului ca sa aiba parte de un gest cat de anemic de interes din partea ta!
    Nu te lasa dusa de val! Vezi de drumul tau, intra la arhitectura si Fat Frumos va aparea negresit, la momentul potrivit. Nu vorbesc din carti, ci din proprie experienta .
    Acest mesaj a fost editat de către margarethe: 15 Dec 2013, 10:46
  •  
    • 11 mesaje
    15 Dec 2013, 10:33
    2 0
    margarethe said:Anna, imi pari o copila sensibila si de "soi bun". Nu te lasa manata de turma de mediocri; ei te necajesc tocmai pentru ca simt ca nu esti ca ei, pentru ca stiu, in sinea lor, ca nu sunt de nasul tau, ca o fata ca tine le va fi vesnic inaccesibila. Spui ca rad de tine, ca nu vei fi niciodata interesanta pentru un eventual partener? Ce vorbesti????!!!! Oricare dintre ei si-ar vinde si sufletul diavolului ca sa aiba parte de un gest cat de anemic de interes din partea ta!
    Nu te lasa dusa de val! Vezi de drumul tau, intra la arhitectura si Fat Farumos va aparea negresit, la momentul potrivit. Nu vorbesc din carti, ci din proprie experienta .

      multumesc frumos...asta inseamna muult pentru mine!!!
     


    Acest mesaj a fost editat de către anna96: 15 Dec 2013, 10:34
  •  
    • 2313 mesaje
    15 Dec 2013, 10:41
    0 0
    Nu-ti face iluzii: existenta unui prieten nu te va feri de marlania santieristilor si nu te va scuti de gesturi deplasate. Prietenul nu te poate insoti oriunde, oricand si chiar daca ar face-o, tot n-ai avea nicio garantie. Cat despre colegii de scoala...lasa-i in plata domnului; mai ai un an si scapi de ei. Vei avea alti colegi, vei fi in mediul universitar, inconjurata de oameni care impartasesc aceleasi preocupari profesionale si poate si aceleasi valori (macar unii dintre ei). Pana la urma, mai e un an, ce mare scofala!
    Acest mesaj a fost editat de către margarethe: 15 Dec 2013, 10:42
  •  
    • 3816 mesaje
    15 Dec 2013, 10:46
    3 0

    Pisi, parca ma vad pe mine, acum 20 si de ani.Inalta, 174, nu 180, dar tot inalta pentru vremurilii alea.

    Printr-a zecea umblasem cu un tip mai mare decat mine cu 6 ani, m-a lasat balta si dupa aia, eram prada pentru toti colegii, fiind toti convinsi ca eu ma culcasem cu tipul ala.

    N-am avut nici eu prieten dupa, am terminat liceul, am intrat la facultate si prietenul nu aparaea.

    Tot fluierata pe strada, pipaita prin autobuze, intr-un cartier rau famat ridicat fusta si tras de dresuri, ce mai, inebunisem ca nu am un aparator linga mine.

    O sa vina si fat frumosul tau, nu dispera, nu astepta de la toti meltenii vorbe frumoase, atata pot, atata dau, nu se ridica la nivelul tau.

    Stiu ca ti se pare un capat de tara acuma, dar ai rabdare, daia se zice ca timpul le rezolva pe toate.

    Am trait in liceu niste experiente groaznice, nu am vrut sa umblu cu niciunul din taranii ce-mi facea curte, mai era putin sa fiu batuta si violata, am fost jignita, aratata cu degetul, dar am mers mai departe.

    Stii cum se spuneaca te bagi in tarite, te maninca porcii.

    Tarziu am aflat insemnatatea a multor proverbe, dar, acum, ca o femeie matura ce sunt, incep incet incet sa inteleg totul.Mai bine mai tarziu decat niciodata.

  •  
    • 2313 mesaje
    15 Dec 2013, 10:56
    2 0
    Cata vreme esti tanara si atragatoare, de marlanii ai parte pe strada si in mijloace de transport in comun chiar si cu verigheta pe deget. Eu, una, n-am scapat de mojiciile santieristilor decat cand am incaruntit. Si n-am fost niciodata o prezenta provocatoare, nici cand eram tanara, cu atat mai putin mai tarziu. A propos, e si asta unul din motivele pentru care iubesc varsta a 2-a .
    Acest mesaj a fost editat de către margarethe: 15 Dec 2013, 10:59
  •  
    • 5144 mesaje
    15 Dec 2013, 11:00
    5 0
    gloata vrea sa te coboare la nivelul ei. nu te lasa! esti o fata valoroasa si trebuie sa accepti langa tine doar un baiat la fel de valoros. astia-s rari, asa ca nu te descuraja daca nu-l gasesti la primul colt de strada
    de altfel, eu as baga mana in foc ca, la ce fel gandesti tu, nu il vei gasi printre pustanii de la liceu, plini de hormoni si cu mintea fleaura.
  •  
    • 9728 mesaje
    15 Dec 2013, 12:15
    0 0
    Anna, in primul si in primul rand trebuie sa inveti sa nu iei in seama unele vorbe si gesturi sexiste si libidinoase, sa inveti sa te aperi si eventual sa ripostezi. Si inainte de toate sa evaluezi situatiile - cand e cazul sa nu le bagi in seama, cand sa  te aperi sau sa ripostezi, ca nu toate situatiile sunt la fel.

    Cred ca multe dintre noi ohoo, am trecut prin multe chestii dintr-astea in tinerete
    Iar un prieten nu e o garantie ca nu se vor mai intampla, nu te va putea insoti chiar peste tot, si oricum, exista situatii cand pentru niste rahaturi de vorbe si gesturi libidinoase nu merita ca doi barbati sa se incaiere si eventual sa mai ajunga si pe la spital

    Ca tot veni vorba de marea mea iubire - Gelosu'
    Aveam vreo 22 de ani, si mergeam pe strada in aglomeratie, pe la Universitate. Gelosu' - in fata mea, asa mergeam prin aglomeratii, ca cica sa ma protejeze ...eram la vreo cativa metri de el, si din multime, unul mi-a zis cate ceva si a incercat sa ma atinga, l-am evitat si am mers mai inainte; Gelosu'-Cocosu' nici n-a avut habar de ce sa- intamplat in spatele lui ...i-am zis razand "Ce faci mai, n-ai vazut ca cineva s-a luat de mine?", asta spumega "Ce?? Unde??" ....bineinteles ca am lasat=o balta, nu i-am aratat pe nimeni, ca n-aveam chef de "lupte de strada" dar am vrut sa-i arat ca  gelozia si posesivitatea lui nu ma protejeaza de multe ori




     
  •  
    • 9728 mesaje
    15 Dec 2013, 12:32
    0 0
    In ceea priveste subiectul "prieten".
    Parerea mea este sa incepi sa iesi si cu alti baieti, care iti plac cat de cat, dar de care nu esti totusi indragostita -  la un suc, la cinema, la o plimbare, la un patinoar. In felul asta capeti mai multa experienta, mai mult curaj si incredere de sine

     
  •  
    • 136 mesaje
    15 Dec 2013, 21:01
    0 0
    anna96 said:

     nu am spus faptul ca,cad nu stiu cati cand lati ma vad trecand langa ei...am zis doar ca nu ma consier o fata urata,ci una draguta la fata...si la corp sunt slaba,am si picioare lungi,maini lungi...si chiar daca m-as ingrasa 4-5 kg cu s-ar observa atat de tare...asta e unul din foarte,foarte putinele avantaje ale inaltimii mele

     am mai spus ca am intalnit muulti baieti foarte ok...dar care erau mai mici decat mine de inaltime...sincer acum...tu,de exemplu,ce inaltime ai?
    cred ca in viata ta ai auzit de cateva cazuri pe fete/femei care sa aiba 1.80...
     

     Ei,eu asa am inteles din ce ai spus tu,CA CAD lati baietii cand te vad.Nu prea stii ce inseamna sa fi modest.

    Nu stiu de ce-ti raspund(probabil ca ma amuzi),uite eu am 1,70 inaltimea.Prima mea fiica are 1,80,dar sincer ma bucuram daca se oprea la 1,75,consider ca e de ajuns pt o fata.Asa ca nu doar am auzit DE CAZURI PE FETE/FEMEI CARE SA AIBA 1.80.

    A doua mea fiica are 1,74 inaltimea si sper ca ea macar sa se opreasca( a implinit 18 ani),ar fi perfect din punctul meu de vedere si nu cred ca se mai lungeste.

    A treia mea fiica are 1,64 deocamdata,spun deocamdata pt ca la varsta ei inca mai creste.

     

         Ti-am satisfacut curiozitatea?

  •  
    • 136 mesaje
    15 Dec 2013, 21:07
    0 0
    mizdis said:

     

    O sa vina si fat frumosul tau, nu dispera, nu astepta de la toti meltenii vorbe frumoase, atata pot, atata dau, nu se ridica la nivelul tau.

    Stiu ca ti se pare un capat de tara acuma, dar ai rabdare, daia se zice ca timpul le rezolva pe toate.

     

    Parca ar avea 50 de ani,nu doar 17.Sa dispere la varsta asta ca nu are un prieten???