Anti matze

  •  
    • 10816 mesaje
    8 Apr 2013, 18:39
    1 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Apr 2013, 18:40
  •  
    • 5144 mesaje
    8 Apr 2013, 18:44
    1 0
    dalia05 said:

     

    Deci esti chow chow crem, iar eu sunt chow chow negru . Daca ai nervi si energie pentru un caine energic, dar totusi usor de dresat ia-ti caniche sau bichon

     

    P.S. pe Basilio, poate din cauza pozei din ID o vad ca pe Chihuaha de Beverly Hills (am vazut 1 si 2) sau ca pe un ogar barzoi, elegant

     n-am eu dom'le eleganta... nu vezi ca m-am scapat si am scris o fraza plina de „metafore” dupa ce am fost provocata cu kilometri de mesaje pline de injurii, la care eu am raspuns cu argumente pe cat posibil civilizate?... 

  •  
    • 10816 mesaje
    8 Apr 2013, 18:48
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Apr 2013, 18:49
  •  
    • 10816 mesaje
    8 Apr 2013, 18:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7743 mesaje
    8 Apr 2013, 20:37
    0 0
    putini stiu ca,cainii pot fi gelosi, invidiosi, pe cei mici, pe "concurenta" 
    am citit undeva ca trebuie avut mare grija sa te comporti cu el ca si inainte si ca atunci cand aduci copilul acasa, sa fie invelit in doua paturici sau doua hainute, una i se da cainelui, sa se obisnuiasca cu noua prezenta.
    daca copilul nu e invatat  din timp ca animalul  are sentimente, ca nu trebuie tratat ca o jucarie, il mai si chinuie, il trage de urechi, de coada, suporta, altii mai mari ii chinuie, ii lovesc ca sa arate ca sunt puternici , asta am vazut, dar cat sa suporte bietul animal?  
    sau ii da de mancare din mana, iar riscant, sau nu il lasa sa manance , sa doama..  si se intampla sa il muste.au gesturi rapide, au voce stridenta, tipa,poate fi privit si ca o amenintare, copilul.



    de exemplu maimuta mea, desi e in topul raselor de caini pentru copii,  se spune ca labradorul e rabdator cu copii, ea nu e,e  prea jucausa. trebuie sa fie un copil  vesel, activ, topait ca ea, e foarte iubitoare si de prea mult entuziasm sare pe copil si-l sperie,gata sa-l doboare de nu se tine pe picioare bine .copiii nu se lasa singuri cu cainii cand sunt mici. daca nu sunt dresati nu riscati. eu  trebuie sa fiu acolo, sa ma uit in ochii ei si sa-i spun NU! altfel e calari pe copil.ce poate ramane cu sechele.
    rabdatoare o fi mai la batranete,poate.

    uitai-va aici cata rabdare are cainele asta

    http://www.buzznews.ro/2013/01/03/emotionant-un-copilas-cu-sindrom-down-e-incurajat-de-un-caine-video/

     c
    ainele are inteligenta unui copil de 2 ani.
    atatia maidanezi rabda de foame, hai ca paine mai primesc, dar apa, vara mai ales? cati le dau apa?
    stiu eu pe unul,are 3, ii tine inchisi, in permanenta. ii da suturi cainelui si" meri ma!"
    pe cine nimereste, nu conteaza, unul e orb saracu
    atat stie stapanul. desi cainele respectiv nu-i face nimic. are nevoie de o mangaiere.si el il alinta cu "nemernicule" pentru asta. si nu-l musca. apa si mancare cand isi aduce aminte..ce as bate la ala si n-am cum..cine e nemernic? si se cunosc atatea cazuri de adulti sau copii salvati de caini.
      

    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 8 Apr 2013, 20:40
  •  
    • 7947 mesaje
    8 Apr 2013, 20:37
    3 2
    Multumita topicului asta am aflat si eu ca sunt un om rau care merita sa fie atacat de caini. In fiecare dimineata in care mergeam la institutul in care lucram, eram atacata de o haita de caini. Va dati seama cat de haina sunt de saracii caini trebuiau sa ma atace zilnic? Noroc ca m am mutat in alta tara si i am scutit de atata munca....
    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 8 Apr 2013, 20:38
  •  
    • 5188 mesaje
    8 Apr 2013, 20:50
    3 3
    schon, si eu am aflat ca e mai bine pentru caini sa stea pe strazi, in frig, sa manance din gunoaie si sa nu fie vaccinati sau tratati de boli.

    mai bine sa stea cainii pe strazi decat sa fie in adaposturi si eutanasiati dupa o perioada.

  •  
    • 16187 mesaje
    8 Apr 2013, 21:11
    3 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Apr 2013, 21:13
  •  
    • 4208 mesaje
    8 Apr 2013, 21:29
    4 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Apr 2013, 21:31
  •  
    • 10876 mesaje
    8 Apr 2013, 22:01
    0 0
    Dik, curios, motanii mei se defecheaza numa i n bulbii mei, la vecini nu se duc, nu am primit nicio reclamatie pina acum. Sunt pisici maidaneze, castrate, vaccinate si le las mai toata ziua afara in curte. Mi-e mult mai comod decat sa strang rahatul din litiera. Plus ca vaneaza la soricei la greu.
  •  
    • 10876 mesaje
    8 Apr 2013, 22:02
    0 0
    Adica e curios ca nu fac la ele in curte si fac la tine. O fi pus vecinu ceva substante ca sa nu faca in florile lui.
  •  
    • 16187 mesaje
    8 Apr 2013, 22:14
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8237 mesaje
    8 Apr 2013, 22:57
    5 3
    Pai mai, toata lumea vrea sa fie bine sa nu fie rau.
    Dar de multe ori, ca sa ajungi sa fie bine trebuie sa fii uneori drastic, chiar daca lesina bardoatele din lumea intreaga. Si vrem nu vrem, ne place nu ne place trebuie sa ne asumam treaba asta. Cainii de pe strada nu-s pe strada ca vor ei, ca plesnesc de sanatate si nu mai pot de bine. Si serios vorbind....cred ca mai mult de jumatate sunt grav bolnavi. Numai eu cati caini am vazut tarandu-si picioarele dupa ei, loviti de masini.  Sau lupte intre caini cand se nenorocesc intre ei, credeti c numai in adaposturi se intampla treaba asta, si pe strada sunt bine mersi ca le dati voi un covrig? 
    Stiu ca toti suntem iubitori de animale , nimeni nu arunca hartii pe jos si nimeni nu injura.  

    Pe de alta parte, cunosc eu cel putin 3 persoane din bucuresti care-si lasa cainii sa se imperecheze cu catele de pe strada....si apoi vezi doamne si plang cand vine vorba de eutanasiat cainii, ca-s iubitori de animale si-si iubeste cainele ca pe ochii din cap.  Pai asa-ti trebuie, sa lesini la filme de pe iutub cu catei chinuiti, poate te potolesti si-ti castrezi catelul.  



    In alta ordine de idei, daca fly ii spunea lui basilio ca merita eutanasiata...asa elegant si metaforic si lady-like, topicu asta ajungea la 400 de postari pana acum si erati toate cu sarurile la nas.
    Ca suntem sensibile si lesinam cand citim asemenea amenintari  
    A dar  fly nu e catel , sa ma scuzati  


    Peseu: peste 2 pagini urmeaza urarile cu "sa te muste cainii",  "sa-ti otravesc pestele din acvariu" stati ca urmeaza 

     
  •  
    • 16187 mesaje
    8 Apr 2013, 23:04
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    8 Apr 2013, 23:40
    3 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Apr 2013, 23:41
  •  
    • 8237 mesaje
    9 Apr 2013, 00:13
    2 0
    Ei, milady....nu te bosumfla acum ca n-am zis-o cu rautate.  

    Eu iubesc animalele, dar  sunt convinsa ca nici in adaposturi nici pe strada nu e locul lor.  Nicun adapost din lume nu tine animalele ani de zile, cel mult o luna. E trist si crudul adevar..... 
    Dar asa se intampla in ziua de azi, oriunde in lume chiar si in bucuresti. Nu pentru ca suntem superiori si nici pentru ca asa ne simtim noi mai bine. Ci tocmai, pentru ca uneori animalele se duc in raiul animalelor...ca asa e mai uman.
    Asa, sau poti ori sa astepti sa moara cainele chinuit de frig si foame sau calcat de vreo masina. Daca asta se cheama ca avem suflet mare..... atunci asa o fi.


    Fly, tie ti se urca la cap cam repede, nu crezi?  Am mai citit un topic unde tot o luasei pe aratura rapid dupa ce o eva a facut o remarca. Pana acum ai avut dreptate si-ai scris rezonabil si civilizat unele lucruri cu care chiar am fost de acord.... si acum te scalzi aiurea si degeaba cu niste replici de 3 lei.
    E adevarat ca uneori evele sunt nedrepte...dar tine minte, ca nici tu nu esti  vreo axa a dreptatii, educatiei sau te miri ce alte virtuti.   Deci iti prevad o sedere lunga pe-aici  
  •  
    • 10876 mesaje
    9 Apr 2013, 00:19
    0 0
    Sunt un caine vagabond,
    Eu rup lesa,nu ma poti dresa 
  •  
    • 7469 mesaje
    9 Apr 2013, 02:43
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    9 Apr 2013, 02:54
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    9 Apr 2013, 10:45
    1 0
    Pisica cu paduchi