Problema de mate

  •  
    • 1038 mesaje
    18 Dec 2012, 16:06
    0 0
    Bitter, da` eu n-am zis ca rezultatul e 1 sau cum ?!!
  •  
    • 8667 mesaje
    18 Dec 2012, 16:20
    0 1
    winter_rose said:Bitter, da` eu n-am zis ca rezultatul e 1 sau cum ?!!

     nu am citit tot ce ai zis inainte ...parea ca tu continuai ce spunea midori&co....scuzele de rigoare

  •  
    • 1038 mesaje
    18 Dec 2012, 16:24
    0 0
    Apologies accepted
  •  
    • 1787 mesaje
    18 Dec 2012, 17:12
    0 1
    .


    Acest mesaj a fost editat de către Midorri: 21 Mar 2017, 20:09
  •  
    • 8667 mesaje
    18 Dec 2012, 17:34
    0 0
    Midorri said:
    BitterDevil said:
    Midori.... 2(3+2) inseamna 2 pe langa, nu 2 ori...este alta functie a ecuatiei...

    Presupun ca ai si un argument la afirmatia ta... si probabil ai vrut sa spui alta operatie, nu alta functie, ca daca trecem la functii dam de alta dandana.

    Ok, nu mai este nevoie de argument, ca vad ca te contrazici mai jos si calculezi 2 pe langa ca 2 ori paranteza.

     

    BitterDevil said:

    2(3+2)=10/x

    10=10/x

    x=10/10

    x=1

     

    In matematica nu exista operatia "pe langa". Cand apare scris 2(...) sau 2a inseamna operatia de inmultire.

    Matematica este o stiinta exacta, nu "a fi sau a nu fi", "a crede sau a nu crede", nici subiect de casa de pariuri. Orice trebuie demonstrat matematic si sustinut de legi, teoreme, reguli. Eu am postat pe prima pagina regula despre ordinea efectuarii operatiilor, regula ce o poate gasi oricine pe "goagal", nu e inventata de mine, puteti intreba orice profesor de matematica sau chiar un elev de calsele I-IV. Nu se fac operatiile dupa cum ne vine cheful, nu exista nicio regula care sa spuna ca dupa ce desfiintam parantezele, incepem sa operam cu cifrele de langa paranteze.

     

    Ps. Nu exista Midorri&co, caci numai eu am facut demonstratie matematica si am argumentat cu reguli matematice. Ce ai facut tu nu e demonstratie, chiar si numai pentru faptul ca ai inlocuit paranteza cu o necunoscuta, ceea nu e cazul, caci paranteza se poate rezova.

     ok...atunci am o rugaminte...rezolva-mi si mie 10/2(x+2)=25

    te rog 

  •  
    • 1787 mesaje
    18 Dec 2012, 18:58
    0 0
    .

    Acest mesaj a fost editat de către Midorri: 21 Mar 2017, 20:10
  •  
    • 8667 mesaje
    18 Dec 2012, 19:07
    0 0
    Midorri said:
    BitterDevil said:

     ok...atunci am o rugaminte...rezolva-mi si mie 10/2(x+2)=25

    te rog 

     Bine, dar sa stii ca sunt chestii diferite.... exemplul de pe prima pagina este un simplu exercitiu matematic, in care se aplica regula ordinii efectuarii operatiilor, mentionata de mine.

    Ce mi-ai dat tu acum este deja o ecuatie de gradul I cu o necunoscuta. Deoarece necunoscuta este intre paranteze, nu se mai aplica regula desfiintarii parantezelor intai, ci se lucreaza "dinspre exterior spre interior".

    Deci, ia sa vedem daca-i dau de cap:
    10:2(X+2)=25   
    2(X+2)=10:25
    2(X+2)=0.4 (puteam foarte bine folosi si fractie, e acelasi lucru)
    X+2=0.4:2
    X+2=0.2
    X=0.2-2  
    X=-1.8 (x apartine multimii numerelor Reale)  
          
    Hai sa lamurim un lucru: daca mi se demonstreaza matematic ca am gresit, sunt gata sa  recunosc acest lucru, ca nu-mi cad galoanele, dar ar fi corect sa recunosti si tu eroarea cu "pe langa nu inseamna ori"

     nu mai tin minte termenii...asta recunosc...dar mai bine sa nu-i mai tin minte dar sa stiu sa-i folosesc...decat invers

    nu conteaza ca am transformat-o intr-o ecuatie de gradul I...ca sa fie corecta si ca ecuatie si ca "cum-s-o-numi" trebuie sa dea acelasi rezultat...aceeasi ecuatie dar cu rezultatul 1 se rezolva corect...nu mai stiu eu termenii, dar stiu un lucru clar....orice y+z) devine automat xy+xz,pentru ca x capata proprietati distributive, si daca este intr-o operatie devine (xy+xz)...asta am incercat sa-ti explic cand am inlocuit cu "a" nu am introdus o necunoscuta ci am inlocuit termenii pentru a ma face inteles mai usor...nereusit 

    app...adu-ti aminte de cls 3-4...2(a+b)=2a +2b....distributivitatea asta...o uita toata lumea saracuta
     

  •  
    • 10876 mesaje
    18 Dec 2012, 19:09
    0 0
    Trimitem ajutoare de la alte topicuri?
  •  
    • 1787 mesaje
    18 Dec 2012, 19:50
    0 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Midorri: 21 Mar 2017, 20:11
  •  
    • 8667 mesaje
    18 Dec 2012, 19:55
    0 0
    Midorri said:
    BitterDevil said:

     nu mai tin minte termenii...asta recunosc...dar mai bine sa nu-i mai tin minte dar sa stiu sa-i folosesc...decat invers

    nu conteaza ca am transformat-o intr-o ecuatie de gradul I...ca sa fie corecta si ca ecuatie si ca "cum-s-o-numi" trebuie sa dea acelasi rezultat...aceeasi ecuatie dar cu rezultatul 1 se rezolva corect...nu mai stiu eu termenii, dar stiu un lucru clar....orice y+z) devine automat xy+xz,pentru ca x capata proprietati distributive, si daca este intr-o operatie devine (xy+xz)...asta am incercat sa-ti explic cand am inlocuit cu "a" nu am introdus o necunoscuta ci am inlocuit termenii pentru a ma face inteles mai usor...nereusit 

    app...adu-ti aminte de cls 3-4...2(a+b)=2a +2b....distributivitatea asta...o uita toata lumea saracuta
     

    Stiu ce e distributivitatea.
    Dar tu nu ai tinut cont de regula elementara de calcul in acest tip de exercitiu (ordinea efectuarii operatiilor si folosirea parantezelor): daca intr-un exercitiu apar paranteze, se efectueaza mai intai operatiile din paranteze, apoi operatiile de gradul II iar la urma cele de gradul I, de la stanga la dreapta.

    Stii cand puteai folosi distributivitatea? Daca exercitiul avea forma asta:
    10: [2(3+2)]= 
    Atunci desfiintam paranteza patrata si o transformam in rotunda:
    10: (2*3+2*2)= 
    10: (6+4)=
    10:10=1 

    Acum se vede clar ca exercitiul cu paranteze patrate din exemplul meu nu e identic cu cel de pe prima pagina. Abia daca ar fi fost in aceasta forma, obtineam rezultatul 1.  

     ar trebui sa scrii o carte "Matematica reinventata"

    transforma orice operatie de acest gen...in ecuatie...si ai sa vezi ca daca fol "matematica ta" o sa obtii raspunsuri diferite de fiecare data...daca folosesti matematica normala...reala...o sa obtii mereu acelasi rezultat...sunt tare curios de ce???? 

  •  
    • 5144 mesaje
    18 Dec 2012, 19:57
    1 0
    Midorri said:
    BitterDevil said:

     ok...atunci am o rugaminte...rezolva-mi si mie 10/2(x+2)=25

    te rog 

     Bine, dar sa stii ca sunt chestii diferite.... exemplul de pe prima pagina este un simplu exercitiu matematic, in care se aplica regula ordinii efectuarii operatiilor, mentionata de mine.

    Ce mi-ai dat tu acum este deja o ecuatie de gradul I cu o necunoscuta. Deoarece necunoscuta este intre paranteze, nu se mai aplica regula desfiintarii parantezelor intai, ci se lucreaza "dinspre exterior spre interior".

    Deci, ia sa vedem daca-i dau de cap:
    10:2(X+2)=25   
    2(X+2)=10:25
    2(X+2)=0.4 (puteam foarte bine folosi si fractie, e acelasi lucru)
    X+2=0.4:2
    X+2=0.2
    X=0.2-2  
    X=-1.8 (x apartine multimii numerelor Reale)  
          
    Hai sa lamurim un lucru: daca mi se demonstreaza matematic ca am gresit, sunt gata sa  recunosc acest lucru, ca nu-mi cad galoanele, dar ar fi corect sa recunosti si tu eroarea cu "pe langa nu inseamna ori"

     la calculul initial sunt de acord cu tine, dar aici tocmai ti-ai contrazis teoria

    10:[2(x+2)]= 25 e una si 10:2(x+2)=25 e alta

    pt ecuatia data de bitter vei obtine 5(x+2)=25

    x+2=5 => x=3, altfel spus, raspunsul corect la prima intrebare era 25

  •  
    • 1787 mesaje
    18 Dec 2012, 20:20
    0 0
    .

    Acest mesaj a fost editat de către Midorri: 21 Mar 2017, 20:13
  •  
    • 12819 mesaje
    18 Dec 2012, 20:26
    1 0
    25

    vreti ajutor, scrieti in excel si o sa va dumiriti
    era 1 daca se scria

    10:[2(2+3)]
    fara paranteza dreapta
    se calculeaza

    10/2 x (2+3)

    de ce presupuneti ca totul e la numitor? aveti impartire si inmultire simplu


  •  
    • 1703 mesaje
    18 Dec 2012, 21:15
    0 1
    Ordinea efectuarii operatiilor este cea scrisa de Midorri.

     http://talentedenazdravani.ro/blog/2011/02/01/ordinea-efectuarii-operatiilor/

    e.l.: Nu am gasit, la o cautare rapida, pagina dintr-un manual, de aceea am pus link-ul. 
    Acest mesaj a fost editat de către antibody: 18 Dec 2012, 21:25
  •  
    • 1038 mesaje
    19 Dec 2012, 15:21
    0 0


    http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20121218233253AAbI6Gm
  •  
    • 10876 mesaje
    19 Dec 2012, 16:50
    0 0
    Facem victime, nu gluma