Porcusor de Guineea ! Sfaturi

  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 10:19
    1 1
    Buna dimineata,

    Dupa multe lupte duse cu Juniorul meu, a castigat el intr-un final, dar am negociat.... de la a avea un caine s-a ales cu un porcusor de Guineea! Porcusorul este de fapt o ea!!! in momentul in care am cumparat-o...n-am stiut, si nici cea care a vandut-o nu ne-a spus. Micutul ghem de blanita alba cu capusorul negru ne-a cucerit definitiv...si o iubim de nu mai putem.

    Problema mea este urmatoarea...am tot citit pe net diverse sfaturi, pareri, dar am totusi nevoie de ajutorul persoanelor care au avut sau au porcusori de Guneea. De mancat ii dam sa manance salata verde in fiecare zi, morcov, bobite speciale pentru porcusori, fan, patrunjel, coji de castravete, mar...

    Ce am putea face ca sa -i fie cat mai bine ei? ce mancare sa-i mai dam? M-am interesat si de medici veterinari, vroiam sa o duc asa pentru un control de rutina...dar nu mi-au placut cei cu care am discutat, sunt inca in cautare de un doctor ok.

    Multumesc anticipat pentru orice sfat, pentru orice ajutor primit!


  •  
    • 13597 mesaje
    30 Sep 2013, 10:22
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 10:26
    0 0
    Multumesc frumos Dancing!

    Are o cusca mare, alearga, noi o rasfatam mereu, o luam in brate, o mangaiem, si ea parca ar vrea sa se bage in sufletul nostru si mai mult....

    Juniorul si-a dorit si isi doreste in continuare un caine, dar am incercat sa-i explic ca nu avem spatiu suficient, nu are cine sa se ocupe sa-l scoata mereu afara.... si intr-un final s-a resemnat si a acceptat porcusorul!
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 10:31
    0 0
    Sa scriu intai despre mancare.
    Sunt trei lucruri pe care un porcusor trebuie sa le aibe zi de zi: fan, legume si/sau fructe si boabele de rontait. Numai legume nu este suficient.
     Fanul este foarte important pentru sistemul lor digestiv si pentru sanatatea dintilor. Si le place foarte mult. Eu il pun intr-o sfera metalica si il de cusca si in felul asta au fan curat tot timpul:

    http://thumbs1.ebaystatic.com/d/l225/m/m1Cf97iNe4AnuEUydsbWQjA.jpg

    Boabele pe care li le dau eu sunt imbogatite cu vitamina C. Si asta e o chestie foarte importanta pt porcii de guineea. Sunt printre putinele mamifere incapabile sa produca vitamina C deci trebuie sa o ia din hrana. Ori esti atenta sa manance alimente bogate in vitamina C ori ii pui in apa niste picaturi ori ii dai boabe sau fan imbogatite cu vitamina C. Daca alegi sa i le dai din mancare tine cont ca are nevoie parca de minim 15 mg zilnic.
     Boabele astea sunt si foarte importante pentru ca porci de guineea trebuie sa aibe o dieta bogata in fibre. Ceea ce in mod normal vine din boabe si din fan.
    Adora iarba verde deci daca nu stai la casa si nu ai un gazon fara chimicale cumpara niste tavite pe care le uzi si creste iarba si apoi o pui in cusca si mesteca la ea pana nu mai poate.
     
     
    La legume si fructe sunt unele care sunt atat de toxice pt ei incat pot omora un porcusor imediat. Deci niciodata nu da unui porcusor: varza, ceapa, usturoi, brocoli, conopida, avocado, rubarba, ciuperci si mai sunt si altele. la fel nu ii da paine, carne, peste, lapte. gasesti pe net lista completa cu tot ce nu are voie.
     dar ai mare grija cu asta. O prietene a mamei a cedat tentatiei si i-a dat porcusoarei o frunza de varza ca tot chitaia langa ea. A murit din cauza asta



    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 30 Sep 2013, 10:33
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 10:35
    1 0
    Mancarea uscata e care i-o dam noi este asta:

    http://www.zooplus.com/shop/rodents/food/guinea_pig/other_guinea_pig_foods/220788
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 10:36
    0 0
    Invata o sa bea apa dintr-o sticla de genul asta pt ca eu i am gadat mereu din farfurie si are apa curata doar pentru cateva ore. cateva intoarceri cu frana de mana prin cusca si tot rumegusul e in apa:

    http://www.zooplus.com/shop/rodents/accessories/feeder_water_bottles/water_bottles/126852
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 10:38
    0 0
    Pt jucat adora sa se scunda deci faceti niste tunele de to felul
    Puteti sa cumparati tot felul de nebunii:
    http://www.zooplus.com/shop/rodents/accessories/tunnels
    Insa noi am ales sa facem niste ore de lucru manual si sa le facem tunele din carton in care se ascund dupa pofta inimii
    Si nu o lasa pein casa singura ca s-ar putea sa te trezesti ca ti au disparut parti din fire, canapele, covoare etc etc etc. E totusi un rozator.
  •  
    • 6798 mesaje
    30 Sep 2013, 10:41
    2 0
    si inca un sfat: nu o tine niciodata in curent, in dreptul usii sau ferestrelor.
    daca prinde o raceala, moare in cateva ore, iti spun din proprie experienta. 
  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 10:44
    0 0
    Schon, multumesc frumos pentru sfaturi.

    Fan are in permanenta, pentru apa are recipient special, am incercat vreo 4 pana am gasit ceva ok pentru ea. Asta vara cand era cald bea foarte multa apa, ii puneam dimineata si seara era aproape gol.

    Zilnic are bobite, fan si salata.....bobitele i-am cumparat cam tot ce am gasit prin supermarket sau in magazinele de animale...si nu prea i-au placut. Singurele care i-au placut au fost niste bobite cumparate din piata, varsate...

    I-am luat si niste biscuiti speciali...dar nu s-a atins de ei.
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 10:48
    0 0
    Biscuiti si tot felul de alte suplimente am incercat si eu cu poarcele dar nu le a placut nimic.
    Tot asa le-am luat o piatra din asta minerala care cica este foarte recomandata pt rozatoare (o vazuzem la magazinul de animale in custi si mi au zis nenicii de acolo ca e f buna):
    http://www.zooplus.com/shop/rodents/snacks_supplements/vitamins/126744
    A zacut in cusca complet ignorata pentru cateva luni. Apoi a ajuns intreaga la gunoi.
    dar poate merita incercat
  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 10:50
    0 1
    I-a pus Juniorul in cusca o minge, si am tot intrebat in magazinele de specialitate de jucarii pentru ea, darnu aveau, erau doar pt hamsteri....

    Schon, o sa incerc sa-i fac eu din carton.

    Bertha multumesc de sfat, nu sta in curent...oricum sincer nu vreau sa ma gandesc cum vom fi daca pateste ceva!

    Am inteles ca trebuie sa-i taiem gherutele, la un cabinet mi-a spus dr. ca nu trebuie, la altul ca da. Deci?

    Apoi un medic mi-a spus ca la varsta de un an trebuie sa-i gasim partener....asa este?
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 10:50
    0 1
    Are parul lung sau scurt?
  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 10:53
    0 0
    Este cu blanita cu vartejuri, este frumoasa foc!!!
    Parul lung, alta problema....ca nu gasesc perii pentru blanita ei, am luat o perie din par natural pentru oameni.....
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 10:53
    1 0
    Iar sfatul meu ar fi sa mai cumparati inca o porcusoara. Asta este cel mai bun lucru pe care il piuteti face pentru cea pe care o aveti. Nu conteaza cat de multe jucarii ii luati si cat sta cu voi. cu inca un porcusor va fi mult mai fericita.
    dar sa fie tot femela. asta e combinatia cea mai buna: doua femele.
  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 10:56
    0 0
    Noi i-am pus intre gratiile de la cusca niste bete de cires...si mandruta sta cu doua labute pe bat, de zici ca e babuta curioasa sa stie ea tot ce se intampla...si cand se plictiseste roade batul....

    Sincer nu am crezut ca un animalut atat de mic iti poate aduce asa o bucurie!
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 11:18
    0 0
    pana acum nici eu nu am gasit nici o perie ok. Am incercat toate prostiile din magazin. Chitaie ca la taiere. Si nu degeaba. li se zmulge parul foarte usor.
    asa ca o periez mai superficial si o tund cand i se prinde rumegus in blana.
    Si nu uita sa ii tai periodic unghiile
    iar baie atunci cand consideri necesar dar cat se poate de rar. exista sampoane speciale pt porci dar poti folosi si sampon pentru copii.
    Eu i am comandat de aici ceva produse:
    http://gorgeousguineas.com/
    iar cand a avut o ciuperca pe piele am folosit un sampon de la farmacie. ceva de genul Nizoral dar nu mai imi aduc aminte numele.
  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 11:29
    0 0
    Baie totala nu i-am facut, incerc sa evit, imi e teama sa nu raceasca.
    Dar i-am mai spalat uneori labutele...unghiile nu i le-am taiat niciodata, trebuie sa merg cu ea la un doctor sa i le taie, sincer nu ma pricep si nici nu vreau sa-i fac rau.

    Eu am tot intrebat in magazinele de specialitate de sampon pentru porcusori dar mi-au spus ca au doar pentru caini(diferite rase) si pisici.

  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 11:35
    0 0
    Nu e foarte greu sa ii tai unghiile. le are albe sau negre?
    Daca sunt albe cand te uiti la ele o sa vezi pana unde ajunge un vas de sange si pana acolo tai. Practic e partea alba nu roza.

    uite aici un filmulet ce explica cum se face:

    http://www.youtube.com/watch?v=UNAX_k2EGw4

    Daca are unghiile negre e un pic mai greu dar dupa ce vezi cum se face la una alba iti cam dai seama unde sa tai la cea neagra.
    Baie eu ii fac cam o data pe an, apoi o usuc cu uscatorul si o bag intr-un prosop pt cateva ore. Singura chestie e ca tre sa ai grija sa nu ii uzi urechile ca poate face usor infectie.
  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 12:22
    1 0
    Schon, are unghiile albe. Merci pentru filmulet.
    Si eu cand am spalat-o pe labute, am bagat-o in prosop...ziceai ca e nou nascut asa cuminte statea.
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 12:33
    0 0
    Multa bafta leia.
    daca mai ai intrebari poti sa le pui si daca stiu te ajut.

    Apropos de negocierea cu Juniorul tau. Noi tot cu porci de guinea am inceput. apii a venit o pisica. Apoi un catel. Animalutele astea dau dependenta. Noi de ele nu neaparat invers