A incercat careva ondulatorul conic?

  •  
    • 6798 mesaje
    15 Ian 2012, 21:54
    1 0
    Panther si Miruna, multumesc
    francesca, eu am parul blond si lung, vopsit de ani de zile numai la salon o data pe luna.
    daca nu ai parul blond natural, nu exista nicio alta cale catre parul blond decat vopsitul.
    eu ma vopsesc lunar la salon, am fata mea de incredere care are grija de parul meu, care-mi cunoaste parul mai bine decat eu insami si care stie si ce coafura vreau intr-un anume moment fara sa deschid gura.... cu alte cuvinte ma cunoaste atat de bine incat nu-i nevoie sa-i cer ceva, stie ea singura cand sa imi tunda varfurile, cum si cu ce sa ma vopseasca, cum sa ma coafeze, ce tratamente sa-mi faca.

    la salon ma duc o data pe luna (daca am vreun eveniment, vreo petrecere sau e oprita apa calda, cum mi s-a intamplat de multe ori, ma duc si mai des, de nevoie)
    o data pe luna ma vopseste, ma spala, imi face un tratament pentru par vopsit, ma coafeaza
    in luna urmatoare imi tunde si varfurile (deci o data la doua luni)
    pret 270 lei (vopsit 2 tuburi wella professional, manopera, tuns varfuri, spalat, tratament par, coafat)
    pret fara tuns varfuri 240 lei.

    in rest, acasa: imi fac saptamanal o masca din galbenus de ou, o lingurita miere, o sticluta ulei ricin, o sticluta vitamina A uleioasa si 100 ml ulei extravirgin de masline (frecate toate pana arata ca o maioneza), o pun pe par inainte de baie, stau cu ea minim o ora, ma spal si ma coafez singura.

    la spalare folosesc gama kerastase bain satin (sampon, masca)
    http://www.hairzone.ro/sampon-kerastase-bainsatin2-500.html
    http://www.hairzone.ro/masca-kerastase-fins.html
    dupa spalare folosesc tratament antitermic kerastase
    http://www.hairzone.ro/kerastase-nectar-termique.html
    apoi il coafez cu peria rotativa, il indrept si ii dau volum
    dupa ce l-am coafat folosesc serul elixir ultime
    http://www.hairzone.ro/kerastase-elixir-ultime.html
    apoi, dupa ce serul a intrat in par, adica dupa cateva secunde, ori il pun pe bigudiuri pentru volum, ori bigudiuri pentru bucle lejere, ori mai nou il ondulez usor, pentru un aspect natural, cu noul meu ondulator remington

    costurile totale intr-o luna? n-as sti sa-ti spun exact.... la salon ma costa 240, respectiv 270 lei pe luna vopsitul si coafatul; pentru mastile pe care mi le fac inainte de baie, iti trebuie ulei masline extravirgin, un ou, o lg miere si iei de la farmacie un ulei de ricin si o vitamina A uleioasa, ultimele doua nu costa mai mult de 15 lei.
    produsele Kerastase se gasesc in romania, dar la preturi mai mari decat in afara, eu am descoperit un salon in italia de unde mi le iau la preturi mult mai bune, de ex samponul de 1 litru cu 28 de euro, masca de 500 ml cu 32 de euro, tratamentul antitermic cu 18 euro si serul elixir cu 20 de euro.
    toate astea imi ajung cam o jumatate de an.

    cu exceptia zilelor in care imi prind parul intr-o coada de cal, mi se spune ca arat mereu ca scoasa din cutie.
    e drept, iti trebuie multa rabdare sa pierzi cam o ora cu masca cu ou si uleiuri, 30-45 de minute la spalare si inca 1 ora- 1 ora si jumatate pentru coafat.

    dar merita fiecare clipa, parul e hranit, lucios, sanatos, coafat si ti-e mai mare dragul cand vezi ca arata ca intr-o reclama

    pt orice par ca sa fie sanatos si frumos, dar mai ales pt parul blond, e important sa-l vopsesti numai cu vopsea profesionala, sa folosesti produse f bune pt par, masti, tratamente.

    cu vopsea din comert si sampon neprofesional n-ai mari sanse sa-ti pastrezi parul prea sanatos, blondul va deveni sters si fara luciu, se va strica la varfuri, va arata cel mai probabil ca o matura in scurt timp si se va deteriora.
  •  
    • 18346 mesaje
    22 Feb 2012, 19:54
    0 0
    Bertha, daca mai apari pe aici, spune-mi si mie te rog de unde iti comanzi samponul&co, pt ca la noi sunt niste preturi urate rau.

    Merci!
  •  
    • 6798 mesaje
    26 Feb 2012, 16:05
    0 0
    me_eva, eu le iau de la un salon din italia, dar ei vand si pe ebay.it
    cauta pe ebay, gasesti la preturi mult mai bune decat in romania. 
  •  
    • 378 mesaje
    3 Mar 2012, 23:18
    0 0
    Mi-am cumparat si eu ondulatorul conic, bineinteles, convinsa de ce ati scris voi aici.
    E misto, nimic de zis, dar mie nu-mi stau, frate, buclele, mai mult de 1 ora-2 dupa ce le fac! Folosesc si tratamentul de la gerovital plant pentru termoprotectie, nu sta de nici o forma. Am dat si cu fixativ dupa ce am facut buclele, tot s-au lasat, tot nebuclat statea parul.
    Nu stiu ce sa-i fac sa stea. Adica se increteste, dar se increteste intr-un mod haotic si in loc sa arate frumos, bucle cu un anumit aspect, sta parul ca un kur.
    Am nervi. Chiar azi m-a chinuit talentul sa ma fac, ca am mers in vizita la cineva, si nu mi-a placut ce-a iesit, nu mai stiu ce sa fac sa-mi stea parul. N-am incercat cu spuma, am oroare ca ma umplu de coji de la spuma fixativa. Voi, cu parul moale, cu ce va faceti, sa va stea buclele?
  •  
    • 270 mesaje
    14 Nov 2013, 13:19
    0 0
    bai frate! citesc pe aici de 1001 de creme si de dracii cu care va dati voi pe par.
    alea nu costa mult?? adica mai mult decat ondulatorul??

    vreau neaparat sa imi cumpar si eu un ondulator, am mai scris pe aici dar nu cred ca mi-a raspuns cineva.

    Am parul foarte lung (vreo 65 cm) si nu este moale. Gen Maria Dragomiriu.

    Intrebare: ce ondulator ar trebui sa isi cumpere Maria Dragomiroiu??

    In sensul ca sunt 3 probleme:
    - nu vreau sa imi deteriorez parul (mentionez ca o sa il folosesc foarte rar, maxim de 2 ori pe luna)
    - nu am bani de aruncat pe tot felul de creme si NU folosesc tot felul de chestii care imi incarca parul. Repet, am parul natural si nu vreau sa il incarc cu tot felul de chestii. Doresc doar o ondulare si atat, chiar daca nu o sa dureze prea mult, asta este. Nu sunt dispusa sa folosesc spuma.
    - ce fel de ondulator mi-ar trebui? cat mai subtire banuiesc, ca sa onduleze un fir asa de lung sau cum?! ca pe multe scrie: pentru par scurt sau mediu.

    va rog raspundeti ceva: marci, chestii. 

    principala cerinta este sa nu imi arda parul, ca ma sinucid! 

    mentionez ca nu am folosit niciodata ondulator sau placa. 

    merci!
    Acest mesaj a fost editat de către jlvera: 14 Nov 2013, 13:22
  •  
    • 4350 mesaje
    14 Nov 2013, 20:49
    0 0
    Daca nu vrei sa-ti arzi parul, pune-l pe moatze de hartie. Simplu si ieftin .
  •  
    • 1 mesaje
    10 Ian 2014, 16:07
    0 0
    Fetelor , eu ajutati ma va rog... o parere daca se poate..vreau si eu sa mi cumpar unul dintre ondulatoarele de la remington, dar nu stiu pe care sa l aleg... http://www.remington-style.ro/ondulator-par-remington-pearl-wand-ci95-23 ......sau ..... http://www.remington-style.ro/ondulator-par-remington-stylist-easy-curl-ci6219-124 ...ajutati ma va rog :***
  •  
    10 Ian 2014, 19:24
    0 0
    eu am folosit placa si din pacate pot spune ca mi-a ars parul. nu-l recomand.
    in schimb am folosit un ondulator de ceramica care imi place foarte mult - usor de utilizat, buclele rezista si nu simt ca mi-a afectat structura parului. din pacate nu stiu marca...

    pentru trucuri despre frumusetea naturala, viziteaza www.naturalbeautytips.eu
  •  
    • 12 mesaje
    14 Ian 2014, 11:09
    0 0
    O prietena are ondulatorul conic si este multumita de el, nu stiu daca merita investitia. Bucle frumoase puteti face cu placa, dar intr-adevar arde parul in timp, moate sau bigudiuri.
  •  
    • 8 mesaje
    20 Mai 2014, 17:34
    0 0
    Si eu vreau s aimi iau acest ondulator, am cautat poze si clipuri pe net sa vad cum arata exact buclele si sunt incantata. Ma intreb cat de des pot sa il folosesc sa nu imi ard parul prea tare.

    Am vazut aici http://www.youtube.com/watch?v=aql-o7O-LoA si aici http://www.youtube.com/watch?v=Lyk4Aq8HawQ cum se foloseste si pare super usor.

    de cate ori pe saptamana il folositi voi? Si la ce temperatura?
  •  
    • 1 mesaje
    12 Iun 2014, 15:15
    0 0
    buna fetelor...eu sunt noua pe aici....v-am vazut vb de ondulatorul conic ci95 de la remington...de unde la-ti cumparat? eu il vreau de o buna bucata de timp dar nu-l gasesc pe nicaieri pe aici in it.... l-am cautat in toate magazinele mari de elctrocasnice si nimic...exact ala nu-l gasesc...si online nu prea am incredere.... imi dati si mie niste idei pe unde l-as putea gasi? ms mult
     
  •  
    • 4455 mesaje
    28 Sep 2014, 21:15
    0 0
    Oana, depinde de tipul parului. Io pot sa-l gadil cu ondulator facut din os de brontozaur si mai mult de o ora, doua nu sta. Daca al tau sta cum il pui, probabil ca o sa-si faca treaba. Intreaba la vreun salon daca-l folosesc si lasa-i sa te coafeze. Asa vezi sigur daca e de cumparat sau nu.
  •  
    • 7959 mesaje
    28 Sep 2014, 21:42
    0 0
    Oana_Domino said:am citit topicul asta  dupa ce am cautat pe net informatii despre ondulator. acum ma bate gandul sa iau unul, dar sunt nehotarata.


    bucle retro pot sa imi fac cu asta, de la il laudati voi?

    http://www.altex.ro/ondulator-remington-ci9532-63w-negru

    sau trebuie ceva tehnica speciala?

     Eu am avut cateva ondulatoare de-a lungul timpului, chiar copil fiind pe vremea lui ceausescu aveam unul. Parerea mea este ca un ondulator sau o perie rotativa cu uscator pt parul scurt este o optiune de moment doar. Adica daca peste o ora trebuie sa fiu undeva si sa arat bine. Pe termen lung parul se arde. Buclele nu tin mult timp, depinde si de par, dar f putin. Pus ca pe vremea bunicii pe moate de cauciuc sau pe bigudiuri, dar parul sa fie umed tine mult mai mult, dar dureaza pana se usuca. Adica il umezesc si-l rotesc pe bigudiuri sau moate si il usc cu uscatorul, apoi il mai las asa pus si dupa vreo ora il desfac. Sta mai mult timp. Perie am si acum, dar o folosesc f rar, cand sunt in graba, e greu cu parul lung si mediu sa-l usti facut ghem pe ea.

  •  
    • 7959 mesaje
    28 Sep 2014, 21:59
    1 0
    Oana_Domino said:pai eu am dilema daca sa fie cu tambur gros sau mai subtire.

     Cu tambur gros buclele sunt mai relaxate, cu cel subtire parul se scurteaza, buclele fiind mai adunate. Am inteles ca ai par lung, nu stiu tunsoarea. Daca e in scari va cadea misto oricum, dar daca e drept va parea o coama umflata, scuze de termen.

  •  
    • 8217 mesaje
    28 Sep 2014, 23:04
    1 0
    Oana_Domino said:pai eu am dilema daca sa fie cu tambur gros sau mai subtire.

     

    Cum a zis si White: tambur subtire, bucle subtiri. Mai sunt unele cu forma mai conica.

     

    Eu l-am incercat, o fi parul meu incapatanat, ca desi l-am tinut destul de mult pe suvita, subtiri bineinteles, nu a tinut decat vreo doua ore.

    L-am dus inapoi la magazin, era in garantie.

     

     

     

  •  
    • 8217 mesaje
    28 Sep 2014, 23:27
    0 0
    Te duci la magazin si intrebi de politica de returnare a produsului.
    Altfel, poti proba in anumite saloane de coafura sau in mall.



  •  
    • 8217 mesaje
    28 Sep 2014, 23:41
    0 0
    Si-ti trebe freza in catunul ala?

    Poti incerca cu soseata intre timp.
    Parul mei isteric si ondulat, nu accepta ondulatorul conic ori ba, adica nu sta la discutii.
    Nu stiu cum o fi in cazul tau, dar poate poti proba la urmatoarea vizita in civilizatie si vezi si tu cum sta treaba.

    Sau varianta cu returnarea produsului.
  •  
    • 7959 mesaje
    28 Sep 2014, 23:49
    0 0
    Eu mizez pe bigudiuri sau moate, parul umezit inainte se va usca in pozitia aia si ramane cateva zile misto, nu ca in prima zi, dar ondulat.
  •  
    • 14 mesaje
    29 Sep 2014, 08:20
    0 0
    Este prima data cand aud de ondulato conic. Vorba lui White_Storm, prefer sa raman pe bigudiuri
  •  
    • 12208 mesaje
    29 Sep 2014, 09:37
    0 0
    White_Storm said:Eu mizez pe bigudiuri sau moate, parul umezit inainte se va usca in pozitia aia si ramane cateva zile misto, nu ca in prima zi, dar ondulat.

    da , dar suvitele de par sa fie destul de subtiri sa permita uscare si varfurile tineti minte intodeauna in interior ! succes