din dragoste de dinti

  •  
    • 4034 mesaje
    26 Mai 2012, 21:28
    0 0
    am nevoie de un stomatolog bun in bucuresti. care sa faca si implanturi. si as vrea sa  spuneti voi cei care aveti implanturi .si care nu ati avut probleme de orice fel( respingerea implantului de catre organism, infectii si ce or mai fi). 

    bocesc de aseara . o sa mor cu o masea lipsa!!!!!:((((((((((((((((

    va multumesc anticipat 
  •  
    • 6599 mesaje
    26 Mai 2012, 21:35
    0 0
    creatza23 said:am nevoie de un stomatolog bun in bucuresti. care sa faca si implanturi. si as vrea sa  spuneti voi cei care aveti implanturi .si care nu ati avut probleme de orice fel( respingerea implantului de catre organism, infectii si ce or mai fi). 

    bocesc de aseara . o sa mor cu o masea lipsa!!!!!((((((((((((((

    va multumesc anticipat 

     va doare rau de deschideti 2 topicuri pentru asa ceva

    creatzo daca te doare chiar asa tare du-te la o urgenta stomatologica macar sa-ti dezobtureze canalele...

  •  
    • 1880 mesaje
    26 Mai 2012, 21:35
    0 0
    Scoate-o si nu mai boci
  •  
    • 6599 mesaje
    26 Mai 2012, 21:36
    0 0
    MECLOfenoxat said:Scoate-o si nu mai boci

     ha,ha,cine vorbeste))..

  •  
    • 1880 mesaje
    26 Mai 2012, 21:38
    0 0
    cornely2929 said:
    MECLOfenoxat said:Scoate-o si nu mai boci

     ha,ha,cine vorbeste))..

     

    . Mie mi-ai spus sa ma imbat" - nu crezi ca ar functiona si la Creata?
  •  
    • 6599 mesaje
    26 Mai 2012, 21:40
    0 0
    MECLOfenoxat said:
    cornely2929 said:
    MECLOfenoxat said:Scoate-o si nu mai boci

     ha,ha,cine vorbeste))..

     

    . Mie mi-ai spus sa ma imbat" - nu crezi ca ar functiona si la Creata?

     Multe am spus eu))

  •  
    • 4034 mesaje
    26 Mai 2012, 21:44
    0 0
     ce topicuri??

    nu ma doare nimic.nu bocesc de durere.bocesc de ciuda. aceasta este problema.nu mai am canale. am o lucrare pusa pe o radacina amarata.care nu mai este functionala.prin urmare am nevoie de implant. nu de ironiile tale. multumesc dar chiar n am simtul umorului azi
     
  •  
    • 1880 mesaje
    26 Mai 2012, 21:47
    2 0
    Umorul face viata mai frumoasa - ce te infoi' asa?
  •  
    • 4034 mesaje
    26 Mai 2012, 21:50
    0 0
    MECLOfenoxat said:Scoate-o si nu mai boci

     

    si daca o scot de tot.raman cu dinte gaura lipsa pauza? 

  •  
    • 6599 mesaje
    26 Mai 2012, 21:51
    0 0

    Meclo,da-i pace..

    ma retrag cu tot cu ironiile mele de pe topicul asta...

  •  
    • 14 mesaje
    26 Mai 2012, 21:54
    2 0
    O tânără atrăgătoare în tren se plânge că are dureri de dinţi. Un tânăr de lângă ea îi spune:
    - Dacă o să vă sărut, o să vă treacă imediat durerea…
    Auzind aceasta, un bătrânel din compartiment îl întreabă:
    - Tratamentul dumitale e bun şi la hemoroizi?
  •  
    • 1880 mesaje
    26 Mai 2012, 21:57
    0 0
    Hai, mai Creato ca am inteles care i problema. Imi pare rau, nu sint din Bucuresti sa iti recomand un stomatolog bun si nu ma pricep la problema ta, cu canalele - eu am ramas sensibil la una dupa ce mi-am reinoit plomba. In rest habar nu am. Numai bine!
  •  
    • 4034 mesaje
    26 Mai 2012, 22:00
    0 0
    MECLOfenoxat said:Umorul face viata mai frumoasa - ce te infoi' asa?

     

    nu mi concep gura cu lipsuri pe termen lung 

  •  
    • 4034 mesaje
    26 Mai 2012, 22:02
    0 0
    cornely2929 said:

    Meclo,da-i pace..

    ma retrag cu tot cu ironiile mele de pe topicul asta...

     

    cornely io ti am multumit.da nu sunt in stare s ama amuz .sincer iti spun.  de obicei am simtul autoironiei..dar acum nu

  •  
    • 4208 mesaje
    26 Mai 2012, 22:10
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 26 Mai 2012, 22:12
  •  
    • 8715 mesaje
    26 Mai 2012, 22:21
    0 0
    creatza23 said:

    nu mi concep gura cu lipsuri pe termen lung 

     

    Se pare ca totusi va trebui sa te obisnuiesti cu asta...

    Ceea ce iti doresti, well, nu-mi pare chiar o chestie ce ar rezolva problema in totalitate.

    Diferitele scoli dentare, promoveaza diferite tipuri de implante.
    Fiecare, desigur, cu plusuri si minusuri.

    Oricum, in cazul in care operatia in urma careia te alegi cu un implant, reuseste cu brio, pe langa faptul ca e costisitoare si tot procesul se intinde undeva cam la 6 luni, mai are si dezavantajul ca acel implant nu se comporta de nici o culoare ca un dinte natural.
    Si anume, nu prezinta sub nici o forma acea mobilitate fiziologica, pe care o are un dinte natural, sau chiar si un rest radicular.
    Practic, mobilitatea unui implant este aprozimativ egala cu aceea a unui bolt impuscat in beton.

    Adica, nulla...

    Iar o lucrare realizata pe astfel de " stalpi" e cat se poate de dificil de realizat.
    Sunt tot felul de artificii, tot felul de culise, amortizoare si altele de genul asta, ce incearca sa compenseze rigiditatea implantului.

    Insa, sincer nu stiu in ce masura se folosesc aici la ora actuala, si nu as putea sa-mi fac o idee cam cat ar insemna asta ca si pret al lucrarii protetice.
    Iar fara astfel de sisteme speciale, nu faci decat sa scurtezi durata de viata a implantului...

    Practic, undeva trebuie sa cedeze toata treaba, cata vreme ne gandim ca asupra unui milimetru patrat actioneaza niste forte uriase.
    Iar privind lucrurile astfel, vom ajunge ori la deformarea/ruperea lucrarii protetice, ori la mobilizarea implantului.

    Sincer, eu nu as apela la implante decat ca si o solutie extrema, in cazul in care nu as mai avea nici un punct de ancorare distal, si pe cat posibil asociate cu tot felul de sisteme speciale de amortizare. 

  •  
    • 14418 mesaje
    26 Mai 2012, 22:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4034 mesaje
    26 Mai 2012, 22:45
    0 0
    da  cunosc si a doua  varianta..dar sa mi pilesc 2 masele santoase tun? pt o masea?

    maica mea are o lucrare legata doar de o singura masea si o tine de vreo 15 ani...
    ce mi a scris warm...chiar nu stiam...si ti multumesc warm pe aceasta cale..
     cunosc o persoana care avea toata gura zdrentuita..si si a  facut o grmada de implanturi..numai ca pe partea stanga  organismul lui i le a respins..ce m a infricosat  
  •  
    • 4034 mesaje
    26 Mai 2012, 22:47
    0 0
    acum am vz si topicul tau regina
  •  
    • 14418 mesaje
    26 Mai 2012, 22:47
    0 0
    Mesaj şters de administrator