ajutorrrrrrrrrrrrr

  •  
    • 54 mesaje
    30 Mai 2012, 11:36
    0 0
    buna
    sint noua pe site nu prea stiu cum se foloseste si sper din tot sufletul sa gasesc pe cineva cu care sa pot vb.....acum pe scurt ......eu nu mai locuiesc in ro de 14 ani sau mai mult....acasa vin doar in vizita o luna max doua....in urma cu un an si jumatate eram acasa si am primit o scrisoare de la firma eos...cred...precum ca in 2002 as fi avut un abonament la orange....am sunat si am dat peste o doamna care imi spunea ca trebuie sa achit suma de 6500 lei noi....ok.....ii explic doamnei ca cu siguranta este o gresala si o rog sa mi trimita o fotocopie dupa factura...contract egal ...ce are ea in mina....imi cere ea mie fotocopie dupa buletin si o cerere din partea mea precum ca vreau sa vad contractul....de atunci si pina acum nu am primit nimic....nu mai spun de cite ori am sunat la buc ....am plecat din tara si au inceput ei sa sune....la mama au inebunito cu amenintari si tel...mama le a dat nr meu de aici...dar nu am primit nimic....in final acum 3 zile sa primesc un tel de la vecini ca de data asta mama e la mine si sa mi spuna ca a venit un executor la usa....am vb si dinsul....sa rezolvam treaba....amabil ce sa spun dar ma obliga sa platesc 400 euro acum....bani de care nu dispun...din casa nu au ce lua ca totul e pe numele mamei dar e suficient sa sparga usa...intelegeti sper situatia....ce ma sfatuiti sa fac?cum ar trebui sa procedez?scuze de greseli..... 
  •  
    • 35 mesaje
    30 Mai 2012, 11:52
    0 0
    stiu si eu pe cineva care a patit acelasi lucru mai demult. persoana respectiva s-a dus la politie si a facut plangere, si asa ar trebui sa faci si tu...o sa vb azi cu persoana respectiva sa aflu mai multe si pana diseara incerc sa te anunt
  •  
    • 54 mesaje
    31 Mai 2012, 11:17
    0 0
    ieri am vb iar cu cei de la eos si printre tipete si cuvinte de amor le cer iar hirtiile care le au ei in mina si cu care ma acuza ca ar trebui sa platesc frumoasa suma de 6.... egal,ca astia schimba de la o zi la alta,insa pina acum mi se spunea ca contractul de din noiembrie 2002 iar ieri era din 1 ianuarie 2003,ca in filmele cu prosti,acum imi cer iar o fotocopie dupa buletin si o cerere scrisa dar de data assta si semnata si sa le pun in cont o suma,egal cit,stiti vorba aia,daca iti spune unu ca esti prost nu l iei in seama dar daca iti spun mai multi trebuie sa stai sa te gindesti,na,mie nu mi a spus nimeni inca ca sint proasta dar va rog facetio voi .....citesc pe un site ca nu as fi prima in situatia asta si daca depun un leu e ca si cind as recunoaste datoria,daca nu pun e executorul la use,eu nu prea stiu sigur cum stau lucrurile dar pt a ma executa silit nu trebuia sa ma dea in judecata?habar nu am....
  •  
    • 3354 mesaje
    31 Mai 2012, 15:17
    0 0
    nu le trimite, jessica, e clar ca este o inselatorie... fa plangere la politie... oricum nu le da acte pa mana, de nici un fel...
    intrebarea mea este: ai avut vreodata contract la orange?
  •  
    • 3354 mesaje
    31 Mai 2012, 15:23
    0 0
    daca ai cum, intra pe un site de avocati online, ceva de genul si ia niste sfaturi...
    era parca www.avocatnet.ro... vezi ce zice acolo, nu te lasa intimidata, nu au voie sa sparga usa, au nevoie de mandat de perchezitie daca vor sa ia sau sa caute ceva...

    cred ca mama ta e terorizata, dar linisteste-o si pe ea... ei spun ca acel contract e pe numele tau? poate poti sa dovedesti ca nu erai in romania in perioada aia... poate vii cu dovezi ca ai contract intr-o retea straina...

    daca se va ajunge la proces... ei mizeaza pe faptul ca te sperii si platesti... sunt ca niste mafioti... sau si mai bine, da telefon la orange la relatii clienti si intreaba daca au cunostiinta de asemenea practici...

    te sune de pe numar scurt sau de pe nr orange? poti sa dai nr la ei, iar orange il va inchide.
    uite, suna la:
    http://www.orange.ro/services/servclient-ro.html

    cel mai bine sa iei legatura cu compania orange, nu cu firma asta fantoma care are practici mafiote...
  •  
    • 54 mesaje
    31 Mai 2012, 16:44
    0 0
    nu am avut contract cu orange si pe linga asta mama nu este in tara...noua ne au spus vecinii... acum incerc sa vad daca imi dau ei asa zisul contract sau ce au ei in mina,problema este ca ei insista sa le dau banii fara ca ei sa mi dea nimic.....si am citit pe un site ca daca as plati ceva sau as face plingere la politie sau egal ce as face impotriva lor ar avea un motiv sa ma dea in judecata..dar daca nu fac nimic nu stiu ce se va intimpla....
  •  
    • 54 mesaje
    31 Mai 2012, 16:46
    0 0
    aaaa....la orange am fost si nu ma au nici macar in baza de date.....ca am incercat sa iau de la ei un contract sau ceva....nu au nimic.....habar nu am
  •  
    • 3354 mesaje
    1 Iun 2012, 09:14
    0 0
    atunci stai linistita, ca nu au de unde sa te apuce... sfatuies-te cu un avocat. just in case. dar nu trimite bani sau ceva ca inseamna recunoastere implicita...
  •  
    • 2838 mesaje
    1 Iun 2012, 13:12
    0 0
    jessyca33 said:acum imi cer iar o fotocopie dupa buletin si o cerere scrisa dar de data assta si semnata si sa le pun in cont o suma,egal cit,stiti vorba aia,daca iti spune unu ca esti prost nu l iei in seama dar daca iti spun mai multi trebuie sa stai sa te gindesti,na,mie nu mi a spus nimeni inca ca sint proasta dar va rog facetio voi .....citesc pe un site ca nu as fi prima in situatia asta si daca depun un leu e ca si cind as recunoaste datoria,daca nu pun e executorul la use,eu nu prea stiu sigur cum stau lucrurile dar pt a ma executa silit nu trebuia sa ma dea in judecata?habar nu am....

    Niciodata sa nu trimiti copii dupa buletin sau alte documente...si nici cereri semnate.Cat despre suma respectiva pana cand nu ai in mana o dovada prin care sa rezulte ca intradevar TU ai semnat acel contract sau ma rog nu pune banii in contul nimanui.Cat despre "executor la usa "da e posibil, dar numai dupa o notificare din partea tribunalului , in urma unui proces intre tine si respectivii.

  •  
    • 54 mesaje
    2 Iun 2012, 15:33
    0 0
    stau si ma intreb daca as putea sa i dau eu in judecata pt hartuire ......m au disperat cu tel .... ma suna zilnic si ma intreaba ziua de salar a mea si a sotului....astia sint dusi cu capul cred.... mi au iesit bube pe mine de nervi....
  •  
    • 4419 mesaje
    15 Iun 2012, 02:11
    0 0
    Buna! Dupa ce am citit acest msg, am vazut ceva asemanator pe un alt site. Poate iti faci o idee. http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_299289/pageID_0/Abuz-telefonic.html#78050 (copiati acest link sa puteti vedea msg postat) ----------- Posibil sa fie inselaciune, cereti un act de la firma ca sa demarati ceva in instanta.
    Acest mesaj a fost editat de către Hope93: 15 Iun 2012, 02:24
  •  
    • 4419 mesaje
    15 Iun 2012, 02:22
    0 0
    http://ro.eos-solutions.com/ ------- este site-ul firmei unde puteti face reclamatie daca datorati sau nu ceva, bafta!
  •  
    • 500 mesaje
    15 Iun 2012, 10:57
    0 0
    da-le ignore nu au ce sa iti faca ....au trecut 3 ani de atunci , se prescrie
  •  
    • 4419 mesaje
    15 Iun 2012, 13:23
    0 0
    onutta21 said:da-le ignore nu au ce sa iti faca ....au trecut 3 ani de atunci , se prescrie

     

    Termenul de prescriptie este de 5 ani, dar daca in cel de al 5 an a fost somat, se mai poate recupera suma inca 5 ani, deci 10 ani pana acum, negasind persoana in cel de al 10 an, se declara insolvabil si mai merge inca 5 ani cu recuperarea datoriei, deci pt ceva neachitat se merge pana la 15 ani pt recuperare. Eu zic sa scrie pe site-ul firmei, poate este o teapa.
    Acest mesaj a fost editat de către Hope93: 15 Iun 2012, 13:24
  •  
    • 12625 mesaje
    22 Iun 2012, 15:14
    0 0
    Hope93 said:
    onutta21 said:da-le ignore nu au ce sa iti faca ....au trecut 3 ani de atunci , se prescrie

     

    Termenul de prescriptie este de 5 ani, dar daca in cel de al 5 an a fost somat, se mai poate recupera suma inca 5 ani, deci 10 ani pana acum, negasind persoana in cel de al 10 an, se declara insolvabil si mai merge inca 5 ani cu recuperarea datoriei, deci pt ceva neachitat se merge pana la 15 ani pt recuperare. Eu zic sa scrie pe site-ul firmei, poate este o teapa.

     
    stiam ca termenul de prescriere e de 3 ani de la data ultimei scadente a facturii indiferent de cate N somatii primesti

  •  
    • 7967 mesaje
    26 Iun 2012, 10:43
    0 0
    jessyca33 said:buna
    sint noua pe site nu prea stiu cum se foloseste si sper din tot sufletul sa gasesc pe cineva cu care sa pot vb.....acum pe scurt ......eu nu mai locuiesc in ro de 14 ani sau mai mult....acasa vin doar in vizita o luna max doua....in urma cu un an si jumatate eram acasa si am primit o scrisoare de la firma eos...cred...precum ca in 2002 as fi avut un abonament la orange....am sunat si am dat peste o doamna care imi spunea ca trebuie sa achit suma de 6500 lei noi....ok.....ii explic doamnei ca cu siguranta este o gresala si o rog sa mi trimita o fotocopie dupa factura...contract egal ...ce are ea in mina....imi cere ea mie fotocopie dupa buletin si o cerere din partea mea precum ca vreau sa vad contractul....de atunci si pina acum nu am primit nimic....nu mai spun de cite ori am sunat la buc ....am plecat din tara si au inceput ei sa sune....la mama au inebunito cu amenintari si tel...mama le a dat nr meu de aici...dar nu am primit nimic....in final acum 3 zile sa primesc un tel de la vecini ca de data asta mama e la mine si sa mi spuna ca a venit un executor la usa....am vb si dinsul....sa rezolvam treaba....amabil ce sa spun dar ma obliga sa platesc 400 euro acum....bani de care nu dispun...din casa nu au ce lua ca totul e pe numele mamei dar e suficient sa sparga usa...intelegeti sper situatia....ce ma sfatuiti sa fac?cum ar trebui sa procedez?scuze de greseli..... 

    Chiar daca le datorai aceasta suma tot nu puteau sa sparga usa mamei tale. Pare o inselatorie...Nu mai trimite acte legale sau copii ale acestora. Daca chiar le datorai ceva, fii sigura ca ar fi trebuit sa aiba copie dupa buletinul tau. E o mare escrocherie, nu le mai da detalii despre zile de salariu sau conturi. Si cand te mai suna cere numele corect al persoanei de la telefon si spune-le ca ai depus deja plangere la politie si ai intentat proces impotriva lor. Vezi daca te mai suna dupa.