Par foarte gras

  •  
    • 1 mesaje
    24 Ian 2012, 13:20
    3 3
    Buna fetelor! Am o problema cu parul,am ajuns sa ma spal zilnic din cauza ca este foarte gras.Va rog sa imi spuneti daca stiti vreun remediu.Va multumesc!
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Ian 2012, 11:05
    3 4
    Alina, ce faci tu gresit este tocmai  ca te speli atat de des.
    Scalpul este nevoit sa secrete si mai multa grasime sa se protejeze si uite asa ai intrat in cercul vicios.
    Deci, treptat, trepatat trebuie sa maresti zilele intre spalarile pe cap, pana ajungi la 5-6 zile.
    Trebuie sa folosesti un sampon bland si sa te clatesti cu apa calduta cu putin otet in ea.

    Am,  trecut prin ce treci tu si mi-a luat 1 luna intreaga sa ajung sa ma spal la 5 zile...de atunci nu mai parul gras. Vara ma spal si la 4 zile sau la nevoie, dar totdeauna incerc sa maresc perioada dintre zilele de spalat.
  •  
    • 7967 mesaje
    25 Ian 2012, 14:58
    4 1
    alina8015 said:Buna fetelor! Am o problema cu parul,am ajuns sa ma spal zilnic din cauza ca este foarte gras.Va rog sa imi spuneti daca stiti vreun remediu.Va multumesc!

    Nu cred ca are legatura cu spalatul zilnic. De mai bine de 15 ani ma spal pe cap zilnic. Nu am avut probleme cu ingrasarea....Eu fiind fumatoare, nu suport mirosul de tigara in par, asa ca-l spal. dar nu folosesc produse din astea chimice sau placa...Sampon, balsam si un pic de otet la limpezire, exact cum a spus Maricon Poate ar trebui sa consulti un dermatolog, uneori e mai mult decat samponul sau perioada de spalare... 

  •  
    • 45 mesaje
    27 Ian 2012, 11:04
    0 2
    Si eu am aceeasi problema, in ultima vreme am mers din rau in mai rau. Acum, sunt mult mai bine dupa ce simultan aplic urmatoarele metode: capsule viaderm complete - 2/zi, vopsit cu henna pe par natural si aplicat dupa uscare, suvita cu suvita, pe pielea capului, spuma de par.
    Succes!
  •  
    • 80 mesaje
    19 Apr 2012, 23:01
    1 0
    Ai nevoie de un sampon pentru reglarea sebumului http://www.azida.ro/product.php?pd_id=145 si nu va mai fi nevoie sa te speli in fiecare zi. Treptat secretia de sebum se va regla si vei avea din nou un par matasos
  •  
    • 32 mesaje
    26 Apr 2012, 12:21
    2 0
    alina8015 said:Buna fetelor! Am o problema cu parul,am ajuns sa ma spal zilnic din cauza ca este foarte gras.Va rog sa imi spuneti daca stiti vreun remediu.Va multumesc!

     Si eu am aceeasi problema si solutia mea e SA MA SPAL ZILNIC PE PAR! desi am observat ca daca folosesc placa de par se ingrasa mai lent dar mi-l distruge efectiv o tura de placa si o luna de par zbarlit dupa aceea...

  •  
    • 174 mesaje
    26 Apr 2012, 15:30
    0 1

     Si eu am aceeasi problema si solutia mea e SA MA SPAL ZILNIC PE PAR! desi am observat ca daca folosesc placa de par se ingrasa mai lent dar mi-l distruge efectiv o tura de placa si o luna de par zbarlit dupa aceea...

      Placa e o solutie doar aparenta! Asa cum ziceau si fetele, otetul sau zeama de lamaie ajuta si, da, trebuie sa tragem de timp cat de mult putem.

  •  
    • 9 mesaje
    31 Mai 2012, 21:50
    3 1
    Verifica aici tratamente pentru par gras: http://www.whiteoak.ro/catalog
  •  
    • 1 mesaje
    12 Oct 2012, 00:05
    2 0
    buna eu sper sa fi gasit solutii alternative care sa dea rezultate!
    Daca totusi mai aveti nevoie de ajutor, sa stiti ca exista gama Herbal Aloe.
    este testat de sora mea si dupa a doua spalare deja se vad rezultatele. De la spalat la 2 zile a ajuns la o spalare/5-6 zile. Imi ziceti daca aveti nevoie de mai multe detalii sau daca vreti sa incercati produsul.

    Succes!
  •  
    • 1 mesaje
    1 Apr 2017, 08:54
    2 0
    Recomand samponul si balsamul de par Schauma #naturemoments , am folosit gama verde cu ulei de masline si aloe vera si am fost placut surprinsa de efectele benefice asupra parului meu.Deoarece am un par destul de degradat din cauza vopselei de par, a decolorantului si a placii de intins parul mereu am cautat produse pentru hidratare si catifelare a parului, am folosit mult timp gama rosie pentru par vopsit Schauma insa acum sunt mai multimita de gama nature moments, parul se descurca mai usor iar varfurile nu mai par atat de despicate.Recomand sa incercati produsele Schauma nature moments, disponibile pentru mai multe tipuri de par.#Buzzschauma
    Acest mesaj a fost editat de către Adelina200: 1 Apr 2017, 09:00
  •  
    • 199 mesaje
    7 Aug 2017, 11:56
    0 0
    Pentru parul gras eu folosesc un balsam pe baza de Keratina si Cocos de la Bottegaverde.ro. Ofera stralucire parului si il face mai matasos. In plus, ajuta la descurcare mult mai rapid. Mi-am luat mai multe produse pentru ingrijirea parului de la ei si chiar si vopsea naturala. Eu am scalpul sensibil si cu vopseaua clasica ma irit foarte tare si ma ustura. Cu asta nu am avut nicio problema si in plus mi-a acoprit si firele albe.
  •  
    • 170 mesaje
    21 Nov 2017, 10:01
    1 0
    Buna, iti recomand samponul de la Kaypro, special pentru parul gras, il gasesti aici: https://www.beautyoneshop.ro/produse-coafura-profesionale/sampon-sebum-control-pentru-parul-gras-sebum-control-shampoo-1000ml-kaypro-1962.html
  •  
    • 1 mesaje
    9 Ian 2018, 14:10
    1 2
    Buna fetelor! Incercati samponul de urzica de la Life Care. Face minuni pentru par gras!!!! Si nu este scump..o sa-mi multumiti..
  •  
    • 199 mesaje
    25 Ian 2018, 13:42
    2 0
    Eu nu am parul gras, dar extrem de dificil. O prietena mi-a recomandat un sampon cu extract de musetel si proteine de grau de la bottega Verde. N-am crezut, dar este foarte bun pentru o utilizare frecventa, iar formula sa speciala, imbogatita cu un derivat de ulei de masline si proteine de grau lasa parul…moale si delicat dupa fiecare spalare. Am inteles ca la comenzile peste 99 ron transportul este gratuit