Vacante, vacante, vacante!

  •  
    • 3 mesaje
    11 Sep 2012, 14:47
    1 1
    Dragele mele,
    Ma gandeam sa deschid un subiect nou in care sa vorbim despre....vacante, ca tot s-a terminat vara (si deja tanjim dupa ea)! Unde ati fost, unde ati petrecut, cu cine v-ati distrat vara asta si ce recomandari ne faceti pentru concediile urmatoare?
    Acest mesaj a fost editat de către Kochka: 11 Sep 2012, 14:48
  •  
    • 3 mesaje
    12 Sep 2012, 10:47
    3 0
    Pentru ca eu am inceput acest topic, tot eu voi incepe sa va povestesc despre cea mai frumoasa vacanta pe care am avut-o pana acum.
    Totul s-a intamplat anul acesta in luna iulie, cand am decis impreuna cu inca 5 prieteni sa ne petrecem concediul in Grecia. Initial vroiam sa ne ocupam singuri de rezervari, dar din lipsa de timp am hotarat sa apelam la serviciile unei agentii de turism. Dupa multe cautari, comparatii intre oferte si zeci de mailuri trimise  si primite la/de la prieteni, am gasit o oferta pe gustul tuturor la agentia Europa Travel. Ne-a luat ceva timp sa ne hotaram care sa fie destinatia exacta, si pana la urma am ales Zakynthos-ul. Si nu am gresit, pentru ca totul a fost absolut superb!
    Insula este minunata, splendida, extraordinara, are niste peisaje care te lasa cu gura cascata, iar plajele sunt super - cu nisip sau pietricele si fff curate! Ca sa nu mai zic de apa, care avea turcoazul ala minunat care se vede in toate pozele...
    Am avut norocul sa vedem si cateva testoase Caretta intr-una din excursiile optionale - specie pe cale de disparitie si simbolul insulei. Nu-i de mirare ca mi-am umplut geanta cu suveniruri reprezentand sus-numitele broscute.
    Revenind la vacanta, noi am stat la hotelul Castelli, de 3* si am avut micul dejun inclus. Mi-a placut mult pentru ca era foarte curat, asternuturile si prosoapele se schimbau zilnic, personal prietenos si gazde ospitaliere, m-am simtit ca acasa (si chiar mai bine!). Privelistea frumoasa asupra gradinii de maslini care inconjoara zona este absolut de vis si contribuie la aspectele pozitive care ma fac sa recomand acest hotel si altora. De asemenea, faptul ca locatia este la doar 15 minute de o superba plaja cu nisip este un mare avantaj.
    Drumul a durat cam 20 de ore cu autocarul si a fost destul de obositor, dar a contat mult ca am fost un grup mare si am ras si povestit aproape tot timpul, nici n-am simtit cand au trecut orele.
    In concluzie...va recomand tutror sa mergeti in Zakynthos, nu veti regreta! Eu am avut noroc ca am gasit si o oferta super buna, dar din ce-am vazut pe site-ul celor de la Europa Travel acum e perioada de last-minute si preturile sunt si mai mici. As mai pleca o data cu ei, dar din pacate odata cu vara s-au terminat si zilele mele de concediu pe anul asta.
    Oricum, sa stiti ca agentia m-a scapat de muuuuuult stres si discutii, pt ca nu prea eram hotarati unde sa mergem si pana la urma am fost indrumati foarte bine de catre doamna Magda de la Europa Travel. Nu stiu daca citeste acest forum, dar vreau sa-i multumesc pe aceasta cale pentru rabdarea dansei cu niste clienti atat de nehotarati ca noi - ne-a fost de mare ajutor, si cu asistenta si cu informatii. A fost super profi, chiar am avut o colaborare foarte buna si de-abia astept anul viitor sa mai mergem. Eu visez la Corfu acum.
    Voi fetelor - pe unde ati calatorit vara asta? 
  •  
    • 8 mesaje
    12 Sep 2012, 11:28
    3 0
    Ce tare! Eu tocmai m-am intors din vacanta in Corfu si tot cu Europa Travel am fost!

    Deci...daca ti-a placut Zakyntosul, inseamna ca de Corfu o sa te indragostesti! Si iti spune o persoana care a fost si colo, si colo. Puteam sa stau acolo si o luna si tot nu m-as fi plictisit delocurile alea, de plaje (Paleokastritsa...), de Corfu Town, de oamenii de-acolo...deja caut oferte noi, bine ca mi-ai dat ideea cu last-minute - poate de data asta plec cu avionul daca gasesc o oferta misto. )))

    Si sunt de acord cu tine, Kochka!!! Doamna Magda e supeeeeeeeerrrrr!!! Am colaborat superbine cu dansa si cu cei de la Europa Travel - ffffff buni si au niste oferte....eu am platit cam 100 de euro pe sejurul de 6 nopti si totul a fost excelent!!!! Acuma ma duc sa caut last-minute. O zi buna!!!


  •  
    • 8 mesaje
    12 Sep 2012, 11:57
    2 0
    Aaaaaaaaa...chiar acum am intrat pe Europa Travel si am vazut ofertele de Revelion. Ma tenteaza Viena, Amsterdam sau Barcelona....din pacate trebuie sa aleg doar una singura!!
    Fetelor, voi ce-mi recomandati? Va pup!
  •  
    • 3 mesaje
    12 Sep 2012, 12:59
    1 0

    Multumesc de comentariu Monique si ma bucur ca si tu ai avut o vacanta frumoasa! Tu chiar ai gasit foarte ieftin excursia, cu doar 100 euro...asa preturi nu gasesti pentru vacantele in Romania - aici numai trenul catre mare te costa 1 milion!

    Nu stiu cum fac cei de la Europa Travel sa aiba asa preturi bune. Si sunt pe piata de mult timp...eu ii stiu de vreo 3-4 ani..inseamna ca sunt chiar ok.

    Pentru revelion iti recomand cu caldura Barcelona...de fapt iti recomand Barcelona in orice anotimp, e minunata! Eu nu m-am gandit inca ce fac, sa vad cum stau cu banii...:/      

  •  
    • 8 mesaje
    12 Sep 2012, 13:11
    2 0
    Asa e, am avut noroc mare ca am mai gasit locuri pentru acea plecare catre Corfu! de fapt erau toate locurile ocupate cand am facut eu cererea si pe urma s-au retrsa 2 persoane si asa am incaput si eu cu logodnicul meu in autocar.

    N-amidee cum se obtin acele preturi...dar si eu sunt foaaaaaarte curioasa....

    Si eu tot spre Barcelona inclinam...merci!!11!!!!
  •  
    • 1 mesaje
    12 Sep 2012, 14:03
    1 1
    Monique, tu cand te-ai intors din corfu mai exact?
    ca si eu am revenit saptamana trecuta tot cu Europa Travel!!..poate am fost in acelasi autocar si ne regasim aici...
    eu am stat la Alonakia...si a fost supeeeeeeeeeeerb!!!!!!!!!!
    servicii impecabile, curat... oamenii draguti... mai ales barbatii!!!
    Si mareaaaa... Of, Doamne deja vreau inapoi, nu mai am rabdare pana la anul...
  •  
    • 8 mesaje
    12 Sep 2012, 14:39
    0 1
    Ce tare ar fi sa ne cunoastem, Lo-li-ta! ) Eu am venit duminica din Corfu, iti dai seama ca acum sunt marcata si ca si eu vreau sa ma intorc chiar acum, numai despre Corfu as vorbi, mi-am inebunit toti prietenii.)
    Tu cand te-ai intors?
    Ah, eu am stat la vila Athena in Paleokastrita...am vrut neaparat acolo, ca asa mi0au recomandat prietenii mai umblati...si tot ei mi-au recomandat si Europa Travel si au avut dreptate cu ambele. mi-a placut maxim totul!!!!
  •  
    • 9724 mesaje
    12 Sep 2012, 15:45
    1 0
    Si toate ati fost cu Europa Travel?
    Phiiii, a dracului coincidenta, v-a adus pe toate pe eva.ro!
    Bre, cam cat de tampiti ne credeti? 
  •  
    • 7947 mesaje
    12 Sep 2012, 16:05
    1 0
    samoa said:Si toate ati fost cu Europa Travel?
    Phiiii, a dracului coincidenta, v-a adus pe toate pe eva.ro!
    Bre, cam cat de tampiti ne credeti? 

     

    Samoa la cat ni s-a repetat astazi pe cateva topicuri ca suntem toate niste proaste chiar mai te intrebi ce parere au despre noi?

    Eu dateam din coada mai ceva ca un catel in fata osului cand am vazut topic de calatorii dar mi-a trecut cheful rpd cand am vazut care e de fapt scopul....

  •  
    • 9724 mesaje
    12 Sep 2012, 16:55
    0 0
    Pai si eu tot de-aia intrasem. Ca anul asta ma duc cu degetul pe harta, nu ma pot misca de-aici pana prin februarie, asa ca ma pregateam sa balosesc la vacantele altora, sa ma inspir, nah...
    Si uite..... 
  •  
    • 8 mesaje
    13 Sep 2012, 10:48
    0 0
    Pai nu stiu de altii, dar eu am intrat aici din greseala si am zis sa ma laud putin, ca tot mi-am innebunit prietenii cu vacanta.... ))
    Daca tot e vorba de calatorii....de ce nu ne spuneti pe unde ati mers voi si ce ne recomandati si noua, calatorilor amatori.
  •  
    • 7947 mesaje
    13 Sep 2012, 11:11
    0 0
    Pai daca este un subiect de laudat hop si eu

    Eu sunt foarte foarte pasionata de calatorii si as vorbi despre ele zile in sir. Nu pentru a ma lauda cum au inteles unii. Ci pentru ca eu chiar sunt pasionata de calatorii. Am sute de cartii de calatorii si ghiduri turistice acasa, ma uit cu religiozitate la Discovery travel and leaving, ma folosesc de fiecare ocazie sa vorbesc cu oameni mai umblati ca mine, sunt activa pe tot felul de forumuri de calatorii etc etc etc. Imi place extrem de mult sa calatoresc si sa vad locuri noi si poate si mai mult imi place sa planuiesc calatoriile Este felul meu de a ma relaxa: citesc despre destinatii interesante, ma hotarasc la una anume, fac un traseu si calculez un buget estimativ. Daca este ceva ce ne permitem atunci mergem daca nu ne permitem atunci mai asteptam sa crestem mari.
    Nu cred ca as putea functiona ca om normal in societatea asta daca nu as avea micile mele proiecte in care sa ma refugiez atunci cand imi este greu. Cum altii se relaxeaza prin sport sau pictura sau muzica, eu ma relaxez prin a face planuri de calatorie. Anul trecut de exemplu a fost cel mai greu an din viata mea si nu vroiam sa merg in vacanta pana nu termin o chestie care imi manca sufletul. Prin martie omul meu mi-a comunicat senin ca asa nu mai merge. Si ca tre sa ma apuc de organizat ceva pentru vara (adica inainte sa termin ce aveam de facut) ca altfel o iau razna definitiv. Si cum spuneam eu imi ascult intotdeuna sotul asa ca m-am pus pe treaba. In cateva zile aveam biletele de avion deja cumparate Si datorita acestui proiect am reusit sa trec peste perioada mai grea. In fiecare zi ma refugiam cate un pic in planurile mele de calatorit, ma relaxam si apoi reveneam la realitatea de zi cu zi.
    Sunt atatea locuri frumoase pe lumea asta incat e pacat sa stai inchis in casa....Si daca ar fi dupa mine mi-as cheltui si banii pe care nu ii am ca sa calatoresc. Dar cum m-am maritat cu un om un pic mai cu capul pe umeri mai stau o leaca si pe acasa

  •  
    • 7947 mesaje
    13 Sep 2012, 11:15
    1 0
    Legat de destinatii:
    Eu sunt extrem de atrasa de tarile mai "exotice" pentru ca incerc sa vizitez locuri care stiu ca sunt in porces de schimbare sub influenta turismului occidental. Vreau sa le vad cand inca mai au lucruri care le deosebesc foarte mult de ceea ce avem noi in jur zi de zi. Europa nu se va schimba radical in urmatorii 10-15 ani. Dar tarile din Asia de sud-est in mod sigur. In plus am citit pe un blog o replica ce mi se pare extrem de corecta: ca iti dai seama de propria ignoranta atunci cand calatoresti intr-o tara noua. Sunt atat de multe idei preconcepute pe care le avem bazat pe ceea ce ne-a fost prezentat la tv sau in ziare sau in carti. Prea putin bazat pe propriile nostre experiente. Si din ce am observat pana acum, la mine cel putin, este ca parerile astea se schimba radical atunci cand esti in tara aia si in preajma oamenilor aia. Eu am mai spus ca eu nu merg in vacanta ci calatoresc. Imi petrec luni de zile citind despre istoria tarii in care merg, despre religia lor, despre obiceiuri etc. Invat despre tara aia nu ma duc sa stau la plaja si atat. Cu fiecare calatorie pe care o fac invat mai multe, devin mai toleranta, mai deschisa la noi, mai ingaduitoare cu cei care nu sunt exact ca noi. E atat de usor sa ii blamezi si critici pe altii fara sa experimentezi culura si societatea lor. Pentru mine calatoritul este un prilej de a evolua ca om.

  •  
    • 7947 mesaje
    13 Sep 2012, 11:20
    2 0
    Anul asta am fost in China 21 de zile si am facut pe cont propriu traseul: Beijing-Xi'an-Lijiang-Chengdu-Longsheng-Yangshuo-Shanghai-Beijing.
    Din punct de veedere al obiectivelor turistice beijingul este in opinia mea cel mai important oras de vizitat din lume. Marele zid, Orasul Interzis, Palatul de vara, Temple of Heaven ca sa numesc cateva, sunt ca o incursiune in trecut. M-as intoarce oricand sa iau iar orasul asta la picior.
    In Chengdu am facut o zi voluntariat la Panda Breading Center: le-am dat de mancare, le-am facut curat in custi, le-am pregatit prajiturile, am admirat cum erau antrenati puii ca sa se catere pe niste busteni etc. In ziua aia a fost imposibil sa imi stearga cineva zambetul tamp de pe fata.
    Longsheng a reprezentat marea surpriza a calatoriei nostre. Vazuze anul trecut intr-o revista intr-un avion o reclama la regiunea asta. Si cum sunt mare mare fan terase de orez mi-am pus in gand sa ajung acolo cu prima ocazie. Si anul asta hop la plimbat pe terase. E un loc desprins din rai. Mai ca am facut fractura la maxilar de la atata minunat. Din pacate in maxim jumatate de an Dazhai (satul in care am stat noi) se va schimba radical pentru ca se construieste o telecabina si hoardele de turisti chinezi vor rade tot in calea lor. Acum nu era nici unul pentru ca nu le place sa mearga pe jos.
    Shanghaiul a fost o mare supriza...placuta...si chiar mi-ar placea sa locuiesc acolo. asa ca acum imi intind antenele dupa un post la reprezentanta firmei in Shanghai.

    In mare cam asta a fost vacanta.
    As putea povesti ca o moara stricata dar ma opresc deocamdata aici.
  •  
    • 7967 mesaje
    13 Sep 2012, 12:39
    0 0
    schonland said:Anul asta am fost in China 21 de zile si am facut pe cont propriu traseul: Beijing-Xi'an-Lijiang-Chengdu-Longsheng-Yangshuo-Shanghai-Beijing.
    Din punct de veedere al obiectivelor turistice beijingul este in opinia mea cel mai important oras de vizitat din lume. Marele zid, Orasul Interzis, Palatul de vara, Temple of Heaven ca sa numesc cateva, sunt ca o incursiune in trecut. M-as intoarce oricand sa iau iar orasul asta la picior.
    In Chengdu am facut o zi voluntariat la Panda Breading Center: le-am dat de mancare, le-am facut curat in custi, le-am pregatit prajiturile, am admirat cum erau antrenati puii ca sa se catere pe niste busteni etc. In ziua aia a fost imposibil sa imi stearga cineva zambetul tamp de pe fata.
    Longsheng a reprezentat marea surpriza a calatoriei nostre. Vazuze anul trecut intr-o revista intr-un avion o reclama la regiunea asta. Si cum sunt mare mare fan terase de orez mi-am pus in gand sa ajung acolo cu prima ocazie. Si anul asta hop la plimbat pe terase. E un loc desprins din rai. Mai ca am facut fractura la maxilar de la atata minunat. Din pacate in maxim jumatate de an Dazhai (satul in care am stat noi) se va schimba radical pentru ca se construieste o telecabina si hoardele de turisti chinezi vor rade tot in calea lor. Acum nu era nici unul pentru ca nu le place sa mearga pe jos.
    Shanghaiul a fost o mare supriza...placuta...si chiar mi-ar placea sa locuiesc acolo. asa ca acum imi intind antenele dupa un post la reprezentanta firmei in Shanghai.

    In mare cam asta a fost vacanta.
    As putea povesti ca o moara stricata dar ma opresc deocamdata aici.

    Schon, ai un blog unde sa putem vedea si noi tot ce ai povestit? pe mine chiar m-ai facut curioasa!  

  •  
    • 7947 mesaje
    14 Sep 2012, 13:05
    1 0
    Hai sa povestesc o chestie amuzanta care ni s-a intamplat in vacanta asta.
    Problema cu a calatori in China este ca nimeni nu vorbeste engleza. Dar efectiv nimeni. In afara de personalul de la hotel (asta pt ca am ales hotelurile special sa aibe receptionisti vorbitori de lb engleza) in rest nu gaseai pe nimeni care sa te inteleaga ce vrei. Nici macar la birourile de informatii pentru turisti nu gaseai pe cineva sa vb engleza.
    Asa se face ca intotdeauna umblam cu biletele dupa noi. Ceream la hotel sa ne scrie pe o hartie unde mergem si unde sa ne aduca inapoi taxiul. Sau ceream sa ne scrie informatiile necesare cumpararii de bilete de autobuz sau tren ca sa le am tanticii de la ghiseu. Si altele de genul asta. Nu plecam niciodata fara biletelul minune.
    Si ce este cel mai important niciodata sa nu pleci fara adresa hotelului scrisa cu caractere chinezesti. Ca sansele sa reusesti sa te mai intorci acasa sunt minime. Sa nu uitam totusi ca Beijingul de exemplu are o suprafata cat Belgia. Deci de te ratacesti esti intr-o mare mare problema.
    Si eram noi in Xi'an si incercam sa gasim un taxi sa ne duca de la Big Goose Pagoda la hotel. Problema era ca pentru asta trebuia traversat tot orasul la o ora de maxima aglomeratie si nimeni nu vroia sa faca asta. La un moment dat o tipa super simpatica si cocheta se opreste sa ne ajute sa convingem un taximetrist sa ne ia sau sa se intereseze de autobuze. Mana cereasca: tipa vorbea engleza. Si din vorba in vorba ne intreaba de unde suntem. Si noi ii raspundem ca suntem Romani. Efectiv s-a shimbat la fata. Ea studia in Bucuresti si era intoarsa doar in vacanta in orasul ei natal Xi'an.
    Deci nu numai ca am gasit pe cineva care vorbea engleza dar vorbea si ceva romana Si era asa amuzanta cand nu oprea taxiul si o vedeai ca spune super suparat: "Naspa"

    Intr-un final am gasit un nene care ne-a dus la hotel dar am ramas foarte uimiti de intalnirea nostra. Intr-o tara atat de mare precum China, unde iti dai seama ce inseamna cu adevarat distante mari si ce inseamna puhoi de lume, noi am descoperit ca niciodata lumea nu e atat de mare pe cat crezi

    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 14 Sep 2012, 13:07
  •  
    • 7967 mesaje
    15 Sep 2012, 11:04
    0 0
    schonland said:Hai sa povestesc o chestie amuzanta care ni s-a intamplat in vacanta asta.
    Problema cu a calatori in China este ca nimeni nu vorbeste engleza. Dar efectiv nimeni. In afara de personalul de la hotel (asta pt ca am ales hotelurile special sa aibe receptionisti vorbitori de lb engleza) in rest nu gaseai pe nimeni care sa te inteleaga ce vrei. Nici macar la birourile de informatii pentru turisti nu gaseai pe cineva sa vb engleza.
    Asa se face ca intotdeauna umblam cu biletele dupa noi. Ceream la hotel sa ne scrie pe o hartie unde mergem si unde sa ne aduca inapoi taxiul. Sau ceream sa ne scrie informatiile necesare cumpararii de bilete de autobuz sau tren ca sa le am tanticii de la ghiseu. Si altele de genul asta. Nu plecam niciodata fara biletelul minune.
    Si ce este cel mai important niciodata sa nu pleci fara adresa hotelului scrisa cu caractere chinezesti. Ca sansele sa reusesti sa te mai intorci acasa sunt minime. Sa nu uitam totusi ca Beijingul de exemplu are o suprafata cat Belgia. Deci de te ratacesti esti intr-o mare mare problema.
    Si eram noi in Xi'an si incercam sa gasim un taxi sa ne duca de la Big Goose Pagoda la hotel. Problema era ca pentru asta trebuia traversat tot orasul la o ora de maxima aglomeratie si nimeni nu vroia sa faca asta. La un moment dat o tipa super simpatica si cocheta se opreste sa ne ajute sa convingem un taximetrist sa ne ia sau sa se intereseze de autobuze. Mana cereasca: tipa vorbea engleza. Si din vorba in vorba ne intreaba de unde suntem. Si noi ii raspundem ca suntem Romani. Efectiv s-a shimbat la fata. Ea studia in Bucuresti si era intoarsa doar in vacanta in orasul ei natal Xi'an.
    Deci nu numai ca am gasit pe cineva care vorbea engleza dar vorbea si ceva romana Si era asa amuzanta cand nu oprea taxiul si o vedeai ca spune super suparat: "Naspa"

    Intr-un final am gasit un nene care ne-a dus la hotel dar am ramas foarte uimiti de intalnirea nostra. Intr-o tara atat de mare precum China, unde iti dai seama ce inseamna cu adevarat distante mari si ce inseamna puhoi de lume, noi am descoperit ca niciodata lumea nu e atat de mare pe cat crezi

    hahaha! In ultima vacanta in Ro, din care abia m-am intors, in mijlocul Brasovului ne-am intalnit cu prieteni din Dubai pe care nu-i mai vazusem de la anul nou si despre care nu mai stiam decat ca ea e in Dubai, el se mutase in Australia.... 

  •  
    • 8 mesaje
    19 Sep 2012, 13:16
    0 0
    Supeeeeer tare, si eu visez la China si de fapt la o mare parte din Asia, mai ales la Japonia si India. Poate daca rezolv c bugetul o sa ajung si acolo, momentan raman pe batranul nostru continent.
    Oricum, mai povestiti fetelor, imi place la nebunie sa va citesc.

    Buna intrebarea: aveti si bloguri de turism?
  •  
    • 7947 mesaje
    19 Sep 2012, 15:21
    0 0
    Pai sa mai povestim chestii amuzante:
    Eram cu masina la plimbare prin Elvetia : zona Saint Gall-Appenzell.
    Planuiam sa stam cu cortul pentru ca la indemnul sotului investisem o suma considerabila de bani in echipament pentru camping si trebuia sa il folosim ca sa dovedim ca nu am aruncat banii in vant ( au trecut vreo patru ani de atunci si nu am fost cu cortul decat de doua ori deci nu prea a avut succes ideea nostra).
    Si dupa o plimbare pe munti punem noi pe gps adresa celui mai apropiat camping din lista -20 km. Si mergem ce mergem si descoperim cu surpriza ca dam de o vama. Si la asta chiar nu ne asteptam. Si tot faceam speculatii oare in ce tara trecem si oare ce va zice vamesul cand ii vom spune ca motivul pentru care vrem sa trecem vama este: din greseala.
    Inapoi nu mai puteam merge asa ca ajungem la controlul pasapoartelor si dupa ce scria la vama am descoperit ca trecem in Austria. Campingul de pe gps era in Austria nu in Elvetia (am trecut cu vederea informatia asta cand l-am ales).
    Nu ne-a prea placut campingul asa ca am decis sa ne intoarcem in Elvetia. Dar pentru a face asta gps ul ne-a mai plimbat un pic si prin Lichtenstein.
    Si uite asa am vizitat noi trei tari intr-o zi. Dupa ce mai trecusem prin inca trei ca sa ajungem acolo.
    Frate miu, care era cu noi, a scos piciorul din masina ca sa il puna pe pamant austriac. Cica o bifeaza la tari vizitate ca doar a pus piciorul