vinisoare pe fata?

  •  
    • 1131 mesaje
    18 Mar 2005, 10:57
    1 0
    Fetelor, m-am speriat!

    Nici nu observasem pana cand mama m-a atentioante ca in partea de jos a fetei, mai exact in zona maxilarelor a inceput sa imi apara vinisoare sub piele.

    De la ce o fi. Am si pe partea superioara a picioarelor, e adevarat dar nu cred sa aiba vreo legatura.

    Nici nu stiu cui sa ma adresez: dermatolog, cosmetica?
  •  
    • 410 mesaje
    18 Mar 2005, 13:45
    2 0
    cred ca ar trebui sa apelezi la un dermatolog... si eu am probleme de genu...
    am cateva vinisoare pe picioare, de la genunchi in sus, iar pe fata cred ca un inceput de cuperoza... care e ereditara; mama mea are aceleasi probleme... la fel si surorile ei si bunica.
    iar la mine e uneori e fata rosie, cand e frig, de exemplu.
    nu prea stiu nici un remediu pentru cuperoza. daca stiti voi, impartasiti-ne si noua...
  •  
    • 68 mesaje
    19 Mar 2005, 13:01
    0 0
    Din pacate nu exista un remediu pentru cuperoza Tot ce putem face este sa o impiedicam sa avanseze sau sa nu o agravam prin produsele de ingrijire folosite si prin stilul nostru de viata.
    Si eu am un inceput de cuperoza (tot ereditar, ambii parinti fiind "suferinzi") si ma ingrozesc perspectivele. O cuperoza agravata duce la acnee rozacee si alte chestii absolut oribile...Puteti citii mai multe despre aceasta afectiune aici:

    http://www.rosacea.org/

    sau dati o cautare pe google cu cuperoza si veti gasi mai multe informatii si in romana.
    Sper sa va fie de ajutor!
  •  
    • 52 mesaje
    20 Mar 2005, 00:19
    0 0
    Pentru cuperoza sunt fiolele pe baza de castan de india foarte eficiente le gasesti aici http://www.naturaplant.ro/produse/1689/Floritene_-_Fiole_cu_extract_de_Castan_de_India
  •  
    • 410 mesaje
    20 Mar 2005, 18:04
    0 0
    chiar ai folosit fiolele acestea si sunt eficiente? daca da, atunci le voi cumpara si eu... astept raspuns. merci!
  •  
    dru
    • 57 mesaje
    21 Mar 2005, 13:23
    3 0
    draga criskitty, pt. rozacee (posed si eu) merge foarte bine o crema de la Avene-Diroseal. Dar asta nu-i suficient, trebuie sa ai grija de multe aspecte:incearca pt. o perioada (2 sapt)sa renunti la excitante(piper, ciocolata, mancaruri picante, alcool etc.,
    -fereste-te de soare, exista creme care te protejeaza tot de la Avene- Avene 50 sau 60;
    -problema cu aceste creme este ca sunt cam scumpe.
    -nu mai folosi pe fata creme cu parfum, sapun sau alte demachiante cu alcool si parfum in ele;
    -nu te spala pe fata cu apa calda ( nu stiu daca ai sesizat, dar eu parca infloresc dupa ce dau cu apa calda pe fata).
    Sper ca ti-am fost de ajutor, multa sanatate.
  •  
    • 1131 mesaje
    21 Mar 2005, 14:47
    2 0
    Ma ingrozeset gandul ca ar putea sa se extinda pe toata fata aceste vinisoare.

    Am sa merg la dermatolog. Si acum ca ati aminti de regiunea din jurul nasului, mi-am dat seama ca de ani buni am si pe acolo, dar nu i-am dat importanta. am crezut ca asa cum unii au alunite ici si colo, tot asa e normal ca eu sa am acele vinisoare acolo. Ce prostie a fost din partea mea.

    Si inca o intrebare: expunerea la soare ii face rau?
  •  
    dru
    • 57 mesaje
    21 Mar 2005, 15:36
    0 0
    gabici, am scris mai devreme cateva randuri ( pe care nu cred ca le-ai citit), da expunerea la soare nu face bine
  •  
    • 410 mesaje
    21 Mar 2005, 17:47
    0 0
    Mersi mult, dru , pentru informatii.
    Vreau sa te intreb, cremele Avene se gasesc in orice magazin sau prin distribuitori?
    Nu prea ma dau cu crema pe fata, dar folosesc lotiune tonica pt. demachiere ca am tenul gras si nu prea pot renunta la ea, si contine alcool.
    Iar vara voi incerca sa-mi protejez fata cat mai mult. De obicei port doar ochelari, dar de acum voi purta si palarie.
    Astept raspunsul tau la intrebarea mea. Murlumesc.
  •  
    • 410 mesaje
    21 Mar 2005, 17:57
    0 0
    A, am uitat, imi place mancarea picanta. Tu zici c-ar trebui sa renunt la condimentele picante?
  •  
    • 3 mesaje
    21 Mar 2005, 23:40
    0 0
    Ar trebui sa vezi un dermatolog.
    Eu am fost la Endocenter si am facut deja 2 sedinte de scleroterapie pentru vinisoarele de la picioare. Sezonul acesta este cel mai potrivit. Asa mi-a spus doamna Doctor pt ca este inainte de sezonul cald cind circulatia mica se dilata. Dupa cele doua sedinte sunt deja foarte multumita si cred ca in aceasta vara voi purta din nou scurt. Am fost destul de floricica pina am aflat ca se trateaza sia ceste vinisoare.
    Numarul de telefon al centrului medical este 3267661 (bineinteles daca esti din Bucuresti)
    Ana
  •  
    • 3 mesaje
    21 Mar 2005, 23:42
    0 0
    Da iti face rau
    Mai ales daca esti blonda si nu te expui progresiv la soare
    Ana
  •  
    • 52 mesaje
    22 Mar 2005, 00:37
    1 0
    Am folosit fiole din gama Floritene,ele sunt pentru diferite afectiuni,printre care si acestea pe baza de castan de india.In momentul acesta le am pe cele,,instant beauty,,.Pentru cuperoza mai au si o masca speciala care contine tot castan de india.
  •  
    dru
    • 57 mesaje
    22 Mar 2005, 08:42
    0 0
    Buna criskitty. Cremele de care ti-am spus se gasesc in farmacii (eu personal am luat din Sensiblu).
    Apropo de mancare picanta si alte excitante: renunta un pic la ele mie asa mi-a recomandat medicul dermatolog), si apoi fa incercari cu ele, sa vezi la care reactionezi. Nu stiu daca stii, dar cei care au cuperoza, rozacee, atunci cand beau alcool, la emotii puternice.. se inrosesc. Sfatul meu este sa te testezi: cum reactionezi cand te speli cu apa rece sau calda pe fata, ce reactii vezi pe fata ta la emotii puternice ( nu ca as fi experta, dar m-au invatat si pe mine altii).
    Te pup si sper ca ti-am fost de folos.
  •  
    • 1131 mesaje
    22 Mar 2005, 10:16
    1 0
    Daca stau sa ma gandesc eu nu mananc picant chiar deloc, la soare ma expun doar vara cand merg la plaja (poate ca nu ar trebui nici atunci).

    Varicele pe picioare le-am mostenit de la mama, dar pe fata ea nu are asa ceva.
  •  
    • 410 mesaje
    23 Mar 2005, 14:18
    1 0
    Multumesc mult, fetelor, pentru sfaturi... sunteti grozave!
    AnaO, eu sunt din Constanta si nu pot merge la cabinetul medical pe care mi-l recomanzi... voi incerca sa gasesc ceva pe plan local. Spune-mi in ce consta tratamentul si daca scopul lui este sa diminueze (sau poate sa elimine?!) vinisoarele.. zici ca dupa 2 sedinte se vad rezultatele... si un pret informativ, daca e posibil.. sa stiu la ce sa ma astept... si, da sunt blonda, de fapt satena...
    Dru, ai dreptate, am observat sa daca ma spal cu apa calda pe fata, pielea e mai rosie... voi incerca sa ma spal cu apa rece... si de doua zile nu mai mananc picant... adica fara piper. Daca stiam mai de demult....
    Mihaelutza_Mihai, voi incerca sa cumpar si fiolele cu extract de castan de care mi-ai vorbit... kiss you!
  •  
    • 12 mesaje
    6 Aug 2021, 18:17
    2 0

    Varicele sunt o boală foarte frecventă în rândul populației cu vârsta peste 30 de ani, a cărei esență este inflamația pereților venelor, umflarea lor, apariția nodulilor și, în cazurile severe, ulcerele.

    Există doar câteva cauze principale ale bolii:

    - Lucrări sedentare sedentare sau lucrări în care trebuie să stai permanent

    -Obezitatea

    -Ereditate

    -Vârsta și genul. Cea mai mare probabilitate de a dezvolta varice la femei la vârsta de 30-40 de ani.

    Tot la femei, varicele în timpul sarcinii sunt foarte frecvente, uneori însoțite de o expansiune a venelor perineului și a regiunii pelvine.

    Clinica varicelor se datorează etapelor bolii:

    Etapa 0. Primele simptome sunt greutate la picioare și oboseala picioarelor după o zi de lucru, umflarea gleznelor, picioarelor și a piciorului inferior în după-amiaza târziu. În acest caz, toate simptomele dispar după o noapte de odihnă sau după mers activ.

    Etapa 1. Simptomele etapei 0 sunt însoțite de vene de păianjen pe picioare, durere de-a lungul venelor și crampe rare de noapte la viței.

    Etapa 2. În acest stadiu, venele și nodulii sunt deja simțiți pe piele, care apar după o lungă poziție așezată sau în picioare. Deja în acest stadiu, probabilitatea apariției cheagurilor de sânge este mare.

    Etapa 3. La toate semnele de mai sus, se adaugă edem constant în după-amiaza târzie, care dimineața s-ar putea să nu mai dispară complet.

    Etapa 4. Pielea de pe picioare poate deveni de culoare închisă. Apare atrofia pielii.

    Etapa 5. Apar ulcere trofice care sunt capabile să se vindece.

    6 etape. Ulcerele trofice nu se vindecă.

    Prin urmare, cel mai bine este să începi să tratament devreme pentru a evita problemele în viitor !! Mai mult, în etapele ulterioare, numai intervenția chirurgicală poate ajuta.

    Varicele, tratamentul fără intervenție chirurgicală sunt cuvinte care au devenit o realitate pentru mulți.

    Cum se efectuează tratamentul? Varicele în etapele inițiale pot fi vindecate în trei direcții: terapie de compresie, exerciții de fizioterapie și tratament medicamentos.

    Terapia prin compresie constă în bandajarea zilnică a picioarelor cu un bandaj elastic sau îmbrăcarea ciorapilor elastici. Tratamentul medicamentos este utilizat numai în etapele inițiale ale varicelor. Constă în utilizarea medicamentelor care îmbunătățesc circulația și favorizează subțierea sângelui, întăresc pereții, îmbunătățesc tonusul venelor și ameliorează durerea.

    Crema Varicobooster acționează ca un balsam pentru îndepărtarea varicelor și prevenirea apariției acestora.

    Acționează asupra pielii, îmbunătățindu-i aspectul, hidratând și hrănind.

    Este formulat cu uleiuri și ingrediente naturale care îmbunătățesc circulația sângelui, ameliorează crampele picioarelor cauzate de excesul de greutate, precum și care rezultă din zilele grele de muncă. Se aplică foarte ușor, deoarece are consistența unei creme cu absorbție rapidă pentru o ușurare imediată.

    Compoziție naturală Varicobooster, umplută cu următoarele ingrediente:

    https://bit.ly/3lAlTr1
    Acest mesaj a fost editat de către Ana_none: 6 Aug 2021, 18:17