La tranta cu odorizantele

  •  
    • 155 mesaje
    13 Feb 2013, 14:46
    0 0
    Am gasit prin mall la un magazin de decoratiuni interioare,  flacoane de ulei parfumat cu betisoare din trestie. Miros adorabil mai ales uleiul de lotus ( lotus lily). E un parfum discret si persista . Eu am in bai asa ceva si in camere, si sunt foarte incantata de ele. 
     
     
  •  
    • 14418 mesaje
    13 Feb 2013, 14:47
    0 4
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2838 mesaje
    13 Feb 2013, 14:54
    0 0
    basilio said:mary, cu opiu ziceai?... sa le caut
    eu nu prea suport betisoarele parfumate. parca am senzatia ca imi dau dureri de cap. iar de la air-wick banuiesc ca nu sunt singura care se sperie la primele utilizari se lasa cu scuipat in san la fiecare puf.

    Da ,Basilio     "Opium" cred ca se numesc,nu-mi amintesc bine ,chestia misto e ca nu se lasa cu puffuri ,nici cu dureri de cap,ci  cu "ras nemotivat "

  •  
    • 9873 mesaje
    13 Feb 2013, 15:38
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    13 Feb 2013, 16:04
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Feb 2013, 16:07
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Feb 2013, 17:08
    0 2
    Oana_Domino said:Bertha, scuza-ma ca ma bag si eu, sfat sa iti dau pt odoriazante nu am. Doar o intrebare: daca stie una dintre voi ceva odorizant  bun de troler care sa miroasa fain, fresh. Sau ptr dulap.
     mie de la unele odorizante de  masina mi se face rau.
    Mersi si scuze

     

    stai calma.
    am asa o nebunie cu parfumurile incat as citi oricat despre ele, fie ele parfumuri de corp, de camera, de hotel, de masina, de orice. 

  •  
    • 6798 mesaje
    13 Feb 2013, 17:11
    0 2
    basilio said:mary, cu opiu ziceai?... sa le caut
    eu nu prea suport betisoarele parfumate. parca am senzatia ca imi dau dureri de cap. iar de la air-wick banuiesc ca nu sunt singura care se sperie la primele utilizari se lasa cu scuipat in san la fiecare puf.

     

    betisoarele parfumate, alea de trebuie sa le dai foc si fac fum, nu le suport nici eu.
    cum spuneam la inceput, si eu ma sperii de alea care pufaie, plus ca le aud zgomotul si-n somn.
    cred ca ma duc sambata la mobexpert sa-mi iau parfum la sticluta cu betisoare cu tot. banuiesc ca astea nici nu pufaie, nici nu scuipa, nici nu le dai foc. 

  •  
    • 5144 mesaje
    13 Feb 2013, 17:11
    2 1
    am fost la millefiori, dar in magazin nu auzisera de difuzoarele astea. am mai intrat intr-un magazin cu produse de decoratiuni, dar cand mi-a spus ca nu costadecat  vreo 35 de lei mi-am amintit vechea mea teorie: prea frumos sa fie adevarat. intr-un final am intrat si la l'occitane si am luat de acolo.
    parfumul:  http://usa.loccitane.com/candied-fruits-diffuser-perfume-refill,82,1,29345,263139.htm
    si difuzorul: http://usa.loccitane.com/home-perfume-diffuser,82,1,29345,263138.htm 
    sunt si bete separat; daca schimbi aroma parfumului, schimbi si betele.
    de fiecare data cand intram la massimo dutti in iasi (nu stiu daca asa o fi mirosind in toate ) imi placea mirosul din magazin. esenta pe care am ales-o se apropie foarte mult, daca nu o fi chiar aceeasi. 
    am instalat ustensila, dar parca nu simt nimic; ori o fi din cauza ca mi-am tot tinut nasul prin parfumuri
    despre persistenta va voi pvesti mai tarziu
    aaa.... mai aveau si alte moduri de parfumare. vedeti pe site. 
    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 13 Feb 2013, 17:14
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Feb 2013, 17:13
    0 2
    Regina_Neagra said:

    cele de la mobexpert au si esentele pe care le cauti tu. stiu pt ca si eu tot aia cautam si acolo am gasit. ceva tot de genul asta au si cei de la  ambipur (acelasi sistem, dar nu aceleasi esente) insa nu rezista la fel ca cele de la mob expert, sunt comune si nu la fel de placute.

     

    ca pret evident, cele de la mobexpert sunt mai scumpe. nu stiu daca pe linkuri a aparut si pretul dar la mobexpert sunt 150-200 de lei, pe cand cele de la ambipur 15-20 de lei .

     

    am vazut pretul, fiind scumpe ma gandesc ca or fi de 10 ori mai bune. 

  •  
    • 14418 mesaje
    13 Feb 2013, 17:14
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    13 Feb 2013, 17:17
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    13 Feb 2013, 17:21
    1 1
    vorbesc prostii... nu sunt toate variantele pe site. mai aveau un suport, ca o farfuriuta mai inalta in care se punea un anume tip parfum si se instala pe calorifer. nu suna rau pt sezonul asta, dar m-am gandit ca nu s-ar impaca prea bine cu pisica
    trebuie sa mai ies din casa... cand ma intorc de la aer curat sunt curioasa daca se va simti aroma de la betisoarele astea. 
  •  
    • 14418 mesaje
    13 Feb 2013, 17:27
    1 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    13 Feb 2013, 17:27
    1 0
    basilio said:am fost la millefiori, dar in magazin nu auzisera de difuzoarele astea. am mai intrat intr-un magazin cu produse de decoratiuni, dar cand mi-a spus ca nu costadecat  vreo 35 de lei mi-am amintit vechea mea teorie: prea frumos sa fie adevarat. 


    Ce ciudat
    Pe diverse site-uri scrie ca :

      Millefiori Milano Difuzor de parfum catalitic  Prin procedeul de ardere catalitica,  identic cu al lampii BERGER, Difuzorul de parfum catalitic purifica aerul din atmosfera si in acelasi timp sparge capsulele de fum rezultate in urma prajirii alimentelor sau ale fumului de tigara .  Totodata raspandeste un parfum unic,  delicat ce improspateaza si personalizeaza ambientul prin detalii de design. Recipiente cu parfum in forme creative ce se potrivesc cu stilul spatiului tau.

    Nu contine parfum . Acesta se achizitioneaza separat de la sectiunea "Rezerve de parfum pentru difuzor catalitic".  Cu acest difuzor se poate utiliza varianta de parfum ce indeparteaza insectele.  Dimensiuni: Inaltime-16 cm, Diametru 13 cm. Parfumul acopera o suprafata pana la 20 mp. Parfumul este creat de un producator de parfumuri din Milano, iar design-ul recipientului este conceput de designeri renumiti din Europa si Asia.


     http://www.compari.ro/parfume-de-camere-c3483/millefiori-milano/difuzor-de-parfum-din-lemn-cu-floare-p131719401/

     http://www.compari.ro/parfume-de-camere-c3483/millefiori-milano/difuzor-de-parfum-catalitic-crackle-black-p131719319/descrierea-produsului.html#properties



    Au acelasi sistem ca al Lampii Berger, iar pretul e mult mai mic decat L.B  care costa de la 300-400 lei in sus.  
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Feb 2013, 17:28
    0 1
    basilio said:am fost la millefiori, dar in magazin nu auzisera de difuzoarele astea. am mai intrat intr-un magazin cu produse de decoratiuni, dar cand mi-a spus ca nu costadecat  vreo 35 de lei mi-am amintit vechea mea teorie: prea frumos sa fie adevarat. intr-un final am intrat si la l'occitane si am luat de acolo.
    parfumul:  http://usa.loccitane.com/candied-fruits-diffuser-perfume-refill,82,1,29345,263139.htm
    si difuzorul: http://usa.loccitane.com/home-perfume-diffuser,82,1,29345,263138.htm 
    sunt si bete separat; daca schimbi aroma parfumului, schimbi si betele.
    de fiecare data cand intram la massimo dutti in iasi (nu stiu daca asa o fi mirosind in toate ) imi placea mirosul din magazin. esenta pe care am ales-o se apropie foarte mult, daca nu o fi chiar aceeasi. 
    am instalat ustensila, dar parca nu simt nimic; ori o fi din cauza ca mi-am tot tinut nasul prin parfumuri
    despre persistenta va voi pvesti mai tarziu
    aaa.... mai aveau si alte moduri de parfumare. vedeti pe site. 

     

    vad ca e acelasi "sistem" ca la cele de la mobexpert.
    sunt curioasa, poate intri si-mi spui maine cum persista, eu oricum am de gand sa cumpar ceva in weekend, ca mor cu pufaielile de gat. 

  •  
    • 5144 mesaje
    13 Feb 2013, 17:49
    1 1
    Regina_Neagra said:
    basilio said:vorbesc prostii... nu sunt toate variantele pe site. mai aveau un suport, ca o farfuriuta mai inalta in care se punea un anume tip parfum si se instala pe calorifer. nu suna rau pt sezonul asta, dar m-am gandit ca nu s-ar impaca prea bine cu pisica
    trebuie sa mai ies din casa... cand ma intorc de la aer curat sunt curioasa daca se va simti aroma de la betisoarele astea. 

     

     

    le-am incercat si pe alea

     

    eu cred ca te referi la suportul ala care are jos o parte adanca (acolo se pune o lumanare parfumata), iar sus in tavita se pune o rezerva, care de fapt arata ca o bucatica de ceara fara fitil si care se topeste cand lumanarica incalzeste farfuria.

    lumanarica si rezerva de ceara de deasupra pot fi din aceeasi gama sau din game diferite si obtii un parfum combinat.

     

    imi plac ca idee, mi-au placut si ca miros, dar tot betisoarele de la millefiori imi plac cel mai mult.

     nu e cu lumanare. pui farfuriuta pe calorifer (langa o sursa de caldura) si atat. nici alea cu lumanare si esente de alea mici nu-mi plac. ma sufoca.
    am ramas la difuzor.
    eu banuiesc ca toata smecheria e la esenta de parfum. sau or fi si betele de mai multe calitati? daca nu o sa-mi convina asta, poate iau rezerva de la millefiori. imi voi face o parere pana maine. 

  •  
    • 8715 mesaje
    13 Feb 2013, 18:19
    0 0
    bertha_ said:Lampa Berger nu am incercat, am cautat acum pe net si am vazut ca are un fitil pe care trebuie sa-l aprinzi. 
    Cred ca urmatoarea incercare va fi sticluta cu betisoare.
    O sa imi iau de la Mobexpert daca au ceva cu esenta lemnoasa.
    Cele care ati incercat betisoarele, persista mirosul? Il simti si daca esti acasa de cateva ore? 

     
    Eventual, incearca pe la DM Drogerie...

    Sunt tot felul de minuni pe acolo.
    Posibil sa gasesti ci ce cauti, la preturi relativ bune... 

  •  
    • 7947 mesaje
    13 Feb 2013, 18:24
    0 1
    Ufaaa...Am gasit sticluta de care ziceam.
    Cam asta e idea:
    http://www.gardeners.com/Monet-Diffuser-and-Lavender-Oil-Set/38-429,default,pd.html

    Esente nu stiu de unde gasesti ce cauti tu dar la sticluta principiul este ca le betigase dar e mai simplu ca nu ai betigasele
  •  
    • 1234 mesaje
    13 Feb 2013, 19:32
    1 0
    Cu mici exceptii, betisoarele de aprins put ingrozitor. Alea inmuiate in lichid sunt unele variante ok. Am mai intalnit de 1-2 ori mirosuri dementiale in hotel sau restaurant dar nu am reusit sa aflu ce era.
       Eu am incercat o metoda hibrid care a functionat. Pastrasem un vas cu pulverizator de la o apa de corp, am amestecat in el aromele dorite de mine (adica o apa de lavanda&alte plante care era de corp, o alta chestie bestial de apetisanta, lichida, care era cica odorizant de masina, samd). Am pulverizat lichidul mixt, periodic, pe diverse suporturi, au mers foarte bine cartonasele alea tip bradut-sugativa, pastrate de mai demult, care nu mai miroseau a nimic. Acelasi lucru l-am facut pe bilutzele de lemn care isi pierdusera mirosul.
    E migalos si ne-elegant, dar eficient si mirosea a ce voiam eu
        Luasem acum 2-3 sapt, sa il incerc, un odorizant uleios... care trebuia pus cu picatura... l-a furat & varsat pisica si s-a tavalit in el... si acum duhneste ca o pupaza iesita la produs.
  •  
    • 9873 mesaje
    13 Feb 2013, 19:36
    5 2
    Mesaj şters de administrator