Ten sensibil,creme si produse de ingrijire

  •  
    • 761 mesaje
    1 Apr 2012, 15:49
    2 1
    Am tenul foarte sensibil si uscat,folosesc produse de ingrijire pentru ten sensibil si totusi nu reusesc sa  mentin tenul hranit si neiritat.
    Ma spal cu sapun special dermatologic eucerin,in trecut foloseam gel bioderma,iar efectul era cam acelasi,numai ca sapunul este mai ieftin.
    Creme am de la bioderma anti roseata,care promite ca reduce roseata,protejeaza si hidrateaza,dar nu ma incanta prea tare mai ales cand sunt iritata pentru ca ma ustura si nici nu calmeaza nici usturimea,nici roseata,mai degraba o intensifica si ma trezesc imediat cu obrajii rosii si incinsi.Mai am de la iwostin, crema intensiva hidratanta,pe asta o folosesc zilnic,o prefer ca baza de machiaj,dar nici asta nu are prea mare efect,doar ca o suport mai bine si mai am exomega a-derma,crema emolienta pentru ten atopic,care este pe terminate si parca nu as mai vrea sa o cumpar pentru ca este prea grasa si un pic lipicioasa,pe asta o folosesc mai mult cand stau pe acasa si mai am apiderminul pe care o prefer inainte de culcare si inca o crema foarte grasa din galbenele,care seamana cu un fel de vaselina si la fel o folosesc numai seara alternativ cu apiderminul.
    Nici una din cremele de mai sus nu mi-a hidratat tenul cum trebuie si tot timpul am cateva pete uscate  pe alocuri,care asteapta cu nerabdare sa se inroseasca si sa se mareasca.
    Nu as vrea sa imi cumpar o alta crema fara sa fiu convinsa ca este buna,avand in vedere ca pretul dermatocosmeticelor este destul de mare,asa ca va intreb pe voi,in special pe cele care au aceeasi problema,daca ati gasit o crema care sa va ajute si sa va calmeze iritatiile si ce alte produse mai folositi pentru tenul sensibil.
  •  
    • 18346 mesaje
    1 Apr 2012, 20:08
    3 0
    daca incep sa insir cate creme am probat, te sperii. dar m-am oprit la apidermin. http://sihayaslovelyworld.blogspot.com/2011/04/sora-pt-ten-normalmixt-apidermin-ului.html

    si eu am tenul sensibil si etc. poti proba si crema asta, e mult prea ieftina. acum, sper sa functioneze si la tine. si masca tot de la ei. succes.
  •  
    • 761 mesaje
    2 Apr 2012, 09:33
    1 0
    Citisem un review pentru apidermaliv,dar din ce spun fetele am inteles ca este foarte asemanatoare cu apidermin-ul,care imi place foarte mult,dar numai cand stau in casa....oricum tot voi merge sa iau produse din gama apidermaliv,inclusiv crema asta noua,prefer produsele mai naturale.
    me_eva,ai spus ca si tu ai tenul sensibil,vreau sa te intreb ai probleme cu anumite zone uscate si rosii pe ten?
  •  
    • 17 mesaje
    2 Apr 2012, 16:36
    1 0
    Eu am ajuns sa-mi cumpar produse cat mai naturale. Am incercat de curand crema de zi cu iris de la Weleda, si am fost tare incantata. Chiar face ceea ce promite!
  •  
    • 18346 mesaje
    2 Apr 2012, 20:01
    0 1
    Authentic said:Citisem un review pentru apidermaliv,dar din ce spun fetele am inteles ca este foarte asemanatoare cu apidermin-ul,care imi place foarte mult,dar numai cand stau in casa....oricum tot voi merge sa iau produse din gama apidermaliv,inclusiv crema asta noua,prefer produsele mai naturale.
    me_eva,ai spus ca si tu ai tenul sensibil,vreau sa te intreb ai probleme cu anumite zone uscate si rosii pe ten?

     

    exact. zone uscate, zone iritate. am observat ca tine si de alimentatie si de oboseala. daca mananc prostii si nu dorm suficient, a doua zi apar efectele.

    crema asta o folosesc in ultimul timp. ajuta. dimineata dau un strat mai subtire, apoi aplic machiajul daca este cazul. 

    si eu am spus ca ma intorc la naturiste si in mare parte numai de-astea folosesc.
    ajunsesem sa dau peste 50 de euro pe o crema, ca mai apoi sa o fac cadou, sau sa ma dau pe corp cu ea.

    demachierea corecta e f importanta, deasemenea. eu ma demachiez cu gerovital, apoi curat fata cu un prosop umed, de mai multe ori.

    bafta!

  •  
    • 761 mesaje
    5 Apr 2012, 18:28
    1 2
    Multumesc,sigur voi cumpara crema!
    Demachiant am de la bioten,pentru ten sensibil,dar nu prea imi place sa il folosesc,simt ca imi irita pielea si nici nu simt tenul curat,prefer sapunul dermatocosmetic.Nu imi plac nici lotiunile de curatare cumparate.In ultimul timp am inceput sa imi fac acasa o lotiune din ceai verde si un pic de otet si mai folosesc pentru spalare si gomaj ovazul,care este nemaipomenit,imi lasa tenul curat si luminos si are si efect calmant.
  •  
    • 24 mesaje
    5 Apr 2012, 21:06
    0 0
    Pentru ten sensibil,iritat,uscat,cu roseata recomand uleiurile vegetale.Eu una folosesc ulei de argan ca demachiant si hidratant.Odata pe saptamana fac o masca de argila cu ulei de argan.
  •  
    • 547 mesaje
    5 Apr 2012, 21:25
    0 0
    Ah si ca tot vorbeam de ulei de migdale cica ar fi bun si pentru hidratarea pielii.
    Eu l-am aplicat si pe fata in loc de crema de noapte si dimineata aveam o piele foarte fina si fresh.
  •  
    • 761 mesaje
    9 Apr 2012, 09:40
    1 1
    Folosesc uleiul de migdale si mai nou si uleiul de macadamia si de macese.
    Cand imi voi permite il voi lua si pe cel de argan.
  •  
    • 3 mesaje
    10 Apr 2012, 08:41
    2 0
    Pentru ten sensibil incercati sapun natural din lapte de capra de la prima splare se vede diferenta detalii pe site www.sapundinlaptedecapra.com.Si eu il folosesc si este foarte bun .Este un sapun crema te protejeaza toata ziua.
  •  
    • 4 mesaje
    12 Apr 2012, 09:23
    2 1
    Buna , 
    iti recomand RoC Hydra Bio Active Cream SPF15 Dry Skin 40 , este ideala pentru tenul cu probleme. Eu am folosit-o si am fost multumita de ea.
    Parerea mea este ca ar trebui sa renunti la creme low cost in defavoarea celor de firma.
     
    Acest mesaj a fost editat de către AncaDiaconu78: 12 Apr 2012, 09:24
  •  
    • 80 mesaje
    19 Apr 2012, 22:08
    1 4
    Un tratament foarte bun pentru tenul sensibil este tratamentul spa Kyphi de la Sanctuary, care pe langa faptul ca are un miros deosebit, este pe baza de zahar brun, ulei de lotus, arome de lemn de santal si vanilie si iti curata foarte bine fata, lasand-o moale si catifelata. Contine si ulei de argan bogat in acizi grasi si vitamina E. Chiar este un produs ce nu trebuie sa-ti lipseasca din casa pentru o curatare profunda dar delicata a pielii: http://www.azida.ro/product.php?pd_id=94
  •  
    • 2 mesaje
    21 Mar 2013, 15:43
    1 6
    Buna fetelor , eu am gasit pe saitul de la ladys ulei de argan la 34.99 de lei , mi se pare convenabil la pret , daca l-a folosit cineva, as vrea sa stiu daca a fost multumita de el ???
  •  
    • 9 mesaje
    4 Apr 2013, 13:09
    0 2
    Eu am 35 de ani si am scapat de riduri si pete cu niste suplimente pe baza de colagen,acid hialuronic,omega3,etc...ideea este ca problema trebuie tratata si din interior nu numai cu o crema.Eu am luat suplimentul rithual derm si tenul meu arata mult mai bine,ridurile nu se mai vad,si in afara de ten,pielea corpului e foarte fina,am scapat si de cosurile nesuferite de pe piept si spate...
  •  
    • 2 mesaje
    13 Feb 2016, 18:47
    5 1
    Am incercat cred ca toate remediile facute in casa pentru ten sensibil si nu m-au ajutat. Tot cautand produse care sa ma ajute am inceput sa folosesc la recomandarea unui medic produsele naturale pt ten sensibil de la Aubrey Organics.
    De cand am inceput sa folosesc aceste produse, am vazut o mare diferenta. Au devenit produsele mele preferate, le recomand cu ceea mai mare incredere.
  •  
    • 6 mesaje
    2 Mai 2016, 14:03
    0 1
    pentru tenul sensibil incearca acest burete natural http://biankablog.ro/2016/04/02/exfoliere-cu-buretele-konjac-o-minunatie/
  •  
    • 17 mesaje
    3 Mai 2016, 11:34
    0 2
    Si eu am tenul sensibil, inclusiv scalpul, motiv pentru care aveam mari probleme cand ma vopseam la par pentru ca ma inroseam toata, faceam iritatii care se si mentineau o perioada indelungata apoi. Apoi am vazut pe facebook o pagina a unui centru care vopsea cu solutii organice de colorare si m-am dus sa incerc. Vi-i recomand din toata inima pe cei de la GWS Organic Beauty Center, m-am vopsit cu Mastey si culoarea a iesit foarte stralucitoare, nu m-a usturat deloc capul si m-am simtit foarte, foarte bine. gasiti info pe site-ul lor www.gwsconcept.ro
  •  
    • 199 mesaje
    20 Ian 2017, 08:55
    0 0

    Eu am un ten foarte sensibil, mi se irita repede si are tendinte de accentuare a acestor reactii. De curand mi-am facut o injectare cu acid hialuronic Teosyalpentru riduri, un procedeu extrem de simplu si foarte eficient si mi s-a recomandat un balsam care calmeaza pielea iritata, Deep Repair Balm, este perfect pentru perioada post-tratamente estetice, dar il puteti folosi si daca aveti peiela sensibila in general, aduce un confort sporit la nivelul tenului, inlatura iritatiile si roseata. Este perfect pentru un ten sensibil ca al meu. Chiar da rezultate. Le-am luat de pe teoxane-beauty.ro 

  •  
    • 13 mesaje
    15 Feb 2017, 15:12
    0 0
    Fetelor, ......... din fericire sunt una dintre persoanele care genetic este programata sa nu aiba probleme mari cu tenul la inaintarea in varsta..... asa am crezut pana nu de mult. Acum aproape3 ani de zile am aflat ca am o problema destul de importanta de sanatate si trebuie sa fie aplicat un tratament foarte agresiv. Dupa implementarea acestui tratament tenul meu a "imbatranit" foarte repede si m-am "umplut" de riduri. Am incercat o multime de creme, fara sa tin cont de costul acestora, dar nu am fost multumita de efectul lor. Dupa fiecare 2-3 luni de folosire a unei creme nu se observa nici o imbunatatire a aspectului pielii. Acum aproximativ 6 luni la o intalnire cu alti pacienti care sufera de aceeasi boala ca si mine si una dintre fete mi-a spus ca si ea a avut probleme asemanatoare si o alta cunoastinta a ei a sfatuit-o sa-si cumpere produsul ImpreSkin. Am comandat acest produs de pe site-ul http://www.impreskin.ro/. Am inceput sa fosolsesc aceasta crema fara entuziasm, deoarece, asa cum am mentionat mai devreme am incercat creme de renume si nu m-au ajutat. Dar s-a intamplat o minune........., o mare minune, dupa cam 5 saptamani am observat ca pielea mea este mult mai neteda, mai intinsa si mai bine hidratata. Am comandat un al doilea ambalaj si atunci am aflat ca mai exista un avantaj al acestui produs: este unul dintre produsele care ma pot ajuta sa capat un castig semnificativ neiesind din casa. Mai multe informatii pe aceasta tema veti gasi pe site-ul www.cashinpills.com. Eu am devenit Partener al acestui site si de 3 luni de zile sunt fericita incasatoare a peste 1000 de ron pe luna. Este o injectie financiara semnificativa pentru mine, mai ales acum cand nu pot sa merg la servici. Ufffff.......... dar cred ca V-am plictisit deja de aceea aici voi termina cu scrisul si va urez, o zi buna, Monica
  •  
    • 170 mesaje
    23 Nov 2017, 10:06
    0 0
    Foloseste crema asta de la Bruno Vassari, o sa te ajute: https://www.beautyoneshop.ro/cosmetice-faciale/crema-de-zi-protectiva-si-reparatoare-ten-sensibil-skin-restore-58.html