Rana pe colul uterin

  •  
    • 307 mesaje
    2 Oct 2012, 14:15
    0 1
    Buna fetelor!
    N-am mai intrat pe forum de foarte mult timp, insa ma bucur sa va regasesc!
    Am fost azi la un control ginecologic si mi s-a spus ca am o rana pe col...m-a intrebat instant daca folosesc prezervativul ca metoda contraceptiva si am spus da. MI-a zis ca sunt alergica si din aceasta cauza am facut rana. Mi-a dat un tratament cu ovule, timp de 3 luni. 
    Intrebarea mea este urmatoarea: dupa acest tratament, va trebui sa schimb metoda? Vreau sa va spun ca eu am o retinere la anticonceptionale, nu as vrea sa iau...Sex neprotejat cu finalizare afara, iarasi mi se pare periculos...Voi ce spuneti, ce ar trebui sa fac? 
    Multumesc frumos! 
  •  
    • 5144 mesaje
    2 Oct 2012, 14:24
    0 2
    intreaba tot doctorul, ca el e cel mai in masura sa-ti raspunda.
    oricum, din cate stiu nu scapi cu una cu doua de alergii. de obicei aceastea se tin sub control cu medicamente, cand e ceva ce nu poti evita (polen, de ex.), sau se evita alimentul, obiectul care provoaca alergia. probabil iti va fi indicat sa alegi o alta metoda de contraceptie. informeaza-te despre variante si vezi ce alta varianta iti pare mai potrivita pt tine.
    un articlo ajutator: http://www.sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive_1025
    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 2 Oct 2012, 14:24
  •  
    • 72 mesaje
    2 Oct 2012, 18:15
    2 0
    Eu stiu ca daca ai rana trebuie sa faci  un examen papanicolau ( + un examen bacteriologic al secretiei vaginale) si apoi sa primesti tratament. A tratat superficial doctorul problema.
  •  
    • 8715 mesaje
    3 Oct 2012, 00:17
    0 0
    basilio said:
    intreaba tot doctorul, ca el e cel mai in masura sa-ti raspunda.

     
    Hmmm...

    Io n-as baga mana in foc.

    De unde putem sti noi ca doctorul nu e purtator de prezervativ???


     

  •  
    • 6 mesaje
    3 Oct 2012, 12:32
    0 0
    Pot sa-ti spun doar ca eu si iubita mea nu am folosit niciodata prezervative sau anticonceptionale si de  3 ani de cand suntem impreuna nu a aparut nici o progenitura, dar i-ti marturisesc ca am si o ruda care are 5 copii facuti toti prin "fereala" cum se spune in termeni populari.
    Noi am pers pe premiza ca daca o fi sa fie asta este...este al nostru si trebue sa ne bucuram de el.
    Se mai spune ca primul copil il cresc bunicii ca e mai mare bucuria lor decat a ta ca parinte. Dar in aceasta situatie intervine si vartsa pe care o ai .
  •  
    • 8217 mesaje
    3 Oct 2012, 12:43
    0 1
    dunutz1985 said:Pot sa-ti spun doar ca eu si iubita mea nu am folosit niciodata prezervative sau anticonceptionale si de  3 ani de cand suntem impreuna nu a aparut nici o progenitura, dar i-ti marturisesc ca am si o ruda care are 5 copii facuti toti prin "fereala" cum se spune in termeni populari.
    Noi am pers pe premiza ca daca o fi sa fie asta este...este al nostru si trebue sa ne bucuram de el.
    Se mai spune ca primul copil il cresc bunicii ca e mai mare bucuria lor decat a ta ca parinte. Dar in aceasta situatie intervine si vartsa pe care o ai .

     

    asta nu inseamna ca sunteti amandoi fertili si ca masura voastra de protectie e recomandabila.

     

    dar e mai bine ca unii sa nu se inmulteasca.

  •  
    • 5144 mesaje
    3 Oct 2012, 12:58
    0 0
    eu incerc sa inteleg ce vreau eu din mesajul lui danut; daca e un cuplu care e intre doua idei in ce priveste aparitia unui copil, e o varianta si metoda calendarului. numai sa nu fie aplicata aceasta metoda atunci cand o sarcina ar fi total nedorita si nepotrivita, pt ca e extrem de nesigura.
  •  
    • 4208 mesaje
    3 Oct 2012, 13:02
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6 mesaje
    3 Oct 2012, 13:05
    0 0
    AmeliEva said:
    dunutz1985 said:Pot sa-ti spun doar ca eu si iubita mea nu am folosit niciodata prezervative sau anticonceptionale si de  3 ani de cand suntem impreuna nu a aparut nici o progenitura, dar i-ti marturisesc ca am si o ruda care are 5 copii facuti toti prin "fereala" cum se spune in termeni populari.
    Noi am pers pe premiza ca daca o fi sa fie asta este...este al nostru si trebue sa ne bucuram de el.
    Se mai spune ca primul copil il cresc bunicii ca e mai mare bucuria lor decat a ta ca parinte. Dar in aceasta situatie intervine si vartsa pe care o ai .

     

    asta nu inseamna ca sunteti amandoi fertili si ca masura voastra de protectie e recomandabila.

     

    dar e mai bine ca unii sa nu se inmulteasca.

     NU am spus ca recomand aceasta masura de protectie tocmai de aceea am si comfirmat ca sunt si cazuri mai putin fericite .Dar daca vezi ca ai pereti uterului subtiri iar prezervativele te ranesc si nu mai vorbesc de anticonceptionale pentru ca stiti ce probleme aduc cu folosirea pe termen lung... ce preferi sa faci ? Sau mai bine spus ce sfaturi ii dai ca pana la urma urmei trebue sa recunoastem ca este o problema destul de delicata care nu tine de medicina.

  •  
    • 4208 mesaje
    3 Oct 2012, 13:09
    2 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4034 mesaje
    3 Oct 2012, 13:16
    2 1
    joplin said:
    dunutz1985 said:

     NU am spus ca recomand aceasta masura de protectie tocmai de aceea am si comfirmat ca sunt si cazuri mai putin fericite .Dar daca vezi ca ai pereti uterului subtiri iar prezervativele te ranesc si nu mai vorbesc de anticonceptionale pentru ca stiti ce probleme aduc cu folosirea pe termen lung... ce preferi sa faci ? Sau mai bine spus ce sfaturi ii dai ca pana la urma urmei trebue sa recunoastem ca este o problema destul de delicata care nu tine de medicina.

     

    1. Intre a face 5 copii sau 5 avorturi si a folosi anticonceptionale, cred ca raul cel mai mic sunt AC-urile

     

    2. Daca problema nu tine de medicina, atunci de cine tine?

     

    3. Orice metoda contraceptiva are avantaje si dezavantaje. Impreuna cu medicul trebuie sa alegi metoda potrivita pt tine.

     

    sa faci 5 copii este un rau?  

  •  
    • 2297 mesaje
    3 Oct 2012, 13:19
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 3 Oct 2012, 13:21
  •  
    • 4208 mesaje
    3 Oct 2012, 13:20
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 3 Oct 2012, 13:21
  •  
    • 5609 mesaje
    3 Oct 2012, 13:30
    5 0

    Eu nu am incredere in ceea ce ti-a spus medicul ...cum ca rana pe colul uterin este datorata alergiei la prezervativ. Suntem milioane de femei care nu am folosit niciodata prezervativul si avem sau am avut rani pe colul uterin, de la  nasteri,de la avorturi, bacterii, virusi, un PH mai acid, toate duc la eroziunea colului si intr-un final produc o rana car netratata poate da in cancer.

    Spun ca nu cred ca este vorba de o alergie la tine, o alergie nu se detecteaza doar printr-o simpla intrebarea, se face o analiza de alergie, ceea ce in cazul tau doctorul a preferat sa -ti dea diagnostic dupa ureche nu dupa analize. Trebuia sa te trimita la un examen citologic, sa vada de fapt cu ce bacterie/virus este infectata, ceva anume din ce ai tu acolo intretine rana deschisa, asta trebuie cautat.
    Ma rog, s-a sarit peste analize si s-a ajuns la un diagostic ghicit si un tratment la fel.
    Eu personal as merge la un ginecolog adevarat care sa nu mearga pe ghicite ci pe rezultatul analizelor. Superficialitatea acestui medic lasa de dorit.


  •  
    • 5609 mesaje
    3 Oct 2012, 13:34
    5 0
    Nu stiu de ce am impresia a medicul asta vfrea sa scoate ceva bani de la tine, vizite repetate, medicatie pe termen lung, anticonceptionale sau sterilet, interventie chrurgicala....toate astea ii aduc bani, pe cand daca ai folosii un tratament adecvat si ti-ai cicatriza rana si ai continua sa te feresti cu prezervativul nu ar trebuii sa-l mai vizitezi pe doctor, nu?
    Totul a devenit un business acum, si medicina si biserica, fuga dupa imbogatire duce la gesturi necugetate.
  •  
    • 3354 mesaje
    3 Oct 2012, 13:40
    0 0
    ella draga, ai facut cumva colposcopie? cum ti-a spus ca ai rana pe col? apoi, sa stii ca rana pe col se poate cauteriza...

    ce am auzit, ca se poate trata si naturist cu ceai de galbenele concentrat, spalaturi vaginale... si mergi si la un alt doctor, sa mai vezi o opinie...
  •  
    • 6 mesaje
    3 Oct 2012, 13:41
    0 0
    joplin said:
    creatza23 said:

    sa faci 5 copii este un rau?  

     

    Nu, daca ai cu ce sa-i intretii. Dar cand in urma "ferelii" apar cei 5 copii, nu cred ca erau tocmai doriti, nu? (asta daca ai citit ce a scris mai sus dunutz)

     

     

     Da-mi voie sa fiu mai rautacios. Din ce context ai tras tu ideea ca acei copi erau nedoriti sau cau ca nu au cu ce sa-i intretina? Multa lume vine cu pareri eronate sau posteaza fara a citi propozitiile de la inceput la sfarsit.

    Toate metodele de prevenire a unei sarcini tin de gandirea fiecarui om / cuplu (daca nu gandesti si nu esti cerebral ca si persoana nu mai da sfaturi altor peroane).

    Contraceptivele orale combinate pot duce la modifica invelisul intern al uterului (endometrul), facand implantarea putin probabila, ingroasa mucusul de la nivelul colului uterin ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina.

    Contraceptivele monohormonale duc la ingrosarea mucusului cervical ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine. De asemenea, la aproximativ jumatate din ciclurile menstruale inhiba ovulatia (eliberarea ovulelor din ovare).

    Subtierea peretilor uterului ceea ce va impiedica implantarea unui embrion si va inhiba ovulatia la unele femei mai are vreun remediu medical ?

    Cand am postat mesajul nu am afirmat sau incurajat sa foloseasca aceasta metoda ca este sigura , doar am impartasit experienta mea. Folosirea acestei metode fara a folosi si calendarul zilelor feritle este ca si cum ai juca ruleta ruseasca cu un revolver cu 5 cartuse din 6.

    Important este ca ne place sa aratam cu degetul decat sa ajutam pe cat putem.


  •  
    • 4208 mesaje
    3 Oct 2012, 13:47
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 3 Oct 2012, 13:52
  •  
    • 6 mesaje
    3 Oct 2012, 14:08
    1 0
    Asa cum a afirmat si Marcon, in ziua de astazi medicina a ajun un S.R.L. Din punctul meu de vedere parerea UNUI SINGUR DOCTOR nu mai conteaza in siua de astazi si spun asta pentru ca socrul meu in Focsani la spital a fost diacnosticat cu anemie iar la Bucuresti la fundeni a fost diacnosticat cu tumora maligna la stomac.
    Iar pe un site nu-ti spune nimeni ce sa faci obligatoriu ci iti spune ce ar fi bine sa faci din punctul lui de vedere. Tocmai de aceea apar mai multe pareri si totodata mai multe idei dintre care poti alege o solutie care ti se pare mai potrivita.
  •  
    • 8715 mesaje
    3 Oct 2012, 16:46
    1 0
    censky_2 said:
     Singura mea nelamurire vizeaza legatura dintre peretii subtiri ai uterului si prezervativ... Te pomenesti ca de cand au bagat astia manuale alternative de biologie, s-o fi schimbat anatomia omului (adica a femeii), de ajunge obiectul si prin alte locuri decat ala dedicat. 

    Ei, si tu acuma...

    Sau ce, crezi ca nu sunt calapoade si mai lungi in fabricile de prezervative? 
    Trezirea, oameni buni!!!
    De cand nu se mai mananca salam cu soia, de cand accesul la informatie e liber, de cand cu suplimentele alimentare, nici nu ma mai mira sa aud ca exista si prezervative de juma' de metru...
    Lungime, I mean...