Dieta de 8 ore

  •  
    • 2 mesaje
    12 Mar 2013, 10:27
    3 3
    Buna evelor! Care-i treaba cu dieta asta "minune"? Sincer, eu una am ras cand am citit dar e posibil sa functioneze?:-?
    Ce m-am gandit eu ieri....m-am trezit pe la 6 si hai sa vad ce-i cu asta....am mancat pe la 6:30 si ultima masa a fost la 14:15, ceva de genu....sa ma incadrez in 8 ore cica;)) precizez ca nu am mancat cartofi prajiti, ciocolata si mai stiu eu ce ca sigur nu tine oricat as sta eu 16 ore nemancata..... a, am 1,67 m si 66 kg, deci am ceva in plus:D ......adica aveam pt ca azi am 65,4kg.... Am ramas surprinsa ca nu mi-a fost foame si in restul zilei am baut apa si ceai neindulcit....verde si ce mai avema prin bucatarie.A mai incercat vreuna dintre voi presupusa dieta?
  •  
    • 76 mesaje
    12 Mar 2013, 11:32
    1 3
    Si dieta care a fost ?
  •  
    • 7947 mesaje
    12 Mar 2013, 13:01
    3 1
    Acum un an July facea reclama unui astfel de regim de viata. Si am scris atunci un post lung in care militam contra asa ca o sa ii dau copy paste aici. Intre timp July a ajuns din pacate la ceea ce ii explicam eu atunci: un metabolism foarte lenes. Deci inca o data: nu faceti prostia sa mancati totul intr-o perioada scurta de timp.

    Mancand o masa pe zi sau concentrand mancarea intr-o perioada scurta de timp nu faci altceva decat sa iti incetinesti metabolismul si sa iti mananci muschii. 
    Daca pentru o  perioada lunga de timp corpul consuma muschi in loc de grasime sau carbohidrati, zaharuri,  o  sa ai din ce in ce mai mari probleme cu scaderea in greutate. sa mai spun de yo yo effect pentru o persoana care mananca asa. Mananci o data seara si a doua zi te dai cu capul de pereti cand vezi indicatia cantarului.

    Din cate am invatat eu lucrurile sau cam asa: dupa ce tot zaharul in sange de la ultima masa iti este folosit de catre celule, corpul trece la a folosi alte surse de energie. Si primul loc unde resursele astea sunt cautate sunt in ficat si in muschi unde zaharul este stocat sub forma de glycogen, care apoi este descompus in glucoza, care este materia prima folosita de celule sa produca energie. In mod normal este nevoie de aproximativ 24 de ore ca sa consumi aceste rezerve de glicogen. Cand aceste rezerve sunt terminate corpul trece la folosirea acizilor grasi care vin din rezervele de grasime (inclusiv tesururile grase care inconjoara organele).

    Doua tipuri de celule nu pot folosi acizi grasi ca si sursa de energie, celulele rosii din sange si neuronii, asa ca ele isi iau hrana din glycerol (tot o componenta a grasimii) sau din muschi. Pentru a nu manca muschii prea rpd dupa aproximativ 2-3 zile lipsite de hrana ficatul incepe sa sintetizeze ketone care provin din descompunerea acizilor grasi din tesuturi. Din momentul in care se sintetizeaza suficiente ketone creierul incepe si el sa foloseasca asta ca sursa de energie. Celulele rosii inca folosesc glucoza din muschi dar ritmul de degradare al muschilor este mult mai scazut.

    Dar ca sa revin la ceea ce combateam : cu postul de12-14 ore nu faci altceva decat sa iti pui corpul in situatia de foamete ca apoi la prima masa luata sa stocheze rezerve cat cuprinde pentru urmatoarea perioada cand il privezi de mancare.  

  •  
    • 2 mesaje
    12 Mar 2013, 19:02
    2 1
    chocolate70 said:Si dieta care a fost ?

    cei care au scris o carte pe tema asta spun ca trebuie sa incluzi cele 3 mese zilnice in 8 ore....nu ne bagam la ciocolata si cartofi prajiti dar nah.... si in rest...apa

  •  
    • 232 mesaje
    4 Dec 2013, 20:02
    1 7
    nu inteleg deloc faza cu aceasta dieta de 8 ore...cum 8 ore ?!