Carti pentru adolescente - Violetta

  •  
    • 1 mesaje
    5 Nov 2013, 11:38
    0 0
    Buna, tuturor! 

    Sunt curioasa sa aflu ce parere aveti despre cartile pentru adolescente. Ce carti mi-ati recomanda pentru sora mea de 12 ani? Ea este extrem de incantata de Violetta. De carti, dar si de serial. In curand se apropie ziua ei si ma gandeam sa ii cumpar Jurnalul Secret al Violettei: http://bit.ly/1hwvYwB

    Trebuie sa recunosc, si mie imi place personajul si cred ca da un exemplu bun fetelor: sa isi urmeze visul, sa fie optimiste. 

    Stiti si alte carti care fac furori, potrivite pentru varsta ei? 

    Multumesc frumos!

  •  
    • 5609 mesaje
    8 Nov 2013, 09:29
    2 0
    nicoletaraicu said:Buna, tuturor! 

    Sunt curioasa sa aflu ce parere aveti despre cartile pentru adolescente. Ce carti mi-ati recomanda pentru sora mea de 12 ani? Ea este extrem de incantata de Violetta. De carti, dar si de serial. In curand se apropie ziua ei si ma gandeam sa ii cumpar Jurnalul Secret al Violettei: http://bit.ly/1hwvYwB

    Trebuie sa recunosc, si mie imi place personajul si cred ca da un exemplu bun fetelor: sa isi urmeze visul, sa fie optimiste. 

    Stiti si alte carti care fac furori, potrivite pentru varsta ei? 

    Multumesc frumos!

     
    Poate ca la varsta asta ar trebuii sa-i cumperi o carte despre Educatia Sexuala la Adolescenti!
    Nu glumesc, constat pe zi ce trece ca fetite de 11-12 ani vin si pun intrebari aici despre sex, tocmai pentru ca le este rusine sa puna aceste intrebari acasa.
    Oameni buni, copii astia au crescut si au devenit f maturi la varsta de 12 ani! Tratati-i ca pe adulti, nu va uitati ca au 12 ani...sunt superdezvoltati! Multe fetite isi incep activitatea sexuala la 13 ani pentru ca sunt curioase sau ca-i cool sa ai sex si multe din ele isi distrug viata ramanad gravide sau contacatnd boli venerice, tocmai pentru ca ignoram sa vedem ca copii nostrii nu prae mai sunt copii la 12 ani si AU NEVOIE de educatie sexuala.
    La 13 ani i-am cumparat prima carte de educatie sexuala fiului meu...si i-am pus-o in camera la el, printre romanele pe care e citea. Nu am vrut sa-l rusinez...am actionat subtil. Un pci mai tarziu sotul l-a luat la discutii ca intre barbati... i-a prins bine al naibii atunci, azi rade de stilul prin care i-am pasat informatia, dar am facut-o pentru ca eu am trecut prin asta, cand mama de rusine nu a discutat nimic cu mine, cand nu gaseam carti pe vremea aiai sa pot afla si singura, deci, fiti un pas inainte sa nu aveti regrete pe urma.

    Apropo, cartea "Jurnalul Violetei" este recomandat  pentru 16 ani....vezi ca scrie taman in linkul care l-ai postat tu aici.