Impacarea unui Capricorn. Imposibil??

  •  
    • 4017 mesaje
    7 Sep 2013, 13:48
    1 0
    Daca scopul este impacarea, exista un mod rational de a-l atinge. Iti ceri iertare pentru comportamentul stupid si reactiile stupide, dupa care astepti cuminte sa te caute el. Prin intrebarile precedente incarcam sa determin daca intelegi ca un comportament irational iti aduce doar ponoase
  •  
    • 4107 mesaje
    7 Sep 2013, 13:49
    0 0
    Rose, suntem o combinatie echimoleculara si foarte entropica de toate. Eu cred si intr-un ADN sufletesc ca sa zic asa...se mosteneste din plamada tatalui sau a mamei. Si noi-patru- independent de zodii, am preluat tot felul de trasaturi pur sufletesti de la parinti. Eu ma gasesc foarte asemanatoare cu mama mea care e (era) scorpioanca...deci unde dai si unde crapa. Pe cat de incompatibile eram , pe atat seman cu ea- paradox curat. Eu glumesc cu zodiile - intr-o masura mare- cred in astrologie dar nu pot afirma ca o cunosc. Ma mai joc si eu ...de a varsatoarea!
  •  
    • 4107 mesaje
    7 Sep 2013, 13:52
    3 0
    Hellens, lasa-l o vreme! Cumva iti trebuie o mica pedeapsa . Ai gresit, treci la colt esti pedepsit. NU? O vreme zic...sa vi se aseze gandurile, sa reflectati, sa va calmati. Stii replica aia din film, lasa.l sa plece...daca se va intoarce e semn ca e al tau. Daca nu se intoarce, inseamna ca nu a fost niciodata al tau. Ok?
  •  
    • 25 mesaje
    7 Sep 2013, 13:53
    0 0
    classy said:Daca scopul este impacarea, exista un mod rational de a-l atinge. Iti ceri iertare pentru comportamentul stupid si reactiile stupide, dupa care astepti cuminte sa te caute el. Prin intrebarile precedente incarcam sa determin daca intelegi ca un comportament irational iti aduce doar ponoase

     Mi-am cerut ieri, toata ziua. El stie in ce pozitie este, ca se poate intoarce oricand. Eu nu stiu daca se va mai intoarce. Categoric nu a fost, a spus ca nu stie.. Acum sper. Multumesc, te pup

  •  
    • 25 mesaje
    7 Sep 2013, 13:55
    1 0
    migaby1964 said:Hellens, lasa-l o vreme! Cumva iti trebuie o mica pedeapsa . Ai gresit, treci la colt esti pedepsit. NU? O vreme zic...sa vi se aseze gandurile, sa reflectati, sa va calmati. Stii replica aia din film, lasa.l sa plece...daca se va intoarce e semn ca e al tau. Daca nu se intoarce, inseamna ca nu a fost niciodata al tau. Ok?

     Capito

  •  
    • 4350 mesaje
    7 Sep 2013, 13:56
    1 0
    Hellens said:
    classy said:Daca scopul este impacarea, exista un mod rational de a-l atinge. Iti ceri iertare pentru comportamentul stupid si reactiile stupide, dupa care astepti cuminte sa te caute el. Prin intrebarile precedente incarcam sa determin daca intelegi ca un comportament irational iti aduce doar ponoase

     Mi-am cerut ieri, toata ziua. El stie in ce pozitie este, ca se poate intoarce oricand. Eu nu stiu daca se va mai intoarce. Categoric nu a fost, a spus ca nu stie.. Acum sper. Multumesc, te pup

     Dar tu consideri ca ai gresit? Ai spus ca tot iti ceri iertare, dar consideri ca ai pt ce?

  •  
    • 4350 mesaje
    7 Sep 2013, 13:59
    1 0
    migaby1964 said:Rose, suntem o combinatie echimoleculara si foarte entropica de toate. Eu cred si intr-un ADN sufletesc ca sa zic asa...se mosteneste din plamada tatalui sau a mamei. Si noi-patru- independent de zodii, am preluat tot felul de trasaturi pur sufletesti de la parinti. Eu ma gasesc foarte asemanatoare cu mama mea care e (era) scorpioanca...deci unde dai si unde crapa. Pe cat de incompatibile eram , pe atat seman cu ea- paradox curat. Eu glumesc cu zodiile - intr-o masura mare- cred in astrologie dar nu pot afirma ca o cunosc. Ma mai joc si eu ...de a varsatoarea!

      Tocmai din aceasta cauza nu am pus niciodata pret pe zodii. Sunt ntr-adevar niste trasaturi generale, mai mult sau mai putin valabile. Cred ca o intamplare majora din viata cuiva ii poate schimba felul de-a fi la 180 de grade, mai ales in zilele noastre cand totul se petrece cu viteza luminii.

  •  
    • 25 mesaje
    7 Sep 2013, 14:00
    0 0
    roseblue said:
    Hellens said:
    classy said:Daca scopul este impacarea, exista un mod rational de a-l atinge. Iti ceri iertare pentru comportamentul stupid si reactiile stupide, dupa care astepti cuminte sa te caute el. Prin intrebarile precedente incarcam sa determin daca intelegi ca un comportament irational iti aduce doar ponoase

     Mi-am cerut ieri, toata ziua. El stie in ce pozitie este, ca se poate intoarce oricand. Eu nu stiu daca se va mai intoarce. Categoric nu a fost, a spus ca nu stie.. Acum sper. Multumesc, te pup

     Dar tu consideri ca ai gresit? Ai spus ca tot iti ceri iertare, dar consideri ca ai pt ce?

     S-a plans unor prieteni comuni ca dupa intamplarea asta el nu mai are siguranta in relatia cu mine. Unde dai si unde crapa. Ideea este ca vreau sa repar, indiferent a cui a fost vina..

  •  
    • 4350 mesaje
    7 Sep 2013, 14:05
    1 0
    Hellens said:
    roseblue said:
    Hellens said:
    classy said:Daca scopul este impacarea, exista un mod rational de a-l atinge. Iti ceri iertare pentru comportamentul stupid si reactiile stupide, dupa care astepti cuminte sa te caute el. Prin intrebarile precedente incarcam sa determin daca intelegi ca un comportament irational iti aduce doar ponoase

     Mi-am cerut ieri, toata ziua. El stie in ce pozitie este, ca se poate intoarce oricand. Eu nu stiu daca se va mai intoarce. Categoric nu a fost, a spus ca nu stie.. Acum sper. Multumesc, te pup

     Dar tu consideri ca ai gresit? Ai spus ca tot iti ceri iertare, dar consideri ca ai pt ce?

     S-a plans unor prieteni comuni ca dupa intamplarea asta el nu mai are siguranta in relatia cu mine. Unde dai si unde crapa. Ideea este ca vreau sa repar, indiferent a cui a fost vina..

     Hellens, banuiesc ca esti foarte tanara . Sa stii ca nu asa stau lucrurile in viata. Nu trebuie sa-ti ceri scuze pt ceva de care nu te consideri vinovata. Trebuie sa te respecti, altfel nu astepta sa o faca altii. Nu te umili pt un dram de iubire. El nu trebuia sa se planga prietenilor, trebui sa vb cu tine. Daca nu o face, inseamna ca nu ii pasa. A zis bine Gabi, lasa-l in pace o perioada, iar daca veti mai fi impreuna, pune-i si tu in vedere ca nu ai siguranta in relatia cu el, ca trebuie sa-ti cosmetizezi reactiile, altfel te lasa.

  •  
    • 25 mesaje
    7 Sep 2013, 14:19
    0 0

     Hellens, banuiesc ca esti foarte tanara . Sa stii ca nu asa stau lucrurile in viata. Nu trebuie sa-ti ceri scuze pt ceva de care nu te consideri vinovata. Trebuie sa te respecti, altfel nu astepta sa o faca altii. Nu te umili pt un dram de iubire. El nu trebuia sa se planga prietenilor, trebui sa vb cu tine. Daca nu o face, inseamna ca nu ii pasa. A zis bine Gabi, lasa-l in pace o perioada, iar daca veti mai fi impreuna, pune-i si tu in vedere ca nu ai siguranta in relatia cu el, ca trebuie sa-ti cosmetizezi reactiile, altfel te lasa.

     

    Implinesc 26 de ani in Februarie. Cu el sunt de 2 ani, prima mea relatie pe bune. Este primul barbat pentru care am plans vreodata si cu care am putut fi eu. Restul au fost ...pentru experienta, n-am facut un compromis, n-am lasat capul jos o secunda si am plecat la cea mai mica urma de slabiciune. El, insa, a reusit sa schimbe ceva, el a facut sa-mi fie drag sa gatesc, sa-i calc, sa-i spal si sa-mi doresc o familie. Ai mei sunt divortati de 14 ani, taica-meu un alcoolic agresiv care n-a facut decat s-o tina pe mama in loc. Vad in el tot ce n-a putut tatal sa fie vreodata. In momentul asta nu pot sa vad nimic clar, ma macina indiferenta lui si a devenit centrul universului meu, nu mananc, nu dorm... fumez, beau cafea si ii mai fur din cand in cand care un xanax mamei ca sa pot dormi 3-4 ore pe noapte. Nici in cele mai negre cosmaruri nu credeam ca o sa ajung aici, sa ma afecteze ceva in halul asta parea imposibil. In general iau lucrurile ca atare si ma adaptez la situatii din mers, nu ma consum, nu iau personal. Acum simt doar durere, disperare si refuz. Probabil o sa apelez la un psiholog, slabiciunea asta nu sunt eu.

  •  
    • 25 mesaje
    7 Sep 2013, 14:22
    1 0
    Ah, si cel mai probabil, daca ies din fumul asta negru si reusesc sa vad din alta lumina, o sa-l trimit eu la ma-sa. Momentan nu pot.
  •  
    • 421 mesaje
    7 Sep 2013, 14:25
    1 1
    Hellens, nici un barbat nu merita asta. Ai grija de tine.
  •  
    • 4350 mesaje
    7 Sep 2013, 14:44
    1 0
    Hellens said:Ah, si cel mai probabil, daca ies din fumul asta negru si reusesc sa vad din alta lumina, o sa-l trimit eu la ma-sa. Momentan nu pot.

     Aha, asa mai merge . Chiar daca nu-l trimiti tu la ma-sa, in caz ca nu se mai intoarce, mai sunt pesti in balta . Din ce spui tu mai sus, omul asta te-a invatat sa fii fata-n casa. Nu ma intelege gresit si eu calc, spal, fac curat sau mancare. Cand am chef si cand imi permite timpul. Daca nu fac nimic o saptamana, nu-i bai, nu inseamna ca nu tin la familia mea sau sunt o lenesa.
    Invata sa fii tu, nu trebuie sa te schimbi pt nimeni. Asa cum tu apreciezi omul de langa tine si ceilalti trebuie sa o faca. Daca cineva te calca-n picioare, da-i viteza, anii astia frumosi nu se mai intorc! Poate te trezesti peste cativa ani cu unul din asta pt care calci, faci curat si taci, ca daca nu..te trimite la mama ta! 

  •  
    • 2089 mesaje
    7 Sep 2013, 15:38
    3 0
    Hellens, experienta asta te va maturiza si vei invata din greseli. Oamenii maturi isi discuta problemele, nu fug la mama la misto. Acum stii ca nu suporta chestia asta si data viitoare, cand iti va veni sa fugi la mama ca sa ai de unde te intoarce, te vei gandi de doua ori inainte si iti vei infrana isteria. Pentru ca va exista o data viitoare. El se va intoarce, ai sa vezi. Face si el putine figuri acum, ca vede ca are cu cine. Doi oameni care se iubesc cu adevarat nu se despart dintr-un nimic. Stai linistita! Da-i putin timp sa inteleaga ca iti pare rau, ca il iubesti si ca nu o sa mai faci asa.
    Si eu sunt un copil isteric si "rezolvam" problemele trantindu-i omului telefonul in nas. Cat pe ce sa nu se mai intoarca nici el dupa cateva crize d-astea, desi iubire era cu carul. Pur si simplu mi-a zis ca nu suporta chestia asta. De cand am reusit sa ma controlez si sa gafai un "hai ca am draci acum, vorbim maine, te rog. Pa, noapte buna!" inainte de a tranti receptorul, omul nu a mai vrut sa plece
    E chestie de control. Indiferent a cui a fost vina, caci inteleg ca a lui. Puteai sa o gestionezi altfel daca trageai putin aer in piept inainte sa pui mana pe valiza, stii asta, da? Nimeni nu e obligat sa ne iubeasca atat de mult si neconditionat incat sa fie sacul nostru de box la nesfarsit. 
  •  
    • 7934 mesaje
    7 Sep 2013, 17:16
    0 0
    da ce ce v-ati certat?
  •  
    • 34 mesaje
    7 Sep 2013, 21:25
    3 0
    de la varsatoare la varsatoare...auzi, nu e putin si orgoliul tau ca nu iese asa cum vrei? ma cunosc pe mine si inca vreo 4 prietene bune din aceesi zodie. toate facem asa...si dupe ce il aducem iar la locul lui, nu prea ne mai intereseaza. drama-queen, asta suntem.

    in alta ordine de idei...calmeaza-te femeie. te-ai despartit. asta nu e o scuza sa devii penibila. relax. varsatorii sunt detasati, independenti. okey, zurlii, stiu, dar independenti.

    dincolo de asta...omul ti-a dat de inteles ca are nevoie de un timp de gandire. lasa-l. capricornul e omul depresiilor. probabil ca e mai cazut ca tine.

    da-i cumva de inteles ca iti pare rau, ca totusi il iubesti si apoi liniste si pace. daca vine el la tine...al tau e....daca nu...nneeeeeeeeeeeeeext!

    calm, respira, sunt sigura ca ai amici, razi, glumeste, iesi, plimba-te, citeste si ramai demna.
  •  
    • 4107 mesaje
    7 Sep 2013, 22:37
    0 0
    Lexa, daca are luna in capricorn e nashpa! Oricum ma bucur ca -i dai sfaturile astea, semn ca tu le-ai urmat deja. Brava! O varsatoare o recunosti pentru ca e mereu pe baricade , musai tre' s alupte pentru ceva, nici ea nu stie bine pentru ce......Seara buna, varsatoarelor si nu numai!
  •  
    • 4346 mesaje
    8 Sep 2013, 01:35
    0 0
    pana cand nu pricepi ca nu in zodie sta compatibilitatea intr o relatie...o sa ai multe "rupturi" de genul asta...
    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 8 Sep 2013, 01:36
  •  
    • 307 mesaje
    8 Sep 2013, 01:50
    0 0
    anda22-7 said:pana cand nu pricepi ca nu in zodie sta compatibilitatea intr o relatie...o sa ai multe "rupturi" de genul asta...

     

    anda!!!!! no offence,  baby...chiar imi pari profunda   

    atat cat am citit, of course

  •  
    • 1015 mesaje
    8 Sep 2013, 02:44
    2 0
    Mai lasa-l si tu sa respire cu totul, o saptamana-doua, apoi, daca, in timpul asta nu te cauta el, incerci sa stabilesti intalnirea pentru discutia edificatoare: da sau nu!
    Capricornii, hmm, sunt cam dificili, mereu bombanesc...mereu gasesc nod in papura, ca, nah, banuiesc ca nu te-ai mutat de la el a teia oara, de bine ce-ti era...in rest, muncesc mult, fac bani, cam reci, la exterior...in definitiv, ca toti barbatii, dar, da, sunt capriciosi...