Caut motivatia pentru slabit...

  •  
    • 761 mesaje
    22 Feb 2012, 10:12
    1 0
    Satula de kg mele si in apropierea sezonului cald,m-am hotarat sa incep sa fac ceva ca sa slabesc.Totusi nu vreau diete speciale,care necesita pregatiri,liste,etc....,vreau sa slabesc mancand mai putin si corespunzator.
    Ideea este sa gasesc motivatia buna care sa ma tina ambitioasa mult timp si stiu ca se poate, caci asa am reusit sa ma las si de fumat,pe baza motivatiei,dar ajutata de o carte(Allen Carr)
    In trecut am citit si cartile Mihaelei Bilic,dar nu au avut efect.
    Planul l-am inceput deja,primele trucuri pentru gasirea motivatiei,le-am pus ''functiune'':
    -am lipit pe frigider 2 poze cu mine inainte si dupa cu diferenta mare de kg
    -m-am cantarit,lucru pe care nu il mai facusem de mult timp(nu imi place sa vad cate kg am) si urmeaza sa imi fac un carnetel cu data si numarul de kg,pentru a imi putea vedea progresele.
    -mi-am pregatit sticla de 2 litri cu apa ,in care urmeaza sa storc si o lamaie.
    Voi cum va gasiti motivatia?
    O doamna dr endocrinolog mi-a spus ca ori ma pun pe treaba si slabesc ,ori invat sa ma accept asa cum sunt,ceea ce nu pot!
  •  
    • 2838 mesaje
    22 Feb 2012, 11:27
    0 0
    Authentic said:Satula de kg mele si in apropierea sezonului cald,m-am hotarat sa incep sa fac ceva ca sa slabesc.Totusi nu vreau diete speciale,care necesita pregatiri,liste,etc....,vreau sa slabesc mancand mai putin si corespunzator.
    Ideea este sa gasesc motivatia buna care sa ma tina ambitioasa mult timp si stiu ca se poate, caci asa am reusit sa ma las si de fumat,pe baza motivatiei,dar ajutata de o carte(Allen Carr)
    In trecut am citit si cartile Mihaelei Bilic,dar nu au avut efect.
    Planul l-am inceput deja,primele trucuri pentru gasirea motivatiei,le-am pus ''functiune'':
    -am lipit pe frigider 2 poze cu mine inainte si dupa cu diferenta mare de kg
    -m-am cantarit,lucru pe care nu il mai facusem de mult timp(nu imi place sa vad cate kg am) si urmeaza sa imi fac un carnetel cu data si numarul de kg,pentru a imi putea vedea progresele.
    -mi-am pregatit sticla de 2 litri cu apa ,in care urmeaza sa storc si o lamaie.
    Voi cum va gasiti motivatia?
    O doamna dr endocrinolog mi-a spus ca ori ma pun pe treaba si slabesc ,ori invat sa ma accept asa cum sunt,ceea ce nu pot!

     Pe langa  carti ,planuri,schite cu kg,nu uita ca o activitate fizica e necesara atunci cand vrei sa dai jos kg in plus.Cat despre mancare des si putin .Orezul si merele at trebui sa fie nelipsite din meniul zilei deoarece dau o senzatie de satietate,la fel  si bauturile calde.Totul depinde sa vrei   si mai ales   sa nu fie  pt o scurta perioada.Succes

  •  
    • 5144 mesaje
    22 Feb 2012, 13:55
    0 1
    cu acceptarea kg in plus nu sunt de acord, atat timp cat nu sunt ca rezultat al unei probleme de sanatate. cu putina vointa, fiecare dintre noi poate arata macar frumos, daca nu uimitor.
    nu te obosi fizic si psihic tinand diete drastice. respecta regulile unui regim de viata sanatos, fa miscare si gandeste-te mereu la avantajele unei greutati potrivite in contrast cu dezavantajele kg in plus.
    eu am fost ceva mai plinuta in adolescenta (nu eram grasa, dar nu eram multumita de mine) si acum orice crestere in greutate oricat de mica (e vorba de 1kg max.) imi taie apetitul starea de satisfactie de acum, in ce priveste proportiile mele, ma face sa nu consider ca ar fi un sacrificiu prea mare sa renunt la anumite alimente sau sa le consum cu (mare) moderatie.
  •  
    • 2817 mesaje
    22 Feb 2012, 19:27
    3 0
    Motivatii? Astea ar fi motivatii universale, tu trebuie sa mai si personalizezi, in functie de ce-ti doresti:
    1. sanatatea  ti se va imbunatati daca scapi de kilogramele in plus 
    2. te smti mai bine psihic dupa ce slabesti
    3.  intri in hainele vechi (chiar daca nu mai vrei sa le porti, faptul ca intri in ele te face sa te simti super)
    4. te simti mai tanara 

    Ideal este sa incepi cu o cura de detoxifiere, asta ajuta la reglarea metabolismului si te ajuta sa slabesti mai mult; partea proasta este ca in urmatoarele 2 saptamani luna este in crestere, ceea ce iti va ingreuna putin demersurile ( curele de felul asta se recomanda a fi incepute cand luna scade) 
    daca vrei si niste tips...
    - bea lichidele calde, la temperatura corpului sau putin mai calde, si nu reci (apa sau ceaiul cald elimina mai multe toxine); e bine sa pui zeama de lamaie in lichid, cum ai spus!
    - indiferent de meniul pe care ti-l faci (inteleg ca nu vrei diete care sa necesite mult efort de preparare) - incearca sa iei ultima masa cu 9 (noua, da) ore inainte de ora la care te culci; dupa asta, numai apa sau ceai neindulcit .. ; se pare ca in cazul in care nu mananci 12 ore (dintre care 9 ore esti activa), organismul ramas fara rezerve incepe sa consume direct din depozitele de grasime; nu este greu, poti ramane la regiumul asta de viata si dupa dieta. 
    - mai e nevoie sa spun despre activitate fizica/sport? macar exercitii care se pot face acasa! fara efort fizic, poti sa te infometezi oricat, n-o sa vezi rezultate multumitoare.
    - bea ceaiuri de: musetel, galbenele, soc, papadie, verde, alb, sanziene si amestecuri diuretice/laxative
    -redu cat mai mult posibil sarea 
    - atentie la tranzitul intestinal, nu elimini zilnic, nu vei slabi usor.
    - daca alegi un regim sarac in nutrienti, ia niste vitamine pentru par& unghii si calciu. 
     
  •  
    • 7947 mesaje
    23 Feb 2012, 12:37
    2 0
    July_26 said:- indiferent de meniul pe care ti-l faci (inteleg ca nu vrei diete care sa necesite mult efort de preparare) - incearca sa iei ultima masa cu 9 (noua, da) ore inainte de ora la care te culci; dupa asta, numai apa sau ceai neindulcit .. ; se pare ca in cazul in care nu mananci 12 ore (dintre care 9 ore esti activa), organismul ramas fara rezerve incepe sa consume direct din depozitele de grasime; nu este greu, poti ramane la regiumul asta de viata si dupa dieta. 

     

    Nu sunt deloc de acord cu ceea ce afirmi aici. Si o spun din proprie experienta. Acum 12 ani am hotarat sa mananc numai o masa pe zi continand aproximativ 1000-1200 calorii. Si a fost cea mai mare greseala din viata mea chiar daca la inceput am slabit f mult si eram super fericita cu ale mele 49 kg.
    O sa trag ponoasele pana la adanci batraneti. 
    De ce?
    Pai pentru ca mancand o masa pe zi sau concentrand mancarea intr-o perioada scurta de timp nu face altceva decat sa iti incetinesti metabolismul si sa iti mananci muschii. Daca pentru o  perioada lunga de timp corpul consuma muschi in loc de grasime sau carbohidrati, zaharuri,  o  sa ai din ce in ce mai mari probleme cu scaderea in greutate. sa mai spun de yo yo effect pentru o persoana care mananca asa. Mananci o data seara si a doua zi te dai cu capul de pereti cand vezi indicatia cantarului.

    Din cate am invatat eu lucrurile sau cam asa: dupa ce tot zaharul in sange de la ultima masa iti este folosit de catre celule, corpul trece la a folosi alte surse de energie. Si primul loc unde resursele astea sunt cautate sunt in ficat si in muschi unde zaharul este stocat sub forma de glycogen, care apoi este descompus in glucoza, care este materia prima folosita de celule sa produca energie. In mod normal este nevoie de aproximativ 24 de ore ca sa consumi aceste rezerve de glicogen. Cand aceste rezerve sunt terminate corpul trece la folosirea acizilor grasi care vin din rezervele de grasime (inclusiv tesururile grase care inconjoara organele).

    Doua tipuri de celule nu pot folosi acizi grasi ca si sursa de energie, celulele rosii din sange si neuronii, asa ca ele isi iau hrana din glycerol (tot o componenta a grasimii) sau din muschi. Pentru a nu manca muschii prea rpd dupa aproximativ 2-3 zile lipsite de hrana ficatul incepe sa sintetizeze ketone care provin din descompunerea acizilor grasi din tesuturi. Din momentul in care se sintetizeaza suficiente ketone creierul incepe si el sa foloseasca asta ca sursa de energie. Celulele rosii inca folosesc glucoza din muschi dar ritmul de degradare al muschilor este mult mai scazut.

    Dar ca sa revin la ceea ce combateam : in primele 12-14 ore de foamete nici nu te detoxifici nici nu consumi grasimi. Nu faci altceva decat sa iti pui corpul in situatia de foamete ca apoi la prima masa luata sa stocheze rezerve cat cuprinde pentru urmatoarea perioada cand il privezi de mancare.

     

    Si uite ca ma intinsei cat postul pastelui. Ca idee eu sunt total in favoarea postului dar in nici un caz pentru perioade de 12 ore….


    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 23 Feb 2012, 12:40
  •  
    • 2817 mesaje
    23 Feb 2012, 15:59
    0 0
    schonland, tu vorbesti serios? 
    eu asa stiam... ca e un fel de post daca stai 12 ore nemancata (dintre care 9 sa fii activa)
    de vreo 4 ani am stilul asta de viata si nu am avut probleme; nu mananc nimic dupa ora 4, si ma culc pe la 12-1 noaptea; asa, cam la 2 saptamani, imi acord o zi in care mananc pana seara tarziu, asta ca sa nu se obisnuiasca organismul cu programul asta; la mine a functionat... cand plec in vacanta, am mai multe zile la rand in care mananc si mai tarziu, dar nu pot sa spun ca ma ingras vizibil zilele alea
    prietena mea mananca numai o data pe zi, dimineata, de multi ani, si nici ea n-a avut probleme, nu s-a ingrasat...
    in orice caz, m-a pus pe ganduri ce mi-ai raspuns  
  •  
    • 7947 mesaje
    23 Feb 2012, 17:39
    0 0
    July_26 said:schonland, tu vorbesti serios? 
    eu asa stiam... ca e un fel de post daca stai 12 ore nemancata (dintre care 9 sa fii activa)
    de vreo 4 ani am stilul asta de viata si nu am avut probleme; nu mananc nimic dupa ora 4, si ma culc pe la 12-1 noaptea; asa, cam la 2 saptamani, imi acord o zi in care mananc pana seara tarziu, asta ca sa nu se obisnuiasca organismul cu programul asta; la mine a functionat... cand plec in vacanta, am mai multe zile la rand in care mananc si mai tarziu, dar nu pot sa spun ca ma ingras vizibil zilele alea
    prietena mea mananca numai o data pe zi, dimineata, de multi ani, si nici ea n-a avut probleme, nu s-a ingrasat...
    in orice caz, m-a pus pe ganduri ce mi-ai raspuns  

     
    July eu trag acum ponoasele de asta sfatuiesc pe toata lumea sa se informeze cat mai mult despre regimul asta. Nu este sanatos deloc...
    Cat timp te tii de felul asta de a manca e ok...cand iti schimbi obiceiurile atunci va fi o problema.

  •  
    • 111 mesaje
    24 Feb 2012, 11:01
    0 0
    Uite cateva articole care te pot ajuta:

    http://ideipentrufemei.blogspot.com/2012/02/slabeste-sanatos-fara-diete-sau-pastile.html

    http://ideipentrufemei.blogspot.com/2012/01/tonifiere-si-slabire-in-30-minute-pe-zi.html 

    http://ideipentrufemei.blogspot.com/2010/05/de-ce-sa-slabim.html 

    http://ideipentrufemei.blogspot.com/2012/02/scapa-de-celulita-si-slabeste-la-tine.html 
  •  
    • 761 mesaje
    24 Feb 2012, 12:36
    0 0
    Multumesc pentru sfaturi!
    Stiu ca trebuie sa fac si sport,dar deocamdata nu ma pot ''impinge'' la un program mai serios.Imi lipseste energia,timpul,conditia fizica si cheful......,pe parcurs cand voi incepe sa mai pierd si din kg,voi incepe si cu sportul.Totusi ca sa nu stau chiar degeaba,voi face din exercitiile pentru burta recomandate de dr Oz.
     Am notat trucul cu lichidele calde, si orezul.Cu merele imi este mai greu pentru ca am probleme cu colonul si nu pot manca orice fruct ,sau orice leguma.
     De mancat cu 9 ore inainte de culcare este exclus.De cand ma stiu am o problema,daca imi este foame si nu mananc incepe sa imi fie rau,mi-e greata,se infunda urechile si daca nu mananc imediat risc chiar sa si lesin.Am patit-o odata cand a trebuit sa imi fac analizele si am stat nemancata dimineata,am lesinat si dupa ce mi-am revenit din lesin am si varsat.Deci orice ar fi nu pot sa ma infometez.
    Multumesc si pentru linkuri,le voi studia mai tarziu!
  •  
    • 406 mesaje
    24 Feb 2012, 14:10
    2 0

    Schonland , baga si motivatia . Dupa ce ai dezumflato, asi propune sa continui cu pasa pozitiva.


    In rest eu zic - Sport, sport, sport si lasa lenea .


    Acest mesaj a fost editat de către Tyk.Tak: 24 Feb 2012, 14:11
  •  
    • 7947 mesaje
    24 Feb 2012, 17:17
    0 0
    Tyk.Tak said:

    Schonland , baga si motivatia . Dupa ce ai dezumflato, asi propune sa continui cu pasa pozitiva.


     Tyk Tak din pacate la capitolul motivatie stau prost De maritat ma maritai, la munca sunt vai mama mea fizician deci cu cat mai urat, gras si pipernicit cu atat esti mai de incredere, mai stau si intr-o tara unde femeile sunt o leaca mai frumoase ca baba cloanta, si sunt si gurmanda deci....cam greu cu motivatia
    Acum lasand de o parte gluma. Am mai spus de cateva ori: am ceva oameni langa mine grav bolnavi, care au un regim de viata f sanatos si m-au impins si pe mine treptat treptat spre lumina. Nu tin cure de slabire dar mananc des, putin, fara prajeli, grasimi, dulciuri, cat mai putine e-uri, si suficient cat sa imi acopere necesarul de diverse grupe alimentare (cu fibrele de exemplu aveam mari mari probleme). Si sport fac in disperare. Dar am foarte mult de recuperat pentru ca anul trecut din motive de munca multa, m-am mutat practic in laborator, asa ca am mancat numai prostii si aiurea si am pus 10 kg pe mine. Din noiembrie am trecut la modul sanatos iar asa ca am dat deja jos 5 kg si sunt extrem de incantata de mine...ceea ce in sine este o motivatie extraordinara.

  •  
    • 5144 mesaje
    24 Feb 2012, 17:52
    0 0
    shonland, vorbim aceeasi limba...
    si la mine motivatia de a ma mentine a aparut abia dupa ce am inceput sa capat dimensiunile dorite - mi-am capatat o stare de bine pe care am dorit sa o mentin.
    am cativa ani buni de cand ma straduiesc sa mananc cat mai sanatos. acum ma declar detector de e-uri: daca mananc aceeasi mancare, una facuta cu produse de calitate si alta plina de aditivi, nu numai ca simt gustul, ci parca nici nu mi se duce din gat. ce sa mai spun si de modul de preparare...
    nu fac decat sa ma limitez la a manca atat cat sa-mi treaca foamea (si nu fac exceptie de la regula decat foarte rar - deh, cate o tentatie); mancaruri prajite n-am mai preparat de un secol (cel mult invart pt cateva minute prin tigaia numai unsa cu ulei ceea ce „prajesc” ciorbele si supele nu lipsesc din meniu si am uitat gustul mezelurilor.
    mai nou mi-am impus sa limitez cantitatea de carne de pui, in favoare pestelui si a vitei, ba chiar a porcului (mai usor e sa lupti cu grasimile consumate in cantitate ceva mai mare decat cu hormonii din carnea de pui).
  •  
    • 1880 mesaje
    24 Feb 2012, 18:04
    0 1
    basilio said:shonland, vorbim aceeasi limba...
    si la mine motivatia de a ma mentine a aparut abia dupa ce am inceput sa capat dimensiunile dorite - mi-am capatat o stare de bine pe care am dorit sa o mentin.
    am cativa ani buni de cand ma straduiesc sa mananc cat mai sanatos. acum ma declar detector de e-uri: daca mananc aceeasi mancare, una facuta cu produse de calitate si alta plina de aditivi, nu numai ca simt gustul, ci parca nici nu mi se duce din gat. ce sa mai spun si de modul de preparare...
    nu fac decat sa ma limitez la a manca atat cat sa-mi treaca foamea (si nu fac exceptie de la regula decat foarte rar - deh, cate o tentatie); mancaruri prajite n-am mai preparat de un secol (cel mult invart pt cateva minute prin tigaia numai unsa cu ulei ceea ce „prajesc” ciorbele si supele nu lipsesc din meniu si am uitat gustul mezelurilor.
    mai nou mi-am impus sa limitez cantitatea de carne de pui, in favoare pestelui si a vitei, ba chiar a porcului (mai usor e sa lupti cu grasimile consumate in cantitate ceva mai mare decat cu hormonii din carnea de pui).




    Voi ce mancati, daca nu prajiti - toate crude?
    Si daca DA. Chiar au gust ? De exemplu eu maninc rosii - si au gust de apa, fara aroma pt ca sint culese verzi si se coc pe drum in lazi, si nu la soare.
    A facut nevasta o supa de rosii crude - era vara, le miroseai era o.k, si ceva aroma daca mancai una - in schimb in ciorba ( supa ) aia, nu aveau nici un d-zeu. Brrr --

     

  •  
    • 5144 mesaje
    24 Feb 2012, 18:30
    0 1
    iti garantez ca o fleica de carne condimentata din timp si coapta intr-o tigaie de teflon unsa cu ulei (o lingurita de ulei) e si aromata si sanatoasa. sau mancarurile facute la cuptor: carne, legume, condimente si foarte putin ulei (sau deloc daca e carne grasa). si daca ma pricopsesc cu vreo pofta de nestapanit de cartofi prajiti, adopt o varianta ceva mai light: fierti pe jumate (taiati mai mare, cuburi) si apoi numai pacaliti prin ulei cat sa prinda crusta. daca le mai pun si trei frunze de rozmarin, deja e mancare de regi.
    sunt destule variante prin care poti gati si gustos si sanatos. sa traiasca tigaile astea minune de care nu se lipeste mancarea.
    de rosiile coapte in drum spre raft nu sunt nici eu multumita. mai cumpar roshii cherry, dar parca nici alea nu mai sunt ce au fost.
  •  
    • 7947 mesaje
    27 Feb 2012, 11:31
    0 0
    basilio said:iti garantez ca o fleica de carne condimentata din timp si coapta intr-o tigaie de teflon unsa cu ulei (o lingurita de ulei) e si aromata si sanatoasa. sau mancarurile facute la cuptor: carne, legume, condimente si foarte putin ulei (sau deloc daca e carne grasa). si daca ma pricopsesc cu vreo pofta de nestapanit de cartofi prajiti, adopt o varianta ceva mai light: fierti pe jumate (taiati mai mare, cuburi) si apoi numai pacaliti prin ulei cat sa prinda crusta. daca le mai pun si trei frunze de rozmarin, deja e mancare de regi.
    sunt destule variante prin care poti gati si gustos si sanatos. sa traiasca tigaile astea minune de care nu se lipeste mancarea.
    de rosiile coapte in drum spre raft nu sunt nici eu multumita. mai cumpar roshii cherry, dar parca nici alea nu mai sunt ce au fost.

     
    Pe mine cand ma apuca pofta de cartofi prajiti ii fierb in bucati mari si apoi ii asez rasfirati pe o tava de nagat la cuptor si ii dau cu pensula cu ulei in care am pus niste usturoi si apoi ii condimentez cu curry, paprika, sare, piper, pudra de ceapa si ii bag la cuptor. si ies la fel de crocanti ca prajiti.

    o alta modalitate este dupa reteta de aici doar ca eu nu ii mai acoper cu vinaigrette la final si nu pun supa de pui.
    http://www.foodnetwork.com/recipes/bobby-flay/greek-potatoes-with-lemon-vinaigrette-recipe/index.html

  •  
    • 1040 mesaje
    28 Feb 2012, 18:12
    0 0
    Sunt la dieta de ceva vreme si am reusit sa slabesc, desi o credeam o cauza pierduta, asa ca iti spun ce fac eu in caz ca te ajuta. Motivatia pentru mine e una singura: sa arat asa cum aratam inainte. Pastrez inca in dulap multe haine care nu ma mai incap, unele cu etichete pe ele... Si nu ma las pana nu imi revin, chiar daca e mai greu decat pentru altii pentru ca la mine e pe baza de boala. Chiar daca eu am voie doar mancare bio, iti scriu despre alimentatia unei persoane sanatoase; sunt sfaturi de la nutritionista mea.

    Dieta mea e de la nutritionist si mi-a spus ca sub nici o forma sa nu-mi treaca prin cap sa mananc doar o data pe zi. Mi-a explicat procesul, acelasi pe care il scria schon ceva mai sus. Nu e ok. Mi-a dat o dieta cu 4 mese pe zi in care trebuie sa mananc de toate: legume, fructe, verdeturi, proteine, lactate, orez integral, paste dietetice (astea doar 1 data/sapt). Corpul are nevoie de toate, altfel risti sa iti pierzi vitaminele si sa ajungi cu probleme mai tarziu. Ultima masa trebuie sa fie cu 4-5 ore inainte de culcare pentru ca in timpul asta corpul are timp sa consume energia si sa arda caloriile. De exemplu daca te culci la 12, la 19-20 ar trebui sa mananci ultima data. Fara paine seara, fara carbohidrati. Eu mananc seara peste cu salata/legume la cuptor sau pur si simplu o salata, depinde de zi. Portiile trebuie sa fie cat de cat mici, nu platouri

    * Paine - cantitati: poti sa mananci 40-60 grame de paine dimineata si la pranz, dar nu la cina.   Integrala.
    * Fructe - daca ai probleme cu colonul, nu bea sucuri de fructe, mananca doar fructele intregi. Maxim 2 pe zi si nu seara.
    * Legume (linte, fasole, mazare): 50-60 grame gatite, nu crude.
    * Verdeturi (ardei, rosii, castraveti, dovlecei, vinete, broccoli, conopida, morcovi, etc): cate vrei.
    * Dupa-amiaza poti sa mananci ceva dulce daca simti nevoia (eu am probleme cu glicemia si insulina, asa ca daca imi cere corpul si nu-i dau lesin instantaneu); totusi, nu baga o tabla de ciocolata
    * Lactate: poti sa mananci iaurt, kefir, lapte, soia ca desert dupa micul dejun sau cina.
    * Miscare, chiar daca nu iti place sa alergi, cel putin mergi 1 ora pe zi in plimbare rapida, fa niste abdomene, danseaza, ce iti place tie, numai sa te misti.
    * Ceai: alb, verde, negru, de papadie, soc, mesteacan, etc (ce spunea july)

    Si nu-ti pierde motivatia, gandeste-te ca pentru tine le faci, sa te simti tu bine cu tine insati. E un ritm de viata, nu o dieta. Scrie pe bolurile de mancare "sanatate", trezeste-te cu o melodie vesela si plina de energie, etc.

    O ultima chestie foarte importanta: nu te cantari des. Daca vezi ca nu merge in ritmul asteptat o sa iti pierzi motivatia. De multe ori corpul nu reactioneaza imediat sau are perioade in care pur si simplu nu vrea sa scada din greutate. O data la 2 saptamani/o luna e suficient. Nu te gandesti la kilograme, mergi inainte cu dieta zi de zi. Nu conteaza ce arata cantarul, conteaza sa te simti bine tu si sa te tii de plan.
    Hai ca inchei, ca iar am rescris Biblia. Succes!
  •  
    • 761 mesaje
    1 Mar 2012, 09:15
    0 0
    Ironia este ca deja stiu toate chestiile care le-ai mentionat mai sus.Ma documentez de ani de zile,dar cand vine vorba sa le pun in practica,imi este foarte greu.Sunt din fire o mare pofticioasa si imi este foarte greu sa ma abtin.Pofta este cea care imi strica planurile,mai ales pofta de dulciuri.
    Momentan sunt pe drumul bun! Am reusit deja sa slabesc un pic(asta ma motiveaza si mai mult),am scos si sucurile din alimentatie,incerc sa mananc cat mai sanatos si sa beau si cat mai multe lichide si sper sa raman la stilul asta de viata.
    Si motivatia mea este aceeasi,sa revin la cum am fost odata....inca am poza lipita pe frigider.
  •  
    • 7947 mesaje
    1 Mar 2012, 09:52
    2 0
    Authentic said:Ironia este ca deja stiu toate chestiile care le-ai mentionat mai sus.Ma documentez de ani de zile,dar cand vine vorba sa le pun in practica,imi este foarte greu.Sunt din fire o mare pofticioasa si imi este foarte greu sa ma abtin.Pofta este cea care imi strica planurile,mai ales pofta de dulciuri.
    Momentan sunt pe drumul bun! Am reusit deja sa slabesc un pic(asta ma motiveaza si mai mult),am scos si sucurile din alimentatie,incerc sa mananc cat mai sanatos si sa beau si cat mai multe lichide si sper sa raman la stilul asta de viata.
    Si motivatia mea este aceeasi,sa revin la cum am fost odata....inca am poza lipita pe frigider.

     
    E chestie care la mine functioneaza este sa spun la cat mai multa lume ca ma apuc de regim sanatos. Si dupa fiecare zi fac parada cu reusita mea de a nu manca prostii. Asa ca de fiecare data cand am pofte sau mai imi vine sa ma infig cu totul in frigider mi se face rusine de aia la care m-am laudat si ma mai abtin.

  •  
    • 761 mesaje
    1 Mar 2012, 09:58
    0 0

    E chestie care la mine functioneaza este sa spun la cat mai multa lume ca ma apuc de regim sanatos. Si dupa fiecare zi fac parada cu reusita mea de a nu manca prostii. Asa ca de fiecare data cand am pofte sau mai imi vine sa ma infig cu totul in frigider mi se face rusine de aia la care m-am laudat si ma mai abtin.

     

     

      daaa si asta e o buna motivatie. Mai ales ca imi place sa fiu luata de  exemplu bun.

  •  
    • 7947 mesaje
    1 Mar 2012, 10:22
    1 0
    Authentic said:

    E chestie care la mine functioneaza este sa spun la cat mai multa lume ca ma apuc de regim sanatos. Si dupa fiecare zi fac parada cu reusita mea de a nu manca prostii. Asa ca de fiecare data cand am pofte sau mai imi vine sa ma infig cu totul in frigider mi se face rusine de aia la care m-am laudat si ma mai abtin.

     

     

      daaa si asta e o buna motivatie. Mai ales ca imi place sa fiu luata de  exemplu bun.

     
    Si din cand in cand mai incerc sa ma imbrac cu chestii care inainte veneau foarte ok pe mine si in care acum arat ca un carnat (inca nu am ajuns la stadiul sa nu incap in ele). In ziua aia ma simt de tot rasul si nu e bine sa stai in calea mea dar pentru ceva timp o sa fiu extrem de stricta cu mine.

    Si mersul la cumparaturi pentru pantaloni si ala face minuni. Ori schimba aia periodic numerele (as vrea eu) ori chiar tre sa cumpar eu numere din ce in ce mai mari...