Dragoste mareee

  •  
    24 Sep 2012, 15:51
    2 2
    Buna tuturor...sunt noua...sper ca aici pot gasi intelegere si ajutor...la 16 ani poti sa dai o declaratie la politie sau ceva de genul cum ca te duci sa stai de buna voie la prietenul meu?Va rog fara  prostii si altele...vreau raspunsuri sincere.Multumesc.
  •  
    • 3354 mesaje
    24 Sep 2012, 15:53
    2 3
    la 16 ani poti sa te si mariti, insa cu acordul parintilor... abia la 18 ani poti sa faci ce vrei, eu asa stiu...

    dar cu scoala ce se alege? te tine prietenul (si cu parintii lui) in liceu?????
  •  
    • 35 mesaje
    24 Sep 2012, 16:05
    3 0
    fetele se pot marita fara acordul parintilor la 16 iar baietii la 18...da nu te sfatuiesc nici macar sa pleci de acasa.....( doar sa nu fie ceva grav tare)....doar din dragoste vrei sa te muti?
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Sep 2012, 04:13
    7 2

    Maria, o declaratie la politie atrage dupa sine multe intrebari chiar o investigatie.
     De ce vrei sa-ti parasesti parintii? De ce ii acuzi?
    Siva trebuii sa raspunzi la intrebari care dupa cum spuneam, toate acuzatiile tale sau neclarificarile vor  conduce la o investigatie amauntita a politiei:  de ce un minor vrea sa plece de acasa, fara acordul parintilor, daca este maltratat, persecutat, violat...ce se intampla cu minorul care pleca in grija altuia? Cum este intretinut, ce responsabilitati isi ia acela de a avaea grija de tine...si multe altele.

    O alta problema apare daca fugi de acasa, parintii pot anunta politia ca ai disparut, iar daca te vor gasii la prietenul tau el poate fi acuzat de viol, pedofilie, etc...chiar face puscarie. Daca el te atrage pentru a te indemna sa mergeti la munca afar...este posibil ca el sa faca parte dintr-o banda de traficanti de carne vie...

    Dar cred ca ai sansa sa pui intrebarea asta taman la avocatul legal  de pe site-ul de mai jos. Numai ca trebuie sa-ti expui problema foarte clar si sa explici de ce vrei sa pleci de acasa, motive, dovezi, etc.

    http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_209065/am-17-ani-pot-pleca-de-acasa-definitiv.html


    Inca un site care este bine sa-l citesti, sunt lucruri care ar putea sa-ti deschida ochii mai tarziu chiar sa te fereasca de necazuri:

    http://ms.politiaromana.ro/prevenire/trafic_persoane/racolare_victime.html



    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 25 Sep 2012, 04:42
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Sep 2012, 04:26
    4 0
    sursa: htthttp://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_186017/pageID_3/Vreau-sa-plec-de-acasa


    "Am 17 ani. Parintii ma pot lua inapoi la ei acasa? Exista vreo cale prin care imi pot alege alt tutore?"


    Raspuns:
    Depinde. Poti pleca. Parintii/tutorele (ca-s doua lucruri diferite) vor anunta politia ca ai disparut de acasa. Sigur o vor face din cel putin doua motive diametral opuse: pentru ca te iubesc si sunt ingrijorati de disparitia ta sau pentru a nu fi acuzati de neglijare. Plus variantele dintre cele doua pe care nu le discutam acum. Incepe povestea:1. Politia te cauta si te gaseste. Daca esti pe strada te ridica imediat si ajungi intr-un centru al DGASPC (al protectiei copilului adica). Daca esti la un domiciliu oarecare, altul decat al parintilor tai, organele de politie au obligatia de a te intreba daca stai acolo de bunavoie si nesilita de nimeni. Evident, o sa le spui ca este exclusiv dorinta ta (toate spun asa!). Din momentul ala politia nu te poate scoate de acolo.2. Aceeasi politie are obligatia de a anunta parintii/tutorele de rezultatul cercetarilor lor. Adica le vor spune unde esti, cu cine, cum te-au gasit.3. In cazul in care este vorba de o persoana majora si de sex opus cu care ai o relatie cu implicatii sexuale, este bine sa afli ca aceasta se numeste "intretinere de raporturi sexuale cu un minor" si se pedepseste conform legii. De asemenea, seductia este si ea reglementata legal.4 Oricand, in absolut orice moment al zilei sau noptii, parintii/ tutorii pot veni si te pot lua din absolut orice loc ai fi tu - domiciliul altei persoane, strada, scoala, etc. Desigur, te pot lua cu acordul tau sau fara. Puteti merge impreuna sau te pot tara de par. Pot opta pentru oricare din variante fara a fi acuzati de abuz asupra ta, caci scopul lor final este acela de a te aduce la domiciliul in drept. Li se va indica un program de consiliere psihologica in cadrul DGASPC si uite-asa ajungi din nou acasa.5. Sau nu se vor intampla cele expuse la punctul 4 si atunci politia te va duce frumusel intr-un centru de primire in regim de urgenta. Unde vei sta pana la 18 ani. Daca acum ai 17, nu mai e mult, insa te opreste de a-ti duce la capat planurile. Plus ca intr-un an se pot intampla multe! Inutil sa-ti spun ca primii pe care ii vor contacta vor fi parintii/tutorele. Varsta ta (cel puti asta declarata) si schimbarile actuale din sistemul de protectia a copilului sunt garanti ai faptului ca nimeni nu va face nimic sa-ti gaseasca vreun asistent maternal si te vor orienta rapid catre parinti. Statul nu mai are bani pentru a intretine copiii. Este urat, nimicitor, dezolant, dar este adevarat.6. Sau, nu ajungi nici acasa si nici in cadrul vreunui centru. Iti atingi scopul si esti absolut pe picioarele tale. Asta inseamna ca ai nevoie zilnic de incaltaminte, ceva haine, mancare - minim o data pe zi, un loc in care sa dormi, un loc in care sa te speli. Desigur, lunar ai de platit pentru tampoane (inteleg ca esti fata) si telefon. Sau poti renunta la telefon! De aici poti avea parte de 2 concluzii:
    a) ascensiunea ta e fulminanta, ajungi o poveste de succes ca din paginile revistelor;
    b) in cel mult doua luni esti traficata mai intai in Romania si apoi in strainatate (scandalul cu vamesii nu este orientat catre stoparea traficului de carne vie). Posibil ca dupa o pereioada de x ani sa te gaseasca politia pe undeva si sa te trimita in tara. Sau nu.

    Si acum te poti opri din gandurile tale ca acestea sunt scenarii fanteziste. Lucrez in cadrul protectiei copilului. In momentul in care iti scriu sunt la serviciu si tocmai am inregistrat in intrari dosarul unei fete de 16 ani pe care politia o trimite acasa. Din Spania, dupa doi ani de trafic. Desigur, actele medicale sunt anexate. Ea este numarul 27 din tabelul "intrari traficate 2011".
    Alege tu

    Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_186017/pageID_3/Vreau-sa-plec-de-acasa.html#ixzz27RNFnga2



    Ma rog, nu este exact cazul tau, dar este bine sa citesti ce ti-ar putea folosii de aici, pentru ca nu ti-ai expus cazul sau motivele pentru care vrei sa pleci de acasa, daca iti acuzi sau nu parintii, daca prietenul tau este minor sau major, daca te santajeaza sau nu.

    Dar pune-ti intrebarea pe  site-ul avocatului si vei primi un raspuns legal.
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 25 Sep 2012, 04:33
  •  
    • 3354 mesaje
    28 Sep 2012, 08:29
    0 2
    da, ea este... acum vrea sa se marite...
  •  
    • 3 mesaje
    22 Iun 2014, 15:41
    0 0
    Buna am 14 ani fac in februarie 15 si vreau sa fug cu iubitul meu parinti mei nu ne acepta relatia pt ca el e tigan eu vreau sa va intreb va rog ajutatima daca fug cu el la el acasa fara sa stie ai mei iar ei anunta politia si vine la noi si ne gaseste amandoi iar el avand 22 de ani daca le spun ca am plecat de buna voie si ca vreau de acum in colo sa locuiesc cu el fara ai mei politia poate sa ne faca ceva ??? va rog ajutatima cat mai repede si vorbitimi sincer
    Acest mesaj a fost editat de către alexiamaria1: 22 Iun 2014, 15:42
  •  
    • 4346 mesaje
    22 Iun 2014, 15:59
    1 2
    tu esti minora iar el e major..daca ti o trage risca puscaria...asa ca ia ti gandul cu fugitul impreuna...
  •  
    • 3 mesaje
    22 Iun 2014, 16:06
    1 0
    am facut dragoste cu el dar nu inteleg nu cred ca ei ma pot lua cu forta daca le spun ca vreau sa stau cu el
  •  
    • 3 mesaje
    22 Iun 2014, 16:06
    0 0
    am facut dragoste cu el dar nu inteleg nu cred ca ei ma pot lua cu forta daca le spun ca vreau sa stau cu el
  •  
    • 4346 mesaje
    22 Iun 2014, 17:03
    1 0
    tu poti sa le zici ce vrei, cat esti minora parintii tai raspund pt tine! In plus daca sunt impotriva relatiei tale , au si argumente. Iar tu nu faci decat sa ti distrugi viata traind si fugind cu baiatul asta....
  •  
    • 89 mesaje
    22 Iun 2014, 19:20
    2 0
    puneti mana la invatat fetelor,nu imi vine sa cred ca la varsta asta va arde de asa ceva, eu la 14 ani abia daca stiam ce e aia.....
  •  
    • 5609 mesaje
    22 Iun 2014, 23:46
    3 1
    alexiamaria1 said:am facut dragoste cu el dar nu inteleg nu cred ca ei ma pot lua cu forta daca le spun ca vreau sa stau cu el

     
    Alexia, nu intelegi tu multe pentru ca esti inca copil! Nu este dupa cum vrei tu pentru ca la 14 ani nu ai nici un drept sa faci dupa cum vrei tu!
    Treburile stau total diferit de cum vrei ai vrea  tu sa se intample.
    Citeste mai sus unde am reprodus raspunsul unui Avocat, intr-un caz similar cu al tau, numai ca fata era mult mai mare, in prag de majorat
    Fata este sub tutela parintilor si in caz de fuge de acasa este adusa cu foarta sau bagata intr-un centru de supraveghere minori.
    Apoi, baiatul este major si in situatia in care parintii fetei depun plangere la politie, el intra direct in puscarie pt  pedofilie (sex cu o minora), asta dupa ce te vor duce  la un medic ginecolog sa se constate dezvirginarea.
    Deci, situatia ta nu-i roza deloc, pe tine te paste oricum intoarcerea acasa sau la un centru, supravegheata si pe el il paste direct puscaria.
    Nu glumesc deloc, la  varsta asta chiar nu ai nici un drept sa faci ce vrei tu!
    Gandeste-te la consecinte inainte sa alegi sa fugi de acasa!



  •  
    • 2085 mesaje
    23 Iun 2014, 12:55
    3 0
    Dincolo de implicatiile juridice deloc de neglijat, fetelor, de ce aveti impresia ca la iubiti va fi mai bine decat la mama si la tata acasa ?
    Sunteti copii, o sa va loviti de situatii pentru care nu sunteti pregatite.
    Viata de cuplu nu e floare la ureche, plus ca vine la pachet cu gramada de obligatii pe care vi le asumati .
    Ce naiba, vi s-a urat cu binele ?
  •  
    • 12625 mesaje
    23 Iun 2014, 14:20
    1 0
    Vorba lui mama omida , daca aveti iubiti si v-ati inceput viata sexuala scrie undeva ca trebuie sa va mutati impreuna? Nu de alta dar poate lui ii convine sa aibe vreo femeie tanara sa le faca menajul , dar voi cand veti mai evolua?
    o mutare impreuna implica costuri , apoi sa nu credeti ca nu veti avea copii , iar un copil la varsta mica te plafoneaza . Nu tu scoala , viata . Ganditi-va fara o educatie , o scoala terminata singurul servici va fi colectarea de deseuri .. va bagati?
  •  
    • 8 mesaje
    23 Iun 2014, 17:59
    3 0
    la 16 ani stai acasa! te duci la el cateva ore, dupa care te intorci sa inveti ca sa iei bacul. nu ca la ghiseul de bilete, primul venit, primul servit, esti inca neexperimentata. daca te-ar iubi cu adevarat nu ar accepta sa te muti cu el la 16 ani, ar da dovada de maturitate si ti-ar spune ce pierzi daca o faci - nu, nu ma refer la virginitate
  •  
    • 64 mesaje
    25 Iun 2014, 01:00
    1 0
    alexiamaria1 said:Buna am 14 ani fac in februarie 15 si vreau sa fug cu iubitul meu parinti mei nu ne acepta relatia pt ca el e tigan eu vreau sa va intreb va rog ajutatima daca fug cu el la el acasa fara sa stie ai mei iar ei anunta politia si vine la noi si ne gaseste amandoi iar el avand 22 de ani daca le spun ca am plecat de buna voie si ca vreau de acum in colo sa locuiesc cu el fara ai mei politia poate sa ne faca ceva ??? va rog ajutatima cat mai repede si vorbitimi sincer

      

         In primul rand esti inca un copil si nu ai maturitatea necesara pentru a lua cele mai bune decizii de viata. Sansele de a te grabi si a face o greseala sunt mari. De ce vrei tu sa te mariti la 14 ani ? Pierzi toata adolescenta . Ori crezi ca n-ai timp de maritat ? Crezi ca o casnicie inseamna numai lapte si miere>? Nu , nici pe departe .Daca va iubiti , relatia va dura si puteti sa mai asteptati cu mutatul . Daca nu merge , n-ai pierdit nimic. Baieti mai sunt.. Fapul ca te-ai muta impreuna cu el nu iti garanteaza ca relatia va rezista.  Parintii tai stiu ei ceva daca nu te lasa cu respectivul .  In al doilea rand, tu esti minora, parintii te pot lua inapoi indiferent de ce declari tu , iar prietenul tau intra direct la puscarie pentru sex cu minori, corupere si alte chestii. Asa ca ? ce atata graba ? Ai auzit de expresia '' nu te grabi ca fata mare la maritat?'' Rabdare , e timp . Deocamdata bucura-te de adolescenta.

  •  
    • 4346 mesaje
    25 Iun 2014, 01:21
    1 0
    doar ca ea nu mai e fata mare.....
  •  
    • 10065 mesaje
    25 Iun 2014, 01:51
    0 0
    alexiamaria1 said:Buna am 14 ani fac in februarie 15 si vreau sa fug cu iubitul meu parinti mei nu ne acepta relatia pt ca el e tigan eu vreau sa va intreb va rog ajutatima daca fug cu el la el acasa fara sa stie ai mei iar ei anunta politia si vine la noi si ne gaseste amandoi iar el avand 22 de ani daca le spun ca am plecat de buna voie si ca vreau de acum in colo sa locuiesc cu el fara ai mei politia poate sa ne faca ceva ??? va rog ajutatima cat mai repede si vorbitimi sincer

     

    Cita graba ...

    Ti-a promis ca te face rejina ?

     

    Dragostea, nu tine de foame, Alexia .

     

    I-a de bine spusele fetelor si totodata medideaza la ale parintilor (de au fost, desigur).

  •  
    • 4 mesaje
    5 Nov 2015, 16:04
    0 1
    Buna , sunt noua aici si am observat ca acesta este singurul site serios . Am 16 ani si 5 luni si sunt in Italia alaturi de parintii mei . A trebuit sa renunt la scoala in Romania deoarece bunica mea nu a mai vrut sa ma tin avand probleme financiare . Am o relatie de aproape 2 ani cu un baiat , el este plecat in Anglia pentru a muncii . Ne cunoatem de foarte multi ani nu este traficant , are un dosar impecabil . Parintii mei au fost de acord ca el sa vina aici in vacanta pentru doua saptamani , dupa ce el si-a luat biletul s-au razgandit . Tin sa mentionez ca in acesti doi ani nu am intretinut niciun fel de relatii sexuale . Din ziua in care s-au razgandit parintii mei au inceput certurile intre mine si acestia cum ca relatia asta nu va tine mult , ca o sa imi para rau , el fiind cu ceva timp in urma cu o situatie financiara destul de proasta . Acum noi am vrea sa ne mutam impreuna fara sa stie nimeni , ar fii mai bine pentru toti . Acum are o situatie financiara buna si ar putea sa ma intretina . Chiar ma iubeste si ar face orice ca sa putem sta impreuna . Va rog sa ma ajutati . Am inteles ca relatia noastra din punct de vedere legal este ok (daca ai peste 15 ani poti avea o relatie cu un baiat scrie in cod) . ce am puteam sa facem .. am nevoie de ajutor. Mi sa luat sa ma cert cu ai mei in fiecare zii si nu vreau sa renunt nici la el .