Prea multe suplimente?

  •  
    • 69 mesaje
    9 Oct 2013, 13:47
    0 0
    Buna fetelor.

    Am avut de curand o revelatie...ca sunt dependenta de...suplimente(ok, recunosc, nu doar de asta).  Insa cred ca am o mare mare frica sa nu ma imbolnavesc...plus ca am si probleme cu greutatea... In acest moment am cam asa  :

    Formula cu vitamine si minerale daily one
    Hair skin and nails ( ca imi cade parul si mi se rup unghiile)
    Omega  3-6-9
    Melatonina (cand nu pot sa dorm)
    Dygestive enzime complex (ma simt mereu umflata si balonata)
    D-mannose ( pentru infectii urinare)
    Memory complex (uneori am mari probleme de concentrare)
    Alpha lipoic acid (reduca pofta de mancare)
    Panax Ginseng (ma simteam foarte obosita, desi dorm 8 ore pe noapte)
    Crom piculinat (l-am luat pentru ca am citit ca reduce pofta de dulciuri, insa la mine nu a avut nici un efect)
    + cel putin 7-8 cutii de pastile pentru slabit (acum mi s-a pus pata pe african mango sau raspberry ketones, insa ma mai gandesc:))

    Am citit foarte mult despre ele inainte sa le cumpar,  le caut pe cele mai "naturale" cu putinta...insa prietenele mele spun ca exagerez... Insa in ultimul timp am si o perioada foarte proasta.. incerc sa tin dieta, am mereu grija la ce mananc...
    Exagerez? Mai este cineva care  ia asa multe suplimente?




  •  
    • 232 mesaje
    25 Nov 2013, 19:08
    0 0
    Dienutza11 said:Buna fetelor.

    Am avut de curand o revelatie...ca sunt dependenta de...suplimente(ok, recunosc, nu doar de asta).  Insa cred ca am o mare mare frica sa nu ma imbolnavesc...plus ca am si probleme cu greutatea... In acest moment am cam asa  :

    Formula cu vitamine si minerale daily one
    Hair skin and nails ( ca imi cade parul si mi se rup unghiile)
    Omega  3-6-9
    Melatonina (cand nu pot sa dorm)
    Dygestive enzime complex (ma simt mereu umflata si balonata)
    D-mannose ( pentru infectii urinare)
    Memory complex (uneori am mari probleme de concentrare)
    Alpha lipoic acid (reduca pofta de mancare)
    Panax Ginseng (ma simteam foarte obosita, desi dorm 8 ore pe noapte)
    Crom piculinat (l-am luat pentru ca am citit ca reduce pofta de dulciuri, insa la mine nu a avut nici un efect)
    + cel putin 7-8 cutii de pastile pentru slabit (acum mi s-a pus pata pe african mango sau raspberry ketones, insa ma mai gandesc

    Am citit foarte mult despre ele inainte sa le cumpar,  le caut pe cele mai "naturale" cu putinta...insa prietenele mele spun ca exagerez... Insa in ultimul timp am si o perioada foarte proasta.. incerc sa tin dieta, am mereu grija la ce mananc...
    Exagerez? Mai este cineva care  ia asa multe suplimente?


    De ce nu incerci tu sa ceri sfatul unui nutritionist mai bine ?