Schi sau snowboard?

  •  
    • 80 mesaje
    11 Mar 2012, 12:22
    0 1
    Iarna asta toata lumea m-a innebunit cu sporturile de iarna. Eu nu ma pricep la nici unul si sincer imi e si frica. Am auzit de multe accidente. Dar parca totusi ma bate gandul sa incerc ceva, la iarna. Nu stiti care e mai periculos, adica unde sunt mai multe accidente: la schi sau la snowboard?
  •  
    • 7051 mesaje
    11 Mar 2012, 12:43
    0 1
    didyi said:Iarna asta toata lumea m-a innebunit cu sporturile de iarna. Eu nu ma pricep la nici unul si sincer imi e si frica. Am auzit de multe accidente. Dar parca totusi ma bate gandul sa incerc ceva, la iarna. Nu stiti care e mai periculos, adica unde sunt mai multe accidente: la schi sau la snowboard?

     

    pai s-a terminat iarna...

     

    si una si alta...poti sa stai si in pat ca tot ti se poate intampla un accident...incearca si pe una si pe alta dar pana la iarna viitoare mai este, poate ar trebui sa te gandesti la sporturile de vara cum ar fi schi nautic...

  •  
    • 8578 mesaje
    11 Mar 2012, 13:17
    0 1
    Ptr inceput, daca n ai mai parcticat nici ski nici snowboard, ar fii bine sa faci un curs de initiere si apoi sa te aventurezi pe piste. Pericol exista la orice pas, dar vb aia no risk no fun. Aa si nu uita sa ti cumperi un echipament complet, e ff important.
  •  
    • 12819 mesaje
    11 Mar 2012, 21:13
    2 0
    personal imi place skiul.
    probabil ca snowboardul e mai ieftin.

    periculoase? cam in aceeasi masura ambele. depinde locul in care te dai, controlul si viteza.
    mandra-mi skiaza "in siguranta", parca face balet. anul asta a cazut de 3 ori, odata stand in picioare. cazaturi f. usoare.
    mie-mi place viteza si datorita schiurilor acum e mai greu sa le controlez la viteza mica. am luat o cazatura mai serioasa.

    e ca mersul cu bicicleta.
  •  
    • 8578 mesaje
    11 Mar 2012, 21:15
    1 0
    Ce vrei sa zici cu "probabil e mai ieftin" ??
  •  
    • 12819 mesaje
    11 Mar 2012, 23:01
    0 1
    coralain said:Ce vrei sa zici cu "probabil e mai ieftin" ??

     
    incaltarile de snowboard + placa probabil e mai ieftin decat schiuri, legaturi, clapari, bete

    inainte sa dai banu pe echipament, meri si inchiriaza, meri la o scoala de schi.
    practic ar trebui sa prinzi miscarile in max 2-3 zile. la snowboard nu stiu, dar schiul, daca faci plugul, restul vine de la sine

  •  
    • 7947 mesaje
    12 Mar 2012, 09:55
    0 1

    Mie imi place foarte mult sa schiez. Este singurul sport care imi place cu adevarat. Idiferent cat si-ar dori genunchii sa renunt tot m-as mai da o tura
    M-am intors azi noapte de la schi si acum ma dor acum toate cele. Am febra musculara in locuri in care nu credeam ca am muschi Dar asta nu schimba cu nimic faptul ca a fost un week end de vis.

    Legat de intrebarea efectiva: eu as zice sa mergi si sa incerci sa vezi ce iti place mai mult. In cazul meu a fost schiatul pentru ca sotul meu schiaza de la trei ani si socrul meu din 1968 in Postavarul (si de mult mai multi ani pe dealul din spatele casei ). Iar ei au fost instructorii mei.
    Nu as sfatui pe nimeni sa se apuce de schiat sau de snowboard de capul lui. Am vazut pe partia Bradul in Poiana foarte multe accidente provocate de oameni care s-au asezat, fara sa stie sa faca nimic, in varf de deal si spulberau tot in calea lor. Un asftel de specimen l-a scos efectiv pe un copil din schiuri si l-a aruncat cativa metrii prin aer. Din pacate politia se uita oarecum cu amuzament si nu erau impiedicati sa continue joaca lor.
    Si astfel ajungem la partea de siguranta. Nu este un sport periculos atata timp cat schiezi in functie de capabilitatile tale si urmezi regulile pe partie. La inceput mergi intotdeauna cu cineva care stie sa schieze. Mergi pe partiile care crezi tu ca sunt pe masura a ceea ce stii. Nu te duce pe o partie neagra doar ca sa iti faci poze si apoi sa o cobori pe fund. Ai grija intotdeauna de cei din fata ta. Pastreaza viteza sub control. Si invata sa cazi.
    Aceleasi reguli se aplica si la schi si la snowboard. Nu cred ca unul este mai periculos si altul mai putin periculos. Personal snowboardul mi se pare mai greu. Probabil pentru ca pozitia pe care o ai este un pic nenaturala. Si pentru franat si cantat tre sa ai un control foarte bun al propriei greutati. Mai ieftin nu cred ca este. Nici chiar echipamentul. Oricum pentru un incepator schiurile sunt destul de OK ca pret. Cu cat esti mai bun cu atat vrei mai mult si ajungi la produse din alta clasa de preturi.

    Eu sfatuiesc pe toata lumea sa incerce. Imi aduc aminte de frate miu in decembrie cand l-am pus pe schiuri pentru prima data si la sfarsitul zilei a zis ca acum intelege si el de ce merge lumea la munte


    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 12 Mar 2012, 09:56
  •  
    • 80 mesaje
    12 Mar 2012, 11:44
    0 1
    Intrebam in ideea in care am auzit multa lume ca si-a stricat genunchii la ski. Fie in accidente, fie pur si simplu din cazuza pozitiei, care am inteles ca nu e grozav de comoda pt genunchi. Pe de alta parte, skiurile au avantajul ca sar din picioare atunci cand cazi, pe cand placa nu: ai cazut, esti cu ea; si ma gandesc ca iar e un risc mare sa iti nenorocesti ceva ligamente.
  •  
    • 406 mesaje
    12 Mar 2012, 12:37
    1 0
    didyi said:Intrebam in ideea in care am auzit multa lume ca si-a stricat genunchii la ski. Fie in accidente, fie pur si simplu din cazuza pozitiei, care am inteles ca nu e grozav de comoda pt genunchi. Pe de alta parte, skiurile au avantajul ca sar din picioare atunci cand cazi, pe cand placa nu: ai cazut, esti cu ea; si ma gandesc ca iar e un risc mare sa iti nenorocesti ceva ligamente.

     

    r
    Risti sa te accidentezi, cu toate, in cazul in care nu ai invatat / exersat / antrenat pe ele.
    Parol!

  •  
    • 7947 mesaje
    12 Mar 2012, 12:55
    0 1
    didyi said:Intrebam in ideea in care am auzit multa lume ca si-a stricat genunchii la ski. Fie in accidente, fie pur si simplu din cazuza pozitiei, care am inteles ca nu e grozav de comoda pt genunchi. Pe de alta parte, skiurile au avantajul ca sar din picioare atunci cand cazi, pe cand placa nu: ai cazut, esti cu ea; si ma gandesc ca iar e un risc mare sa iti nenorocesti ceva ligamente.

     
    Stii care s-a dovedit a fi cel mai nesanatos sport pentru picioare? Baletul....
    Orice sport care este practicat la nivel profesionist o sa lase urme. Parerea mea este insa ca cele 5-10 zile cat o sa schiezi pe an nu o sa iti distruga genunchii. Ca altfel nu imi explic cum de oameni care schiaza de 50 de ani inca mai au genunchi

  •  
    • 80 mesaje
    12 Mar 2012, 13:44
    0 1
    schonland said:
    didyi said:Intrebam in ideea in care am auzit multa lume ca si-a stricat genunchii la ski. Fie in accidente, fie pur si simplu din cazuza pozitiei, care am inteles ca nu e grozav de comoda pt genunchi. Pe de alta parte, skiurile au avantajul ca sar din picioare atunci cand cazi, pe cand placa nu: ai cazut, esti cu ea; si ma gandesc ca iar e un risc mare sa iti nenorocesti ceva ligamente.

     
    Stii care s-a dovedit a fi cel mai nesanatos sport pentru picioare? Baletul....
    Orice sport care este practicat la nivel profesionist o sa lase urme. Parerea mea este insa ca cele 5-10 zile cat o sa schiezi pe an nu o sa iti distruga genunchii. Ca altfel nu imi explic cum de oameni care schiaza de 50 de ani inca mai au genunchi

     

     

     

    ))))))

  •  
    • 12819 mesaje
    12 Mar 2012, 13:52
    1 0
    didyi said:Intrebam in ideea in care am auzit multa lume ca si-a stricat genunchii la ski. Fie in accidente, fie pur si simplu din cazuza pozitiei, care am inteles ca nu e grozav de comoda pt genunchi. Pe de alta parte, skiurile au avantajul ca sar din picioare atunci cand cazi, pe cand placa nu: ai cazut, esti cu ea; si ma gandesc ca iar e un risc mare sa iti nenorocesti ceva ligamente.

     
    esti funny,

    depinde de tine cat de mult o sa practici sportul asta. daca mergi cu masina nu inseamna ca esti intr-un monopost williams.

    schiurile nu "sar" din picioare. legaturile se ajusteaza in asa fel incat la o solicitare anume sa elibereze claparii. depinde de tine cat le strangi.
    la snowboard nu se ezista finca ambele picioare is prinse de aceeasi placa, deci riscul sa ti se rupa un genunchi nu prea se ezista.

    io zic sa nu mai faci tot felul de analize si sa intrebi terchea berchea pe forumuri. du-te si incearca la o scoala de ski pentru afoni.
    acolo o sa afli care-s riscurile, daca-ti place, ce anume-ti place etc.

    eu n-as trece la snowboard nici sa ma tai cu drujba

  •  
    • 18346 mesaje
    12 Mar 2012, 13:57
    0 1
    tsunnami said:
    didyi said:Intrebam in ideea in care am auzit multa lume ca si-a stricat genunchii la ski. Fie in accidente, fie pur si simplu din cazuza pozitiei, care am inteles ca nu e grozav de comoda pt genunchi. Pe de alta parte, skiurile au avantajul ca sar din picioare atunci cand cazi, pe cand placa nu: ai cazut, esti cu ea; si ma gandesc ca iar e un risc mare sa iti nenorocesti ceva ligamente.

     
    esti funny,

    depinde de tine cat de mult o sa practici sportul asta. daca mergi cu masina nu inseamna ca esti intr-un monopost williams.

    schiurile nu "sar" din picioare. legaturile se ajusteaza in asa fel incat la o solicitare anume sa elibereze claparii. depinde de tine cat le strangi.
    la snowboard nu se ezista finca ambele picioare is prinse de aceeasi placa, deci riscul sa ti se rupa un genunchi nu prea se ezista.

    io zic sa nu mai faci tot felul de analize si sa intrebi terchea berchea pe forumuri. du-te si incearca la o scoala de ski pentru afoni.
    acolo o sa afli care-s riscurile, daca-ti place, ce anume-ti place etc.

    eu n-as trece la snowboard nici sa ma tai cu drujba

     

     

    ce inseamna se ezista? e un termen folosit la ski?

  •  
    • 80 mesaje
    12 Mar 2012, 13:59
    1 0
    tsunnami said:
    didyi said:Intrebam in ideea in care am auzit multa lume ca si-a stricat genunchii la ski. Fie in accidente, fie pur si simplu din cazuza pozitiei, care am inteles ca nu e grozav de comoda pt genunchi. Pe de alta parte, skiurile au avantajul ca sar din picioare atunci cand cazi, pe cand placa nu: ai cazut, esti cu ea; si ma gandesc ca iar e un risc mare sa iti nenorocesti ceva ligamente.

     
    esti funny,

    depinde de tine cat de mult o sa practici sportul asta. daca mergi cu masina nu inseamna ca esti intr-un monopost williams.

    schiurile nu "sar" din picioare. legaturile se ajusteaza in asa fel incat la o solicitare anume sa elibereze claparii. depinde de tine cat le strangi.
    la snowboard nu se ezista finca ambele picioare is prinse de aceeasi placa, deci riscul sa ti se rupa un genunchi nu prea se ezista.

    io zic sa nu mai faci tot felul de analize si sa intrebi terchea berchea pe forumuri. du-te si incearca la o scoala de ski pentru afoni.
    acolo o sa afli care-s riscurile, daca-ti place, ce anume-ti place etc.

    eu n-as trece la snowboard nici sa ma tai cu drujba

     

    de ce?

     

  •  
    • 12819 mesaje
    12 Mar 2012, 16:13
    0 1
    didyi said:
    tsunnami said:
    didyi said:Intrebam in ideea in care am auzit multa lume ca si-a stricat genunchii la ski. Fie in accidente, fie pur si simplu din cazuza pozitiei, care am inteles ca nu e grozav de comoda pt genunchi. Pe de alta parte, skiurile au avantajul ca sar din picioare atunci cand cazi, pe cand placa nu: ai cazut, esti cu ea; si ma gandesc ca iar e un risc mare sa iti nenorocesti ceva ligamente.

     
    esti funny,

    depinde de tine cat de mult o sa practici sportul asta. daca mergi cu masina nu inseamna ca esti intr-un monopost williams.

    schiurile nu "sar" din picioare. legaturile se ajusteaza in asa fel incat la o solicitare anume sa elibereze claparii. depinde de tine cat le strangi.
    la snowboard nu se ezista finca ambele picioare is prinse de aceeasi placa, deci riscul sa ti se rupa un genunchi nu prea se ezista.

    io zic sa nu mai faci tot felul de analize si sa intrebi terchea berchea pe forumuri. du-te si incearca la o scoala de ski pentru afoni.
    acolo o sa afli care-s riscurile, daca-ti place, ce anume-ti place etc.

    eu n-as trece la snowboard nici sa ma tai cu drujba

     

    de ce?

     

     
    imi place schiul in forta (de asta am si schiuri lungi), imi place sa-mi sincronizez eu picioarele, imi place sa tin bete in mana, e mai comod la coada la scaun, mi se pare mai barbatesc, imi place sa port clapari..

  •  
    • 500 mesaje
    13 Mar 2012, 12:39
    0 1
    SNOWBOARD clar ........, eu ma dau cu placa iar prietenul meu se da cu schiurile
  •  
    • 20 mesaje
    13 Mar 2012, 14:37
    1 0
    pro - snowboard pentru ca este mai safe pentru genunchi, contra -  cazaturile cu placa sunt mai "violente".
  •  
    • 80 mesaje
    17 Mar 2012, 10:46
    0 1
    In conluzie, o sa le incerc pe amandoua si o sa ma lamuresc care e mai ok. Iarna viitoare, evident.
  •  
    • 4 mesaje
    19 Ian 2013, 19:10
    1 0
    Buna, 
    eu sunt noua pe aici, dar sper sa gasesc partenere de discutie. mie imi place sa ma dau cu skiurile, snowboard nu prea fac, nu ma incanta atat de tare. Ski da, oricand as face. Anu asta am pe langa Lupeni, pe partia Wolvesland, nu ajunsesem pana acum in zona, am vrut sa vad cum e. Zapada a fost perfecta pentru ski, de peisaje nici nu mai zic, am facut niște fotografii incredibile. Am stat trei zile doar, nu mai vroiam sa plec . Voi pe unde mergeti la ski, unde ati fost anu asta? Hai sa facem schimb de informatii .
  •  
    • 8217 mesaje
    19 Ian 2013, 20:17
    0 1
    Eu nu am inteles de ce e asa mare inghesuiala la Predeal, cocalari si pitzipoance la gramada, inghesuiala, galagie, parcare proasta, etc etc... Plusuri? Hmm... nu-mi aduc aminte.


    Pe cand la Azuga, curatenie, parcarea libera, totul bine organizat, liniste, semne, etc... E drept, nu am incercat si partia acolo, ca nu m-am simtit bine, dar mi-au zis altii ca e foarte buna.

    Cat despre placa vs ski, cred ca tine de temperament. Placa e pt aia mai zapaciti, skiul e mai frumos si linistit. Dar fara monitor nu are sens sa te chinui sa inveti.