Role, ole!!!

  •  
    • 119 mesaje
    2 Apr 2012, 22:17
    0 1
    Buna,
    Mi-am achizitionat de curand o pereche de role. 
    Intrebari:
    1. Am facut bataturi in varful degetului mare, e ok sa se intample asa?
    2. Trebuie sa le strang cat mai tare pe picior, sa fie fixe, nu? 
    3. Am inteles ca de obicei acestea se cumpara cu un nr mai mic decat porti, este adevarat?

    Am nevoie de tips-uri, evelor:)
    Merci. 
  •  
    • 5862 mesaje
    2 Apr 2012, 22:18
    0 1

     1. nu
    2. da
    3. de asta n-am auzit 


    Acest mesaj a fost editat de către Gretchen: 2 Apr 2012, 22:21
  •  
    • 9728 mesaje
    2 Apr 2012, 22:22
    1 1
    bewonderwoman said:Buna,

    3. Am inteles ca de obicei acestea se cumpara cu un nr mai mic decat porti, este adevarat?

     
     Nu ma pricep prea grozav, insa punctul 3 nu mi se pare ca are cum sa fie adevarat, e ilogic  

  •  
    • 119 mesaje
    2 Apr 2012, 22:26
    0 1
    cafe_au_lait said:
    bewonderwoman said:Buna,

    3. Am inteles ca de obicei acestea se cumpara cu un nr mai mic decat porti, este adevarat?

     
     Nu ma pricep prea grozav, insa punctul 3 nu mi se pare ca are cum sa fie adevarat, e ilogic  

    De asta va si intrebam.
    Anyway, mersul pe role=noul meu hobby.

     

  •  
    • 5862 mesaje
    2 Apr 2012, 22:29
    0 1
    pai si tu le-ai luat mai mici? poate d-asta ai facut bataturi in vf. degetului
  •  
    • 119 mesaje
    2 Apr 2012, 22:35
    0 1
    Gretchen said:pai si tu le-ai luat mai mici? poate d-asta ai facut bataturi in vf. degetului

     Nup, am auzit dupa ce le am cumparat cum ca ar fi trebuit sa le fi luat cu un nr mai mic.
     P.S. Am bataturi doar la un picior. Ironic, nu i asa?!


    Acest mesaj a fost editat de către bewonderwoman: 2 Apr 2012, 22:37
  •  
    • 5862 mesaje
    2 Apr 2012, 22:40
    0 1
    hehe, da-i timp si celuilalt, poate face si el 
    chiar nu stiu de ce ai patit asta
    Acest mesaj a fost editat de către Gretchen: 2 Apr 2012, 22:40
  •  
    • 119 mesaje
    2 Apr 2012, 22:45
    0 1
    Gretchen said:hehe, da-i timp si celuilalt, poate face si el 
    chiar nu stiu de ce ai patit asta

      Nu, ma multumesc si cu un picior bun Port tocuri zilnic asa ca am nevoie de piciorusele mele.
     

  •  
    • 1841 mesaje
    2 Apr 2012, 23:45
    0 1
    Darling, asculta la mine ca m-am nascut pe role - NU este o idee buna sa iti iei role mai mici, no way ever. E un mit cretin. Depinde daca ai patine de viteza, sport sau de plimbareala, but I'm gonna go ahead and assume ca ai din astea de plimbareala neperformante.

    Am facut patinaj de performanta 11 ani si iti spun SIGUR ca:
    - rolele trebuie sa fie exact numarul tau 
    - patinele de gheata trebuie sa fie nr tau + 1/2 pentru ca e indicat sa porti sosete groase
    - nu e firesc sa faci nicio batatura
    - NU trebuie stranse puternic pe picior, e chiar foarte periculos: favorizeaza carceii, iti deformeaza muschiul sau, daca nu-l ai format, iti formeaza muschiul foarte prost - trebuie stranse cat sa stea fixe, dar mai mult la incheietura, NU stranse pe glezna si NU pe laba piciorului

    Roll-uiala placuta! 
  •  
    • 7967 mesaje
    3 Apr 2012, 08:13
    1 0
    bewonderwoman said:Buna,
    Mi-am achizitionat de curand o pereche de role. 
    Intrebari:
    1. Am facut bataturi in varful degetului mare, e ok sa se intample asa?
    2. Trebuie sa le strang cat mai tare pe picior, sa fie fixe, nu? 
    3. Am inteles ca de obicei acestea se cumpara cu un nr mai mic decat porti, este adevarat?

    Am nevoie de tips-uri, evelor
    Merci. 

    Nu e normal, nu trebuiesc stranse pe picior, cumpara o juma de nr mai mare, poarta sosete groase si lungi ca sa nu iti creeze dureri nici deasupra gleznei acolo unde se termina gheata. 

  •  
    • 2106 mesaje
    3 Apr 2012, 09:53
    0 1
    Eu stiu ca sunt reglabile. Cel putin asa sunt ale fiicei mele. Trei numere le poti regla, e bine sa ai marimea potrivita ca sa nu faci bataturi sau alte minuni. Sau, or fi asa doar marimile mici, copii sunt in crestere.

    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 3 Apr 2012, 09:54
  •  
    • 7967 mesaje
    3 Apr 2012, 10:19
    0 1
    sweetLumi1 said:Eu stiu ca sunt reglabile. Cel putin asa sunt ale fiicei mele. Trei numere le poti regla, e bine sa ai marimea potrivita ca sa nu faci bataturi sau alte minuni. Sau, or fi asa doar marimile mici, copii sunt in crestere.

    Cele reglabile sunt numai pt copii. 

  •  
    • 18346 mesaje
    3 Apr 2012, 11:30
    0 1
    mai eu fac bataturi si de la pantofi. nu toti, dar in general, da. asa ca nu vad de ce atata ingrijorare pt o batatura.
    in rest... have fun!
  •  
    • 163 mesaje
    3 Apr 2012, 18:35
    1 0
    salmarose said:
    sweetLumi1 said:Eu stiu ca sunt reglabile. Cel putin asa sunt ale fiicei mele. Trei numere le poti regla, e bine sa ai marimea potrivita ca sa nu faci bataturi sau alte minuni. Sau, or fi asa doar marimile mici, copii sunt in crestere.

    Cele reglabile sunt numai pt copii. 

     
    Reglabile doar pt copii? Eu am role, si se pot face pana la marimea 41, ce copil are asa nr mare? 

  •  
    • 7967 mesaje
    4 Apr 2012, 07:34
    1 0
    ciocolatacupiper said:
    salmarose said:
    sweetLumi1 said:Eu stiu ca sunt reglabile. Cel putin asa sunt ale fiicei mele. Trei numere le poti regla, e bine sa ai marimea potrivita ca sa nu faci bataturi sau alte minuni. Sau, or fi asa doar marimile mici, copii sunt in crestere.

    Cele reglabile sunt numai pt copii. 

     
    Reglabile doar pt copii? Eu am role, si se pot face pana la marimea 41, ce copil are asa nr mare? 

    Colega fiicei mele are 12 ani si poarta 40!  

  •  
    • 119 mesaje
    4 Apr 2012, 09:53
    0 1

     

    Ms evelor.
    Problem solved: sostele groase .Tot ce imi ramane acum este sa imi imbunatatesc tehnica. Pt moment partenerul ma ajuta.
    p.s. Acum inteleg, referitor la ce a zis Salma, cum de eu care port marimea 36-38 pot cu usurinta imi gasesc hainute si la raionul pentru copii.
    Am un hanorac pe care scrie 15-16 ani. 
  •  
    • 1 mesaje
    23 Apr 2012, 09:02
    0 1
    Nu recomanda nimeni sa cumperi role cu o masura mai mica. La doamne de obicei masura potrivita este cu un numar mai mare decat cea purtata la pantof. Mai multe sfaturi gasesti la www.skates.ro

    Acest mesaj a fost editat de către skatesro: 23 Apr 2012, 09:03
  •  
    • 57 mesaje
    24 Apr 2012, 14:37
    0 1
    skatesro said:Nu recomanda nimeni sa cumperi role cu o masura mai mica. La doamne de obicei masura potrivita este cu un numar mai mare decat cea purtata la pantof. Mai multe sfaturi gasesti la www.skates.ro

    Mersi !