ce e de facut cand sotul te ignora? cum iti salvezi casnicia?

  •  
    • 744 mesaje
    15 Feb 2013, 14:59
    0 2
    Spor in toate! Suntem aici pentru tine!
  •  
    • 4582 mesaje
    15 Feb 2013, 17:39
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    15 Feb 2013, 19:07
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 82 mesaje
    16 Feb 2013, 00:19
    0 3
    Il nemultumea viata noastra in general. Adevarul e ca de cand ne-am casatorit, eu l-am "castrat" practic, fara voia mea, printr-o atitudine super protectoare si dominatoare. Deci nu avea cum sa se simta barbatul de care eu aveam nevoie cat timp eu il tratam ca pe un copil. Si daca asa l-am tratat, apoi copil a fost. acum am stabilit niste reguli, ne-am dat seama ca ne facem singuri rau persistand in incapatanare. Si tot vina mea a fost si faptul ca eu in loc sa pun piciorul in prag si sa zic stop, am tratat dependenta lui de computer ca pe ceva normal, si asteptam cu sufletul la gura sa aiba o pauza de la joc ca sa ii cer sa ma ajute cu ceva in casa. Am vorbit si despre asta si am cazut de comun acord ca de acum e baiat mare totusi, si ca nu- opreste nimeni sa se relaxeze, sa se joace. Dar ca lucrurile trebuie vazute invers. adica nu iei o scurta pauza de la joc, imbufnat ca iti cer sa ma ajuti cu ceva in casa. Ci ma ajuti in casa, si daca iti ramane timp, te joci. Pana acum ii tratam si eu jocul ca pe un al doilea job, pentru ca asa mi-a indus si eu am acceptat fara stirea mea. A fost si azi o zi minunata. am vorbit despre cum e la el la munca, despre cum a fost pana acum la el la munca ( ca eu habar nu aveam_), i-am facut baita lui bebe si ne-am jucat cu el, am vorbit despre alimentatia copilului...etc
    Am teama sa nu se schimbe iar lucrurile, dar daca traiesc cu teama, mi-e ca voi atrage fix ce nu vreau. De ce fugi in carca duci, nu?
    Si chiar nu aveti idee cat m-au ajutat sfaturile voastre. Va multumesc din suflet
  •  
    • 4419 mesaje
    16 Feb 2013, 00:24
    4 1
    criss32 said:da, salma. Poate ca asta ar fi solutia. De fapt mai mult ca sigur altceva nuy am ce incerca. Si m-am gandit si eu la asta. De ce nu o fac? Pentru ca in sinea mea sunt convinsa ca nu va un soc pentru el , ci o eliberare. Ca ne va cauta? Nu prea cred. Cred ca ar fi exact ce asteapta. Sa aiba un vinovat la indemana pentru despartire. Ca din cate vad tare mult conteaza pentru el opinia publica. Ce cred prietenii, familia, etc.

     

    Criss, daca pt el conteaza atat de mult opinia publica, prietenii si familia, de ce nu incerci cu cineva de incredere sa deschizi acest subiect...poate mama, o cumnata......poate sotia unuia dintre prieteni. Ma gandesc ca pt mintea lui, ar trebui si o parerea din afara, care sa ii arate ca nu asa se tine o familie. Deci el crede ca este bine cum se comporta cu tine, cum te ignora, desi poate i-ai spus ca suferi, iar el nu incearca sa schimbe nimic din atitudinea lui, iar aceasta persoana din anturajul vostru ar putea sa ii arate ca este anormal comportamentul lui. Si eu cred acelasi lucru ca tine, daca ar fi sa pleci, ar respira usurat ca ai facut tu pasul, bineinteles considerandu-te vinovata pt destramarea familiei. Dar pe langa toate acele discutii purtate, ai incercat sa ii spui ca esti femeie, care sunt necesitatile tale, izvorate din dragostea ce ii porti, iar prin ignoranta lui, te vei inchide in tine? Toate simptomele lui, arata ca este prins intr-o casnicie de 20 de ani, sa plictisit, iar evadarea este calculatorul. Nu este normal pt o persoana tanara sa refugieze intr-o lume a copiilor( pe calculator, doar copii stau cu orele) ignorandu-si sotia, treburile casei nici nu mai vorbesc. Normal, ar fii ca dupa fiecare sedinta la care te duci sa discute cu tine, in acest fel, afla ca ignoranta lui te-a aruncat in depresie. Criss, esti o persoana puternica, acum depinde ce pui mai presus, pe tine cu frustrarile ce le vei strange in sufletul tau, sau bebelusul sa aibe o familie? Iti doresc din suflet numai bine!
  •  
    • 4419 mesaje
    16 Feb 2013, 00:38
    2 0
    criss32 said:Il . A fost si azi o zi minunata. am vorbit despre cum e la el la munca, despre cum a fost pana acum la el la munca ( ca eu habar nu aveam

     

    Criss, sa vb despre copil este ok, normal, dar ati abordat subiecte doar despre cum este el la munca, ce face el.......sincer de ce nu ati discutat cum te descurci tu cu bebe, cum merge sedinta, pt ca banui ca el niciodata nu a mers cu tine......te intreb aceste lucruri de ce sunt evitate, nu cumva tu nu iti vezi importanta ta ca femeie, ca mama, ca sa o vada si el? Probabil ca dpdv al lui este totul ok, multumit cum este, dar tu ......mergi la un doctor sa te descoperi, sa vezi nu care cumva tu esti vinovata? Probabil ca acolo te descarci, dar acasa venind acumulezi alte frustrari pt ca el nu discuta cu tine, despre cum a fost, ce simti, el discuta despre munca lui. Nu te pierde cu firea, "boala" acumulata in ani de zile nu se vindeca imediat, in timp, asa ca ai rabdare.
  •  
    • 82 mesaje
    16 Feb 2013, 00:49
    1 1
    Hope, crede-ma ca e un pas urias. Mi-am dorit o familie normala si vad ca incep sa o am. Cu timpul vom vorbi despre toate, daca lucrurile vor continua asa. Si sper sa continue. Nu vreau si nici nu simt nevoia sa ma grabesc. Si Dumnezeu a facut lumea in 6 zile. Linistea asta era exact ce aveam nevoie.
  •  
    • 5575 mesaje
    16 Feb 2013, 11:11
    6 2
    de la mine se vede ca are pe cineva, probabil la fostul loc de munca de unde zici ca a plecat, iar cat sta acasa, nu poate vorbi cu persoana respectiva, nu se poate manifesta, nu poate fi acolo unde isi doreste.
    dar ca sa se poata gandi pe indelete, foloseste paravanul jocurilor pe calculator. asta ca sa se asigure ca nu observi tu altceva la el, sa crezi ca n-are pe nimeni. asa, se tine si departe de tine cu sexul (in mintea lui, probabil asa ii este fidel celeilalte) si trece si timpul mai repede cat nu este unde si-ar dori. n-are curaj sa faca o alegere, sa-ti zica tie ca s-a terminat, nici de cealalta nu se poate distanta (dovada tocmai faptul ca te refuza sexual).
    in locul tau, as fi mai cu bagare de seama si m.as gandi daca pot trai singura, fara el. cam aici mi se pare mie ca merg lucrurile intre voi, pana la despartire e doar o chestiune de timp.
    as vrea sa revii sa ne spui cum se desfasoara lucrurile, in timp.
  •  
    • 82 mesaje
    16 Feb 2013, 12:44
    2 5
    ultimul_mohican said:de la mine se vede ca are pe cineva, probabil la fostul loc de munca de unde zici ca a plecat, iar cat sta acasa, nu poate vorbi cu persoana respectiva, nu se poate manifesta, nu poate fi acolo unde isi doreste.
    dar ca sa se poata gandi pe indelete, foloseste paravanul jocurilor pe calculator. asta ca sa se asigure ca nu observi tu altceva la el, sa crezi ca n-are pe nimeni. asa, se tine si departe de tine cu sexul (in mintea lui, probabil asa ii este fidel celeilalte) si trece si timpul mai repede cat nu este unde si-ar dori. n-are curaj sa faca o alegere, sa-ti zica tie ca s-a terminat, nici de cealalta nu se poate distanta (dovada tocmai faptul ca te refuza sexual).
    in locul tau, as fi mai cu bagare de seama si m.as gandi daca pot trai singura, fara el. cam aici mi se pare mie ca merg lucrurile intre voi, pana la despartire e doar o chestiune de timp.
    as vrea sa revii sa ne spui cum se desfasoara lucrurile, in timp.

     nu are pe nimeni, sunt sigura de asta. acum e bine. Suntem tot cei de ieri. Ca suntem inca departe cu sexul, e adevarat. Dar momentan nu imi doresc nici eu nici el. Ma bucur de prietenia noastra, de comunicare, de liniste si incredere. Daca lucrurile vor ramane asa ma pot declara fericita si implinita.

  •  
    • 4582 mesaje
    16 Feb 2013, 20:54
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 82 mesaje
    17 Feb 2013, 00:48
    1 0
    Nu a fost panica, nici deformare a realitatii. ne-a trebuit un dus rece ca sa ne dam seama ca suntem pe un drum inchis. Cat priveste lupta cu kilogramele, sa nu crezi ca stau linistita. nu merg ele jos asa cum as vrea, dar vor disparea. va doresc tuturor un weekend placut
  •  
    • 1 mesaje
    7 Ian 2017, 01:17
    1 1
    Buna!! Am nevoie de und sfat.. Sunt casatoriti de 1 si 9 luni iar impreuna cu sotul meu sunt din iubirea 2013..il iubesc foarte mult si simt ca si inca ma iubeste. Tin sa precizez ca El este Tunisian. Totul a fost frumos...anul trecut am fost in tunisia i-am cunoscut familia..oameni foarte cumsecate...minunati. Eu m-am intors pe 1 septebrie din cauza serviciului iar El a venit pe 20 Sept....Cosmarul a inceput din 23-24 Sept...nu venea acasa o zi...doua...pana cand in momentul de fata vine acasa o data la saptamana sau zice zile. Am vorbit cu el ...Am intrebat ce Motiv ne-a adus in situatia asta si...El nu stie. A cerut pauza pe care o are mai bine de 3 luni....iar mai nou mi-a spus ca vrea sa fie singur si ca deocamdata nu are nevoie de vre-o femeie. Spune ca nu are pe altcineva ca doarme la prieteni....hainele..actele si lucrurile lui sunt acasa. Are cheie de la apartamentul nostru iar cand vine...vine ca si cum nu s-a intamplat nimic...cand ne culcam este totul normal pot spune ca e mai bine ca inainte....CE SFAT IMI DATI ???? NU VREAU SA IMI PIERD SOTUL SAU SA AJUNGEM LA DIVORT
  •  
    • 12208 mesaje
    7 Ian 2017, 12:15
    0 1
    Ramona37 said:Buna!! Am nevoie de und sfat.. Sunt casatoriti de 1 si 9 luni iar impreuna cu sotul meu sunt din iubirea 2013..il iubesc foarte mult si simt ca si inca ma iubeste. Tin sa precizez ca El este Tunisian. Totul a fost frumos...anul trecut am fost in tunisia i-am cunoscut familia..oameni foarte cumsecate...minunati. Eu m-am intors pe 1 septebrie din cauza serviciului iar El a venit pe 20 Sept....Cosmarul a inceput din 23-24 Sept...nu venea acasa o zi...doua...pana cand in momentul de fata vine acasa o data la saptamana sau zice zile. Am vorbit cu el ...Am intrebat ce Motiv ne-a adus in situatia asta si...El nu stie. A cerut pauza pe care o are mai bine de 3 luni....iar mai nou mi-a spus ca vrea sa fie singur si ca deocamdata nu are nevoie de vre-o femeie. Spune ca nu are pe altcineva ca doarme la prieteni....hainele..actele si lucrurile lui sunt acasa. Are cheie de la apartamentul nostru iar cand vine...vine ca si cum nu s-a intamplat nimic...cand ne culcam este totul normal pot spune ca e mai bine ca inainte....CE SFAT IMI DATI ???? NU VREAU SA IMI PIERD SOTUL SAU SA AJUNGEM LA DIVORT

     

    Nu este bine , fie trece printr-o depresie , si are nevoie de ajutor , un psiholog ceva , fie iubeste , chiar daca neaga , cand un barbat are nevoie de timp , tine minte ca asta inseamna !

    Fii insa atenta si la comportamentul tau , sotiile au tendinta de a deveni : posesive , geloase si cicalitoare !!!!!!!!!!!

     

  •  
    • 2115 mesaje
    7 Ian 2017, 14:02
    0 0
    gabriela42 said:

     

    Nu este bine , fie trece printr-o depresie , si are nevoie de ajutor , un psiholog ceva , fie iubeste , chiar daca neaga , cand un barbat are nevoie de timp , tine minte ca asta inseamna !

    Fii insa atenta si la comportamentul tau , sotiile au tendinta de a deveni : posesive , geloase si cicalitoare !!!!!!!!!!!

     

     Si neingrijite si neatente la nevoile sotului, prin posesivitate isi castreaza sotul, iar el nu se mai simte mascul si cauta confirmarea in alt pat.